Λούκυ Λουκ (Morris & άλλοι) Λίστα Άλμπουμ

Thor είπε:
Μην ξεχνάς όμως ότι είναι το πρώτο της σειράς, οπότε ψάχνει ο Morris ακόμα το στιλ του, και άλλωστε τότε ήταν ακόμα μόλις 24 ετών. Προσωπικά δεν μου αρέσει και τόσο το σκίτσο πριν το Συναγερμός στους Γαλαζοπόδαρους (1956) οπότε μετά από 10 χρόνια στο κουρμπέτι έχει στρώσει σχεδιαστικά
Ώπα! Αυτά ήταν οι πρώτες του προσπάθειες?!?! :eek: εγώ νόμιζα ότι ήταν τπτ μετά θάνατον με άλλον σκιτσογράφο! :burn:

Ευτυχώς που κατέληξε στην αγαπημένη μούρη του Λούκυ Λουκ που όλοι αγαπήσαμε! :)
 
Κατά την γνώμη μου η χειρότερη εικονογράφηση ήταν στο Αριζόνα ( 60).
 
Έχουμε και λέμε (οι αριθμοί τευχών που παραθέτω αφορούν την σειρά έκδοσης της Μαμούθ κόμιξ. Καθώς η σειρά Ραντανπλάν εκδιδόταν παράλληλα με τα Λούκυ Λουκ παραθέτω πληροφορίες και γι αυτήν):

  • Η πρώτη έκδοση (με μαλακό εξώφυλλο) περιλάμβανε 55 άλμπουμ Λούκυ Λούκ και ίσως 1 άλμπουμ Ραντανπλάν ολοκληρώθηκε λογικά κάπου στο καλοκαίρι του 1989
    Τελικά είδα ότι είχα μόνο ένα άλμπουμ από την πρώτη περίοδο (το Να 40: Το σιδερένιο άλογο). Έχω όμως το 2ο της δεύτερης περιόδου (Με τη θηλιά στο λαιμό και άλλες ιστορίες) με ημερομηνία έκδοσης Σεπτέμβριος 1989. Στην λίστα τευχών του οπισθόφυλλου, πέρα από τα 55 άλμπουμ του Λουκυ Λουκ αναφέρεται και το πρώτο Ραντανπλάν (Η μασκότ) σαν εκδοθέν, ενώ αναφέρεται ότι ετοιμάζεται και το 2ο (Ο Νονός, που τελικά κυκλοφόρησε Δεκέμβριο του 1989)
     
  • Η δεύτερη έκδοση λοιπόν ξεκινά κάπου στο καλοκαίρι του 1989 και ολοκληρώνεται τον Μάιο του 1995. Το "σαγρέ" εξώφυλλο πρωτοεμφανίζεται στο άλμπουμ 26: Η μνηστή του Λούκυ (Οκτώβριος 1991). Το 27: Ο λευκός ιππότης το έχω από την τρίτη έκδοση, το 28: Το σύρμα που τραγουδά είναι ξανά με μαλακό, το 29: Η μπαλάντα των Ντάλτον (Ιανουάριος 1992) πάντως είναι με "σαγρέ" και έτσι συνεχίζει μέχρι τέλους. Πέρα από τα 55 Λούκυ Λουκ της πρώτης έκδοσης τώρα προστίθενται τα άλμπουμ 56: Κίτρινος πυρετός (Φεβρουάριος 1992) και 57: Ροντέο (Απρίλιος 1992. Τα 56 και 57 εκδόθηκαν με την ένδειξη "Αρχείο Morris" 1 κ 2 αντίστοιχα, ενώ επανεκδόθηκαν και μετά το 55ο άλμπουμ της δεύτερης έκδοσης τον Μάρτιο και τον Μάιο του 1995 αντίστοιχα. Εγώ τα έχω από αυτήν την δεύτερη έκδοση), 58: Η αμνησία των Ντάλτον (Μάιος 1992), 59: Κυνήγι φαντασμάτων (Φεβρουάριος 1993), 60: Αριζόνα και 61: Η επιστροφή του Τζόε η "Σκανδάλη" (Ιούλιος και Αύγουστος του 1993, με την ένδειξη "Αρχείο Morris" 3 κ 4), 62: Οι Ντάλτον σε γάμο (Οκτώβριος 1993,) και 63: Η γέφυρα του Μισισιπή (Απρίλιος 1995). Από Ραντανπλάν έχουμε τις προσθήκες των άλμπουμ 2: Ο Νονός (Δεκέμβριος 1989), 3: Ο Ραντανπλάν όμηρος (Ιούλιος 1992), 4: Ο κλόουν (Μάιος 1993), 5: Ο φυγάς (Σεπτέμβριος 1994) και επανεκδόθηκε το 1: Η μασκότ (Φεβρουάριος 1995). Έτσι το καλοκαίρι του 1995 που ξεκινά η τρίτη έκδοση έχουμε 63 Λούκυ Λουκ (από τα οποία τα 57 έχουν γνωρίσει 2 εκδόσεις) και 5 Ραντανπλάν (από τα οποία 1 έχει επανεκδοθεί)
  • Η τρίτη έκδοση ξεκινά λοιπόν τον Ιούνιο του 1995 και συνεχίζει ως τα τέλη του 2001 ή αρχές του 2002. Οι προσθήκες σ' αυτήν την έκδοση είναι: Από Λούκυ Λουκ τα άλμπουμ 64: Μπελ Σταρ (Ιούνιος 1996), 65: Κλοντάικ (Σεπτέμβριος 1996), 66: Ένας σεΐχης στο Φαρ Ουέστ (Ιούλιος 1997), 67: Παντρεύεται ο Λούκυ; (Νοέμβριος 1997), 68: ΟΚ Κοράλ (Δεκέμβριος 1997), 69: Ο Μακ στους Ινδιάνους (Φεβρουάριος 1997), 70: Μαρσέλ Ντάλτον (Αύγουστος 1999), 73: Ο προφήτης (Σεπτέμβριος 2000) και 74: Ο ζωγράφος (Σεπτέμβριος 2001). Από Ραντανπλάν τα άλμπουμ: 6: Ο αγγελιοφόρος (Δεκέμβριος 1995), 7: Ο Ατσίδας (Νοέμβριος 1996), 8: Οι εγκέφαλοι (Ιανουάριος 1997), 9: Το σπίρτο (Μάρτιος 1997), 10: Ο καταφερτσής (Ιούνιος 1997), 11: Η καμήλα (Σεπτέμβριος 1997), 12: Το ξεφτέρι (Ιούλιος 1998), 13: Το μεγάλο ταξίδι (Δεκέμβριος 1998), 14: Η πεντάμορφη και το τέρας (Νοέμβριος 2000), 15: Ο Τσίφτης (Ιανουάριος 2001) και 16: Τα Χριστούγεννα του Ραντανπλάν (Δεκέμβριος 2001). Ακόμα υπό τον τίτλο Λούκυ Κιντ κυκλοφόρησαν περιπέτειες του Λούκυ Λουκ από τα παιδικά του χρόνια τα 1: Ο μπόμπιρας Λούκυ (Ιούλιος 1995) και 2: Οκλαχόμα Τζιμ (Σεπτέμβριος 1999). Αργότερα στους καταλόγους της Μαμούθ κόμιξ τα Λούκυ Κιντ εμφανιζόταν σαν Λούκυ Λουκ Νο 71 και 72 αντίστοιχα, δεν ξέρω όμως αν εκδόθηκαν ποτέ κάτω από τον τίτλο Λούκυ Λουκ. Έτσι τώρα έχουμε 74 Λούκυ Λουκ και 16 Ραντανπλάν. Όλα εξακολουθούν να είναι με "σαγρέ" εξώφυλλο
  • Μετά το τέλος της τρίτης έκδοσης δεν ξέρω πόσες ακολούθησαν (γιατί είχα πια όλα τα άλμπουμ στη συλλογή μου οπότε έπαιρνα μόνο τα καινούρια που βγήκαν έκτοτε). Τα καινούρια ήταν τα 75: Ο θρύλος της Δύσης (Ιούνιος 2002, το τελευταίο με σκίτσο υπογεγραμμένο από τον Morris), 76: Η ωραία Προβένς (Οκτώβριος 2004), 77: Οι Ντάλτον στην κρεμάλα (Δεκέμβριος 2006), 78: Ο άνθρωπος από την Ουάσινγκτον (Ιούλιος 2009, το πρώτο με μαλακό εξώφυλλο) και 79: Λούκυ Λουκ εναντίον Πίνκερτον (2014, δεν αναφέρεται μήνας). Οπότε συνολικά σήμερα έχουμε 79 Λούκυ Λουκ και 16 Ραντανπλάν. Στα Γαλλικά με΄τα το θάνατο του Morris έχουν κυκλοφορήσει άλλα 2 Λούκυ Λουκ, 2 Λούκυ Κιντ και κάποια Ραντανπλάν που παραμένουν ανέκδοτα στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mηπως γνωριζει κανεις ποσα επεισοδια της τηλεοπτικης σειρας κινουμενων σχεδιων εχουν μεταγλωτιστη και παιχτει στην ελληνικη τηλεοραση; Αν γνωριζει καποιος και μπορει ας βαλει μια λιστα η αν υπαρχουν πουθενα γραμμενα ας βαλει την πηγη να παω να δω γιατι εχω χασει την μπαλα πραγματικα και θελω να βαλω με σειρα αυτα που εχσω αλλα και να δω αν τα εχω ολα.Διευκρινιζω πως οταν λεω αν μπορει να βαλει καποιος πηγη εννοω καπου που να αναφερουν τα επεισοδια και οχι καποια σελιδα που να υπαρχουν τα επεισοδια για κατεβασμα.
 
Γεια χαρά,

παρελαβα σήμερα απο γνωστή αλυσίδα παραγγελία κάποια κόμιξ και μέσα σε αυτά ηταν και "τρυφερό πόδι". Ανοίγω να να ρίξω μια ματιά και τι να δω!!! Λάθος ιστορία!! Μέσα ηταν ο ληστής με το 1 χέρι!

Ξερει κανένας αν όλη η παρτίδα με τα σκληρά εξώφυλλα που κυκλοφόρησε η Μαμούθ ηταν ελαττωματική;
 
Δεν ξέρω, φαντάζομαι όμως ότι είναι απλά ένα κακέκτυπο. Συλλεκτικό μεν, εκνευριστικό δε.
 
Thor είπε:
Δεν ξέρω, φαντάζομαι όμως ότι είναι απλά ένα κακέκτυπο. Συλλεκτικό μεν, εκνευριστικό δε.
Χα Χα! Τι εννοείς συλλεκτικό; Το απόγευμα ή αύριο θα επιστραφεί για αντικατάσταση!
 
Εννοώ ότι λόγω του λάθους αυτού ίσως μετά από χρόνια ανέβει η αξία του αφού είναι σπάνιο αλλά κι εγώ θα το επεστρεφα
 
Το επέστρεψα και η αντικατάσταση ήταν οκ. Τώρα συμπλήρωσα και τα 16 με το σκληρό εξώφυλλο. Η ποιότητα είναι πολύ καλή γιατί και οι σελίδες είναι πολύ χοντρές με έντονα χρώματα.

Ερώτηση: Μπέλ Στάρ, Ο άνθρωπος απο την Ουάσινγκτον, η ωραία πρόβενς και Μαρσέλ Ντάλτον λένε τίποτα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά έχουν κανονικούς διαλόγους και μιλάνε και αυτοί οι χαρακτήρες :p . Ασφαλώς δεν είναι και τα καλύτερα της σειράς, Η Μπελ Σταρ μου άρεσε περισσότερο. Ακολούθως ο Μαρσέλ Ντάλτον δεν είναι και χάλια αλλά ο ίδιος σεναριογράφος (ο ντε Γκρουτ) έχει και καλύτερες στιγμές (Τον ληστή με το ένα χέρι, τους Εγκεφάλους από την σειρά Ραντανπλαν και αρκετά τεύχη από την σειρά Λεονάρντο). Τα άλλα δυο είναι ενδιαφέροντα λόγω της αλλαγής σκητάλης στο δημιουργικό τιμ μετά τον θάνατο του Μορίς. Η Προβενς κάτι κάνει αλλά ο άνθρωπος από την Ουάσιγκτον είναι αρκετά μέτριο. Προσωπική άποψη πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Μαρσέλ Ντάλτον δεν μπορώ έτσι κι αλλιώς να το βρω, τα υπόλοιπα τρία τα βρίσκω. Θα ακολουθήσω όμως τη συμβουλή σου και θα πάρω μόνο την Μπελ Σταρ. Με Ραντανπλάν δεν έχω ασχολήθεί και δεν ξέρω τι λέει η σειρά. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 
Σε πρόσφατη "ανασκαφή" σε ξεχασμένα comics, όπως περιέγραψα και σε άλλο ποστ, ήρθε στο φως και σακούλα με 18 Λούκυ Λούκ που εκτείνονται χρονικά από Σεπτέμβριο 1968 (πρώτη κυκλοφορία στην Ελλάδα) έως Νοέμβριο 1983. Οι αλλαγές σε εκδότες είναι αρκετές, ενώ ο Λούκυ καπνίζει σε όλα αρειμανίως....

Παραθέτω φωτογραφίες από κάθε περίοδο σε συνεχόμενα ποστ με τα εξώφυλλα, στοιχεία έκδοσης και περιστασιακές σελίδες. Ευχαρίστως να παραθέσω και πρόσθετες φωτογραφίες αν το επιθυμεί κάποιος.

Το παλαιότερο: Τεύχος 6, Α' έτος, εκδότες: Θ. Ανδρεόπουλος - Π. Στρατίκης και Σια ΟΕ.



2.jpg

4.jpg

1.jpg

6.jpg

5.jpg

8.jpg

3.jpg

10.jpg

7.jpg

9.jpg
 
Τεύχη 12 (Μάρτιος 1969), 18,19,27,28,29,31,32,34,37 και 38 (Μάιος 1971). Έτη Β και Γ. Εκδότες: Θ. Ανδρεόπουλος - Π. Στρατίκης και Σια ΟΕ.

Οι φωτογραφίες:



3.jpg

4.jpg

2.jpg

6.jpg

1.jpg

5.jpg

7.jpg

9.jpg

8.jpg

10.jpg
 
Τεύχη 1 (Ιούνιος 1971) έως 4 (Σεπτέμβριος 1971). Έτος Α', Ιδιοκτήτες: Θ. Ανδρεόπουλος - Π. Στρατίκης και Σια ΟΕ.

Οι φωτογραφίες:



3.jpg

4.jpg

5.jpg

1.jpg

6.jpg

7.jpg

2.jpg

9.jpg

12.jpg

8.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Τεύχος 8, Ιούλιος 1975. Έτος Α'. Ιδιοκτήτες: Αδελφοί Στρατίκη. Η τιμή πώλησης ανέβηκε από 10 σε 15 δρχ.

Οι φωτογραφίες:



3.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

5.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Και το τελευταίο: Τεύχος 37 (Νοέμβριος 1983). Έτος Α'. Εκδότης: Anglo-Hellenic Agency, Ιδιοκτήτης: Τάσος Ψαρόπουλος. Η τιμή πώλησης είναι πλέον 90 δρχ.

Οι φωτογραφίες:



3.jpg

1.jpg

5.jpg

2.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Καταπληκτικά τεύχη, πολύ καλή ανακάλυψη έκανες!
 
Απο αυτη την Κυριακη και για 8 συνεχομενες Κυριακες,το "ΕΘΝΟΣ" ξεκιναει μια καινουργια προσφορα,

η οποια θα "τρεχει" παραλληλα με τα DC Comics,με τις "Περιπετειες του Λουκυ Λουκ" σε DVDs!!! :D

fetch


Οι ιστοριες που προκειται να δωθουν ειναι οι εξης....

DVD 1


Μαμα Νταλτον


Οι Νταλτον στα Χιονια


 


DVD 2



Η Εξαγορα των Νταλτον


Η Αμαξα


 


DVD3



Το Τρυφερο Ποδι


Η Κουρσα του Μισισσιπη


 


DVD 4



Καλαμιτυ Τζεην


Οι Παρονομοι


 


DVD 5



Το Σιδερενιο Αλογο


Φιλ Ντεφερ "Ο Θεριστης"


 


DVD 6



Το Ελιξηριο


Ο Μεγαλος Δουκας


 


DVD 7



Μπιλυ ο Τρομερος


Στην Σκια των Ντερικ


 


DVD 8



Ο Θησαυρος των Νταλτον


Ο Λευκος Ιπποτης


8 DVDs,16 ιστοριες....μια χαρα!!! :cool:

Ενα ειναι σιγουρο....θα ξεπαραδιαστουμε για τα καλα!!! :precry:
 
Καλησπέρα στην ομάδα.

Επειδή είμαι καινούριος και δεν βρήκα κάπου θέμα με τα αγαπημένα σας Λούκυ Λουκ, ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείτε τα καλύτερα άλμπουμ στη μετά-Goscinny εποχή.

Για μένα είναι τα(με χρονολογική σειρά): Θησαυρός των Ντάλτον, Ελαφροχέρης, Νταίηλυ Σταρ, Κλοντάικ και Λούκυ Λουκ εναντίον Πίνκερτον.
 
3 ακόμη τεύχη, τα 17,25,26 από την 1η έκδοση των Στρατίκη-Ανδρεόπουλου. Όλη η σειρά στις 10 Δρχ.

fetch


fetch
 
Πίσω
Μπλουζα