Κόκκινο βαθυ

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.869
Αντιδράσεις
14.996
Κόκκινο βαθύ: σειρά αισθηματική από το star που έπαιζε την περίοδο 2000-2001 τις Κυριακές στις εννια. Για μένα ήταν μια από τις καλύτερες σειρές ever! Δεν εχανα επεισοδιο. Γυριστηκε στην Σύρο και βασίστηκε σε αληθινα γεγονότα που έγιναν σε ένα αιγαιοπελαγίτικο νησί, ποτέ όμως δεν μας είπαν κατι αλλο. Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους ο Πάνος Μιχαλόπουλος και η Τζένη Μουρελατου( το παράνομο ζευγάρι εραστών,) η Γιώτα Στέφα, Aννα Μιχαήλου,ο Καρβέλης, ο Σοφιανός, Πανταζη, Νικολάου, Λιβιτσανου κτλ. Στο τραγούδι η Αργυρώ Καπάρου, κόκκινο βαθύ, μελωδικοτατο.
Υπόθεση: μια οικογένεια Αθηναίων έρχεται στην Σύρο να εγκατασταθεί μόνιμα λόγω προβλήματος υγείας της έφηβης κόρης( αλλεργικό άσθμα).
Εκεί όμως ο παντρεμένος Στέφανος Παπαδημητρίου, καθηγητής μαθηματικών θα ερωτευτεί μια πανέμορφη κοπέλα , εξόχως χαρισματική , ατίθαση μαθήτρια του όμως , την Τζένη Χαραλάμπους. Και εκεί αρχίζουν όλα , διότι πρέπει να κρύψουν τον παράνομο έρωτα τους από τα αδηφάγα μάτια του νησιού. Την αγάπησα την σειρά γιατί ενώ το θέμα ήταν κλισέ , είχε μια φρεσκάδα φοβερή. Ενώ στο λόγω τιμής, δεν αναγνώρισα την γεννια μου , εδώ νομίζω πως η αποτύπωση λειτούργησε τέλεια. Τα παιδιά, οι έφηβοι είχαν αυτήν την φρεσκάδα που είχαμε ,τις ανησυχιες που είχαμε και εμεις. Γνώμη μου πάντα. Αλλά η ωραία κοπέλα που την διεκδικούν όλοι, ο ωραίος και ατίθασος νεαρός, το καλό παιδί που αγαπά την ωραία του σχολείου κτλ.το θεατρικό, οι καθηγητές όλα σωστά αποτυπωμενα και πολύ familiar. Και φυσικά ο έρωτας του παντρεμένου καθηγητή για την τολμηρή κοπέλα , μαθήτρια που όλοι οι άνδρες του νησιού είναι ερωτευμένοι μαζί της.

MV5BYzk3NTU0ZTctNjk0Zi00NDllLWIzZDYtM2Y2NWZkOTQ0MWIzXkEyXkFqcGdeQXVyNzg5OTk2OA@@._V1_.jpgιά
 
Τελευταία επεξεργασία:
κι εμένα μου άρεσε η σειρά αυτή....αν και δεν είχα δει όλα τα επεισόδια...μου άρεσε το τραγούδι των τίτλων έναρξης

εκείνη την περίοδο το star channel είχε προβάλει και άλλες σειρες: Kρεσέντο, Μικρές Αμαρτίες, Ο τέλειος άντρας, Οι θειο...σεβούμενοι, Ουδέν πρόβλημα, Σαν χειμωνιάτικη λιακάδα, Το κλειδί, Το μπέρδεμα (από τη retrodb).
Είχε κυκλοφορήσει και cd με την μουσική και τα τραγούδια από τις παραπάνω σειρές
 

Συνημμένα

  • cd.jpg
    cd.jpg
    61,4 KB · Προβολές: 4
Έπρεπε να υπάρχει και η σκηνή που η Τζένη χορεύει την μπουρνομπαλια με το κόκκινο φουστάνι.
 
Επομένως το στορι με τον καθηγητή που ερωτεύεται μαθήτρια του, το είχαμε δει και νωρίτερα, όχι μόνο στο γνωστό σίριαλ του ΑΝΤ1 το οποίο προβλήθηκε λίγα χρόνια μετά, δεν το αναφέρω καθώς, είναι μεταγενέστερο των χρονολογικών ορίων του φόρουμ.

Επίσης, θυμάμαι ότι και σε μια παλιά ταινία τελών της δεκαετίας του 80 είχε παίξει ο Μιχαλόπουλος τον καθηγητή σε ένα σχολείο και εκεί, επισης του την έπεφταν μαθήτριες του, βέβαια, δεν είχε υποκύψει στον πειρασμό, εκεί ήταν λογοδοσμένος.

Γνωρίζουμε το σεναριογράφο της σειράς αυτής του Star?
 
Παρατηρήσεις:
Επομένως το στορι με τον καθηγητή που ερωτεύεται μαθήτρια του, το είχαμε δει και νωρίτερα, όχι μόνο στο γνωστό σίριαλ του ΑΝΤ1 το οποίο προβλήθηκε λίγα χρόνια μετά, δεν το αναφέρω καθώς, είναι μεταγενέστερο των χρονολογικών ορίων του φόρουμ.

Επίσης, θυμάμαι ότι και σε μια παλιά ταινία τελών της δεκαετίας του 80 είχε παίξει ο Μιχαλόπουλος τον καθηγητή σε ένα σχολείο και εκεί, επισης του την έπεφταν μαθήτριες του, βέβαια, δεν είχε υποκύψει στον πειρασμό, εκεί ήταν λογοδοσμένος.

Γνωρίζουμε το σεναριογράφο της σειράς αυτής του Star?
Τερζάκης λέει , δεν τον ξέρω. Grek terzakis , αν ξέρεις κάτι κάποιος άλλος ας μας πει. Ήταν πολύ αληθοφανής η ιστορία εδώ αλλάζει από άλλες σειρές με το ίδιο θέμα. Και ο καθηγητής είναι παντρεμένος με παιδί και τουλάχιστον 25 χρόνια μεγαλύτερος από την μαθήτρια του ενώ πρόκειται για ένα νησί, μια κλειστή κοινωνία. Και είναι αληθινή ιστορία, το λέει στους τίτλους έναρξης του σήριαλ. Η Μουρελατου πανέμορφη κοπέλα και καλή ηθοποιός έπαιξε και ένα φεγγάρι στις φιλοδοξίες, μετά χάθηκε. Η Γιώτα Φεστα πολύ αξιοπρεπής ως γυναίκα του καθηγητή.
 
@tsimisde ο σεναριογραφος της σειρας ΒΑΘΥ ΚΟΚΚΙΝΟ συμφωνα με τη retrodb είναι ο Βασίλης Σπηλιόπουλος

Η ταινία με τον Πάνο Μιχαλόπουλο λεγεται ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ
 
Τελευταία επεξεργασία:
@tsimisde ο σεναριογραφος της σειρας ΒΑΘΥ ΚΟΚΚΙΝΟ συμφωνα με τη retrodb είναι ο Βασίλης Σπηλιόπουλος

Η ταινία με τον Πάνο Μιχαλόπουλος λεγεται ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ
Ευχαριστούμε Μπέττυ , να σαι καλα!!! Κοίτα να δεις δεν τον έχω ξανακουσει, μπράβο του όμως πολύ καλή δουλειά, αναπαράσταση της επαρχίας του 2000 ακριβης. Θυμάμαι τα παιδιά που γράψανε συνθήματα στο σπίτι του φιλολόγου Ρουσόπουλο και έγινε ολόκληρη φασαρία στο νησί και έτσι ήταν το 2000 για αυτόν τον λόγο θα πέφτανε αποβολές από όλα τα λύκεια μιας πολης. Ενώ σήμερα ας πάει καθηγητής αν τολμά να κάνει παρατήρηση σε μαθητή...
 
Πλέον, επειδή ζω την εμπειρία από πρώτο χέρι, δυστυχώς με αποβολές, δεν στρώνει η κατάσταση. Πλέον, έχουμε φτάσει στο σημείο όπου εκτυλίσσονται τα όσα γινόταν στο "Παλικάρι Στα Θρανία" όπου, ο καθηγητής, ήθελε να κάνει απλά τη δουλειά του όμως, κρίθηκε ιδιαίτερα αυστηρός και οι μαθητές του έκαναν το βίο αβίωτο και σχεδίαζαν ολόκληρες σκευωρίες. Επίσης, στο βίντεο που παρέθεσε η αριαδνη, βλέπω ότι ο δάσκαλος, έχει και κάποιο μουσικό όργανο στον ώμο, κάτι το οποίο ίσχυε και στην ταινία που ανέφερα, κατά τη μετακόμιση του, είχε και το όργανο συνοδεία, καλλιεργημένος ο συνάδελφος καθηγητής....

Για να επιστρέψουμε στα του θέματος, επειδή αναφέρεται ότι μαθητές έγραψαν συνθήματα στο σπίτι του καθηγητή, ήταν συνθήματα τα οποία έγραφαν από τη ζήλια τους η απλά συνθήματα αποδοκιμασίας προς το πρόσωπο του. Μιλώντας για κλειστή κοινωνία, μάλλον το δεύτερο, ισχύει το "Τάξις και Ηθική" και υπάρχει ταραχή όταν υπάρχει παρέκκλιση από το τετριμμένα.
 
Πλέον, επειδή ζω την εμπειρία από πρώτο χέρι, δυστυχώς με αποβολές, δεν στρώνει η κατάσταση. Πλέον, έχουμε φτάσει στο σημείο όπου εκτυλίσσονται τα όσα γινόταν στο "Παλικάρι Στα Θρανία" όπου, ο καθηγητής, ήθελε να κάνει απλά τη δουλειά του όμως, κρίθηκε ιδιαίτερα αυστηρός και οι μαθητές του έκαναν το βίο αβίωτο και σχεδίαζαν ολόκληρες σκευωρίες. Επίσης, στο βίντεο που παρέθεσε η αριαδνη, βλέπω ότι ο δάσκαλος, έχει και κάποιο μουσικό όργανο στον ώμο, κάτι το οποίο ίσχυε και στην ταινία που ανέφερα, κατά τη μετακόμιση του, είχε και το όργανο συνοδεία, καλλιεργημένος ο συνάδελφος καθηγητής....

Για να επιστρέψουμε στα του θέματος, επειδή αναφέρεται ότι μαθητές έγραψαν συνθήματα στο σπίτι του καθηγητή, ήταν συνθήματα τα οποία έγραφαν από τη ζήλια τους η απλά συνθήματα αποδοκιμασίας προς το πρόσωπο του. Μιλώντας για κλειστή κοινωνία, μάλλον το δεύτερο, ισχύει το "Τάξις και Ηθική" και υπάρχει ταραχή όταν υπάρχει παρέκκλιση από το τετριμμένα.
Γράφουν συνθήματα γιατί το μαγκάκι της τρίτης λυκείου ο Πέτρος Στεφανίδης αναγκάζεται να βγάλει το σκουλαρίκι του πριν μπει στην τάξη . Τον διατάζει ο φιλόλογος κύριος Ρουσόπουλος η αλλιως "Θουκυδίδης"γι αυτό πάνε με άλλον έναν και γράφουν τα άσχημα συναισθήματα στο σπίτι του. Καλα σήμερα θα του έκαναν πιο πολλά το πιστεύω ακράδαντα και μπορεί να μην τιμωρούνταν και καθόλου. Μόνο ο Στεφανίδης είναι σε πούμε ο επαναστάτης του σχολείου τα άλλα είναι ήσυχα παιδιά πλην της ανήσυχης Τζένης.
 
Τι μου θύμησες τώρα το παλικάρι στα θρανία, πρέπει να κάνω επανάληψη ο Πάνος φύσαγε τότε.
 
@tsimisde
η ιστορία με τον καθηγητή που ερωτεύεται μαθήτριά του, είναι από το σίριαλ του ΑΝΤ1 ΚΑΡΑΜΠΟΛΑ το οποίο προβλήθηκε την περίοδο 1997-1998 στον Αντέννα

από τη retrodb
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiN-aLlnuL8AhWHX_EDHYBjBaIQFnoECBYQAQ&url=https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B1&usg=AOvVaw3bxtTPen2jQ20xnVHBx4L6
 
Τελευταία επεξεργασία:
@tsimisde
η ιστορία με τον καθηγητή που ερωτεύεται μαθήτρια του, είναι από το σίριαλ του ΑΝΤ1 ΚΑΡΑΜΠΟΛΑ το οποίο προβλήθηκε την περίοδο 1997-1998 στον Αντέννα

από τη retrodb
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiN-aLlnuL8AhWHX_EDHYBjBaIQFnoECBYQAQ&url=https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B1&usg=AOvVaw3bxtTPen2jQ20xnVHBx4L6
Ήταν κωμωδία
 
Και να ρθει η 17 Χρόνη κορούλα σου και να σου πει πως είναι έτοιμη να φύγει με τον 47 χρόνο παντρεμένο καθηγητή της εις Αθήνας . Και να σε απειλεί πως αν της σταθείς και εμπόδιο θα κάνει κακό στον εαυτό της και συ να έχεις κολλητή από τα παιδικά σου χρόνια την γυναίκα του καθηγητή αλλά να σε έχει παρατηρήσει και ο άνδρας σου πριν χρόνια στα κρύα του λουτρού με την καλύτερη σου φιλη. Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Η ηθοποιός που κάνει την μάνα της Τζένης ερμηνευει φανταστικά .
 
Τελευταία επεξεργασία:
@tsimisde
η ιστορία με τον καθηγητή που ερωτεύεται μαθήτρια του, είναι από το σίριαλ του ΑΝΤ1 ΚΑΡΑΜΠΟΛΑ το οποίο προβλήθηκε την περίοδο 1997-1998 στον Αντέννα

από τη retrodb
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiN-aLlnuL8AhWHX_EDHYBjBaIQFnoECBYQAQ&url=https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B1&usg=AOvVaw3bxtTPen2jQ20xnVHBx4L6
To συγκεκριμένο σίριαλ ομολογώ ότι δεν το είχα στα υπόψιν, είχα όμως άλλο σίριαλ του ΑΝΤ1 μεταγενέστερο το οποίο προβάλλεται και τώρα σε επανάληψη, δεν θέλω όμως να το αναφέρω γιατί, πρόκειται για σίριαλ μετά την περίοδο που εξετάζει το φόρουμ. Βέβαια, σαν όνομα, το συγκεκριμένο που έστειλες, σαν να μου λέει κάτι και αν έχει παιχτεί σε επανάληψη μετέπειτα και σχετικά πρόσφατα, μπορεί να το έχω δει, σαν όνομα μου λέει κάτι, κάπου σαν να το έχει πάρει το μάτι μου.

(UPDATE: Από μια σύντομη αναζήτηση που έκανα και είδα αποσπάσματα, όντως προβλήθηκε πρόσφατα γιατί, φαίνεται ότι ο χρήστης που δημοσίευσε τα επεισόδια, τα κατέγραψε τα τελευταία χρόνια (προδίδεται από το σήμα του ΑΝΤ1 το οποίο είναι το ίδιο με το τωρινό) και πρέπει να παιζόταν Σαββατοκύριακα η γενικά τέτοιες άκυρες ώρες και μέρες, οι τίτλοι αρχής μου θυμίζουν κάτι για να είμαι ειλικρινής.)

Πάντως, χωρίς να έχω ψάξει για το βαθύ κόκκινο, το Star νομίζω δεν δείχνει τίποτα σχεδόν σε επανάληψη από τη μυθοπλασία του, τουλάχιστον τα παλαιότερα, όμως, έχει κάνει μια ενέργεια που τους τιμάει, τα έχει ψηφιοποιήσει και τα έχει δημοσιεύσει στη σελίδα του YouTube, συνεπώς, πιθανόν και να υπάρχει και ολόκληρο το σίριαλ για να το δούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η καραμπολα είχε φοβερό γέλιο πρέπει να γίνει θέμα
 
Η σειρά είχε υπόκρουση από τραγούδια των 90'ς όπως το sex bomb η το Beatles το let it be και άλλων συγκροτημάτων του 80' . Μετά η Άννα Μιχαήλου έκανε την ραδιοφωνική παραγωγή του νησιού.
 
Μαζί με το κόκκινο βαθύ θυμήθηκα πως την επόμενη χρονιά το σταρ είχε βάλει το σαν χειμωνιάτικη λιακάδα εξίσου ωραία σειρά.
 
Η σειρά Σαν χειμωνιάτικη λιακαδα ειχε προβληθεί την περίοδο 2000-2001.
Στο πρώτο επεισοδιο θυμαμαι σε ενα πλανο ηταν η πρωταγωνιστρια (Βάνα Μπαρμπα) σε παιδική ηλικία, που καποια μέρα βρηκε τη μητερα της κρεμασμένη στο σπιτι...Πολύ τρομακτική σκηνη...
Οι τίτλοι εναρξης ειχαν το ομώνυμο τραγουδι του Μανώλη Μητσιά.
 
Η σειρά Σαν χειμωνιάτικη λιακαδα ειχε προβληθεί την περίοδο 2000-2001.
Στο πρώτο επεισοδιο θυμαμαι σε ενα πλανο ηταν η πρωταγωνιστρια (Βάνα Μπαρμπα) σε παιδική ηλικία, που καποια μέρα βρηκε τη μητερα της κρεμασμένη στο σπιτι...Πολύ τρομακτική σκηνη...
Οι τίτλοι εναρξης ειχαν το ομώνυμο τραγουδι του Μανώλη Μητσιά.
Αν δεν κάνω λάθος, επειδή έτυχε να ανακαλύψω το εν λόγω σίριαλ σχετικά πρόσφατα, νομίζω ότι πρόκειται για μεταφορά μυθιστορήματος στη μικρή οθόνη, μου διαφεύγει όμως το όνομα της συγγραφέως, σίγουρα ήταν γυναίκα, το μόνο που θυμάμαι.
 
Πίσω
Μπλουζα