Λούνα παρκ Φαλήρου

Πολλές φορές (στου Φαλήρου) :thumbup:
Αχ παναγια μου μια φορά μπήκα 13,14 σε τρένο κυκλικό που μετά από ένα σημείο πήγαινε βολίδα και φώναζα σταματήστε,σταματήστε να κατεβω και κάνεις δεν μ άκουγε.
 
Λίγο θα ξεφεύγω από το θέμα για μια ωραία ιστορία που μου έχει συμβεί.

Το 2001 πήγα Ντίσνευ στο Παρίσι. Μπήκα σε ένα παρανοικό τραινάκι, δεν θυμάμαι όνομα, και ακριβώς επειδή είχα λίγο φοβηθεί (ήταν και πρωί πρωί) κάτσαμε με την φίλη μου στο τελευταίο βαγόνι.

Έλα όμως που το τραινάκι ξεκίνησε ανάποδα. Το τελευταίο ήταν το πρώτο και ήμουν με πλάτη, χωρίς να βλέπω Έπαθα αξέχαστο τσότσο. Την στιγμή που ξεκινάει πρέπει να άσπρισα ή να πέθανα. Δεν θυμάμαι. :lol:
 
Λίγο θα ξεφεύγω από το θέμα για μια ωραία ιστορία που μου έχει συμβεί.

Το 2001 πήγα Ντίσνευ στο Παρίσι. Μπήκα σε ένα παρανοικό τραινάκι, δεν θυμάμαι όνομα, και ακριβώς επειδή είχα λίγο φοβηθεί (ήταν και πρωί πρωί) κάτσαμε με την φίλη μου στο τελευταίο βαγόνι.

Έλα όμως που το τραινάκι ξεκίνησε ανάποδα. Το τελευταίο ήταν το πρώτο και ήμουν με την πλάτη, χωρίς να βλέπω Έπαθα αξέχαστο τσότσο. Την στιγμή που ξεκινάει πρέπει να άσπρισα ή να πέθανα. Δεν θυμάμαι. :lol:

@Blue Max Και εγώ το 2001 είχα πάει|! Το συγκεκριμένο τρενάκι που αναφέρεις στην Disneyland ήταν ??? Εαν ναι τότε είναι αυτό που δεν θα ξεχασω ποτέ στη ζωή μου μιας και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, συγκοπή, κοκομπλοκο και ότι άλλο υπάρχει!!!!

Πες μου ότι είναι αυτό με το φεγγάρι του Βερν στη οροφή.. ήταν το τελευταίο πράγμα που είδα γιατί μετα έκλεισα τα μάτια μου μέχρι το τέλος της διαδρομής!
 
@Blue Max Και εγώ το 2001 είχα πάει|! Το συγκεκριμένο τρενάκι που αναφέρεις στην Disneyland ήταν ??? Εαν ναι τότε είναι αυτό που δεν θα ξεχασω ποτέ στη ζωή μου μιας και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, συγκοπή, κοκομπλοκο και ότι άλλο υπάρχει!!!!

Πες μου ότι είναι αυτό με το φεγγάρι του Βερν στη οροφή.. ήταν το τελευταίο πράγμα που είδα γιατί μετα έκλεισα τα μάτια μου μέχρι το τέλος της διαδρομής!
Δηλ.το δικό μου τρενάκι μπροστά στο δικό σας ήταν γελοιο
 
Δηλ.το δικό μου τρενάκι μπροστά στο δικό σας ήταν γελοιο

Εντάξει μιλάμε για disneyland και δεν ήταν ακριβως τραινάκι αλλα κατι σαν πύραυλος πάνω σε ράγες..

 
Τελευταία επεξεργασία:
@Blue Max Και εγώ το 2001 είχα πάει|! Το συγκεκριμένο τρενάκι που αναφέρεις στην Disneyland ήταν ??? Εαν ναι τότε είναι αυτό που δεν θα ξεχασω ποτέ στη ζωή μου μιας και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, συγκοπή, κοκομπλοκο και ότι άλλο υπάρχει!!!!

Πες μου ότι είναι αυτό με το φεγγάρι του Βερν στη οροφή.. ήταν το τελευταίο πράγμα που είδα γιατί μετα έκλεισα τα μάτια μου μέχρι το τέλος της διαδρομής!
Βαγγέλη δεν θυμάμαι αυτήν την λεπτομέρεια, αλλα θυμάμαι καλά πως είχε 2 υπερ-τραινάκια. To Space Mountain που πέρναγε μέσα από το "βουνό" (και ήσουν στο σκοτάδι, τι τρελό) και το άλλο με τα 4αθέσια βαγονάκια, αυτό που λέω. Μπήκα σε όλα πάντως!
 
Ναι αυτό το θυμάμαι! Δεν πέρναγε και ένα ποταμόπλοιο από λίμνη ? :thumbup:
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα Λούνα παρκ Φαλήρου. Κάνω stop :lol:
 
Πρέπει να ήταν στο παλιό, θυμάσαι, σε έβγαζαν και φωτογραφία την ώρα που ήσουν κάπως έτσι.

Προβολή συνημμένου 271688
Πως σε έβγαζε ο φωτογράφος, street art χα χα παιδιά υπήρχε ένας παλιός φωτογράφος που σε έβγαζε με φλας στα μούτρα παλιά χωρίς να το περιμένεις, έκανε στρατός αρτ.
 
Ανέκαθεν φοβόμουν τα roller coaster και τις μπαλαρίνες/χταπόδια/πυραύλους λόγω ιλιγγομάρας!
 
Ανέκαθεν φοβόμουν τα roller coaster και τις μπαλαρίνες/χταπόδια/πυραύλους λόγω ιλιγγομάρας!
Για να μπεις θες απαραιτήτως δραμαμινη+ ντεπον 1000+ 1 ζαναξ 1 μιλιγκραμ και Μια χαρα :lol:
 
Ανέκαθεν φοβόμουν τα roller coaster και τις μπαλαρίνες/χταπόδια/πυραύλους λόγω ιλιγγομάρας!
Και εγώ πλέον δεν μπαίνω μέσα σε τέτοια, ήμουν πιο νέος τότε. Άντε μέχρι τα ελεφαντάκια στο Village τώρα. :thumbup:

Πω πω τι λετε τώρα ακούγονται και τα ουρλιαχτά
Δικά μου είναι :lol:
 
Εμάς παιδιά Για πολλά χρόνια το κεντρικό παζάρι με το λούνα παρκ γινόταν λίγο πιο παρακάτω από την γειτονιά μου , όταν ήμουν παιδάκι, η @Bajar θα το θυμαται; μετά το πήρανε το έκαναν προς Αχελώο και τώρα στον κουβαρα. Ποτε δεν κατάλαβα γιατί το πήραν από κει. Έξω δύσκολα μετακινείται κάνεις, έκανε καλό στην εμπορική κινηση του τόπου και φυσικά είχε λούνα παρκ.
 
Καλημέρα. Μιας και αναβίωσε το θέμα, ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις; Αρχικά, μάθαμε ποτέ γιατί έκλεισε; Οικονομικοί λόγοι, ανταγωνισμός, σύνταξη; Και επίσης, είναι κανείς που να θυμάται λίγο την διαδρομή που έκανε το τραινάκι του τρόμου και τι ομοιώματα είχε μέσα; Εγώ τα μόνα που θυμάμαι, είναι η αράχνη, εκείνη η γυναίκα ζόμπι που νομίζω όπως πλησίαζες, γυρνούσε απότομα μπροστά σου (δεν θυμάμαι αν συνοδευόταν κι από ουρλιαχτό) και έναν σκελετό που πεταγόταν από έναν τάφο πριν την έξοδο. Επίσης, αν δεν με απατάει η μνήμη μου, η διαδρομή δεν ήταν μικρή, δηλαδή 2-3 λεπτά κρατούσε, που για μένα είναι πολύ τίμιο. Όμως, εκείνη η απότομη κατηφόρα ρε παιδιά, πέρα από τη πλάκα, ήταν και επικίνδυνη. Είχα μια αίσθηση ότι από κάτω υπήρχε το απόλυτο κενό. Έτσι και έπαιζες με την τύχη σου και έκανες καμία τρέλα, ποιος ξέρει που θα βρισκόσουν. Όλα αυτά είναι κάπως αμυδρά στην μνήμη μου και λόγω του νεαρού της ηλικίας τότε και λόγω του ότι όσες φορές είχα μπει, ήταν βράδυ, οπότε επέτεινε το "σκοτεινό" της όλης κατάστασης.

ΥΓ. Δεν είδα να σχολιάζεται το γεγονός ότι πρόσφατα έκλεισαν και τα αηδονάκια. Τελικώς αυτη η τάση να τα κλείνουν καλά κρατεί. Και καλά το Τίβολι, αλλά τα αηδονάκια ήταν αιώνες και κάπως είχαν "καθιερωθεί" αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.
 
@diem Σχετικά με τα Αηδονάκια. Ας το θυμηθούμε όμως λίγο πιο νοσταλγικά διαβάζοντας αυτό το δημοσίευμα.

Για τον @telonio :)

 
Θυμάμαι τον σκελετό που πεταγότανε στο σπίτι της Μάγισσας, και πως το τραινάκι έβγαινε για λίγο έξω στο φως και ξανά πάλι στο σκοτάδι.

Δεν γνωρίζω γιατί έκλεισε αλλά μετά ο χώρος υποτίθεται πως θα γινότανε θεματικό πάρκο. Υπήρξε και επίσημη ανακοίνωση από τον Δήμαρχο κο Μώραλη. Αυτά τα 2019.
 
Πίσω
Μπλουζα