Λαϊκές ιστορίες απ' όλον τον κόσμο

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Τελικά φίλοι μου .... πολύυυυ χρήσιμο εργαλείο αυτό το retroDB !!! Προσέξτε με ποιον τρόπο οδηγήθηκα, με βάση τις λιγοστές αναμνήσεις μου, στον τίτλο της εν λόγω [ωραιότατης, υπέροχης] παιδικής σειράς που κάαααποτε βλέπαμε στην Κρατική Τηλεόραση στις αρχές των 80ς : Καταρχήν η απορία : "Βρε, πώς λεγόταν εκείνη η πολύ ωραία σειρά με παραμύθια απ' όλον τον κόσμο, που τα απογεύματα κάποιας καθημερινής την έβλεπα και δεν την χόρταινα .... Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι πρωταγωνιστούσε μια πολύ γλυκιά ξανθιά κοπέλα, η οποία έπαιζε συνήθως την πριγκιποπούλα ή την αριστοκρατική .... και κάποια στιγμή αυτήν την ξανθιά την απόλαυσα στον "Κατά φαντασίαν ασθενή" όπου υποδυόταν την κόρη του Ρηγόπουλου .... " .... Έτσι, η έρευνα άρχισε από το λήμμα της retroDB "Ο κατά φαντασίαν ασθενής" !!! Έπιασα μία - μία τις πρωταγωνίστριες της παράστασης και .... το όνομα που μού ταίριαξε ήταν το : Νανά Νικολάου !!! Μετά, στο retroDB έψαξα το λήμμα : Νανά Νικολάου και .... οδηγήθηκα στην τόοοοτε αγαπημένη μου σειρά !!! Ο τίτλος αυτής : Λαϊκές ιστορίες απ' όλον τον κόσμο !!! Πάμε λοιπόν ....

Οι ιστορίες αυτής της σειράς, που προβλήθηκαν περί το 1982/1983, δεν ήταν ακριβώς "λαϊκές ιστορίες", ήταν "λαϊκά παραμύθια" !!! Γι' αυτό και η εκπομπή ήταν παιδική !!! Κάποια παραμύθια από διάφορες γωνιές της Ελλάδας, αλλά και του κόσμου ολόκληρου, συλλέγησαν και .... αποτέλεσαν τα αυτοτελή επεισόδια της εν λόγω σειράς [κάποιες φορές τα παραμύθια ολοκληρώνονταν σε δύο επεισόδια] !!! Και όλα τα επεισόδια ήταν τόσο μα τόσο καλογυρισμένα και καλοσκηνοθετημένα και με τόσο όμορφα κουστούμια [που απέδιδαν την εποχή στην οποία αναφέρονταν] .... αφού, μόλις τέλειωνε κάποιο επεισόδιο [η σειρά με πέτυχε όταν ήμουν 11 - 12 ετών], με έπιανε παράπονο : "Ααααα, θέλω κι άλλο παραμύθιιιι" !!! Έτσι ... περίμενα πώς και πώς μέχρι την επόμενη βδομάδα !!! Πρωταγωνίστρια σε όλα αυτά ήταν η Νανά Νικολάου, με τα πολύ όμορφα ξανθά μαλλιά της και την υπέροχη άρθρωση στη φωνή της !!! Κι επειδή είχε τέτοιο παρουσιαστικό .... έπαιζε, φυσικά, τους ρόλους της "πριγκίπισσας του παραμυθιού", της "αριστοκρατικής κόρης" κλπ κλπ [άλλωστε και στον "Κατά φαντασίαν ασθενή" έπαιζε την "μοσχοαναθρεμμένη" κόρη του Ρηγόπουλου ... Αλήθεια, αυτή η ηθοποιός τι έγινε ??? έχετε πληροφορίες ??? ] !!!!

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι παρά ελάχιστα πράγματα ... Πολύ θα ήθελα να θυμάμαι ένα ολόκληρο παραμύθι για να διηγηθώ .... Τα μόνα που θυμάμαι είναι τα εξής : Α) Μια ιστορία λεγόταν "Η κατάρα του Τζίνι Μαντζίνι" !!! Εκεί η Νανά Νικολάου υποδυόταν την "αριστοκρατική" κόρη, η οποία,όμως, ήταν κακομαθημένη και δεν σεβόταν τους απλούς συνανθρώπους της !!! Έτσι, στην αρχή του επεισοδίου την είδαμε να στέκεται στο παράθυρο του σπιτιού της και εκείνη την ώρα περνούσε απ' έξω μια γριά [με μαύρη μαντήλα κλπ] η οποία κρατούσε ένα πιάτο φάβα [απ' αυτό το στοιχείο συμπεραίνουμε ότι η ιστορία προέρχεται από κάποιο μέρος της Ελλάδας, μιας και η φάβα είναι ελληνικόν έδεσμα] !!! Και η κακομαθημένη ξανθιά τρόμαξε απ' το παράθυρό της την περαστική γριούλα, με αποτέλεσμα να της πέσει η φάβα απ' το χέρι κι έτσι .... να στερηθεί το φτωχικό φαϊ της !!! Και την ώρα που η γριούλα έκλαιγε, η ξανθιά κοπέλα γέλαγε με ευχαρίστηση για τη φάρσα της !!! Και τότε η γριά της απηύθυνε τη φράση : "Η κατάρα του Τζίνι Μαντζίνι να σε κυνηγάει σε όλη σου τη ζωή" !!! Κι από τότε η ξανθιά κοπέλα έχασε την όρεξή της και τον ύπνο της γιατί συνέχεια προβληματιζόταν : "ποιος είναι αυτός ο Τζίνι Μαντζίνι" !!! Η συνέχεια του παραμυθιού δείχνει την κοπέλα να ... παίρνει τους δρόμους και να αρχίζει να ψάχνει για τον Τζίνι Μαντζίνι !!! Και μετά .... ε, μετά σταματάνε οι αναμνήσεις μου, δεν θυμάμαι παρακάτω τι έγινε #) #) :sealed: .....

Τέλος, θυμάμαι λιγάκι κι ένα άλλο επεισόδιο, όπου η Νανά Νικολάου υποδυόταν μια πριγκιποπούλα !!! Και κάτω απ' το παλάτι ήρθε ένα παλικάρι που πουλούσε κουλούρια τραγουδώντας σε έναν κάπως "επικό" σκοπό : "Ελάαατε, ελάατε, κουλούυυρια πάρτε" [τη μελωδία τη θυμάμαι ακόμη] !!! Σε αυτό το επεισόδιο θυμάμαι την πρωταγωνίστρια πόσο όμορφη ήταν με τα ρούχα της πριγκίπισσας, που παρέπεμπαν σε άλλες εποχές :flower: :flower: :flower: .........
 
να υποθεσω οτι δεν ξαναπροβληθηκε στην τηλεοραση;παντως εγω δεν την προλαβα και απ την περιγραφη σου και μονο πρεπει να ηταν ωραια εκπομπη :) Ισως με βαση αυτη την εκπομπη να εγιναν λιγο αργοτερα "του κουτιου τα παραμυθια" που καπως μοιαζουν,αφου κι εκει βλεπαμε παραμυθια απο ολο τον κοσμο με αληθινους ηθοποιους
 
Πάντως, είχα κάποιες επιφυλάξεις [έστω, ελάχιστες] για το όνομα της "ξανθιάς θεάς" [έτσι την έβλεπαν τα παιδικά μου ματάκια] που πρωταγωνιστούσε στη σειρά !!! Όμως , ανακάλυψα στο YouTube ένα βίντεο με την παράσταση "Ατρείδες", διάρκειας δύο ωρών [!!!!!], που ανέβηκε το 1979 στο Λυκαβηττό και μεταδόθηκε απ΄ την Κρατική Τηλεόραση !!! Η σκηνοθεσία της είναι του για πολλά χρόνια γείτονά μου Δημήτρη Ποταμίτη [το "Θέατρο Έρευνας" βρίσκεται στη γειτονιά μου, περιοχή Ζωγράφου] !!! Και ... η έκπληξις : τη μουσική της παράστασης έχει γράψει ο Γιάννης Ζουγανέλης, πάνω σε ποίηση Κώστα Μύρη [ψευδώνυμο του Κώστα Γεωργουσόπουλου], ενώ τα χορικά τα τραγουδά με μια κιθάρα ο - ακόμη σχετικά άγνωστος τότε - Βασίλης Παπακωνσταντίνου !!! Στα ονόματα των ηθοποιών κάτω απ' το βίντεο διάβασα το "Νανά Νικολάου", την οποία, αφού εντόπισα στην παράσταση να υποδύεται με συγκλονιστικό τρόπο την Ιφιγένεια, το επιβεβαίωσα : "ναιιιι, αυτή είναι η αγαπημένη μου ξανθιά πριγκιποπούλα της σειράς" !!! Δυστυχώς, άλλη εικόνα από αυτήν την ηθοποιό δεν μπόρεσα να εντοπίσω .... Πολύ θα ήθελα, πάντως, να έχει διασωθεί βιντεάκι με την παρουσία της στον "Κατά φαντασίαν ασθενή" του Μολιέρου, που κάααποτε απολαύσαμε στο Θέατρο της Δευτέρας .... Και, φυσικά, πολύ - πολύ περισσότερο θα ήθελα να έχει διασωθεί κατιτίς από την "πριγκιπο - παρουσία" της στη σειρά, για την οποία άνοιξα τόπικ .... Ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί βιντεάκι με, έστω και ελάχιστα, αποσπάσματα της σειράς, που πριν πολλά χρόνια πολύ είχα αγαπήσει ....

{{{{{{offtopic : Όσο για το βίντεο με τους "Ατρείδες", δεν παραθέτω link, επειδή, όπως πολύ - πολύ σωστά με έχουν ενημερώσει κάποιοι συμφορουμίτες, το ανέβασμα στο YouTube βίντεο που παρουσιάζουν μια ταινία ή μια παράσταση ολόκληρη δεν είναι και τόσο .... θεμιτό [συνεπώς, το ίδιο ισχύει και με την παραπομπή τους σε αυτά] !!! Επίσης στο YouTube υπάρχουν βίντεο με κάποια τραγούδια του δίσκου "Ατρείδες", τα οποία είναι συγκλονιστικά [όπως και η παράσταση] !!! Αν και να σάς πω την αλήθεια, τα σχόλια που διάβασα κάτω απ' τα βιντεάκια : "αναρτήστε ολόκληρο τον δίσκο για να τον ακούσουμε" με στεναχώρεσαν και με προβλημάτισαν !!! Οι "Ατρείδες" αποτελούν έργο στην ελληνική δισκογραφία που γράφτηκε με μόχθο ψυχής και κατόπιν επώδυνης πνευματικής / καλλιτεχνικής αναζήτησης !!! Δυστυχώς, όμως, έχουμε φθάσει σε σημείο "βασανισμένα" μουσικά έργα να τα αποζητάμε, ως ακροατές, με τον πλέον "αβασάνιστο" [και .... ανέξοδο βεβαίως βεβαίως] τρόπο :( :( .... εδώ τελειώνει το offtopic ... ]}}}}
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Δυστυχώς, δεν θυμάμαι παρά ελάχιστα πράγματα ... Πολύ θα ήθελα να θυμάμαι ένα ολόκληρο παραμύθι για να διηγηθώ .... Τα μόνα που θυμάμαι είναι τα εξής : Α) Μια ιστορία λεγόταν "Η κατάρα του Τζίνι Μαντζίνι" !!! Εκεί η Νανά Νικολάου υποδυόταν την "αριστοκρατική" κόρη, η οποία,όμως, ήταν κακομαθημένη και δεν σεβόταν τους απλούς συνανθρώπους της !!! Έτσι, στην αρχή του επεισοδίου την είδαμε να στέκεται στο παράθυρο του σπιτιού της και εκείνη την ώρα περνούσε απ' έξω μια γριά [με μαύρη μαντήλα κλπ] η οποία κρατούσε ένα πιάτο φάβα [απ' αυτό το στοιχείο συμπεραίνουμε ότι η ιστορία προέρχεται από κάποιο μέρος της Ελλάδας, μιας και η φάβα είναι ελληνικόν έδεσμα] !!! Και η κακομαθημένη ξανθιά τρόμαξε απ' το παράθυρό της την περαστική γριούλα, με αποτέλεσμα να της πέσει η φάβα απ' το χέρι κι έτσι .... να στερηθεί το φτωχικό φαϊ της !!! Και την ώρα που η γριούλα έκλαιγε, η ξανθιά κοπέλα γέλαγε με ευχαρίστηση για τη φάρσα της !!! Και τότε η γριά της απηύθυνε τη φράση : "Η κατάρα του Τζίνι Μαντζίνι να σε κυνηγάει σε όλη σου τη ζωή" !!! Κι από τότε η ξανθιά κοπέλα έχασε την όρεξή της και τον ύπνο της γιατί συνέχεια προβληματιζόταν : "ποιος είναι αυτός ο Τζίνι Μαντζίνι" !!! Η συνέχεια του παραμυθιού δείχνει την κοπέλα να ... παίρνει τους δρόμους και να αρχίζει να ψάχνει για τον Τζίνι Μαντζίνι !!! Και μετά .... ε, μετά σταματάνε οι αναμνήσεις μου, δεν θυμάμαι παρακάτω τι έγινε #) #) :sealed: .....
Μπράβο Rinus Cesar καλά τα θυμάσαι: Ήταν 1982 όταν ο τηλεοπτικός διευθυντής της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2 Θάνος Σοιμοίρης, στα στούντιο της ΕΡΤ2 γράφει για την ενδυματολόγο και σκηνογράφο Έλλη Πανούση ως ενθύμιο κάποια επεισόδια από παλιές και καλές εκπομπές στις οποίες μετείχαν εξαίρετοι Ηθοποιοί. Ύστερα λοιπόν από 34 χρόνια η κυρία Έλλη Πανούση ξεθάβει από το αρχείο ένα επεισόδιο από την παιδική σειρά "Λαϊκές Ιστορίες απ'όλο τον Κόσμο" σε σενάριο Ειρήνης Μάρα/Μάρω Λοίζου και σκηνοθεσία Γιώργου Μούλιου/Θάνου Χρυσοβέργη που προβλήθηκε από την ΕΡΤ2 το 1982. Την ευχαριστώ και από εδώ ιδιαιτέρως για τον κόπο στον οποίο την έβαλα να μας βρει υλικό από το προσωπικό της αρχείο, αλλά και εν γένει για την βοήθεια της σε όλη την προσπάθεια που κάνουμε εδώ και χρόνια για να βρούμε και να διαφυλάξουμε το πολύ σημαντικό αρχείο της κρατικής τηλεόρασης για το οποίο κάποτε κάποιοι δούλεψαν αρκετά... Εδώ λοιπόν οι τίτλοι αρχής της σειράς και το μουσικό κομμάτι το οποίο ερμηνεύουν οι Ηθοποιοί: Νίκος Δαφνής, Νανά Νικολάου, Γιώργος Μιχαλάκης και Χρήστος Κελαντώνης. Εδώ οι τίτλοι αρχής:
 
Πίσω
Μπλουζα