Λαυράκι στο Μοναστηράκι!!!

Axilleas1981

RetroN00b
Joined
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
69
Αντιδράσεις
35
Κυριακη πρωι, ξυπναω και δεν ηξερα τι να κανω! Βαρεμαρα στο φουλ!!! Αντε λεω να σηκωθω και να παρω τον πατερα μου για καμια βολτα στους παγκους!

Ετσι λοιπον ξεκιναμε για να κανουμε μια κυριακατικη βολτα στους γνωστους παγκους στο Μοναστηρακι!! Κοιτουσαμε απο δω,κοιτουσαμε απο κει,ολο βαζα,αντικες και διαφορες παλιατζουρες!!

Ξαφνικα,πεταχτηκε απο το πουθενα μια κουτα με ενα μαυρο μηχανημα μεσα! Οπα λεω,τι ειναι αυτο; κατσε να το δω πιο καλα! Ανοιγω την κουτα και βλεπω την μαυρη κονσολα με τα συμπραγκαλα της! Ολα ηταν στην πενα!! Λιγη σκονη βεβαια αλλα μικρο το κακο! Μεγαλε ποσο το μηχανημα; Εννοειται πως η τιμη ηταν ξεφτιλα! Αρπαζω παραμασχαλα την κουτα και φυγαμε για νεες εξερευνησεις!

Μετα απο κανενα 40 λεπτο αναζητησης " θησαυρου " να σου κι αλλο ενα λαυρακι !!! Πανω σε καροτσακι πακιστανου και σ'ενα παλαιο τσιγκινο κουτακι,βλεπω κατι πλαστικουλια,να'μαστε!!! 3 κασετουλες σε τιμη οσο περιπου 4 εισητηρια λεωφορειου! Ασχετο βεβαια με την μαυρη κονσολα αλλα για την συλλογη μου ειναι οτι πρεπει!!

Τελικα υπαρχουν ακομα retroπαιχνιδια στους παγκους,λιγη τυχη χρειαζεται και λιγο ψαξιμο!
 
Ωραία, καλόπαικτα. Λειτουργικά είναι ή δεν τα δοκίμασες ακόμα;
 
Και πολυ καλα εκανες και τα τσιμπησες!!! :thumbup:

Οχι σαν και μενα που εκανα την ΥΠΕΡτατη πατατα..... :banghead: :banghead:

Καλοριζικα και καλοπαιχτα!!! :thumbup:
 
Χρειάζεται να είσαι πολύ τυχερός για να βρείς κάτι και να είναι και λειτουργικό. Εγω μια φορά που είχα πάει στο μοναστηράκι, είχα δει έξω από ένα μαγαζί ένα supernes χωρίς καλώδια, χωρίς παιχνίδι και χωρίς joypad. Ο τύπος μου ζήταγε 50 ευρώ και δεν ήξερε καν αν λειτουργεί. Μεγάλο κορόιδο έψαχνε.
 
Καλησπερα! Ευχαριστω πολυ!! Ναι τα δοκιμασα και παιζουν μια χαρα! Εκανα και ενα καλο καθαρισμα στο sega κι εγινε κουκλι! Καποιοι οντως τα κοπανανε λες κι εχουν κατι πολυτιμο! Βεβαια ειναι και που θα πεσεις! Ευτυχως εγω τα πηρα σε παρα πολλη καλη τιμη! 25 ευρω το sega με ολα τα παρελκομενα και 6 ευρω τις τρεις κασετες Game boy( 2 ευρω η μια ) Σταυρο,βρηκες κι εσυ κατι και δεν το πηρες;

50 ευρω για SNES χωρις τιποτα,δεν θα τα εδινα με τιποτα! Με 50 ευρω το βρισκω στο ebay κομπλε.
 
Πολλά τέτοια «λαβράκια» βρίσκεις στα δοχεία ανακυκλώσεων των supermarket και πολυκαταστημάτων. Πολλά είναι λειτουργικά όπως ένα video vhs που είχα πετύχει μαζί με το τηλεχειριστήριο. Φτάνει να μην ντρέπεσαι γιατί είναι και τζάμπα.
 
mr.Vox είπε:
Πολλά τέτοια «λαβράκια» βρίσκεις στα δοχεία ανακυκλώσεων των supermarket και πολυκαταστημάτων. Πολλά είναι λειτουργικά όπως ένα video vhs που είχα πετύχει μαζί με το τηλεχειριστήριο. Φτάνει να μην ντρέπεσαι γιατί είναι και τζάμπα.

Σε πολυκαταστηματα και σουπερ μαρκετ δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο! Μπορει βεβαια να μην εχω κοιταξει η δεν εχω δωσει σημασια. Παντως δεν ειναι και ευκολο πραγμα να βρεις σε παγκους με τοσο κοσμο που περναει καθε μερα! Ολο και καποιος θ'αρπαξει κατι. Οπως ετυχε σ'εμενα, σιγουρα θα εχει τυχει και σε πολλους αλλους!
 
Axilleas1981 είπε:
Σταυρο,βρηκες κι εσυ κατι και δεν το πηρες;
Κατεβαινω το πρωι Πειραια,καθως βολταριζα,περναω μια απο τα παλιατζιδικα που ειναι στο

πλαι των γραμμων του ηλεκτρικου - εκει που γινεται το Κυριακατικο παζαρι - δεν εχει πολλα (3-4 να 'ναι)

και εκει που χαζευα τις πραγματιες τους,πεφτει το ματι μου σε ενα μαυρο cartridge με την χαρακτηριστικη κοκκινη καρω ταινια πανω του.

Ηταν το Sonic the Hedgehog για Master System,ρωταω πρωτα αν υπαρχει κουτι/οδηγιες καπου παραπεταμενο και μου λεει ο τυπος "Οχι,οτι βλεπεις"....ρωταω και τιμη..."3 ευρω"...και εκει ειναι που κανω την πατατα....

το παραταω και σηκωνομαι και φευγω...μου φανηκαν πολλα για σκετο cartridge....

Αστα....πατατα απο τις λιγες,το σκυλομετανιωσα!!! :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
 
Σταύρο φτηνό δεν λέω, αλλά δεν έχασες και το συλλεκτικό - πανάκριβο κομμάτι του ms.
 
stayros είπε:
Κατεβαινω το πρωι Πειραια,καθως βολταριζα,περναω μια απο τα παλιατζιδικα που ειναι στο

πλαι των γραμμων του ηλεκτρικου - εκει που γινεται το Κυριακατικο παζαρι - δεν εχει πολλα (3-4 να 'ναι)

και εκει που χαζευα τις πραγματιες τους,πεφτει το ματι μου σε ενα μαυρο cartridge με την χαρακτηριστικη κοκκινη καρω ταινια πανω του.

Ηταν το Sonic the Hedgehog για Master System,ρωταω πρωτα αν υπαρχει κουτι/οδηγιες καπου παραπεταμενο και μου λεει ο τυπος "Οχι,οτι βλεπεις"....ρωταω και τιμη..."3 ευρω"...και εκει ειναι που κανω την πατατα....

το παραταω και σηκωνομαι και φευγω...μου φανηκαν πολλα για σκετο cartridge....

Αστα....πατατα απο τις λιγες,το σκυλομετανιωσα!!! :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:


Με 3 ευρω; Επρεπε να το παρεις! Δεν τ'αφηνουν κατι τετοια
 
telonio είπε:
Σταύρο φτηνό δεν λέω, αλλά δεν έχασες και το συλλεκτικό - πανάκριβο κομμάτι του ms.
Μαριε,συμφωνω...αλλα με πειραξε οτι εχασα παιχνιδι που δεν ειχα και το εψαχνα. :(

Καταραμενη αγνοια.... :rant:

Axilleas1981 είπε:
Με 3 ευρω; Επρεπε να το παρεις! Δεν τ'αφηνουν κατι τετοια
Anyway.....next time! :)

Αν υπαρξει τετοια.... :xm:
 
Δεν ξερεις ποτε! Ετσι στο ξεκαρφωτο ειχα βρει πριν 8 χρονια στον πειραια τον amstrad κομπλε με οθονη 14''
 
Σταυρο καλυτερα να εδινες μερικα ακομη και να επαιρνες κομπλε το Sonic.

Edit. Τωρα ειδα οτι δεν το ειχες. Ε επρεπε να το παρεις τοτε.
 
Φιλος μου παει γυμναστηριο και μιλαει με ενα παλικαρι για πρωτη φορα

Αφου πιανουν την συζητηση του λεει το παλικαρι οτι εχει εναν Amstrad 464 με πρασινο monitor και μια κουτα κασετες και joystick

και τον ρωταει "Το θες γιατι θα το πεταξω?"

και ο φιλος μου το πηρε και μου το εδωσε σε εμενα

Το συνδεω και δουλευει κανονικα χθες βεβαια που το ξαναανοιξα δεν διαβαζε τις κασετες ισως θελει καθαρισμα δεν ξερω

Βεβαια σαν μηχανημα δεν ειναι κατι ακριβο αλλα και παλι απο τσαμπα που το πηρα μια χαρα ειναι.

Οσον αφορα για πραγματα retro σε παγκους στα παζαρια εχουν ξεφτιλα τιμες, δεν λεω, αλλα πως θα δοκιμασεις μια κασετα του SNES για παραδειγμα?

Αν δεν δουλευει και 5 Ευρω να την παρεις εχασες τα 5 Ευρω

Ειναι λιγο ρισκο
 
Ρίξε μια ματιά στο λάστιχο που έχει μέσα το κασετόφωνο του 464. Από τα χρόνια ξερένεται και κόβεται.
 
Αν δεν δουλευει του το πας πισω! Απλα αυτο θα πρεπει να το πειτε κατα την αγορα του. π.χ αν ειναι συσκευη,του λες να γραψει σε 2 χαρτακια το Serial number και κρατας ενα εσυ κι ενα αυτος.Δεν μπορει να σου πει οτι του πηγες αλλη συσκευη η οτι εγραψες εσυ αλλο αριθμο,το χαρτακι θα εχει τα δικα του γραμματα,οποτε κι εσυ εισαι ενταξει προς αυτον κι αυτος προς εσενα! Οποτε αν δεν δουλευει του το πας πισω και ολα οκ!
 
Μου το χαρισανε...τι να παω πισω

Βασικα γυρναει την κασετα και οταν παταω play παλι γυρναει

Απλα γυρναει γυρναει με το play και δεν δειχνει η εικονα τιποτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
king78 είπε:
Μου το χαρισανε...τι να παω πισω
Βασικα γυρναει την κασετα και οταν παταω play παλι γυρναει

Απλα γυρναει γυρναει με το play και δεν δειχνει η εικονα τιποτα

Δεν μιλαω για τον amstrad αλλα για τις αγορες σε παγκους που ανεφερες,για το αν δεν δουλευουν! Εννοειται πως αυτο που σου χαρισαν το κρατας και προσπαθεις σιγα σιγα να το φτιαχνεις! Τις συνδεσεις καλωδιων τις εχεις ελεγχει; ειναι κομπλε τα καλωδια εικονας;
 
Μια χαρα φαινονται.Μια χαρα ειναι η εικονα (Basic)

Απλα δεν αρχιζει το παιχνιδι
 
Με αφορμή αυτο το πολυ ενδιαφέρον θέμα για τους απανταχού retro game hunters θα ηθελα να σας κοινοποιήσω ενα βίντεο το οποιο θα σας αρέσει παρα πολυ, προκειται ισως για το πρώτο ελληνικο game chasing βιντεο το οποιο εκανα σε συνεργασία μ'ενα πολυ καλο φίλο οπου κατεβήκαμε παρέα σε διαφορα παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι και ψάξαμε για ρετρο βιντεοπαιχνίδια και οχι μονο! Το βιντεο αυτο θα ενθουσιάσει επισης και ολους τους φιλους του retromaniax που μενουν εκτος Αθηνων μιας και αποτελει ευκαιρια να δουν στο περιπου το τι μπορει να βρει κανεις στο παζάρι απ'αυτες τις περιοχες!

 
Πίσω
Μπλουζα