Λούνα παρκ Φαλήρου

Ανέκαθεν φοβόμουν τα roller coaster και τις μπαλαρίνες/χταπόδια/πυραύλους λόγω ιλιγγομάρας!
Η πλάκα είναι πως μικρός τα λαχταρούσα και θυμάμαι στη Γερμανία ήταν από τα αγαπημένα μου.
Ομως αλλο να ζυγίζεις 30-40 κιλά και άλλο...90. Μεγάλη καταπόνηση πλέον.
 
Δεν καταφερα ποτέ να πάω στο Λουνα Παρκ του Φαλήρου αν και απ' ότι βλέπω στις φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί από την αρχή του θρεντ σίγουρα θα μου άρεσε αν πήγαινα. Μόνο στα Αηδονάκια έχω καταφέρει να πάω και αργότερα (κι ακόμη και τώρα δηλαδή) στο Allou. Κι εννοείται ότι θα ανέβαινα σε όλα αυτά τα ζαλιστικά, τρενάκια, μπαλαρίνες κι ότι άλλο υπήρχε. Το αστείο είναι ότι ενώ μου αρέσουν όλα αυτά που δημιουργούν ίλιγγο (γιατί με πιάνει νευρικό γέλιο κάθε φορά που ανεβαίνω) δεν μπαίνω ποτέ στα συγκρουόμενα που ξετρελαίνονται όλοι! Δεν ξέρω, δε μου αρέσει καθόλου η αίσθηση να με κουτουλάνε!

Ωστόσο έχω ερώτηση για όποιον ξέρει:
Στην ταινία του Παναγιωτάτου "Η Νύχτα με τη Σιλένα", η σκηνή που βρίσκεται ο πρωταγωνιστής νύχτα στο τρενάκι του τρόμου, είναι γυρισμένη στο Tivoli ή σε κάποιο άλλο λουνα παρκ; οι φιγούρες μου φαίνονται παρόμοιες με αυτές στις φωτογραφ'ιες που έχουν ανεβάσει τα μέλη εδώ μέσα. Στο βίντεο η σκηνή είναι στο 27.40

@αριαδνη Το δικό μας το λουνα παρκ (όσο το πρόλαβα) δεν έπιανε μία μπροστά σε αυτά που υπήρχαν τότε στην Αθήνα, γιατί είχε μόνο τρία τέσσερα πράγματα. Απ' όσο θυμάμαι μάλιστα ήταν εποχιακό. Δεν το θυμάμαι όμως στον Άγιο Κωνσταντίνο, δίπλα από το γήπεδο του Παναιτωλικού ήταν στημένο γιατί απείχε μόλις τρία λεπτά από το σπίτι μου με τα πόδια.
 
Θυμάμαι στο TIvolli είχαν φέρει ένα καράβι που πήγαινε δεξιά και αριστερά. Δεν θυμάμαι ποιός από όλους από την παρέα είχε την φαεινή ιδέα να κάτσουμε τέρμα στο πίσω μέρος. Όταν άρχισε το καράβι να κινείται στην αρχή αργά μου φάνηκε αστείο, όταν όμως άρχισε να πηγαίνει γρήγορα εμείς που καθόμασταν πίσω ήμασταν στο ψηλότερο σημείο του καραβιού κάθε φορά που το καράβι πήγαινε αριστερά. Μου κόπηκε το γέλιο και κόντευα να πάω εγκεφαλικό.

Δυστυχώς πέταξα τις δύο λινάτσες με τον Eddie των Iron Maiden και το κεφάλι του βρυκόλακα. Πλεόν θα κοσμούζαν μια θέση στο gaming room.

Κάτι παρόμοιo είχα πάθει και στο allou με την γυναίκα μου όταν πήγαμε και ανεβήκαμε επάνω σε κάτι καθίσματα που σε ανύψωναν πολύ ψηλά και έκανες μια αργή περιστροφή. Θυμάμαι η γυναίκα μου να γελάει και εγώ να είμαι στο όριο να πάθω καρδιακό επεισόδιο. Μιλάμε για μεγάλη λαχτάρα. Δεν τόλμησα να ανέβω ξανά σε κάτι τόσο τρομακτικό. Γενικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε μηχανήματα που ελέγχει κάποιος άγνωστος.
 
Ωστόσο έχω ερώτηση για όποιον ξέρει:
Στην ταινία του Παναγιωτάτου "Η Νύχτα με τη Σιλένα", η σκηνή που βρίσκεται ο πρωταγωνιστής νύχτα στο τρενάκι του τρόμου, είναι γυρισμένη στο Tivoli ή σε κάποιο άλλο λουνα παρκ; οι φιγούρες μου φαίνονται παρόμοιες με αυτές στις φωτογραφ'ιες που έχουν ανεβάσει τα μέλη εδώ μέσα. Στο βίντεο η σκηνή είναι στο 27.40
Να ευχαριστήσω την @Bajar γιατί μου δόθηκε μία ακόμη αφορμή για τους αγαπημένους μου εντοπισμούς...
Αρχικά τα στοιχεία συνηγορούν υπέρ του Tivoli, όμως τελικά υπάρχει ανατροπή...
Στο παρόν νήμα, υπάρχει σχετική ανάρτηση #118 με σχετικό απόσπασμα από την τηλεοπτική σειρά "Η Κυρία Μας" (ΕΡΤ-1987) , όπου έχει γυριστεί στο εν λόγω Λούνα Πάρκ στο Νέο Φάληρο.
Παραθέτω ξανά το απόσπασμα
Στο 1:01 του αποσπάσματος από την τηλεοπτική σειρά διακρίνεται το παιχνίδι Ιππόδρομος στο οποίο κάθονται οι πρωταγωνιστές της ταινίας στο διάστημα 29:17 έως το τέλος του πρώτου μέρους της .
Στο 1:58 έως το τέλος του αποσπάσματος από την τηλεοπτική σειρά διακρίνονται οι χαρακτηριστικοί φανοστάτες οι οποίοι φαίνονται θολά στο βάθος στο 28:05 πρώτου μέρους της ταινίας.
Παρατηρώντας πιο προσεκτικά στο 31:08 του αποσπάσματος από την ταινία εκτός των σφαιρικών φανοστατών με σφαιρικά φωτιστικά σώματα διακρίνονται και με επιμήκη.
1706394831680.png

Επιπλέον οι δύο τύποι εμφανίζονται στο απόσπασμα από την ταινία "Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν" του 1986 με τον Στάθη Ψάλτη το οποίο έχει γυριστεί στο Rodeo βλ. ενδεικτικά εδώ.
1706394863109.png
Στο απόσπασμα από την τηλεοπτική σειρά στο Tivoli ΔΕΝ διακρίνεται το δεύτερο είδος φανοστατών.
Η σειρά "Η Κυρία Μας" είναι μεταγενέστερη της ταινίας (1987 έναντι 1986).
Επομένως οι εν λόγω σκηνές της ταινίας "Η Νύχτα με τη Σιλένα" δεν έχουν γυριστεί στο Λούνα Πάρκ Tivoli αλλά στο Rodeo στον Άλιμο.
Πιθανότατα το παιχνίδι Ιππόδρομος όπως και άλλα να πωλήθηκε στο Tivoli λίγο πριν/μετά το κλείσιμο του Rodeo το 1987 και έτσι εμφανίζεται στο απόσπασμα της σειράς "Η Κυρία Μας" .
Σχετικά με το Ροντέο και το κλείσιμό του βλ. στο

Αν κάποιος έχει αιτιολογημένες αντιρρήσεις, μπορεί να τις παραθέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση των σκηνών. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ξαναδεί αυτό το απόσπασμα. Ωστόσο, για τον φίλο Bajar, τον παραπέμπω σε αυτό το επεισόδιο, που είχε αναφέρει το μέλος Louna park Tivoli.
Η σειρά λέγεται ανατομία ενός εγκλήματος και το επεισόδιο "Το κουτί της Πανδώρας".

Στο 2:48 φαίνεται το παιχνίδι της σκοποβολής, στο 4:25 η ρόδα, στο 4:31 η χαρακτηριστική μάγισσα με το τσουκάλι που μας στοίχειωνε όλους, στο 4:35 ένα παιχνίδι με μικρά αεροπλανάκια, και το παιχνίδι που έπρεπε να βάλεις δύναμη, στο 4:40 κάτι κίτρινα τραινάκια, πιθανόν τα συγκρουόμενα (;), 4:52 πάλι τα αεροπλανάκια, με τη ρόδα , και κάποια άλλα ενδιάμεσα που δυστυχώς δεν θυμάμαι, 4:56 και 4:58 ομοιώματα από το σπιτι του τρόμου, στο 5:08 παιδικά αλογάκια και ο χαρακτηριστικός αόμματος συλβέστρο, 5:25 μια καλύτερη εικόνα της πρόσοψης από το σπιτακι του τρομου, (την οποία σε άλλο ποστ, θα ήθελα πολύ επιτηδευμένα να σχολιάσω), στο 5:35, η περιστροφική κίνηση που εκανε το τραινακι οταν ξεκινουσε. Πιο μετά στο 7:29 πάμε στο σπίτι με τους καθρέφτες (ποτέ δεν μπήκα όσες φορές επισκέφτηκα το Λουνα παρκ), στο 32:04, κοντινό πλάνο στη μάγισσα, στο 32:08 ο σκηνοθέτης θεώρησε καλή ιδέα να κάνει και ένα κοντινό και στη κουτάλα της που στην άκρη έχει ενα κεφάλι νυχτερίδας να υποθέσω, 32:11, πλάνο πάλι από το λουνα παρκ κοντά στη ρόδα, 34:45 σκοπευτήριο ξανά, 35:08 πλάνο από λουνα παρκ που δεν μπορώ να καταλάβω ποιο σημείο ακριβώς, 35:15 η έξοδος από το σπιτάκι του τρόμου, με τον cool βάρβαρο με το ρόπαλο και το ξανθό μαλλί και από δίπλα τον Φρανκεσταιν με την επιγραφή στα ιταλικά "Divertitevi oggi, dommani potrebbe essere gia tardi", που σημαίνει " Να διασκεδάσετε σήμερα, αύριο μπορεί να είναι ήδη αργά και 32:53 τελευταία σκηνή από το Λουνα Παρκ, με τους καθρέφτες.

Με συγχωρείτε, αν ενδεχωμένως δεν τα χω γράψει σωστά και πρέπει να κλικάρετε στο βιντεο, για να πάτε στα σημεία που αναφέρω, αλλά δεν ξέρω πως γίνεται να περνάω το χρόνο και να σας μεταφέρει αυτόματα.
 
Δεν καταφερα ποτέ να πάω στο Λουνα Παρκ του Φαλήρου αν και απ' ότι βλέπω στις φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί από την αρχή του θρεντ σίγουρα θα μου άρεσε αν πήγαινα. Μόνο στα Αηδονάκια έχω καταφέρει να πάω και αργότερα (κι ακόμη και τώρα δηλαδή) στο Allou. Κι εννοείται ότι θα ανέβαινα σε όλα αυτά τα ζαλιστικά, τρενάκια, μπαλαρίνες κι ότι άλλο υπήρχε. Το αστείο είναι ότι ενώ μου αρέσουν όλα αυτά που δημιουργούν ίλιγγο (γιατί με πιάνει νευρικό γέλιο κάθε φορά που ανεβαίνω) δεν μπαίνω ποτέ στα συγκρουόμενα που ξετρελαίνονται όλοι! Δεν ξέρω, δε μου αρέσει καθόλου η αίσθηση να με κουτουλάνε!

Ωστόσο έχω ερώτηση για όποιον ξέρει:
Στην ταινία του Παναγιωτάτου "Η Νύχτα με τη Σιλένα", η σκηνή που βρίσκεται ο πρωταγωνιστής νύχτα στο τρενάκι του τρόμου, είναι γυρισμένη στο Tivoli ή σε κάποιο άλλο λουνα παρκ; οι φιγούρες μου φαίνονται παρόμοιες με αυτές στις φωτογραφ'ιες που έχουν ανεβάσει τα μέλη εδώ μέσα. Στο βίντεο η σκηνή είναι στο 27.40

@αριαδνη Το δικό μας το λουνα παρκ (όσο το πρόλαβα) δεν έπιανε μία μπροστά σε αυτά που υπήρχαν τότε στην Αθήνα, γιατί είχε μόνο τρία τέσσερα πράγματα. Απ' όσο θυμάμαι μάλιστα ήταν εποχιακό. Δεν το θυμάμαι όμως στον Άγιο Κωνσταντίνο, δίπλα από το γήπεδο του Παναιτωλικού ήταν στημένο γιατί απείχε μόλις τρία λεπτά από το σπίτι μου με τα πόδια.
Ε ήταν παζάρι ολόκληρο όχι στο γήπεδο του Παναιτωλικου καθε Νοεμβριο. Καλά σίγουρα καμία σχέση με των Αθηνών εννοείται αλλά εμείς η πιτσιρικαρια το περιμέναμε πως και πως. Είχε κανονικό λούνα παρκ.
 
Με συγχωρείτε, αν ενδεχωμένως δεν τα χω γράψει σωστά και πρέπει να κλικάρετε στο βιντεο, για να πάτε στα σημεία που αναφέρω, αλλά δεν ξέρω πως γίνεται να περνάω το χρόνο και να σας μεταφέρει αυτόματα.
Είναι σχετικά απλό.
Όπως αντιγράφεις τον σύνδεσμο του βίντεο στο youtube πατώντας το κουμπί κοινοποίηση, μετά την επικόλληση προσθέτεις στο κέιμενο το χρόνο που θέλεις να βάλεις σε δευτερόλεπτα πχ για το 2:50 ως εξής
Επιλέγεις από το μενού που βρίσκεται πάνω από το πεδίο υποβολής σχολίου την Εισαγωγή συνδέσμου (Ctrl+K) . Στο κείμενο γράφεις πχ 2:50
και στο link κάνεις επικόλληση και προσθέτεις στο τέλος το &t=170 δηλ. θα έχει την μορφή
https: //youtu.be/CstAgH1RILM?feature=shared&t=170 . Για να φαίνεται ο σύνδεσμος έβαλα κενό μεταξύ του https: και του υπόλοιπου (κανονικά δεν υπάρχει κενό).

Ο σύνδεσμος θα φαίνεται έτσι: 2:50
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα