Κόλλημα με τραγούδια από σχολική ηλικία

mdelon12

RetroWannaBe
Joined
1 Νοέ 2007
Μηνύματα
45
Αντιδράσεις
0
καλησπερα!

θα ηθελα να μου πειτε το κολημα σας με καποια τραγουδια η τραγουδιστες-ιες

η απο ταινιες η απο ανιμε

απο την εποχη που πηγαινατε σχολειο

εγω ειχα παθει κολημα με αλεξια (ολα σχεδον τα τραγουδια της)

με τον χαρρυ κλιν (με τις φοβερες ατακες του!!)

με την μουσικη απο το botp και g-force οπως και την μουσικη απο την καντυ καντυ

επισης απο σειρες με το knight rider(τι φοβερη μουσικη!!)

και το επισης με φοβερη μουσικη υποκρουση battlestar galactica
 
Με Αλέξια ναι...αν και γεννήθηκα το 87!Ειδικά με το δίσκο Νερομπογιές,τον οποίο είχα και σε κασέτα (με τα 10 τραγούδια,χωρίς το "Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός)

Επίσης με Πωλίνα,Αλκαίο,Καλλίρη,Αρβανίτη,Καίτη Γαρμπή...είχα αρκετές κασέτες τους,τις οποίες έχω αντικαταστήσει με mp3 τώρα,και οι κασέτες μένουν στο πατάρι
 
να ενα κομματι που θυμαμαι απο τα παιδικα μου χρονια(οι πιο πολλοι φιλοι εδω θα εισαστε ηδη 18+ τοτε(ς) #) )

εγω παλι ακομα παιδι...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bNT19EDWbmQ&feature=related]YouTube - Gloria Estefan - Oye Mi Canto (Hear My Voice)

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχο το τραγούδι retrodiscover αν και ειμαι 28 σήμερα!!!Τραγούδια της κάντυ,σάντυμπελ,στρουμφάκια και άλλων παιδικών....ήταν όμορφα και τα τραγουδάκια στο σχολείο...

 
To Wonderful Life το άκουγα κάθε πρωί.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GqJ4N6Z7l00]YouTube - Black - Wonderful Life (Original Audio 1987)

Αλλά μετά έπαιζε το Lust For Life του Iggy Pop για "γκάζια".

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kD5X5OGLySI]YouTube - IGGY POP - LUST FOR LIFE - LIVE 1977 (Manchester)
 
Είχα γενικώς κόλλημα με πάρα πολλά τραγούδια (εξού και το "Μοσχολιού" που είχα μικρή για παρατσούκλι)

Με την ξαδέρφη μου είχαμε φάει "πολύ παππούτσι" από τη γειτονιά εξαιτίας των αγριοφωνάρων μου όταν "τραγουδούσαμε" το "I am a woman in love"

της Μπάρμπαρα εκεί στις αρχές του '80.
 
Αχ τι μου θυμίσατε πάλι.....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MLxTEV5vpyg]YouTube - Glenn Mederios - nothing gonna change my love for you
 
RETRODISCOVERER είπε:
να ενα κομματι που θυμαμαι απο τα παιδικα μου χρονια(οι πιο πολλοι φιλοι εδω θα εισαστε ηδη 18+ τοτε(ς) #) )εγω παλι ακομα παιδι...

YouTube - Gloria Estefan - Oye Mi Canto (Hear My Voice)

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!
Εγώ το 1999 το άκουσα το κομμάτι αυτό και έφαγα κόλλημα,όπως και με τα τραγούδια από τις Βραζιλιάνικες σειρές!
 
το πρωτοάκουσα από την εκπομπή του Άκη Έβενη: Maggy Reilly Moonlight shadow και To France video.google.com/videoplay?docid=-8324045452044584315

www.youtube.com/watch?v=8-1WfkM1qso

και από ίταλο ντίσκο το τραγουδι της jessica like a burning star . είναι ΤΟ τραγούδι!

www.youtube.com/watch?v=bZdIfpOF6ow
 
:p :p:p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lT1e7R0LXas]YouTube - Dj Palmer-Computer Guy
 
Θα παρουσιάσω εδώ τα τραγούδια που ήταν κόλλημα στο σχολείο και μας άρεσαν πολύ. Έτσι, στο Δημοτικό, στα πάρτι τα κορίτσια τραγουδούσαν "Σαν και μένα καμιά" (γιατί τα αγόρια είχαμε αγριοφωνάρες ή τέλος πάντων δεν κάναμε για τραγούδι :)

Είναι σύμπτωση που και τα τρία κομμάτια προέρχονται από εκδρομές;
 
Μερικά από τα αγαπημένα μου τραγούδια

lambada/Kaoma (!)

Dur dur d etre bebe του Jordie (!)

Je m appelle Helene (Helene)...

Βecause the night (!)

Aπό ελληνικά τραγούδια μου άρεσαν

Mικρή μου μέλισσα (Κώτας Μπίγαλης)

Κάποιο καλοκαίρι, Ποιος, Το νου σου κύριε οδηγέ, Όχι όχι το μωρό μου, Κερδίσαμε από τον Θάνο Καλλίρη

Δεν πειράζει (Γιώργος Αλκαίος)

Καρδιά μου λιώνω, Σκόνη και θρύψαλα, Δυτικά προάστια,Είσαι αστέρι, Με το σημάδι του σκορπιού, Σε θέλω, Χωρίς εσένα, Κάποιες φορές (Στέφανος Κορκολής-τρελό κόλλημα!)

Φεγγάρι φεγγαράκι, Το κορίτσι μου κοιμάται, Η μαγεμένη σου ματιά, Δεν πειράζει (Γιάννης Σαββιδάκης)...

Να προσθέσω και το Χωρίς εσένα των VIPS, το 'Αίμα, δάκρυα και ιδρώτας και το Έλα μου (Σάκης Ρουβάς)...

και δύο λαικά αλλά αξέχαστα άσματα ''Καμπριολέ''-Γ. Βασιλείου και ''Είμαι ανεβασμένος''-Αντύπας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Μερικά από τα αγαπημένα μου τραγούδια
lambada/Kaoma (!)

Dur dur d etre bebe του Jordie (!)

Je m appelle Helene (Helene)...

Βecause the night (!)

Aπό ελληνικά τραγούδια μου άρεσαν

Mικρή μου μέλισσα (Κώστας Μπίγαλης)

Κάποιο καλοκαίρι, Ποιος, Το νου σου κύριε οδηγέ, Όχι όχι το μωρό μου, Κερδίσαμε από τον Θάνο Καλλίρη

Δεν πειράζει (Γιώργος Αλκαίος)

Καρδιά μου λιώνω, Σκόνη και θρύψαλα, Δυτικά προάστια,Είσαι αστέρι, Με το σημάδι του σκορπιού, Σε θέλω, Χωρίς εσένα, Κάποιες φορές (Στέφανος Κορκολής-τρελό κόλλημα!)

Φεγγάρι φεγγαράκι, Το κορίτσι μου κοιμάται, Η μαγεμένη σου ματιά, Δεν πειράζει (Γιάννης Σαββιδάκης)...

Να προσθέσω και το Χωρίς εσένα των VIPS, το 'Αίμα, δάκρυα και ιδρώτας και το Έλα μου (Σάκης Ρουβάς)...

και δύο λαικά αλλά αξέχαστα άσματα ''Καμπριολέ''-Γ. Βασιλείου και ''Είμαι ανεβασμένος''-Αντύπας...

+

Γιώργος Μαζωνάκης


Φρόνιμα

Με τα μάτια να τολες

Τίποτα

Μη μου ζητάς

Μαντώ


Στον έβδομο ουρανό

Ρούχο δανεικό

Στοιχηματίζω

Ερήμην

Απειλή

Στις αλυκές του κόσμου

Χρήστος Δάντης


Δακτυλικά αποτυπώματαΚάποιος σ'αγαπάει

Μωρό μου εσύ

Ψάξε με

Βίκυ Χαρίτου


Νύχτες στη Μύκονο

Έρωτα πειρατή

Άννα Βίσση-Νίκος Καρβέλας


Αντίστροφη μέτρηση

Εμείς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τα κορίτσια ξενυχτάνε" (Αλέξια)

"Αχ Ευλαμπία" (Γιοκαρίνης)

"Ρίτα, Ριτάκι" (Κατσιμίχα)
 
Μεγάλο κόλλημα με το παρακάτω, απλά ψιθύριζα το ρυθμό…δεν ήξερα τίτλο, στοίχους, συγκρότημα…σχετικά πρόσφατα έμαθα ότι ήταν Ελληνικό!

Sharp Ties - Get That Beat

[video=youtube;QZMQ-JC6SDQ]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως είχα φάει κόλλημα με το "Get into the Groove" της Μαντόνα
 
Με καλύψατε απόλυτα.Κυρίως ακούω ακόμα και σήμερα τραγούδια από

Μαντώ (Στοιχηματίζω, Κάνε κι εσύ μια τρέλα, Ρούχο δανεικό, Τιμώρησέ με, Εσύ, Φυλάκισέ με)

Αλέξια (Θα σε περιμένω, Έλα μια νύχτα, Ορκίσου, Αλλάξαμε θέση, Μάτια μου)

Ευρυδίκη (Το μόνο που θυμάμαι, Μίσησέ με, Πόσο λίγο με ξέρεις, Πυξίδα, Ζηλιάρης ουρανός)

Σαμπρίνα (Λάθος, Φωνές, Υποκριτής, Φταις)

Άντζυ Σαμίου (Το αδύνατο σημείο μου , Πόνος είσαι και κλάματα)

Κωνσταντίνα (Σαν τριαντάφυλλο, Μια Ελλάδα φως, Γλυφάδα Μαρακές, Έχω μια καρδιά)

Πωλίνα (Φοβερό, Push Ups)

Θάνος Καλλίρης (Γιορτάζω, Το νου σου κύριε οδηγέ, Κάποιο καλοκαίρι, Αγάπη καλοκαιρινή)

Στέφανος Κορκολής (Στους πέντε ανέμους, Λατέρνα)

Γιώργος Αλκαίος (Παράπονο, Μόνος)

Γιώργος Μαζωνάκης (Τρεις το πρωί, Μη μου ζητάς, Ανήκω σε μένα, Φρόνιμα, Με τα μάτια να το λες)

Ελίνα Κωνσταντοπούλου (Όταν το τηλέφωνο χτυπήσει, Έρημος)

Λίτσα Γιαγκούση (Όταν μια γυναίκα, Έκλαψα πόνεσα, Μη μου λες)

Κώστας Μπίγαλης (Η κόρη του περιπτερά)

και φυσικά τα περισσότερα από Άννα Βίσση και Καίτη Γαρμπή
 
Πίσω
Μπλουζα