Λούσυ (I love Lucy, The Lucy - Desi Comedy Hour, The Lucy Show, Here's Lucy)

Always , το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο το χεις δει;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210101_173120.png
    IMG_20210101_173120.png
    951,4 KB · Προβολές: 4
@αριαδνη δεν είμαι σίγουρος αν το είχα δει αυτό το επεισόδιο. Πάντως ήταν πολύ ωραία κωμική σειρά!
 
Αν θυμάμαι πριν την lucy ball έβαζε μια αυστραλιανή σειρά με τίτλο " ιπτάμενοι γιατροί" και μετά την εκπομπή "mega top" ,το "Sledge Hammer" που το είχε πάει Σάββατο από Δευτέρα και ένα τηλεπαιχνίδι "τηλεμπλοφες" με Τσιβιλίκα.
 
H Κίντμαν ως Λούσυ μπολ, αυτή την ταινία θέλω να την δω πολύ.
 
Η σειρά "I love Lucy" είναι εκτός των άλλων και η δημοφιλέστερη στην ιστορία της αμερικάνικης τηλεόρασης. Στα 6 χρόνια που προβλήθηκε, 1951-1957, ήταν για 4 χρόνια η 1η σε τηλεθέαση, μια χρονιά 2η και μια 3η. Επίσης, στα 18 χρόνια που προβλήθηκαν οι 3 σειρές της Lucille Ball(1951-57, 1962-68 και 1968-74), ήταν πάντα στις 30 πρώτες σε τηλεθέαση και κατά κανόνα στην πρώτη 10άδα. Τέλος, προβλήθηκαν και 13 επεισόδια την περίοδο 1957-60 με τον τίτλο "The Lucy-Desi comedy hour", τα οποία διαρκούσαν διπλάσιο χρόνο, δηλ. γύρω στα 50 λεπτά.
 
Κουίζ σε ποια διάσημη ταινία η Τζούλια Ρόμπερτς βλέπει επεισόδιο της Λούσυ , αυτό που πατά τον μούστο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Νικόλ Κίντμαν ως Lucille Ball!



Ναι η κόρη της Λούσυ είπε τα καλυτεροτερα. Ωραιότατο ζευγάρι ήταν με το σύζυγό, μου άρεσε που ο γάμος τους κράτησε τόσα χρόνια
 
Μόλις προ ολίγου είδα την ταινία (being the ricardos) στο Amazon. Οι ερμηνείες της Κιντμαν κ του Μπαρδεμ όλα τα λεφτά! Και η ταινια γενικά δίνει αρκετά στοιχεία για τις κατεστημενες τηλεοπτικές νοοτροπίες της εποχής (π.χ δεν έπρεπε σε κωμική οικογενειακή σειρά να ακουστεί η λέξη εγκυμοσύνη!!!), αλλά κ για τη σχέση του ζευγαριού. Σε γενικες γραμμες όμως βρήκα λίγο προβληματικό το μοντάζ με τα χρονικά μπρος- πίσω και την αντιπαραβολη στην απεικόνιση σειράς- πραγματικής ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μερικές φορές δεν είναι η ομορφιά μιας γυναίκας όσο είναι η ενέργεια και η αύρα της. Η λουσυ τα είχε όλα βέβαια αλλά η ενέργεια της ήταν μοναδική.
FB_IMG_1651160095448.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα