Λογοκρισία στα βιντεοπαιχνίδια

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Μας έλειπε ένα τέτοιο θέμα (εκτός άν υπάρχει και δεν το βρήκα).

 


Κυρίως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει παράπονα για την βία, φυλετικές διακρίσεις, μισογυνισμός και γενικά ακατάλληλες εικόνες και καταστάσεις σε βιντεοπαιχνίδια, με την λίστα με αυτά τα παιχνίδια συνεχώς ν' αυξανεται. To αποτέλεσμα μερικές φορές είναι οι αλλαγές στα συγκεκριμένα μέρη των παιχνιδιών, η απόσυρση αλλά καί η διαφήμιση.


 


H συγγραφέας Carole Boston Weatherford (για την ιστορία, η ίδια συγγραφέας απέδωσε την ίδια κατηγορία στον Μr. Popo από το Dragonball κι από τότε στην αμερικάνικη έκδοση τον έκαναν γαλάζιο) κατηγόρησε το Pokemon Jynx ώς ένα ρατσιστικό στερεότυπο για τις μαύρες γυναίκες, παρ' όλο που βασίζεται στην Νορβηγική Θεά Χελ και την μοδα ganguro που κυριαρχούσε τα '90ς στην Ιαπωνία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι σχεδιαστές ν' αλλάξουν το σώμα του από μαύρο σε μώβ, κι έτσι ενώ στις ιαπωνικές εκδόσεις των Gold/Silver/Crystal έχει το αρχικό του χρώμμα στις αμερικάνικες εκδόσεις βλέπουμε την αλλαγή. Οι περισσότεροι fans μέχρι και σήμερα θεωρούν άδικη αυτή την κατηγορία που έριξε ένα από τα δυνατότερα pokemon της γεννιάς του στην αχρηστία, καθώς ελάχιστοι από τους χαρακτήρες μέσα στο παιχνίδι το χρησιμοποιούν και γενικά είναι σπάνιο να το συναντήσει και να το πιάσει ο παίκτης.


150px-124Jynx_OS_anime.png
250px-124Jynx.png


Ωστόσο για το pokemon Lopunny που είναι ξεκάθαρα βασιμένο στο κουνελάκι του playboy δεν υπήρξε κανένα δημόσιο παράπονο, αν και το σχέδιό του κατακρίθηκε και συνεχίζει να κατακρίνεται από τους fans.

 


600px-428Lopunny.png


 


Σε ποιά άλλα παιχνίδια γνωρίζετε να έχουν αποδοθεί παρόμοιες κατηγορίες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα?

Η μπορεί να υπάρχει παρόμοιο....

Anyway, μερικά λογοκριμένα παιχνίδια που ξέρω που προκλήθηκαν αντιδράσεις και λογοκρισια είναι Carmagedon, GTA και Μanhunt...
 

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι παιχνίδια όπως τα Turok, Carmageddon, Probotector υπέστησαν αλλαγές ή απαγορεύτηκαν όταν εισήλθαν στην Ευρωπαϊκή αγορά ακολουθώντας τη σχετική νομοθεσία. Επίσης τα παιχνίδια που σχετίζονται με τα Χελωνονιντζάκια μετονομάστηκαν από Teenage Mutant Ninja Turtles σε Teenage Mutant Hero Turtles αν κα αυτό συνέβει και στο καρτούν νομίζω.

EDIT: 1@viking4a[/USER] κι εγώ νομίζω ότι υπάρχει θέμα εκτός αν το συζητούσαμε σε άλλα θέματα και δεν υπήρχε ξεχωριστό θέμα.

 
Crimson Moonlight είπε:
Ωστόσο για το pokemon Lopunny που είναι ξεκάθαρα βασιμένο στο κουνελάκι του playboy δεν υπήρξε κανένα δημόσιο παράπονο, αν και το σχέδιό του κατακρίθηκε και συνεχίζει να κατακρίνεται από τους fans.

 


600px-428Lopunny.png
Οι fans που κατακρίνουν αυτό το τόσο χαριτωμένο και δημοφιλές Pokemon (ναι, είναι από τα αγαπημένα μου Pokemon! :p ) τους αρέσουν να γκρινιάζουν για τα πάντα. Εξάλλου ο σχεδιασμός του δεν είναι και τόσο αμφιλεγόμενος συγκριτικά με το Jynx.
 
Eν το μεταξύ, φαντάζομαι πως κατακρίνουν το συγκεκριμένο γιατί οι ίδιοι φαντασιώνονται σεξιστικές συνευρέσεις μεδαύτο έτσι;
 
Μόνος σου το είπες. :p Αν και είναι πιο σωστός ο χαρακτηρισμός "σεξουαλικές" κι όχι "σεξιστικές". Αλλά τι να κάνουμε; Oι πορνόβιοι του είδος θα κάνουν σεξουαλικές φαντασιώσεις ακόμα και με τα μανιτάρια του Super Mario. Eξού και το Rule 34 του internet: ό,τι υπάρχει, θα βρεις και πορνό γι' αυτό.

Μια φιλική συμβουλή: αν ψάξεις για εικόνες του Bowser σε sites όπως το tumblr, ενεργοποίησε το φίλτρο που μπλοκάρει τις ενήλικες εικόνες. Ξέρω τι σου λέω. Θα γλυτώσεις το σοκ που έπαθα εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
Μόνος σου το είπες. :p
Aυτό ακριβώς εννούσα. :p

Όσο για τις εικόνες του Bowser, αντιπαθώ τα manga και γενικά παρόμοιας τέχνης σε οποιαδήποτε μορφή. Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως. Είχαμε εδώ στο grm παλία ένα μέλος που του άρεσαν τα πλοκάμια και άλλα σεξουαλικά υδρόβια και μη *****ια. Κρίμα που χάθηκε αυτή μορφή, μάλλον τον έφαγε κανένα κινέζικο χταπόδι.
 
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Rule Of Rose...

Ένα παιχνίδι μη γνωστό σε πολύ κόσμο στην Ελλάδα και γενικά εξαιτίας της υπόθεσής του.Έχει λογοκριθεί από την πρώτη στιγμή και κυκλοφόρησε διάβασα στο wiki στην Ευρώπη το 2006(σχεδόν ένα χρόνο μετά την Ιαπωνία και Αμερική)αν και δεν το έχω δει ποτέ να υπάρχει σε μαγαζί εδώ στην Ευρωπαική του έκδοση.

Οι λόγοι διάφοροι και ο σημαντικότερος η συμμετοχή πολλών παιδιών σε βασανιστήρια και κακοποίηση της πρωταγωνίστριας Jennifer και όχι μόνο,το παιχνίδι βγάζει κάτι διεστραμμένο και διαστροφικό,αλλά δε θεωρώ οτι ξεπερνάει τα όρια.Απλά είναι κάτι διαφορετικό και ίσως πιο τραβηγμένο από όσα έχουμε συνηθίσει.Επίσης ακόμη και το βιβλιαράκι να δεις((που είναι καλοσχεδιασμένο-έργο τέχνης)διαπιστώνεις οτι κάτι περίεργο θα συμβεί στο παιχνίδι.Δε θέλω να πω ποιος έχει δίκιο ή άδικο,αλλά μπορώ να καταλάβω και τις δύο πλευρές.
 
Κι αν σου πω ότι είχα πετύχει έναν έλληνα που το 'χει το Rule of Rose αυθεντικό; Και μάλιστα το βρήκε σε τιμή ευκαιρίας. Μιλάμε για τρελή τύχη. Αν και δεν νομίζω να είχε λογοκριθεί, γι' αυτό και προκάλεσε και τόσο ντόρο.

Ένα από τα πιο πρόσφατα παραδείγματα λογοκρισίας σε video games που είναι κι από τα πιο ηλίθια είναι το butt slap της R.Mika στο Street Fighter V:

https://www.vg247.com/2015/12/09/str...mfortable-ono/

telonio είπε:
Aυτό ακριβώς εννούσα. :p

Όσο για τις εικόνες του Bowser, αντιπαθώ τα manga και γενικά παρόμοιας τέχνης σε οποιαδήποτε μορφή. Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως. Είχαμε εδώ στο grm παλία ένα μέλος που του άρεσαν τα πλοκάμια και άλλα σεξουαλικά υδρόβια και μη *****ια. Κρίμα που χάθηκε αυτή μορφή, μάλλον τον έφαγε κανένα κινέζικο χταπόδι.
Tώρα τι σχέση έχουν τα manga; Συν τ' ότι οι περισσότερες "περίεργες" εικόνες με Bowser είναι από δυτικούς καλλιτέχνες κι όχι ιάπωνες. Άσε δε που κυκλοφορούν κι ορισμένα υπέροχα manga βασισμένα σε διάσημα video games όπως αυτό του Metroid που αποτελεί prequel του πρώτου Metroid.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
Tώρα τι σχέση έχουν τα manga; Συν τ' ότι οι περισσότερες "περίεργες" εικόνες με Bowser είναι από δυτικούς καλλιτέχνες κι όχι ιάπωνες.
Πως να στο εξηγήσω; Οτιδήποτε έρχεται με εξωγήινα μάτια ή μέλη μου έρχετε αλλεργία. Αν θέλεις περισσότερα έλα στο chat μην χαλάμε το thread.
 
Vetus είπε:
Κι αν σου πω ότι είχα πετύχει έναν έλληνα που το 'χει το Rule of Rose αυθεντικό; Και μάλιστα το βρήκε σε τιμή ευκαιρίας. Μιλάμε για τρελή τύχη. Αν και δεν νομίζω να είχε λογοκριθεί, γι' αυτό και προκάλεσε και τόσο ντόρο.
Ένα από τα πιο πρόσφατα παραδείγματα λογοκρισίας σε video games που είναι κι από τα πιο ηλίθια είναι το butt slap της R.Mika στο Street Fighter V:

https://www.vg247.com/2015/12/09/str...mfortable-ono/

Tώρα τι σχέση έχουν τα manga; Συν τ' ότι οι περισσότερες "περίεργες" εικόνες με Bowser είναι από δυτικούς καλλιτέχνες κι όχι ιάπωνες. Άσε δε που κυκλοφορούν κι ορισμένα υπέροχα manga βασισμένα σε διάσημα video games όπως αυτό του Metroid που αποτελεί prequel του πρώτου Metroid.
Είχε λογοκριθεί,δε θέλανε να το κυκλοφορήσουνε στην Ευρώπη αρχικά και όταν μου το έφερε ένα παιδί ναυτικός από την Αμερική,ήταν η μοναδική μου ευκαιρια να το βρω.Ακόμη δεν το έχω δει ποτέ σε μαγαζί στην Ευρωπαική του έκδοση(SLES)αλλά μόνο στην Αμερικάνικη(SLUS).Πιθανόν ο φίλος σου να αγόρασε την Αμερικάνικη έκδοση από μαγαζί στη χώρα μας.Το οτι δεν έγινε γνωστό οτι λογοκρίθηκε έχει να κάνει και με το ότι το παιχνίδι δεν ήταν ποτέ εμπορικό στο ευρύ κοινό και επομένως δεν πολυσυζητήθηκε. H R.Mika στο Street Fighter 5 έχει στο EX της μία κίνηση που με τη βοήθεια της άλλης κοπέλας κάνουνε butt sandwich τον άμοιρο αντίπαλο :p Ελπίζω να μη λογοκριθεί κι αυτό...
 
H (κάθε λογής) λογοκρισία στα παιχνίδια είναι κάτι που "ταλανίζει" τους gamers εδώ και πολλά χρόνια... (θυμάμαι χαρακτηριστικά στα 80s την περίπτωση του Barbarian με το τολμηρό outfit της Maria Whittaker στο εξώφυλλο - κυρίως όμως τους αποκεφαλισμους που είχαν ως αποτέλεσμα την απαγόρευση του παιχνιδιού σε χώρες με αυστηρή νομοθεσία σχετικά με την βία στα games, όπως η Γερμανία)

Φυσικά η λογοκρισία "καλά κρατεί" όλο αυτόν τον καιρό (μέχρι και και στις μέρες μας), με παντός είδους παρεμβάσεις και αλλαγές όχι μόνο στα "δικής μας" (δυτικής) παραγωγής games, αλλά και στις μεταφορές απο διάφορα ασιατικά παιχνίδια.

Τα παραδείγματα είναι ατελείωτα, οπότε θα περιοριστώ σε μερικές τυχαίες περιπτώσεις, όπως εκείνη του Game Over της ισπανικής Dinamic (θα θυμάστε τις αναφορές στο Pixel) με την απεικόνιση του στήθους της Βασίλισσας Γκρέμλα στο εξώφυλλο, το οποίο σε ορισμένες εκδόσεις είχαν προσπαθήσει να κρύψουν - είτε καλύπτοντάς το με γράμματα & in-game screenshots, είτε επανασχεδιάζοντας την στολή προς το πιό "σεμνό". (δείτε το "πριν" και το "μετά" :) )

Aλλες φορές η αλλαγή ήταν πιό μικρή - π.χ. ο τίτλος και μόνο ενός παιχνιδιού - όπως π.χ. έγινε με το πασίγνωστo "Raid over Moscow" της αμερικάνικης Access (διανεμήθηκε στην ευρώπη κλασσικά απο US Gold), το οποίο στη μεταφορά του σε ορισμένους micros (βλέπε: Amstrad) ονομάστηκε απλά "Raid", μετριάζοντας λίγο την ψυχροπολεμική αύρα που απέπνεε.

Eπίσης το Carmageddon που ανέφερε παραπάνω ο Τζώννυ είναι άλλη μία "καραμπινάτη" περίπτωση, αφού υπήρξαν και λογοκριμένες εκδόσεις με πράσινα αίματα, ρομποτικούς πεζούς, κλπ. (έτυχε να το συζητήσουμε πριν λίγους μήνες στο thread με τα χλιδάτα non-hw-accelerated dos games)

Πάντως μεγάλα αίσχη έχουν γίνει και σε κονσολοπαίχνιδα. Μπορώ να αναφέρω χαρακτηριστικά το NES (αν και δεν ήμουν κάτοχός του, το είχα εξομοιώσει απο το '97) στο οποίο είχα δεί να γίνονται "σημεία και τέρατα" - όπως για παράδειγμα στην μεταφορά του εξαίσιου Rocket Ranger (απο τα αγαπημένα μου Amiga games), όπου είχαμε την μετατροπή του κράτους της ναζιστικής Γερμανίας σε εκείνου της "Μ. Λευτονίας" - ενός κράτους ιδρυμένου απο εξωγήινους εισβολείς, τους Λευτόνιους. Αν και το εξωγήινο στοιχείο υπάρχει -και- στο αυθεντικό παιχνίδι, η εξάλειψη των ναζιστικών αναφορών και γενικά του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, κατά τη γνώμη μου καταστρέφει την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού.

Kαι έστω για τη Γερμανία όπου απαγορεύονται οι σβάστικες, είναι δικαιολογημένο να είχε κυκλοφορήσει μία τέτοια λογοκριμένη έκδοση για Amiga, όχι όμως και για το NES, στην περίπτωση του οποίου προφανώς υπάρχει "δάκτυλος" της Nintendo of America για την σχετική λογοκρισία. (πριν αρκετά χρόνια είχα διαβάσει και άλλες ιστορίες φρίκης για την εν λόγω εταιρία, όπως π.χ. ότι δεν επιτρεπόταν στις οδηγίες παιχνιδιών να αναφέρονται λέξεις όπως "kill" και στη θέση τους έπρεπε να μπαίνουν πιό ήπιες λέξεις όπως "destroy" ώστε να μην διαταράσσεται το βουτυρομπεμπέδικο family-friendly προφίλ της κονσόλας, επειδή απευθυνόταν [και] σε μικρότερες ηλικίες !!)

Υπήρχαν φυσικά πολλές ακόμα περιπτώσεις "ψαλιδίσματος" απο Nintendo, π.χ. σε παιχνίδια όπως το περίφημο Maniac Mansion (όπου όμως σχεδόν ως δια μαγείας το "φούρνισμα" του χάμστερ κατάφερε να γλυτώσει τη λογοκρισία :diablotin: ), ενώ την "μπεμπεδοποίηση" δεν απέφυγε ούτε και το ανυπέρβλητο "παιχνίδι μιάς ζωής" (το Elite δηλαδή) στο οποίο οι σκλάβοι μετονομάστηκαν σε... "σκλάβοι-ρομπότ", τα γνωστά οινοπνευματώδη έγιναν γενικά και αόριστα "ποτά" (προφανώς δεν ήταν αποδεκτή η αναφορά σε αλκοόλ), ενώ τα ναρκωτικά (απο τις μεγαλύτερες πηγές εσόδων για τους επίδοξους... βαρώνους :boss: ) μετατράπηκαν σε "σπάνια είδη" (ζώων, υποθέτω...).

Aλλο παράδειγμα είναι και εκείνο τoυ δημοφιλούς (και βίαιου) Μortal Kombat, όπου σε διάφορες εκδόσεις για κονσόλες (όπως τα SNES και Megadrive) ήθελες κωδικούς για να εμφανίσεις τα αίματα (ή απουσίαζαν και τελείως - το άκρον άωτον της ξενέρας !!)

Tέλος πάντων, όπως είπαμε το θέμα είναι σχεδόν ανεξάντλητο, οπότε βάζω μία τελεία εδώ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SurvivalHorror είπε:
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Rule Of Rose...Ένα παιχνίδι μη γνωστό σε πολύ κόσμο στην Ελλάδα και γενικά εξαιτίας της υπόθεσής του.Έχει λογοκριθεί από την πρώτη στιγμή και κυκλοφόρησε διάβασα στο wiki στην Ευρώπη το 2006(σχεδόν ένα χρόνο μετά την Ιαπωνία και Αμερική)αν και δεν το έχω δει ποτέ να υπάρχει σε μαγαζί εδώ στην Ευρωπαική του έκδοση.

Οι λόγοι διάφοροι και ο σημαντικότερος η συμμετοχή πολλών παιδιών σε βασανιστήρια και κακοποίηση της πρωταγωνίστριας Jennifer και όχι μόνο,το παιχνίδι βγάζει κάτι διεστραμμένο και διαστροφικό,αλλά δε θεωρώ οτι ξεπερνάει τα όρια.Απλά είναι κάτι διαφορετικό και ίσως πιο τραβηγμένο από όσα έχουμε συνηθίσει.Επίσης ακόμη και το βιβλιαράκι να δεις((που είναι καλοσχεδιασμένο-έργο τέχνης)διαπιστώνεις οτι κάτι περίεργο θα συμβεί στο παιχνίδι.Δε θέλω να πω ποιος έχει δίκιο ή άδικο,αλλά μπορώ να καταλάβω και τις δύο πλευρές.
Το έχω ακουστά αυτό το παιχνίδι. Να πώ την αλήθεια απ' όσα έχω διαβάσει δεν μου φαίνεται τίποτα ιδιαίτερα άγριο. Ειδικά απ' την στιγμή που αναφέρεται σ' ένα συγκεκριμένο κοινό και δεν είναι για παιδιά (για τα pokemon που λέγαμε παραπάνω έγινε τόσος ντόρος γιατί είναι καί για παιδιά, αλλιώς ποιός θα νοιαζόταν αν το Jynx είναι μαύρο και άν με το Lopunny και Gardevoir καλπάζει η φαντασία...). Κι εδώ που τα λέμε τις ίδιες και χειρότερες διαστροφές βλέπουμε σε ταινίες, δυστυχώς και στην πραγματική ζωή, το παιχνίδι θα την κάνει τη ζημιά;
 
Crimson Moonlight είπε:
Το έχω ακουστά αυτό το παιχνίδι. Να πώ την αλήθεια απ' όσα έχω διαβάσει δεν μου φαίνεται τίποτα ιδιαίτερα άγριο. Ειδικά απ' την στιγμή που αναφέρεται σ' ένα συγκεκριμένο κοινό και δεν είναι για παιδιά (για τα pokemon που λέγαμε παραπάνω έγινε τόσος ντόρος γιατί είναι καί για παιδιά, αλλιώς ποιός θα νοιαζόταν αν το Jynx είναι μαύρο και άν με το Lopunny και Gardevoir καλπάζει η φαντασία...). Κι εδώ που τα λέμε τις ίδιες και χειρότερες διαστροφές βλέπουμε σε ταινίες, δυστυχώς και στην πραγματική ζωή, το παιχνίδι θα την κάνει τη ζημιά;
Εγώ μαζί σου είμαι και σε όποιον πιστεύει οτι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.Εδώ έχουμε δει πολύ χειρότερα πράγματα σε παιχνίδια,αλλά αυτά τα έχουμε "συνηθίσει",δε μας αρέσουνε άλλου είδους που περνάνε "κρυφά νοήματα"και "σοκαριζόμαστε".Μετά από τόσους σκοτωμούς,εκτελέσεις,αποκεφαλισμούς,διαμελισμούς και κάθε άλλο πιθανό τρόπο θανάτου,μας ενοχλούνε τα "κρυφά νοήματα"

Αν δεις τις εκτελέσεις του Kratos στους Θεούς του Ολύμπου στο God Of War III θα νομίζεις οτι ζούμε σε έναν εντελώς παράλογο κόσμο στο τι κρίνει ως "βίαιο"και γενικά τι λογοκρίνει και τι όχι.
 
Παραδόξως το Earthbound το απόλαυσα απίστευτα παρόλη την απίστευτη λογοκρισία που είχε σε σημείο βλακείας σε ορισμένα σημεία. Εντούτοις τρια σημεία που βρήκα αρκετά ηλίθια προς την αλλαγή τους ήταν τα εξής:

1) Σε μια φάση όπου ένας πατέρας δέρνει εκτός οθόνης τα παιδιά του για να τα τιμωρήσει, στην αμερικάνικη έκδοση ανέφεραν ότι απλά τα μάλωσε. Παρόλα αυτά όμως ακούγεται το ηχητικό εφέ της σφαλιάρας.

2) Ένας μπεκρής στον δρόμο που έλεγε ότι θα κόψει τον καπουτσίνο επειδή τον μεθά. Να μεθάς από καπουτσίνο! Πάμε καλά; Συν τ' ότι τον βλέπουμε ξεκάθαρα να κρατά ένα ποτήρι μπύρα.

3) Στην ίδια πόλη οι πρωταγωνιστές πάνε σ' ένα μαγαζί που φαίνεται ξεκάθαρα πως πρόκειται για night club. Kαι το μετονομάσανε σε...καφετέρια! Είναι σαν να σου λέει η Nintendo "Nαι, πιστεύουμε ότι τα παιδιά είναι ηλίθια!".

Iδού ένα κλασσικό παιχνίδι που κυκλόρησαν remake του γεμάτο bugs και το μόνο που ένοιαξε τους developers είναι πως ν' αλλάξουν το σενάριο προς το χειρότερο προκειμένου να σπρώξουν προς τα έξω την πολιτική τους αντζέντα:

http://www.eurogamer.net/articles/2016-04-05-new-baldurs-gate-expansion-siege-of-dragonspear-off-to-a-rough-start

Kαι μετά απορούν για τις αρνητικές κριτικές στο Steam. Γιατί δεν φτιάχνουν το δικό τους, ολοκαίνουριο παιχνίδι έτσι όπως ακριβώς το θέλουν αντί να βανδαλίζουν ήδη υπάρχοντα franchises;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτό το παιχνίδι δεν είναι εύκολο να μην αναφερθεί...

Thrill Kill που μεταφέρω ακριβώς ένα στοιχείο γι αυτό "The game is notable for being the first video game to get the extremely rare Entertainment Software Board for violence"Adults Only"(A0), rating for violence all prior AO ratings has been for adult video games.

Και όπως οι περισσότεροι γνωρίζουμε δεν κυκλοφόρησε ποτέ...Ο λόγος ? Η μάχη μέχρι θανάτου σε πίστες ψυχιατρείων,κελιών και οποιαδήποτε άλλης σκοτεινής και αποτρόπαιας πίστας.Δέκα σκοτεινές ψυχές στην Κόλαση μάχονται μέχρι θανάτου σε ένα τουρνούα όπου ο νικητής κερδίζει την μετενσάρκωσή του.Γεμάτο splatter,αίμα και άρρωστες κινήσεις το παιχνίδι αυτό ξεπερνάει κατά πολύ την τότε φαντασία και όρια και απαγορεύεται πριν κυκλοφορήσει.Φυσικά το βρήκαμε πειρατικό και είχα την τύχη να το παίξω με ένα φίλο μου.Οι δέκα χαρακτήρες τέλος είναι τόσο άρρωστα φτιαγμένοι για να ξυπνάνε κάθε φετίχ,κάθε serial killer χαρακτήρα που έχουμε δει και κάθε βίαιη πράξη σε έναν κόσμο(game)που δεν υπάρχει τιμωρία σε σχέση με την πραγματική ζωή.

Τέλος κάποιες συγκεκριμένες κινήσεις είναι πρωτόγνορες σε video games και σοκάρουνε και υπάρχει και η μπάρα KILL METER που σκοτώνεις τον αντίπαλό σου όταν γεμίσει με κάποιο φρικτό τρόπο.

Δε θα ήθελα να φανταστώ αυτό το παιχνίδι με σημερινά γραφικά...
 
Mπόρει εύκολα κανείς να βρει το ISO του παιχνιδιού στο internet τ' όποιο οι ίδιοι οι δημιουργοί ανέβασαν αγανακτησμένοι από το γεγονός ότι ακυρώθηκε το παιχνίδι τους παρόλο που ήταν ολοκληρωμένο κι έτοιμο για την αγορά μέχρι που ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή. Το 'χω παίξει κι είναι από τα καλύτερα gore games που έχω παίξει και κλάσεις ανώτερο από το υπερτιμημένο Mortal Kombat (το Mortal Kombat 4 που βγήκε την ίδια περίοδο ήταν απογοητευτικό, όπως κι η όλη σειρά από το 3 και μετά μέχρι που βγήκε το 9).
 
Vetus είπε:
Mπόρει εύκολα κανείς να βρει το ISO του παιχνιδιού στο internet τ' όποιο οι ίδιοι οι δημιουργοί ανέβασαν αγανακτησμένοι από το γεγονός ότι ακυρώθηκε το παιχνίδι τους παρόλο που ήταν ολοκληρωμένο κι έτοιμο για την αγορά μέχρι που ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή. Το 'χω παίξει κι είναι από τα καλύτερα gore games που έχω παίξει και κλάσεις ανώτερο από το υπερτιμημένο Mortal Kombat (το Mortal Kombat 4 που βγήκε την ίδια περίοδο ήταν απογοητευτικό, όπως κι η όλη σειρά από το 3 και μετά μέχρι που βγήκε το 9).
Συμφωνώ μέχρι κεραίας σε αυτά τα τελευταία που είπες. Το Μοrtal Kombat 4 ήταν για κλάματα μέχρι και πριν το 9.Ευτυχώς τα δύο τελευταία σηκώσανε τη σειρά.Όσον αφορά το Thrill Kill το λάτρευα προσωπικά αν και πιστεύω οτι ο Mammoth ήταν λίγο απατεώνας και τους τουλούμιαζε στο ξύλο :p
 
Λέγοντας για Mortal Kombat, ούτε κι αυτό γλύτωσε από την υστερία πολιτικής ορθότητας:

T' ότι και καλά είναι πιο ρεαλιστικό αν οι γυναικείοι χαρακτήρες έχουν λιγότερες καμπύλες και περισσότερο ύφασμα να καλύπτει το κορμί τους. Μάλλον έχουν μια λανθασμένη άποψη για το τι εστί ρεαλισμός. Ή απλά αποτελεί μια φτηνή δικαιολογία για να μην τους λένε συντηρητικούς και κομπλεξικούς (κατά τ' άλλα το αυτο-αποκαλούνται "προοδευτικοί" μην ξεράσω).
 
To ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι γίνεται της κολάσεως η σφαγή του ελέους, το παραπάνω ύφασμα στις γυναίκες τους μάρανε. Από παράνοια καλά πάμε, περισσεύει και για άλλον έναν πλανήτη.
 
Πίσω
Μπλουζα