Λίστα ρετρό παιδικών σειρών...

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Απλά αναφέρω σε αυτή την φάση και εν καιρό τα συμπληρώνουμε...

Τενεκεδούπολη

Κάντυ Κάντυ

Kάπου Καπως Κάποτε

Όποιος θυμάται και άλλα, ας τα γράψει εν συνεχεία...
 
...θυμάμαι τις παιδικές σειρές που ανέφερε ο ambu...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τενεκεδούπολη έχω τις ηχητικές κασσέτες που βγήκανε το 1980. Με υπέροχη μουσική του Γιάννη Μαρκόπουλου. Φρίκη που έτρωγα με τον Ζουλιχτή!!!

Τώρα για Κάντυ Κάντυ εκτός του οτι ακόμα έχω επεισόδια σε κασσέτες vhs κάτι λέει :) EXΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ. (Η Ματίνα Καρρά που έκανε την φωνή της κάντυ 'ασχετα αν έχει φτάσει γύρω στα 70 έχει απλά θεική φωνη ακόμα)

Θυμάται κανεις ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΥΓΚΑ (CATANOOGA CATS)

παιζότανε απο ΕΡΤ-2 το 1986

Τον Πινόκιο πάλι από ερτ-2 το 1986

Τον τρελολύκο και τον πονηρολαγό (η ρώσικη εκδοχή του Κογιοτ και Μπιμπ-μπιπ)

Ρώσικα παραμύθια και μύθοι (αποκορύφωμα το Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΔΜΗΤΟΣ οπου ο Ηρακλέτος μας αφού νικά τον χάροντα χορεύει υπό τους ήχους μπουζουκιού αλα Ζορμπά)

ενα τσέχικο με ένα πάνινο κουκλάκι που έκανε τα αφτιά του έλικες

το barnaby the bear (με κούκλες stop motion)

Ένα άλλο αγγλικό πάλι με κούκλες όπου πρωταγωνιστούσαν βάτραχοι και τυφλοπόντικες στο δάσος αλλά δεν θυμάμαι τίτλο

Δαυίδ το ξωτικό (καβάλα στην αλεπού τον Σουιφτ) και..Σλίτς Βάιτς!!! (για όσοθς θυμούνται παιζότανε από ερτ-2 το 1987)

Αυτά για σήμερα...Αύριο πάλι παιδιά!!!
 
Ένα άλλο αγγλικό πάλι με κούκλες όπου πρωταγωνιστούσαν βάτραχοι και τυφλοπόντικες στο δάσος αλλά δεν θυμάμαι τίτλο

Αμεε :)
 
Dominion αρχηγε μας!!![edit]Πνευματικά δικαιώματα[edit]

Πολυ θα ηθελα να ακουσω την μουσικη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λες τώρα...

Παιδιά την Τενεκεδούπολη την έχω σε βινύλιο! Μου την είχαν πάρει σε κάποια γεννέθλια (5 χρονών; )

Oι πολύ πορωμένοι παρακαλούνται όπως πατήσουν το ακόλουθο link για στιγμές συγκίνησης:

http://www.shop21.gr/product/product.cd.asp?pfid=7460&prid=5460

Τhe Wind in the Willows!!! Τelamona με έστειλες! Έψαχνα εδώ και καιρό τον αγγλικό τίτλο! Unpaectable!

Για να σας ρετουσάρω λίγο κι εγώ τη μνήμη με μερικά ακόμα που θυμάμαι:


billy wrote:ενα τσέχικο με ένα πάνινο κουκλάκι που έκανε τα αφτιά του έλικες
Που έμενε στο ρετιρέ μιας ψηλής πολυκατοικίας και παρατηρούσε με κυάλια / τηλεσκόπιο τι συνέβαινε από κάτω για να "παρέμβει" και να διορθώσει τα κακώς κείμενα ως από μηχανής ελικοπτεροθεός ;-)
 
...πω, πω...

...όλα μαζεμένα τα θυμηθήκατε μου φαίνεται !! (μερικά σχεδίαζα να τα αναφέρω κάποια στιγμή αργότερα, αλλά εσείς είστε άπιαστοι !! )

Τίποτα λοιπόν δεν μου έμεινε να συμπληρώσω, εκτός ίσως από:

Τον Δον Κιχώτη (Don Quijote De La Mancha) με το πολύ καλό μουσικό θέμα τραγουδισμένο στα ισπανικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ποιος βέβαια ξεχνάει τα ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ στις 12:00 με 13:00 (αν θυμάμαι καλά :confused: ) στην ΕΡΤ
 
Μου φαινεται stee εχω σε audio κασσετα με την μουσικη απο τα ιαπωνεζικα παραμυθια!!!!!

θα την κανω mp3 και θα την ανεβασω στο forum εχω περιεργεια να μαθω αν ειναι αυτη!!!
 
akmakas είπε:
Μου φαινεται stee εχω σε audio κασσετα με την μουσικη απο τα ιαπωνεζικα παραμυθια!!!!!θα την κανω mp3 και θα την ανεβασω στο forum εχω περιεργεια να μαθω αν ειναι αυτη!!!
Τη βρήκα σε p2p και την έχω ανεβάσει EDIT

Καλή ακρόαση :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:D Πω πω........!!!!!Πω Μπραβο βρε stee ναι αυτη ειναι....με εστειλες....θα το ακουω ολη την ημερα σημερα!!!!!

Ευλογημενο φορουμ............ :D
 
Φίλε stee ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΣΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ)!!!

ΑΞΙΟΣ - δεν έχω αλλα λόγια να προσθέσω, και αυτό αναφερόμενος στα γαπωνέζικα παραμύθια (ναι εκείνα με το δράκο που πετά στο διάστημα και ένα παιδάκι με ντύμπανο στην πλάτη του καβάλα)!!!

ΑΕΟΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ - ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΑΜΑ - ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΜΗΣΗ ΤΟΥ Ορτζογουέι - Το Παιδί της Ζούγκλας, ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΕΒΑΖΕ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΤ-1 ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1982-83

ΚΑΙ ΝΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ ΠΑΥΛΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΘΕΟ :)
 
Μια απο τα ιδια με τον dominion...το κερατο μου...να σαι καλα φιλε stee
 
Τα Gummi Bears τα θυμαται κανείς (με μαγικό ζωμό στυλ Αστερίξ) παραγωγή της ΝΤΙΣΝΕΥ του 1985 (τα πρόβαλε η ΕΡΤ-1 γυρω στα 1987)

Το φοβερο Crossbow (1988) ο Γουλιέλμος Τέλος με την καταπληκτική εναρκτήρια μουσική

και φυσικά "bonjour bonjour" απο την ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1986-88

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ???

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΚΑ ΑΡΧΕΣ 1990 ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΓΓΛΙΚΗ Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΟΥΚΛΕΣ (ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΩΜΙΚΑ) ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΤΑΙΝ ΧΑΡΛΟΚ)???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Dominion

Μάλλον δεν μιλάμε για το ίδιο, αλλά αφού πιάσαμε τις κούκλες, ας θυμηθούμε και το THUNDERBIRDS...?

Πρόσφατα το έδειχνε και το Μακεδονία για κανά-δυο φεγγάρια...

bg_normal_r2_c1.jpg
 
Τελεια σειρα ampu_dare εχω δει αρκετα επεισοδια στην TV!!!

Εχουν βγει και δυο η τρια εργακια απο την σειρα εγω εχω ενα σε DVD

untitled14qy.jpg


Επισης παλι με κουκλες εχουμε και το Team America απλα τελειο!!!!

untitled122dy.jpg
 
Πολύ αγαπημένα και το καλύτερο... φαίνονται τα κορδώνια... πάντα με τρέλαινε αυτό.
 
Paidia pao na katevaso to giaponeziko tragoudi eisagogis me to drako kai einai dead to link mporei kapoios na to anevasei???? kaigomai!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Δεν καταλαβα το link ειναι στo post του stee και κατεβαινει κανονικα!!!

αυτο θες?? EDIT
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ναι αυτό τέλειο!!!!!!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ akmaka!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα