Κόντρα στον Άνεμο

tvseriesfan548

RetroWannaBe
Joined
22 Οκτ 2008
Μηνύματα
82
Αντιδράσεις
29
μπορεί να μου θυμίσει λίγο κάποιος: το κόντρα στον άνεμο ήταν εκείνη η σειρά όπου μία ξανθιά ηθοποιος προφανώς η χρύσα σπηλιώτη πιάνει στα πράσα τον άντρα της κώστα αρζόγλου να χαριεντίζεται με την ερωμένη του μαριαλένα κάρμπουρη, μετά γκρεμίζεται από τον βράχο λολ και πνίγεται στην θάλασσα ενώ ξοπίσω της τρέχει ο αλαφιασμένος αρζόγλου που δεν την προλαβαίνει νομίζω οπότε και πνίγεται; θυμάται κάποιος;
 
μόλις είδα και δεν το ήξερα ότι ο κώστας κουτσομύτης ήταν ο σκηνοθέτης του κόντρα στον άνεμο.
 
Δυστυχώς δεν την θυμάμαι την σειρά, και δεν έχω οποιοδήποτε στοιχείο για αυτήν
 
Η σειρά Κόντρα στον Άνεμο έκαν πρεμιέρα στην ΕΡΤ στις 23 Αυγούστου 1980 σε σκηνοθεσία Κώστα Κουτσομύτη και βασίζονταν στο μυθιστόρημα της Ειρήνης Γαλανού. Έπαιζαν οι ηθοποιοί: Λάμπρος Τσάγκας, Νίκος Λυκομήτρος, Ηλίας Λογοθέτης, Χρύσα Σπηλιώτη, Κώστας Αρζόγλου, Χρυσούλα Διαβάτη, Βιβέτα Τσιούνη, Τζόλυ Γαρμπή.

Η σειρά αφορούσε τον έρωτα ενός δυναμικού ψαρά με μια αρχοντοπούλα που το έσκασε από το σπίτι της για να τον παντρευτεί με αποτέλεσμα ο πατέρας της να την αποκληρώσει.

Η σειρά παίχτηκε σε 26 επεισόδια των 45 λεπτών.
 
Μια φωτο απο την Ραδιοτηλεοραση (βικιπαιδεια).

Δεν ηξερα οτι επαιζε και ο Παπαμιχαηλ. :xm:

Radiotileorasiold.jpg


Κόντρα στον άνεμο
 
και την έβλεπα και δε θυμάμαι απολύτως τίποτα, θυμήθηκα όμως ότι κάπου είχαμε αγοράσει τον δίσκο με τη μουσική από τη σειρά ... το πρώτο μου soundtrack μάλλον :)
 
Δεν γνωριζα την υπαρξη αυτου του δισκου, σε ευχαριστουμε Clemence.
 
Παρατηρησατε οτι τοτε οι σειρες μπορουσαν να αρχιζουν οποτεδηποτε μεσα στο ετος?

Επι παραδειγματι, το Κοντρα Στον Ανεμο ξεκινησε 23 Αυγουστου. Καμια σχεση με την τωρινη κοινη τυπικη διαδικασια των καναλιων. Εναρξη τον Οκτωβριο, ληξη τον Ιουνιο.

Οι σειρες τοτε προβαλλονταν απνευστι.
 
πολυ καλη μεταφορα του βιβλιου της ειρηνης γαλανου που και αυτο ειναι αληθινη ιστορια ο βασικος καμβας
δηλαδη του ερωτα του ψαρα με την αρχοντοπουλα
τα υπολοιπα ειναι μυθοπλασια
αν δεν κανω λαθος επαιζε και η κακια παναγιωτου
 
Πίσω
Μπλουζα