Λέξεις που μπερδεύαμε μικροί

BETTY BOOP είπε:
Επίσης τη γνωστή πάθηση των ματιών που λέγεται αστιγματισμός την έλεγα ασυρματισμός! (γέλια!!!)
και την τηλεόραση: τηλόραση...
 
Το τροχόσπιτο το έλεγα χορτόπιτο. Τα ψάρια τα έλεγα σπάρια!! χαχαχα :) :) :)
 
την ταράτσα καρατσα και για κάποιον ανεξήγητο λόγο νόμιζα ότι το "ι.χ." λέγεται "2 ταχυ".... (τώρα που το σκέφτομαι μάλλον επειδή έτρεχε....) Πάντως το "μεγα Ρομαξίμου" θεϊκο!!!
 
Ένα ξαδερφάκι μου: Αντί για Παναθηναϊκός, Παναθηνιακός...
 
Τους ευχούληδες που είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 90 τους έλεγα ''εχούληδες''.
 
Πολύ μικρός, μπέρδευα το όνομά μου και το έλεγα "Παγιακόγιας". (Αλήθεια, μπορείτε να βρείτε το σωστό ? )

Επίσης, θέλω να μεταφέρω κάτι που είναι μεν της κόρης μου, αλλά αξίζει τον κόπο :

-Τι μάρκα αυτοκίνητο έχει ο μπαμπάς;

-"Σκόνταψ"...
 
Το άλογο το έλεγα άγολο. Μου το έχουν πει τόσες πολλές φορές που είναι σαν να το θυμάμαι ( ενώ δε το θυμάμαι )
 
panp είπε:
Πολύ μικρός, μπέρδευα το όνομά μου και το έλεγα "Παγιακόγιας". (Αλήθεια, μπορείτε να βρείτε το σωστό ? )
Επίσης, θέλω να μεταφέρω κάτι που είναι μεν της κόρης μου, αλλά αξίζει τον κόπο :

-Τι μάρκα αυτοκίνητο έχει ο μπαμπάς;

-"Σκόνταψ"...

Παγιακόγιας=Παναγιώτης

Σκόνταψ=SCODA
 
Δεν μπέρδευα ιδιαίτερα πολλές λέξεις,αλλά μέχρι τα 4-5 μου το ρ, το έλεγα λ,σε όλες τις λέξεις.Τον κροκόδειλο (όπως ανέφερε και κάποιος άλλος) τον έλεγα κορκόδειλο.Βέβαια και πολλοί μεγάλοι τον λένε έτσι.
 
Τα κλασσικά κι από μένα με τον κορκόδειλο αλλά για ένα περίεργο λόγο μπέρδευα το θερμοσίφωνα με τον απορροφητήρα. Μια φορά δε είχαμε πάει στην ταβέρνα και αντί να διαβάσω παϊδάκια χοιρινά διάβασα, παιδάκια χοιρινά μάλλον καθώς δεν υπήρχαν διαλυτικά. Ε, από τότε έχει μείνει το παιδάκια χοιρινά...
 
thebest20 είπε:
Δεν μπέρδευα ιδιαίτερα πολλές λέξεις,αλλά μέχρι τα 4-5 μου το ρ, το έλεγα λ,σε όλες τις λέξεις.Τον κροκόδειλο (όπως ανέφερε και κάποιος άλλος) τον έλεγα κορκόδειλο.Βέβαια και πολλοί μεγάλοι τον λένε έτσι.
Παλι ρεζιλι θα γινουμε...

Τον κορκοδιλο τον ειδα γραμμενο σε βιβλιο του δημοτικου(δικο μου) και ξεραθηκα στα γελια...

Λιγα που θυμαμαι τωρα...

Vespa - Δέσπα

Κουραμπιές - Κουραδιές :D

Αλογο και γω αγολο το ελεγα...

Κοριτσι - κολιτσι
 
Βλέπω με τον Κορκόδειλο πολλοί είχαμε ένα θέμα... :)
 
RIO είπε:
Βλέπω με τον Κορκόδειλο πολλοί είχαμε ένα θέμα... :)
Είναι η μετάφραση του αγγλικού corcodile! Πως δεν τον λέγαμε και Lacoste :) .
 
Το ελικόπτερο το έλεγα ακουτελετο :baby2:
 
Πίσω
Μπλουζα