Λάθη σε συναυλίες?

thebest20 είπε:
Κάτι άλλο...οι παλιές συναυλίες της Madonna γενικά δεν έχουν καλό ήχο.Τουλάχιστον ένα dvd Ciao Italia (συναυλία του 1988 πρέπει να ήταν) που είχε βγει πέρισυ με τον Τηλεθεατή.Ο ήχος ακούγεται πολύ πιο δυνατά από τη φωνή της Madonna.Δεν ξέρω αν όντως είχε ηχογραφηθεί έτσι ή αν έγινε έτσι εξαιτίας της επεξεργασίας ή της μετατροπής σε dvd (τότε που καταργούνταν πλέον οι βιντεοκασέτες)...αλλά και ένας φίλος μου που μου έχει δώσει αρκετές συναυλίες της Madonna σε dvd (από αυθεντικά dvd τα έχει γράψει,ακριβώς χωρίς να πειραχθεί κάτι),έχουν πάντα τον ήχο δυνατότερο από τη φωνή (που μερικές φορές μοιάζει με karaoke),σε αντίθεση με το προπέρσινο Confessions Tour που έχει τέλειο ήχο.
άσχετο; :p

iliekater είπε:
Αλήθεια , Alucard , τι έγινε στο 4:33 ; Βέβαια σίγουρα φταίει και το γεγονός πως δεν ξέρω το τραγούδι .
Η κιθάρα μπήκε αρκετά νωρίτερα και το έκοψε. Μετά μπήκε κανονικά.

Επειδή μιλούσαμε για playback ποστάρατε Manowar έτσι; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
- Λαέ της Λάρισας ! Λαέ της Λάρισας !- Ψι ψι ψι : Κύριε πρόεδρε , στη Λαμία είμαστε απόψε .

- Πού'σε να δεις τον λαό της Λαμίας !

Ή κάπως έτσι τέλος πάντων !

Αλήθεια , Alucard , τι έγινε στο 4:33 ; Βέβαια σίγουρα φταίει και το γεγονός πως δεν ξέρω το τραγούδι .
πραγματικο γεγονος, Γεωργιος(οχι γιωργακης)Παπανδρεου τοʼ 63 αν δεν απατωμαι πριν τις εκλογες..
 
Ναι , αν και δεν θυμάμαι ακριβώς ποιές ήταν οι συγκεκριμένες πόλεις !
 
iliekater είπε:
Αλήθεια , Alucard , τι έγινε στο 4:33 ; Βέβαια σίγουρα φταίει και το γεγονός πως δεν ξέρω το τραγούδι .
Απάντησε σωστά ο Haros :)

Haros είπε:
Επειδή μιλούσαμε για playback ποστάρατε Manowar έτσι; :p

Οι μόνοι που υποστήριζαν πως οι Manowar έπαιζαν play-back στις συναυλίες, ήταν κάποιοι φιλοααναρχ...(τέλος πάντων) συντάκτες του Metal Hammer, οι οποίοι το έκαναν για ιδεολογικούς σκοπούς. Ακόμη και στο metal ήθελαν να περνούν την προπαγάνδα τους.

Λυπάμαι για το σχόλιο αλλά αυτή είναι η retro-πραγματικότητα.

Σε καμία άλλη χώρα δεν αναφέρθηκε ποτέ κάτι παρόμοιο.
 
Alucard είπε:
Απάντησε σωστά ο Haros :)




Οι μόνοι που υποστήριζαν πως οι Manowar έπαιζαν play-back στις συναυλίες, ήταν κάποιοι φιλοααναρχ...(τέλος πάντων) συντάκτες του Metal Hammer, οι οποίοι το έκαναν για ιδεολογικούς σκοπούς. Ακόμη και στο metal ήθελαν να περνούν την προπαγάνδα τους.

Λυπάμαι για το σχόλιο αλλά αυτή είναι η retro-πραγματικότητα.

Σε καμία άλλη χώρα δεν αναφέρθηκε ποτέ κάτι παρόμοιο.
Υπηρχαν ρετροφημες δε που ελεγαν πως καποιοι οπαδοι, των αλειμμενων με baby oil πολεμιστων, ειχαν τρυφερη συναντηση με τον εν λογω συντακτη οπου και του εξεφρασαν την διαφορετικη αποψη τους με επιχειρηματα.
 
Kαι τελικα, κατα τα φαινομενα, τον επεισαν... :)

Παντως ειναι αισχος, καποιος να υποστηριζει ακομα οτι οι Manowar παιζουν playback!

Απλα το γεγονος οτι ειναι απο τα τελευταια ιστορικα true metal συγκροτηματα που δεν φλωρεψαν, ενοχλει τον μουσικο τυπο...
 
Wally είπε:
Kαι τελικα, κατα τα φαινομενα, τον επεισαν... :)
Παντως ειναι αισχος, καποιος να υποστηριζει ακομα οτι οι Manowar παιζουν playback!

Απλα το γεγονος οτι ειναι απο τα τελευταια ιστορικα true metal συγκροτηματα που δεν φλωρεψαν, ενοχλει τον μουσικο τυπο...
Oτι ο μουσικος τυπος (οπως ολος ο τυπος) ειναι κατευθυνομενος, ειναι γεγονος. Το οτι καταδιωκουν τους Μανοβαρ επειδη ειναι true και δεν φλωρεψαν ειναι τουλαχιστον υπερβολικο.

Οι Μανοβαρ δινουν τοσα δικαιωματα, ωστε δεν χρειαζεται κανεις να ειναι μελος συνομωσιας για να κοροιδεψει. Ναι εβγαλαν καποιους πολυ καλους δισκους μεσα στα 80'ς και early 90s. Aπο εκει και επειτα απλα συντηρουν ενα προφιλ που οσο περνα ο καιρος γινεται και πιο αστειο, ενω βγαζουν καρμπον αδιαφορες μουφες, σαν ενα ειδος συνταξης. Δεν ειναι οι μονοι που το κανουν, συμφωνω, αλλα δεν ξερω απο ποτε το ανεμπνευστο σιγουρακι, με πομπωδεις τιτλους λεγεται true metal.
 
joe είπε:
Oτι ο μουσικος τυπος (οπως ολος ο τυπος) ειναι κατευθυνομενος, ειναι γεγονος. Το οτι καταδιωκουν τους Μανοβαρ επειδη ειναι true και δεν φλωρεψαν ειναι τουλαχιστον υπερβολικο. Οι Μανοβαρ δινουν τοσα δικαιωματα, ωστε δεν χρειαζεται κανεις να ειναι μελος συνομωσιας για να κοροιδεψει.

Ναι βέβαια.

Μπορούν να «κοροϊδεύουν» ή να χλευάζουν όσο επιθυμούν οι δημοσιογράφοι. Εξάλλου αυτή είναι η κύρια δουλειά τους σήμερα.

Το να ψεύδονται όμως, δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να τους βρίζει (τουλάχιστον).

Κάποιοι άλλοι βέβαια (απαράδεκτα πράγματα όμως και τα καταδικάζουμε), προχώρησαν λίγο παρακάτω.
 
Μη ρετρό λάθος του Bruce επί ελληνικού εδάφους, χεχε:

 
Συμπτοματικά βρήκα ένα εδώ όπου πέφτει και τσακίζεται ! Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι αν τα φωνητικά συνεχίστηκαν να ακούγονται από μόνα τους ή μίλαγε ο Μπρους .

Και μερικά ακόμα από τους Iron Maiden :

http://www.youtube.com/watch?v=Chuim5Bu9zs&feature=related
 
παιδια..εξ αιτιας εμου κ καποιου αλλου κλειδωσε το θρεντ για το Μεταλ Χαμμερ..ΜΗΝ με τσιγκλατε.. :D
 
athens open air στον αλιμο το 2004 οσοι ηταν εκει θα θυμουνται οτι περιμεναμε να δουμε πρωτη φορα τοτε in flames και anthrax στην δευτερη μερα του φεστιβαλ που τελικα δεν εγινε ποτε ωρα εναρξης ηταν στισ 4:45 για να ξεκινησει στις 19:00 περιπου με τους haunted και ο ηχος ηταν τοσο χαλια που ο τραγουδιστης εψαχνε παντου να βρει μικροφωνο που να λειτουργει οι Motorhead επαιξαν μια ωρα με πολλη δυσκολια οι dimmu borgir δεν εμφανιστηκαν ποτε και το τραγικο ηταν οτι διοργανωτες ειχαν φτασει στο σημειο να πουλανε σαντουιτς μεσα στο σταδιο γιατι δεν ειχαν λεφτα να πληρωσουν τους motorhead δεν νομιζω να εχει ξαναγινει χειροτερο φεστιβαλ στην ελλαδα
 
Δεν είναι ακριβώς συναυλία, αλλά διαγωνισμός τραγουδιού. Eurovision 1990 στο Ζάγκρεμπ της ενιαίας τότε (στα στερνά της) Γιουγκοσλαβίας και νυν πρωτεύουσα της Κροατίας. Πρώτο τραγούδι: Της Ισπανίας. Μπαίνουν στη σκηνή οι 2 τραγουδίστριες, περιμένουν όλοι να ξεκινήσει το μουσικό play back (παρ' ότι υπήρχε μαέστρος και ζωντανή ορχήστρα), ξεκινάει αυτό, το ακούνε κανονικά οι τηλεθεατές, αλλά κανένας μέσα στην αίθουσα! Αποτέλεσμα: Σηκώθηκαν οι τραγουδίστριες κι έφυγαν, για να επιστρέψουν σε λίγο πάλι και να το τραγουδήσουν κανονικά. Είχε ειπωθεί τότε ότι ένας τεχνικός τράβηξε κατά λάθος τα καλώδια...

Αξίζει να το δείτε:

 
"Ρετρό λάθος" σε συναυλία ???? Το ανεκάλυψα στο Youtube !!! Συναυλία των Stranglers στο Καλλιμάρμαρο το 1985 [οι συναυλίες αυτές έχουν ήδη περάσει στη "σφαίρα του μύθου"] και την ώρα που ο περφόρμερ τους παίζει το Golden Brown πιάνει λάθος νότες στην κιθάρα !!! Ιδού η απόδειξις :


Όμως .... νοείται συναυλία χωρίς λάθη ??? Φυσικά και όχι !!! Έτσι, οι αγαπημένοι μου καλλιτέχνες γίνονται ακόμη "πιο αγαπημένοι" όταν επί σκηνής κάνουν τα λαθάκια τους [όπως συμβαίνει με τον περφόρμερ των Stranglers στο συγκεκριμένο βίντεο που, ακριβώς γι' αυτό το λόγο, έχει γίνει ένα από τα αγαπημένα μου βίντεο που κυκλοφορούν στο Youtube !!! ] !!! Διότι με αυτόν τον τρόπο μού υπενθυμίζουν ότι εκεί πάνω στη σκηνή βρίσκονται άνθρωποι, σαν κι εμένα, που κάποιες φορές θα κάνουν ΚΑΙ τα λάθη τους, όπως κι εγώ !!!
 
Phil Collins, Live Aid 1985, έκανε ένα λάθος (και μια φοβερή γκριμάτσα) στο Against All Odds, το είχα δει τότε στην τηλεόραση.

(δείτε στο 1:09)
 
manos311 είπε:
Phil Collins, Live Aid 1985, έκανε ένα λάθος (και μια φοβερή γκριμάτσα) στο Against All Odds, το είχα δει τότε στην τηλεόραση.

Χα χα χα ... καλό !!! Για να χρησιμοποιήσω τη διάλεκτο των μουσικών [λόγω της ενασχόλησής μου με τα μουσικά έχω αρκετές επαφές μαζί τους κι έτσι γνωρίζω κάποιες εκφράσεις τους] : "Ο Φιλ πάτησε μια "πράσινη νότα"" [δηλαδή μια νότα λάθος, φάλτσα κλπ] .....
 
Απο τα "διαχρονικά" στον ελληνικό χώρο, η συναυλία του Μίκη Θεοδωράκη το 1961 στο "Κεντρικόν", που έχει καταγραφεί και εκδοθεί και σε δίσκο. Από που να αρχίσεις : οι μουσικοί να παίζουν σε λάθος tempo την "απαγωγή", ο Χιώτης να μπερδεύεται στον "Επιτάφιο", ο Μπηθικώτσης να καταρρέει στο "Σε πότισα Ροδόσταμο", ο Μίκης να λέει το "Παλληκάρι" μόνος του, η Μάρω Κοντού (παρουσιάστρια) να μην ξέρει πώς να τα μπαλώσει...Αξίζει να αποκτήσετε το δίσκο αυτό, για τις ιδιαιτερότητές του να ακούγεται σαν...σχολική γιορτή ! (έχει όμως την τεράστια αξία του)

http://www.youtube.com/watch?v=V2pWnqNepMc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Phil Collins, Live Aid 1985, έκανε ένα λάθος (και μια φοβερή γκριμάτσα) στο Against All Odds, το είχα δει τότε στην τηλεόραση.

Πάντως παρά το λαθάκι... τι φανταστική ερμηνεία!!! Κομματάρα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα