Κύπελλο Ράπαν

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Αν ρωτηθεί κάποιος συνομήλικός μου "εκεί στα 80ς ποιες διασυλλογικές ευρωπαϊκές ποδοσφαιρικές διοργανώσεις υπήρχαν", το πιθανότερο είναι να απαντήσει : "Κύπελλο Πρωταθλητριών, Κύπελλο Κυπελλούχων και Κύπελλο ΟΥΕΦΑ" !!! Δηλαδή το πιθανότερο είναι ότι ... θα παραλείψει μία, ακόμη, ποδοσφαιρική διοργάνωση εκείνης της εποχής : Το Κύπελλο Ράπαν !!

Το Κύπελλο Ράπαν ονομάστηκε έτσι από τον Αυστριακό προπονητή Καρλ Ράπαν, ο οποίος ήταν ο εμπνευστής του, και, όπως διάβασα πριν λίγο στη Βικιπέδια, η διοργάνωση αυτή ξεκίνησε από το 1961 !!! Εγώ, όμως, θα γράψω ό,τι θυμάμαι γι΄ αυτό από τα 80ς !!!

Το Κύπελλο Ράπαν διεξαγόταν κάθε καλοκαίρι, οι δε ευρωπαϊκές ομάδες που συμμετείχαν ήταν χωρισμένες σε ομίλους των 4 ομάδων !!! Δηλαδή, διεξαγόταν την περίοδο που οι ομάδες έκαναν την προετοιμασία τους !!! Η σχέση αυτού του Κυπελλου με τα τόοοτε "ελληνικά δεδομένα" ήταν η εξής : Επειδή την περίοδο που διεξαγόταν το Ραπαν είχε λήξει και το ελληνικό, και το ιταλικό, και το αγγλικό πρωτάθλημα, των οποίων τα ματς περιλαμβάνονταν στο τόοοοτε δελτίο ΠΡΟ-ΠΟ [όπως θα θυμάστε οι συνομήλικοί μου], το ελληνικό δελτίο ΠΡΟ-ΠΟ γέμιζε ... με τα ματς του Κυπελλου Ράπαν !!! Όμως ... οι πληροφορίες που μάς ερχόντουσαν για τα ματς, για ενδεκάδες, για τους ομίλους κλπ ήταν πολύ ισχνές [μην κοιτάτε σήμερα που οι αθλητικές φυλλάδες για τα ματς του "Πάμε Στοίχημα" κάνουν ... πληρέστατη ανάλυση του κάθε αγώνα] !!! Έτσι, όποτε πηγαίναμε να συμπληρώσουμε τα δελτία ΠΡΟ-ΠΟ με τα ματς του Ράπαν, βάζαμε στην κυριολεξία ... ό,τι μάς "κατέβαινε" εκείνη τη στιγμή !!! Και φυσικά ... πιάναμε ελάχιστα σημεία, για τους λόγους που θα εξηγηθούν παρακάτω !!!

Η ιδιαιτερότητα αυτού του Κυπέλλου ήταν η εξής : Επρόκειτο για τη μοναδική ποδοσφαιρική ευρωπαϊκή διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν και ομάδες από το Ισραήλ !!! Περί το 1982, που άρχισα να ασχολούμαι με τα ποδοσφαιρικά, και, γεμάτος ενθουσιασμό, αποστήθιζα ονόματα ομάδων, παικτών κλπ, είχα ενθουσιαστεί που μάθαινα τα ονόματα ομάδων απ' το Ισραήλ : Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, Χάπποελ Χάιφα, Μπνέι Γιέχουντα κλπ κλπ !!! Κατά τ' άλλα όμως ... ψάχναμε στις αθλητικές στήλες να βρούμε κατιτίς για τη διοργάνωση, για βαθμολογίες ομίλων, για συμμετέχουσες ομάδες σε κάθε όμιλο αλλά ... τίιιποτα !!! Έτσι, βλέπαμε στο δελτίο πχ. Στουτγκάρδη - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και, φυσικά, παίζαμε "1" !!! Και μετά βλέπαμε ένα αποτέλεσμα ... 0 - 3 !!! "Μα ... πώς είναι δυνατόν", αναρωτιόμασταν .... Μια φορά, όμως, διάβασα στην αθλητική στήλη της εφημερίδας το εξής [και λύθηκε η απορία] : "Μα τι είναι, πια αυτό το Κύπελλο Ράπαν που κάθε καλοκαίρι ταλαιπωρεί τους παίκτες του ΠΡΟ-ΠΟ ??? Πρόκειται για μια διοργάνωση που, ακόμη και οι ομάδες που συμμετέχουν, δεν της δίνουν σημασία και γι' αυτό τις περισσότερες φορές κατεβάζουν δεύτερες ενδεκάδες ή ακόμη και την ερασιτεχνική τους ομάδα !!! Τα ματς του Κυπέλλου Ράπαν είναι περισσότερο ματς προετοιμασίας παρά επίσημοι αγώνες" !!! Να, λοιπόν, γιατί ... δεν πιάναμε ουτε ... τα μισά σημεία στα δελτία ΠΡΟ-ΠΟ με τα ματς του Ράπαν ....

Κι όμως ... παρά τους "κουβάδες" [ο όρος αυτός δεν χρησιμοποιόύταν εκείνη την εποχή] το΄Κύπελλο Ράπαν μού έχει αφήσει τις καλύτερες αναμνήσεις ως .... 11χρονου παίκτη ΠΡΟ-ΠΟ !!! Το καλοκαίρι του 1982, που παραθερίζαμε στην Καστοριά, πού και πού συμπλήρωνα με τον αδελφό μου από κανένα δελτίο ΠΡΟ-ΠΟ με τα ματς του Ράπαν και ... η χαρά μου δεν περιγραφόταν που "εμπλούτιζα" τις ποδοσφαιρικές μου γνώσεις με ονόματα ευρωπαϊκών ομάδων που δεν γνώριζα μέχρι τότε !!! Επίσης, πάντα είχα απορία : "ποια η ανταμοιβή των ομάδων που πρωτεύουν στους ομίλους του Ράπαν" ??? Και πάλι μια στήλη στα "ψιλά" των αθλητικών νέων μού έλυσε την απορία : "Οι πρώτες ομαδες του κάθε ομίλου παίρνουν χρηματικά έπαθλα" !!! Δηλαδή ... δεν είχε "επόμενη φάση" με αγώνες νοκ άουτ για νικήτριες ομίλων ??? Δεν είχε τελικό ??? Μόνο χρηματικό έπαθλο ??? Πραγματικά, δεν μπορώ ν' απαντήσω, καθόσον, όπως προείπα, οι πληροφορίες γι' αυτόν τον .... "θεσμό - φάντασμα" ήταν ισχνές !!!

Τέλος, μού έχει μείνει μια πού ωραία αφίσα για το Κύπελλο Ράπαν έξω απ' το Προποτζίδικο της Καστοριάς [όπου με τον αδελφό μου καταθέταμε τα Δελτία μας το καλοκαίρι του 1982] : Η αφίσα, που διαφήμιζε τα δελτία με το Κύπελλο Ράπαν, έδειχνε μια ποδοσφαιρική μπάλα κι από πάνω της ... μπάλες παγωτού βανίλια !!! Και πάνω από τις μπάλες παγωτού καρφιτσωμένα [με οδοντογλυφίδες] σημαιακια με τις χώρες, των οποίων οι ομάδες συμμετείχαν στους ομίλους του θεσμού !!! Φυσικά, το μάτι μου έπεφτε στη σημαιούλα του Ισραήλ !!! Μακάρι να έχει διασωθεί αυτή η αφίσα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες οι αναμνήσεις σου. Δεν έχω να προσθέσω πολλά, αφού τότε δεν πολυέπαιζα (αν και το 82 εγώ ήμουν 13). Κάτι δε με τράβαγε στο ΠΡΟ-ΠΟ. Είχα κερδίσει μια φορά 13άρι, αλλά να σκεφτείς η νικήτρια στήλη ήταν 12 άσοι και ένα Χ. Εκτός από την κουτσή Μαρία δηλαδή, κέρδισε και η κουτσή Ελένη, η κουτσή Κατίνα κλπ.

Έτσι στο σπίτι ήρθε το πενιχρό ποσόν των ... δραχμών (πραγματικά δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά ήταν κάτι το αστείο), κι εγώ, αφού δεν έγινα η σούπερ γιαγιά Ζωγοπούλου που κέρδισε το 13άρι εκείνο το απόγευμα της υποτίμησης που σκάσαν όλα τα "διπλά", απαξίωσα από τα μικράτα μου το ΠΡΟ-ΠΟ, θεωρώντας το...peanuts !

Το Κύπελλο Ράπαν (για να επανέλθω) ήταν ο περιφρονητικός χαρακτηρισμός της εποχής για τις ομάδες που δεν κέρδιζαν έξοδο στην Ευρώπη ("κι εσείς, στο Κύπελλο Ράπαν"), ο πρόδρομος του σημερινού "καναπέ".

Στη σημερινή εποχή του στοιχήματος βέβαια, η κάθε τέτοια διοργάνωση έχει την αξία της... Βλέπεις στα κουπόνια αγώνες ομάδων U19(κάτω των 19 ετών), αγώνες Liverpool-Chelsea...γυναίκες, αγωνες beach soccer, ενώ πολλές στοιχηματικές σελίδες δείχνουν και σε απευθείας μετάδοση φιλικά παιχνίδια στυλ Ράπαν. Κι εκεί βλέπεις ότι διεξάγονται σε κάτι Τυρολέζικα βουνά, σε προπονητικά κέντρα στυλ "3-5 πηγάδια", σ' ένα γήπεδο που στο βασικό εξοπλισμό διαθέτει μόνο δύο τέρματα κι ένα συρματόπλεγμα γύρω-γύρω για να μη φεύγει η μπάλα, με ξύλινα σπιτάκια και ελατόδασος δεξιά-αριστερά στα πλάνα, κι εσύ ψάχνεις πώς πήγαν τα λεφτά σου στον κουβά, μέσα σ' ένα τέτοιο ειδυλλιακό περιβάλλον...
 
Το Κύπελλο Ράπαν το θυμάμαι αμυδρά, αν και πολύ περισσότερο φυσικά θυμάμαι τη μετεξέλιξη του, το Κύπελλο Ιντερτότο, πράγμα απόλυτα λογικό αφού σταμάτησε μόλις το 2008.

Η μετονομασία από ό,τι θυμάμαι έλαβε χώρα το 1995, όταν και έγινε πλέον επίσημη διοργάνωση υπό την αιγίδα της UEFA. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν τότε ξεκίνησαν οι νικήτριες ομάδες να προκρίνονται στο Κύπελλο UEFA ή είχε ξεκινήσει νωρίτερα, όταν ακόμα ονομαζόταν Ράπαν. Επίσης κάπου είχα διαβάσει πως ειδικά τα πρώτα χρόνια που δεν υπήρχε το κίνητρο της συμμετοχής στην Ευρώπη, σάρωναν οι σουηδικές και δανέζικες ομάδες, πράγμα πολύ λογικό αφού τα πρωταθλήματά τους είχαν ήδη ξεκινήσει.

Πάντως, το ότι αναφέρετε το ΠΡΟ-ΠΟ δεν είναι καθόλου τυχαίο, αφού αυτή ήταν ουσιαστικά και η αφορμή της ίδρυσής του, δηλαδή να έχουν κάποιους αγώνες τα δελτία τους νεκρούς μήνες του καλοκαιριού. Άλλωστε αυτό φαίνεται ακόμα περισσότερο και στη μετονομασία του ("Toto" ονομάζεται το ΠΡΟ-ΠΟ σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες), ενώ και το λογότυπό του ήταν μια μπάλα ποδοσφαίρου με τα σημεία 1Χ2...
 
Πίσω
Μπλουζα