Λίστα ΟΛΩΝ των Ελληνικών Ταινιών (& βιντεοταινιών) που γυρίστηκαν στα 80s

ρε παιδια..

πια ειναι η Γαρδελοταινια ΑΠΟ ΟΛΕΣ, που διαδραματιζεται το εξης ελεεινο σκηνικο?

Ο Μιχαλοπουλος και η παρεα του εχουν τσακωθει με του Γαρδελη (ξερετε, καβασακι,αλυσιδες και τα γνωστα.)

Ο Πανος αποφασιζει να βιασουνε την αδερφη του Σταματη (Καιτη Φινου a.k.a. wanna-be-Abba's-Agnetha.)

Την ωρα που ολοκληρωνουν τον βιασμο στο παρκακι (οπου σαν γυναικα θελω να ΞΕΡΑΣΩ ) και παιρνει "θεση" ο Πανος, τους την πεφτει ενας μπατσος, και Η ΗΛΙΘΙΑ αντι να πει "πιαστε τους και σκιστε τους" τον καβατζωνει..σχολιο Πανου:"Τι να σου πω βρε κοπελα μου.." η κατι τετοιο..

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΚΗΝΗ..

Σορρυ που σας χαλαω το κλιμα, απλα πειτε μου τον τιτλο, γιατι μου γραψανε προσφατα μερικες ταινιες, και δεν εχω ορεξη να το ξαναδω αυτο.
 
Death2Eliza, μιλάς για το ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ (ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ).

Κορυφαία ταινία !

Μετά τον βιασμό, η Φίνου δουλεύει ταμίας σε σούπερ-μάρκετ και βοηθάει τον Μιχαλόπουλο να περνάει ουίσκυ χωρίς να του τα "χτυπάει" στην ταμειακή, με αποτέλεσμα να την πιάσουν και να χάσει ΚΑΙ τη δουλειά της !

Τέτοια αγάπη ...
 
Ρε κορίτσια, μην τρελένεστε !

Υπάρχουν ένα κάρο ταινίες, με σκληρούς και ρεαλιστικούς βιασμούς !

Στον Μιχαλόπουλο κολλήσατε ;

Έχει τύχει να δω την ταινία με παρέα που είχε και γυναίκες και είχαν σκάσει και αυτές στα γέλια.

Κάνει μπαμ, ότι η όλη φάση είναι "λούμπεν" !
 
Κορυφαία ταινία είχα μείνει άναυδος όταν την είχα πρωτοδεί. Και καλά βιάζει την κοπέλα και μετά της λέει συγνώμη κοπέλα μου, τι να σου πω; !!!!!!!! Και τα μυαλά στα κάγκελα! Πολύ γέλιο! o_Oo:
 
exetlaios είπε:
Ρε κορίτσια, μην τρελένεστε !
Υπάρχουν ένα κάρο ταινίες, με σκληρούς και ρεαλιστικούς βιασμούς !

Στον Μιχαλόπουλο κολλήσατε ;

Έχει τύχει να δω την ταινία με παρέα που είχε και γυναίκες και είχαν σκάσει και αυτές στα γέλια.

Κάνει μπαμ, ότι η όλη φάση είναι "λούμπεν" !
SORRY αλλά στα 16 που την είδα έπαθα σοκ και αν είναι δυνατόν τους κάλυψε κιόλας η χαζοχαρούμενη ωραία μηνύματα έδωσε η ταινία...:down:
 
bi-bi είπε:
SORRY αλλά στα 16 που την είδα έπαθα σοκ και αν είναι δυνατόν τους κάλυψε κιόλας η χαζοχαρούμενη ωραία μηνύματα έδωσε η ταινία...:down:

Και εγώ την είχα δει περίπου τέτοια ηλικία και ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ που δεν "έδωσε" τον Μιχαλόπουλο στην αστυνομία, αλλά αμέσως κατάλαβα ότι η όλη φάση ήταν ένα χοντρό αστείο !

Άμα την ξαναδείς τώρα, είμαι σίγουρος ότι θα βάλεις τα γέλια.
 
exetlaios είπε:
Και ε΄γω την είχα δει περίπου τέτοια ηλικία και ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ που δεν "έδωσε" τον Μιχαλόπουλο στην αστυνομία, αλλά αμέσως κατάλαβα ότι η όλη φάση ήταν ένα χοντρό αστείο !
Άμα την ξαναδείς τώρα, είμαι σίγουρος ότι θα βάλεις τα γέλια.
Δεν παίζει να τη ξαναδώ αυτή την ταινία με τίποτα, ο σεναριογράφος της ταινίας σίγουρα ήταν ψυχικά άρρωστος..:nervous:
 
Γενικά πάντως δε μπορώ να σκεφτώ ότι στην παραγματική ζωή, μια βιασθείσα κοπέλα

δεν θα κατέδιδε τον βιαστή της "επειδή έτσι έκανε η Φίνου σε μια ταινία" !

Οπότε μάλλον δεν τίθεται θέμα "περάσματος κακών μηνυμάτων".
 
exetlaios είπε:
Γενικά πάντως δε μπορώ να σκεφτώ ότι στην παραγαμτική ζωή, μια βιασθείσα κοπέλα δεν θα κατέδισε τον βιαστή της "επειδή έτσι έκανε η Φίνου σε μια ταινία" !

Οπότε μάλλον δεν τίθεται θέμα "περάσματος κακών μηνυμάτων".
Μην το τοποθετείς έτσι και η πρωταγωνίστρια ενοχικά λειτούργησε και δεν τους κατέδωσε γιατί έτσι θέλει ο κόσμος τα θύματα να λειτουργούν,αυτό είναι που με σοκάρει στην ταινία αυτή ότι απροκάλυπτα υποστηρίζει τους ενόχους και φιμώνει το θύμα.:shutup::shutup:
 
bi-bi είπε:
Δεν παίζει να τη ξαναδώ αυτή την ταινία με τίποτα, ο σεναριογράφος της ταινίας σίγουρα ήταν ψυχικά άρρωστος..:nervous:
Συγχωρέστε με αλλά για την συγκεκριμένη ταινία δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης σαν ψυχικά άρρωστα άτομα. Στον χώρο του κινηματογράφου υπάρχουν πραγματικά άρρωστα και διεστραμένα μυαλά βλέπε Clive Barker εν ετη 80 και 90.
 
telonio είπε:
Συγχωρέστε με αλλά για την συγκεκριμένη ταινία δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης σαν ψυχικά άρρωστα άτομα. Στον χώρο του κινηματογράφου υπάρχουν πραγματικά άρρωστα και διεστραμένα μυαλά βλέπε Clive Barker εν ετη 80 και 90.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου σίγουρα υπάρχουν και πιο διεστραμένα μυαλά στο χώρο του κινηματογράφου,απλά φροντίζω να αποφεύγω να βλέπω τα δημιουργήματα τους.Δυστηχώς για μένα την συγκεκριμένη ταινία δεν την απέφυγα και αυτό που αποκόμισα απο εκείνη την σκηνή ήταν κάτι το άρρωστο.
 
bi-bi είπε:
Μην το τοποθετείς έτσι και η πρωταγωνίστρια ενοχικά λειτούργησε και δεν τους κατέδωσε γιατί έτσι θέλει ο κόσμος τα θύματα να λειτουργούν,αυτό είναι που με σοκάρει στην ταινία αυτή ότι απροκάλυπτα υποστηρίζει τους ενόχους και φιμώνει το θύμα.:shutup::shutup:
Πω πω , δεν πήγαινε καν το μυαλό μου εκεί ! :animeek:

Όχι ότι άλλαξα γνώμη βέβαια, αλλά τουλάχιστον τώρα γνωρίζω και την άλλη πλευρά.

Παλιοκόριτσο, τι μας έκανες !

Θα βλέπουμε ταινίες με τον Γαρδέλη και θα νοιώθουμε ένοχοι ! :biglaugh:
 
exetlaios είπε:
Πω πω , δεν πήγαινε καν το μυαλό μου εκεί ! :animeek:Όχι ότι άλλαξα γνώμη βέβαια, αλλά τουλάχιστον τώρα γνωρίζω και την άλλη πλευρά.

Παλιοκόριτσο, τι μας έκανες !

Θα βλέπουμε ταινίες με τον Γαρδέλη και θα νοιώθουμε ένοχοι ! :biglaugh:
Η γενίκευση είναι κάτι πολύ άδικο για τον κινηματογράφο του 80 και δεν θα το ήθελα.Άσε που ο Μιχαλόπουλος σε άλλες ταινίες ,το τονίζω,ήταν και είναι η αδυναμία μου. :) :)
 
ωραια τα ειπες συντροφισσα bi-bi..

αυτο που θελω να συμπληρωσω ειναι πως ο βιασμος φυσικα ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα, και ειναι πολυ ενοχλητικο να βλεπεις τετοιες αντιδρασεις οπως της Φινου σε μια ταινια που εβαλες να δεις ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ,οπως ολοι ειπατε..

Τουλαχιστον στις αλλες περιπτωσεις που ειπατε, εχεις μια ιδεα του τι προκειται να δεις και επιλεγεις αν θες να βαλεις την ταινια..οταν ομως ειναι τοσο αισχρα καμουφλαρισμενο, ειναι αναποφευκτο να την πατησεις..

προσωπικα, αντεχω να δω τα ΠΑΝΤΑ, εκτος απο βιασμους (και ντοκυμαντερ με αληθινες εγχειρησεις).
 
Death2Eliza είπε:
...προσωπικα, αντεχω να δω τα ΠΑΝΤΑ, εκτος απο βιασμους (και ντοκυμαντερ με αληθινες εγχειρησεις).
Πολύ σίγουρη για τον εαυτό σου, σε βλέπω !

Έχεις δοκιμάσει να δεις ταινία ... του Αγγελόπουλου ; :biglaugh:
 
Ρε το γυναικαριο του forum,φωτιες που μας αναψε..!! :D :D

Αν και δε συμφωνω,καταλαβαινω πως το θετει η bi bi και το σεβομαι....

Αλλα ο Clive Barker αρρωστο μυαλο...;;;E,οχι...!!!! :biglaugh: :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα