Κid Creole & The Coconuts

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.356
Αντιδράσεις
3.625
εδώ και 3 περίπου μέρες έπεσε στα χέρια μου,ένα cd-συλλογή των Kid Creole & The Coconuts.Έψαχνα χρόνια να βρώ κάτι απ' αυτούς κυρίως γιατί ήταν δύσκολη η εταιρεία που ήταν και δεν υφίσταται πλέον (ή για την ακρίβεια δεν διανέμονται εύκολα τα albums της εκλεκτικής ετικέτας ZE RECORDS όπως πιο παλιά απ' την Polygram,Universal και όπως εξελίχθηκε στις αρχές της δεκαετίας των 00s κάτι σαν την ZTT του Trevor Horn).Eγώ την συγκεκριμένη συλλογή την βρήκα αγοράζοντας την απ' το site ενός δισκάδικου από Θεσσαλονίκη και μου ήρθε με courrier.Εν ολίγοις πολύ ενδιαφέρον ήχος ανάμεσα σε disco και latin αλλά και με αρκετά στοιχεία new wave.Πιστεύω ήχος καλοκαιρινός 100% ,είχαν κάνει μια σχετική επιτυχία κι εδώ και γενικά είχαν ωραίο ήχο πιστεύω.Τα κορυφαία τους albums θεωρούνται τα "Fresh Fruit In Foreign Places" και "Tropical Gangsters" αλλά και το πρώτο τους στην ZE ήταν πολύ καλό.Υλικό απ' αυτά λοιπόν τα 3 πρώτα τους albums,ανθολογεί η συλλογή που έχω στα χέρια μου,της οποίας το εξώφυλλο παραθέτω πιο κάτω:
 

Συνημμένα

  • R-6131021-1412287712-2289.jpeg.jpg
    R-6131021-1412287712-2289.jpeg.jpg
    18,2 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα