Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι: Πηγαίος κώδικας ( Δ. Σπινέλλη)

Nemo είπε:
Εχω (μπορει να κανω λαθος βεβαια ) την εντυπωση οτι στον Classic99 μπορεις να εισαγεις γρηγοροτερα Basic listing (με μεσω μενου Edit>Paste http://www.harmlesslion.com/cgi-bin/showprog.cgi?search=Classic99
Thanks Nemo! :bow: Πραγματι στο classic 99 κανουμε απλο copy-paste.Eπισης το τρεχουμε με απλη basic και οχι σε extended οποτε το προγραμμα λειτουργει κανονικα χωρις errors!
 
Προσπερνώντας τα παραπάνω -κινέζικα
laie_14.gif
- ποστ , να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου το Χρήστο για την άψογη - είμαι σίγουρη ακόμη και αν και δεν μπορώ να τη δω
electricf.gif
- δουλειά του, αλλά και τον κο Σπινέλη για την τιμή που μας έκανε...
love070.gif



 
O Classic εχει και video capture. Ας κρατησει καποιος video να το ανεβασει στο YT για οσους δεν εχουν τις τεχνικες γνωσεις.
 
Ρε angel_grig , εσυ εκανες ολη την δουλεια (οσων αφορα το τρεξιμο του listing )

Το (ξανα-) ζούμε ιστορικές στιγμές εχει γινει dejavu σ'αυτο το thread ,πρωτα η παρουσια του κ.Σιμοπουλου ,η ψηφιοποιηση , η παρουσια του Κ. Σπινελλη , ο κωδικας σε basic (στο site του Κ.Σπινελλη εχει επιπλεον ενδιαφερον retro software btw ) .........

Υ.Γ. Λιγο ασχετο...


Περαν των αλλων ως κεντρικο θεμα στην κεντρικη σελιδα ο τιτλος "Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι" <<δενει>> ομορφα και με με το κοκκινολευκο skin του φορουμ.




Υ.Γ2 το μονο που μενει ειναι να κανει την εμφανιση του και ο κ. Αρ.Παυλιδης ....

http://retromaniax.gr/content.php?8...4%DF-%F4%F9%ED-%E1%ED%E1%EC%ED%DE%F3%E5%F9%ED

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Μια μικρή γεύση. Δυστυχώς το capture δεν υποστηρίζει ήχο.

Υγ. Δεν κάθησα να κάνω μετατροπές σε μίλια. Η απάντηση είναι 46,5 χλμ/δευτ. μέση ταχύτητα
 
Πάρα πολύ ωραίο το βιντεάκι! :)

Να 'σαι καλά, φιλαράκι! :)

Σκοπεύω το Σ/Κ (αν μου μείνει καθόλου χρόνος! :) ), να πειραματιστώ κι εγώ με τις εκπληκτικές οδηγίες του Γρηγόρη και του Νέμο! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι μου ρχεται να βγάλω τον ΤΙ από τη ντουλάπα και να ξεκινήσω την πληκτρολόγηση.

Υ.Γ. Τώρα διάβασα τις προηγούμενες σελίδες. Ευτυχώς υπάρχουν τα BAS.

Ξέχασα και το σημαντικότερο: Φοβερή εκπομπή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσο εύκολο θα ήταν να μεταφέραμε το παιχνίδι με Javascript στο site μας? Ερωτήσεις/Απαντήσεις θα τα βρούμε. Μας λείπουν τα fonts ώστε να του μοιάζει και λίιιγο χρόνος για υλοποίηση.

Αν μπορέσουμε να κάνουμε τα bitmap fonts μετατροπή σε ttf ή κάτι που να διαβάζεται από τους HTML5 browsers δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο. Αλλιώς πάμε σε canvas και μένουμε σε bitmap.

Μήπως να σπάσει το thread?

-------------------------------------------

Απίστευτη δουλειά όλων σας. Σας ευχαριστούμε που τιμάτε με την παρουσία σας τον χώρο!
 
Είναι αδιανόητο πως μου ξέφευγε τόσο καιρό ένα... επικό thread όπως αυτό !! :eek:

Πολλά μπράβο στον φίλτατο Διομήδη Σπινέλλη, και φυσικά στον ακούραστο ChristosM για τα ιδιαίτερα νοσταλγικά βιντεάκια !! (στο άλλο thread). :thumbup:
 
Ο Billy εβγαλε Ελληνικα χρησιμοποιωντας το προγραμμα του κ Σπινελλη (και εχοντας μια πολυ εξυπνη ιδεα που ελπιζω να εξηγησει και δημοσιως ;) ) και ο Shock εχει πλεον αυτα που χρειαζεται για να φτιαξει κατι ;)
 
Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, απλά προστέθηκε και ένα device name για disk drive (αφού δουλεύαμε με disk image) σε γραμμή όπου χτύπαγε ένα error.

Στην ουσία πρόκειται μόνο για μία "quick 'n dirty" λύση του ενός λεπτού, ώστε να υπάρξει κάποιο πρόχειρο αποτέλεσμα.

Την υπόλοιπη επεξεργασία, εμβάθυνση, ξεψάχνισμα, κλπ, την αφήνω σε εσάς !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια βοήθεια παιδιά...

...γιατί στον Classic 99, μου βγάζει "* INCORRECT STATEMENT IN 97";

Αντιγράφω από τον browser το πρώτο πρόγραμμα, και πάω Edit>Paste στον Classic 99, σε TI Basic, όχι Extended. Πατάω Enter γράφω RUN και ENTER και κολλάει με το παραπάνω μήνυμα λάθους.

Τι πάει στραβά;
 
Στο βγαζει λογω bug κατα το copy paste.Ετσι πρεπει να πας πρωτα στο Notepad και στην γραμμη 270 να σβησεις το κενο με την γραμμη που βρισκεται απο κατω (δες τις 2 πρωτες φωτο απο το ποστ μου #17 στην σελιδα 2 του παροντος thread και θα καταλαβεις).Παρομοια διορθωση πρεπει να κανεις και στη γραμμη 510.Αφου τα κανεις αυτα θα κανεις paste στον classic 99
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Angel_grig...

...αυτό ήταν, ευχαριστώ πολύ, έτρεξε τώρα στον Classic 99.

Μία ερώτηση ακόμα, οι εντολές χειρισμού του floppy, προϋποθέτουν Extended Basic και ποιες ακριβώς είναι, υπάρχουν κάπου documented;
 
Απο οτι εχω δει το floppy λειτουργει και με extended basic και με απλη basic.Mερικες οδηγιες μπορεις να δεις εδω:http://www.ninerpedia.org/index.php/TI-99/4A_system_usage#How_to_check_the_contents_of_a_disk
 
Βασικά...

...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δίνεις την εντολή MERGE, στο πρόγραμμα KOKAS, που εισήγαγες στην δισκέττα. Αυτή η εντολή δεν είναι για να συγχωνεύουμε το πρόγραμμα στη δισκέττα, με αυτό που βρίσκεται στην μνήμη;

Επίσης με notepad και από απλή basic δεν μπορούμε να τρέξουμε το KOKAS.bas, χρειάζεται οπωσδήποτε η extended και το textpad;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δίνεις την εντολή MERGE, στο πρόγραμμα KOKAS, που εισήγαγες στην δισκέττα. Αυτή η εντολή δεν είναι για να συγχωνεύουμε το πρόγραμμα στη δισκέττα, με αυτό που βρίσκεται στην μνήμη;
Επίσης με notepad και από απλή basic δεν μπορούμε να τρέξουμε το KOKAS.bas, χρειάζεται οπωσδήποτε η extended και το textpad;
Στην πρωτη ερωτηση ναι εχεις δικιο η εντολη MERGE εχει αυτο τον ρολο..τωρα στον emulator ετσι περιγραφεται στις οδηγιες..δυστυχως δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες της ΤΙ basic για να σου πω :(

To textpad χρειαζεται (μονο στον win994a oμως) γιατι το notepad εισαγει enter,κενα κλπ οποτε οταν το Listing περαστει στον emulator εμφανιζονται "κινεζικα" και το προγραμμα δεν παιζει.Η extended basic ομως ΔΕΝ χρειαζεται (ειναι λαθος δικο μου γιατι στην αρχη το δοκιμασα εκει επηρεασμενος απο το Tandy color computer οπου εκει οποιαδηποτε σοβαρη εφαρμογη ηθελε extened basic).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MR. KAT Resurrector, έχεις γράψει τον άψογο οδηγό! :flower:

Δουλεύει! :d@redevil

Εγώ -ως πιο τζαναμπέτισσα, δε μπόρεσα να "καταπιώ" τα errors που μ' έβγαλε ο Win99a και προσπάθεια, στην προσπάθεια, στην κόντρα προσπάθεια, τα κατάφερα! :)

Και πάνω που χάρηκα, έφαγα κι εγώ "BAD VALUE" στη γραμμή 550! :(

Σκέφτηκα να εκχωρήσω την τιμή σε μια μεταβλητή και να δοκιμάσω να το κάνω να διαβάσει τη μεταβλητή, αλλά το άφησα προς το παρόν για να παίξω με το DOK.BAS & με το DOK2.BAS! :D

Είναι τέλειο! :d@redevil :D @redevil :d@redevil

Θα επανέλθω με περισσότερα σχόλια! Προς το παρόν, ανταποδίδω με μερικές φωτός κι εγώ! :)

(Στη δική μου περίπτωση τα ονόματα δεν έχουν σχέση με υπαρκτά πρόσωπα και κάθε ομοιότητα είναι εντελώς συμπτωματική! )

NOT! :biglaugh:


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Τα υπόλοιπα ως attachments! ;)

Μπράβο παιδιά & ευχαριστούμε τον Κο Σπινέλλη γι' ακόμα μια φορά! :flower:

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
D@redevil είπε:
Και πάνω που χάρηκα, έφαγα κι εγώ "BAD VALUE" στη γραμμή 550!

angel_grig είπε:
Eπισης το τρεχουμε με απλη basic και οχι σε extended οποτε το προγραμμα λειτουργει κανονικα χωρις errors!
Για αν αποφύγουμε τα errors, όπως έγραψε αρχικά στην 3η σελίδα του thread ο φίλος angel_grig, τρέχουμε τα προγράμματα σε απλή basic. :) (στην extended υπάρχουν διάφορα "θέματα": π.χ. στην γραμμή 60 το I δεν μπορεί να φτάνει σε τιμή 16, οπότε ο βρόχος κολλάει στην επόμενη γραμμή. Επίσης στις 550 και 570, οι κωδικοί των χαρακτήρων είναι και πάλι πολύ μεγάλοι, καθότι η extended βλέπει μέχρι 143. Ετσι π.χ. με το "152", βγάζει σφάλμα, κ.ο.κ.).
 
Πίσω
Μπλουζα