Λειτουργικά συστήματα Mac OS X: είναι εύκολο να βρεθούν;

demis1159

RetroN00b
Joined
26 Ιουν 2012
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
4
[edit] εξ' όσων γνωρίζω, το mac os x είναι commercial, άρα και copyrighted[/edit]




επισης θα ηθελα να μαθω οι ελληνικες εκδοσεις ποτε ξεκινησαν να κυκλοφορουν ; Υπηρχε η σοιτα της Apple το 'office' της απο ποτε ξεκινησε η πρωτη εκδοση ; Οπως βλεπεται διαβαζοντας αυτο το θεμα ειμαι μανιακος με τους υπολογιστες και θα ηθελα να μαθω οσα περισσοτερα μπορω κυριως για την Apple που ιδρυση ο Steve Jobs ο οποιος ηταν ο πρωτος που πιστευε πως θα φταναμε στους προσωπικους υπολογιστες του σημερα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και την βοηθεια σας και ευχομαι να με βοηθησετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπες εδώ και θα βρεις πολύ πράμα αν και δε νομίζω να βρεις μικρότερο του system 6.0.

Για Οffice θα βρεις το Claris Works που ήταν μια από τις εταιρίες της Apple. Αν θες να δεις πως ήταν το Word στον original Mac μπορείς να δεις το Microsoft write στον ST

Ενδιαφέρον πάντως εχει να δεις πως ήταν ο πρόγονος του Excel το Multiplan (ναι ήταν της MS) που έτρεχε και σε C64!!!

Να ξέρεις πάντως ότι εδώ μέσα η λέξη Apple προκαλεί καντίλες στους περισσότερους, υπάρχουν μέλη όπως η Daredevil και ο Rygar με απίστευτες γνώσεις αλλά γενικά η πλοιοψηφία των μελών που ασχολείται με την τεχνολογία ακολουθεί τη μόδα των καιρών οπότε δε θα βρεις πολλούς εθελοντές εδώ μέσα να σε βοηθήσουν στις μηλοαναζητήσεις σου :(
 
Shock είπε:
και ο Rygar με απίστευτες γνώσεις
Ωπα μικρέ, κόψε κάτι! Ασχετος εντελώς είμαι. Απλώς εσύ τώρα κάνεις σπασμωδικά βήματα για να με καλοπιάσεις, αλλά δεν πρόκειται σου λεω!
 
Shock είπε:
Μπες εδώ και θα βρεις πολύ πράμα αν και δε νομίζω να βρεις μικρότερο του system 6.0.Για Οffice θα βρεις το Claris Works που ήταν μια από τις εταιρίες της Apple. Αν θες να δεις πως ήταν το Word στον original Mac μπορείς να δεις το Microsoft write στον ST

Ενδιαφέρον πάντως εχει να δεις πως ήταν ο πρόγονος του Excel το Multiplan (ναι ήταν της MS) που έτρεχε και σε C64!!!

Να ξέρεις πάντως ότι εδώ μέσα η λέξη Apple προκαλεί καντίλες στους περισσότερους, υπάρχουν μέλη όπως η Daredevil και ο Rygar με απίστευτες γνώσεις αλλά γενικά η πλοιοψηφία των μελών που ασχολείται με την τεχνολογία ακολουθεί τη μόδα των καιρών οπότε δε θα βρεις πολλούς εθελοντές εδώ μέσα να σε βοηθήσουν στις μηλοαναζητήσεις σου :(
Τοσα πραγματα βρε παιδια πως τα γνωριζεται και εγω δεν ξερω σχεδον τιποτα απο τις εφαρμογες της Apple κλπ ;

Να μας τα λετε και εμας τους νεοτερους για να μορφονομαστε.

Rygar είπε:
Ωπα μικρέ, κόψε κάτι! Ασχετος εντελώς είμαι. Απλώς εσύ τώρα κάνεις σπασμωδικά βήματα για να με καλοπιάσεις, αλλά δεν πρόκειται σου λεω!
Ναι μας το παιξεις και σχετος τωρα λογο των καντιλων εε ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ φοβάμαι ότι ο Shock μου δίνει εύσημα που δεν αξίζω! :)

Και ο Κος Rygar, αλλά και ο ίδιος ο Shock έχουν πολλαπλάσιες γνώσεις ειδικά στο classic mac os & στους ρετρό Apple. Ο δε Shock είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά από την εποχή του όσον αφορά τη μαμά-Apple.

Εγώ εκεί, απλά περισσεύω & λάμπω δια της "αγνοίας" μου!
 
D@redevil είπε:
Πολύ φοβάμαι ότι ο Shock μου δίνει εύσημα που δεν αξίζω! :)
Και ο Κος Rygar, αλλά και ο ίδιος ο Shock έχουν πολλαπλάσιες γνώσεις ειδικά στο classic mac os & στους ρετρό Apple. Ο δε Shock είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά από την εποχή του όσον αφορά τη μαμά-Apple.

Εγώ εκεί, απλά περισσεύω & λάμπω δια της "αγνοίας" μου!
Ναι φιλε μ ομως πρεπει να μας πει και μας τις γνωσεις του για να τις γνωριζουμαι και εμεις οχι να τις κραταει για την παρτυ του. Ειμαι λατρης των ηλεκτρονικων υπολογιστων και κυριως της Apple.
 
Η αλήθεια είναι ότι ο Shock μιλάει - όπως και γενικά όλοι όσοι έχουν γνώσεις σε διάφορα πεδία. Το θέμα είναι ποιος ακούει (ή θέλει ν' ακούσει)....

Γενικά πάντως, ισχύει ότι αν θες να μάθεις, ψάχνεις, διαβάζεις, δοκιμάζεις και μετά ρωτάς! :) Κανείς δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου να δίνει μασημένη τροφή στο πιάτο. (Δεν το λέω επιθετικά ή κακοπροαίρετα - απλά μια διαπίστωση: όλοι στο internet προσφέρουν αφιλοκερδώς, οπότε δε μπορείς να έχεις απαιτήσεις στην ποιότητα και στη ποσότητα της πληροφορίας που θα σου προσφέρουν).

Ψάξε στο link που σου έδωσε ο Shock, κοίτα γενικά στο internet, πειραματίσου κι έλα με συγκεκριμένες απορίες! Εκεί, θα μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο!
 
D@redevil είπε:
Η αλήθεια είναι ότι ο Shock μιλάει - όπως και γενικά όλοι όσοι έχουν γνώσεις σε διάφορα πεδία. Το θέμα είναι ποιος ακούει (ή θέλει ν' ακούσει)....
Γενικά πάντως, ισχύει ότι αν θες να μάθεις, ψάχνεις, διαβάζεις, δοκιμάζεις και μετά ρωτάς! :) Κανείς δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου να δίνει μασημένη τροφή στο πιάτο. (Δεν το λέω επιθετικά ή κακοπροαίρετα - απλά μια διαπίστωση: όλοι στο internet προσφέρουν αφιλοκερδώς, οπότε δε μπορείς να έχεις απαιτήσεις στην ποιότητα και στη ποσότητα της πληροφορίας που θα σου προσφέρουν).

Ψάξε στο link που σου έδωσε ο Shock, κοίτα γενικά στο internet, πειραματίσου κι έλα με συγκεκριμένες απορίες! Εκεί, θα μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο!
Να σαι καλα φιλε μου ιδου η Ροδος ιδου και η απορια οπως λετε και εσεις στην Ελλαδα εε ;

Το θεμα μ ειναι οτι δεν ξερω τι να ψαχνω που να πειραματιστω γιατι ειμαι καπως ασχετος με τα παλιοτερα λειτουργικα εφαρμογες της Apple γι αυτο αν μπορειτε παραχωρηστε μ δωστε μ Links να κοιταξω οσα ξερετε και εχετε υποψη σας καλα ειναι για να με βοηθησουν να εμπουτισω τις γνωσεις μου περισσοτερο :)

Εγω θελω ενδιαφερομαι να μαθω και παντοτε ειμαι προφημος να ακουω :)
 
demis1159 είπε:
Να σαι καλα φιλε μου ιδου η Ροδος ιδου και η απορια οπως λετε και εσεις στην Ελλαδα εε ; Το θεμα μ ειναι οτι δεν ξερω τι να ψαχνω που να πειραματιστω γιατι ειμαι καπως ασχετος με τα παλιοτερα λειτουργικα εφαρμογες της Apple γι αυτο αν μπορειτε παραχωρηστε μ δωστε μ Links να κοιταξω οσα ξερετε και εχετε υποψη σας καλα ειναι για να με βοηθησουν να εμπουτισω τις γνωσεις μου περισσοτερο :)

Εγω θελω ενδιαφερομαι να μαθω και παντοτε ειμαι προφημος να ακουω :)
Η καλύτερη πηγή, πιστεύω, για αρχή είναι η wikipedia, η αγγλική έκδοση. Πήγαινε εκεί και δες τα μοντέλα που είχε βγάλει η Apple και τα κατά καιρούς λειτουργικά συστήματα που είχε, μέχρι και Unix based OS είχε (όχι το BSD/Darwin based Mac OS X δηλαδή), το A/UX.

Μετά για πειραματισμό μπορείς να δοκιμάσεις emulators, ό,τι υπάρχει σε αυτό το τομέα, π.χ. για Apple ][ υπάρχει, κλπ.
 
arpacolla είπε:
Η καλύτερη πηγή, πιστεύω, για αρχή είναι η wikipedia, η αγγλική έκδοση. Πήγαινε εκεί και δες τα μοντέλα που είχε βγάλει η Apple και τα κατά καιρούς λειτουργικά συστήματα που είχε, μέχρι και Unix based OS είχε (όχι το BSD/Darwin based Mac OS X δηλαδή), το A/UX.
Μετά για πειραματισμό μπορείς να δοκιμάσεις emulators, ό,τι υπάρχει σε αυτό το τομέα, π.χ. για Apple ][ υπάρχει, κλπ.
Τα emulators τι ειναι ;
 
Πίσω
Μπλουζα