[ΜΒ] Φανταστικά Λουλούδια

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.239
Αντιδράσεις
5.956
Αρχές δεκαετίας του 90 κυκλοφόρησε το εν λόγω παιχνίδι (Φτιάχνω λουλούδια, κάπως έτσι ήταν ο τίτλος του).Η διαφήμιση έλεγε "Ελα να φτιάξουμε λουλούδια..."Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία είχε σακουλάκι με χώμα, σπόρους φυτών, φτυαράκι, γλαστράκια, έριχνες και νερό...΄

Το θυμάστε?Αν υπάρχει η διαφήμιση, ευπρόσδεκτη!
 
Θυμάμαι κάποια παιχνίδια που έχουν να κάνουν με λουλούδια και νομίζω πως η διαφήμιση που αναφέρεις ήταν για ένα τύπου επιτραπέζιο με το οποίο έφτιαχνες λουλούδια από χαρτί και συρματάκια.

Το άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα θερμοκήπιο,το οποίο είχε αυτά που αναφέρεις παραπάνω και αν δεν κάνω λάθος ήταν ιταλικής προέλευσης.Νομίζω πως θυμάμαι αμυδρά στο κουτί να γράφει NOVA (ή μήπως TERRA NOVA; ).Πάντως η ίδια εταιρεία είχε κυκλοφορήσει και άλλα παιχνίδια τέτοιου τύπου, έναν αργαλειό και ένα άλλο με κηροπλαστική.

EDIT:

Το πρώτο που αναφέρω ήταν αυτό

Fantastic Flowers

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι μου θυμίζει η διαφήμιση,έστω και ξένη...Τελικά πρόκειται για ψεύτικα λουλουδια...Ατέλειωτες ώρες δημιουργίας και χαράς...!
 
Τα λουλουδια με χαρτι τα θυμαμαι. Η διαφήμιση ηταν πολυ ωραια, εδειχνε πανέμορφα χαρτινα λουλουδια.

Το θερμοκήπιο δεν το θυμαμαι. Μπορει να ήταν κατι παραπλήσιο όμως. Δηλ. να ειχε τα κηπουρικα εργαλεία χωρις τους σπορους

Εκτος.. αν το έχεις μπερδέψει με ένα αλλο. Τις "θαλασσοψυχούλες".

Κανεις δεν ξερει τι ακριβως ηταν. Οι οδηγίες έλεγαν πως ριχνεις το προιον απο το σακουλάκι σε μια γυάλα με νερό, και σε λιγες μερες θα δεις τις θαλασσοψυχούλες να μεγαλώνουν, οποτε θα έπρεπε να τις ταίσεις.

Απαγορέυτηκε γιατι θεωρήθηκε μεταλλαγμένο είδος

Υ.Γ. το νερο, δεν ξερω αν ειχε οδηγία να το αλλάζεις (οπως τα ψάρια)
 
Πράγματι αυτό το παιχνιδάκι με τα ψεύτικα λουλούδια ήταν πολύ όμορφο. #)

Λορένα, το 2ο παιχνίδι που αναφέρω παραπάνω με το θερμοκήπιο όπως και τα άλλα της ίδιας εταιρείας είχαν κυκλοφορήσει ακριβώς την ίδια χρονιά με τις θαλασσοψυχούλες. Αν δεν κάνω λάθος, ήταν τα Χριστούγεννα του '99. Θυμάμαι μας είχε πάει η μαμά μου με την αδελφή μου να ψωνίσουμε για τις γιορτές και όλα τα παιδάκια έπαιρναν τις θαλασσοψυχούλες σαν μανιακά...Για την ιστορία, δεν είναι μεταλλαγμένα όπως πολλές φορές είχε ακουστεί αλλά ένα ταλαίπωρο είδος πολύ μικρής γαρίδας που κάποιος πανέξυπνος αποφάσισε να πουλήσει για παιχνίδι και κάποιοι ακόμη πιο έξυπνοι γονείς αγόρασαν.... :frypan:
 
αν και με μεγαλη καθυστερηση,τωρα θυμηθηκα να γραψω οτι η διαφημιση ανεβηκε εδω και μηνες στο ΥΤ ..υπαρχει και στο θρεντ σε πακετακι διαφημισεων.Η συγκεκριμενη εμφανιζεται στα 12:18 - 12:46 λεπτα
 
Μπράβο Κατερίνα. Με σένα δεν θα μείνει τίποτα αναπάντητο τελικά :)
 
μηπως θα ηταν καλυτερα να αλλαξει ο τιτλος του θρεντ για να γινεται πιο ευκολα η αναζητηση;

τωρα ξερουμε οτι προκειται για το παιχνιδι "φανταστικα λουλουδια"
 
katerinak είπε:
μηπως θα ηταν καλυτερα να αλλαξει ο τιτλος του θρεντ για να γινεται πιο ευκολα η αναζητηση;τωρα ξερουμε οτι προκειται για το παιχνιδι "φανταστικα λουλουδια"
Τακτοποιήθηκε! :)

Ναι, τα θυμάμαι αυτά! (...παραδόξως!...)

Ωστόσο, δεν έτυχε ποτέ να παίξω με το συγκεκριμένο! :(
 
:thanx2: :thanx2: D@redevil ,το παιχνιδι αυτο το ειδαμε και σε διαφημιστικο καταλογο της ΜΒ εδω

επαιξα μ αυτο γιατι το ειχε η αδερφη μου κι επειδη ηταν μικροτερη, τη βοηθουσα :flower: (άλλο που δεν ηθελα,βρηκα ευκαιρια για να παιξω :biglaugh:)
 
Επειδή το θέμα δεν βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, να μετακινηθεί στην κατηγορία ''Εκπαιδευτικά/Δημιουργικά επιτραπέζια παιχνίδια''...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Τα λουλουδια με χαρτι τα θυμαμαι. Η διαφήμιση ηταν πολυ ωραια, εδειχνε πανέμορφα χαρτινα λουλουδια.
Το θερμοκήπιο δεν το θυμαμαι. Μπορει να ήταν κατι παραπλήσιο όμως. Δηλ. να ειχε τα κηπουρικα εργαλεία χωρις τους σπορους

Εκτος.. αν το έχεις μπερδέψει με ένα αλλο. Τις "θαλασσοψυχούλες".

Κανεις δεν ξερει τι ακριβως ηταν. Οι οδηγίες έλεγαν πως ριχνεις το προιον απο το σακουλάκι σε μια γυάλα με νερό, και σε λιγες μερες θα δεις τις θαλασσοψυχούλες να μεγαλώνουν, οποτε θα έπρεπε να τις ταίσεις.

Απαγορέυτηκε γιατι θεωρήθηκε μεταλλαγμένο είδος

Υ.Γ. το νερο, δεν ξερω αν ειχε οδηγία να το αλλάζεις (οπως τα ψάρια)
Λορένα, το 2ο παιχνίδι που αναφέρω παραπάνω με το θερμοκήπιο όπως και τα άλλα της ίδιας εταιρείας είχαν κυκλοφορήσει ακριβώς την ίδια χρονιά με τις θαλασσοψυχούλες. Αν δεν κάνω λάθος, ήταν τα Χριστούγεννα του '99. Θυμάμαι μας είχε πάει η μαμά μου με την αδελφή μου να ψωνίσουμε για τις γιορτές και όλα τα παιδάκια έπαιρναν τις θαλασσοψυχούλες σαν μανιακά...Για την ιστορία, δεν είναι μεταλλαγμένα όπως πολλές φορές είχε ακουστεί αλλά ένα ταλαίπωρο είδος πολύ μικρής γαρίδας που κάποιος πανέξυπνος αποφάσισε να πουλήσει για παιχνίδι και κάποιοι ακόμη πιο έξυπνοι γονείς αγόρασαν....
fryingpan.gif


αμυδρα θυμαμαι κι εγω τις Θαλασσοψυχουλες...δεν διανοήθηκα ποτε να το αγορασω...!!!
 
Λώρα είπε:
Πράγματι αυτό το παιχνιδάκι με τα ψεύτικα λουλούδια ήταν πολύ όμορφο. #)
Λορένα, το 2ο παιχνίδι που αναφέρω παραπάνω με το θερμοκήπιο όπως και τα άλλα της ίδιας εταιρείας είχαν κυκλοφορήσει ακριβώς την ίδια χρονιά με τις θαλασσοψυχούλες. Αν δεν κάνω λάθος, ήταν τα Χριστούγεννα του '99. Θυμάμαι μας είχε πάει η μαμά μου με την αδελφή μου να ψωνίσουμε για τις γιορτές και όλα τα παιδάκια έπαιρναν τις θαλασσοψυχούλες σαν μανιακά...Για την ιστορία, δεν είναι μεταλλαγμένα όπως πολλές φορές είχε ακουστεί αλλά ένα ταλαίπωρο είδος πολύ μικρής γαρίδας που κάποιος πανέξυπνος αποφάσισε να πουλήσει για παιχνίδι και κάποιοι ακόμη πιο έξυπνοι γονείς αγόρασαν.... :frypan:
ειχε γινει σαλος με αυτο το παιχνιδι (???????)...δεν διανοηθηκα ποτε να το αγορασω!!!
 
Λορένα είπε:
Τα λουλουδια με χαρτι τα θυμαμαι. Η διαφήμιση ηταν πολυ ωραια, εδειχνε πανέμορφα χαρτινα λουλουδια.
Το θερμοκήπιο δεν το θυμαμαι. Μπορει να ήταν κατι παραπλήσιο όμως. Δηλ. να ειχε τα κηπουρικα εργαλεία χωρις τους σπορους

Εκτος.. αν το έχεις μπερδέψει με ένα αλλο. Τις "θαλασσοψυχούλες".

Κανεις δεν ξερει τι ακριβως ηταν. Οι οδηγίες έλεγαν πως ριχνεις το προιον απο το σακουλάκι σε μια γυάλα με νερό, και σε λιγες μερες θα δεις τις θαλασσοψυχούλες να μεγαλώνουν, οποτε θα έπρεπε να τις ταίσεις.

Απαγορέυτηκε γιατι θεωρήθηκε μεταλλαγμένο είδος

Υ.Γ. το νερο, δεν ξερω αν ειχε οδηγία να το αλλάζεις (οπως τα ψάρια)
Αρχικά δημοσιευμένο από Λώρα Προβολή PostΠράγματι αυτό το παιχνιδάκι με τα ψεύτικα λουλούδια ήταν πολύ όμορφο.
tinysmile_shy_t.png


Λορένα, το 2ο παιχνίδι που αναφέρω παραπάνω με το θερμοκήπιο όπως και τα άλλα της ίδιας εταιρείας είχαν κυκλοφορήσει ακριβώς την ίδια χρονιά με τις θαλασσοψυχούλες. Αν δεν κάνω λάθος, ήταν τα Χριστούγεννα του '99. Θυμάμαι μας είχε πάει η μαμά μου με την αδελφή μου να ψωνίσουμε για τις γιορτές και όλα τα παιδάκια έπαιρναν τις θαλασσοψυχούλες σαν μανιακά...Για την ιστορία, δεν είναι μεταλλαγμένα όπως πολλές φορές είχε ακουστεί αλλά ένα ταλαίπωρο είδος πολύ μικρής γαρίδας που κάποιος πανέξυπνος αποφάσισε να πουλήσει για παιχνίδι και κάποιοι ακόμη πιο έξυπνοι γονείς αγόρασαν....
fryingpan.gif


ειχε γινει σαλος με αυτο το παιχνιδι (???????)...δεν διανοηθηκα ποτε να το αγορασω!!!
 
παροτι μου αρεσε το παιχνιδι οπως το εβλεπα στη διαφημιση στην τηλεοραση, δεν μου ειχε δημιουργηθει ποτέ η επιθυμια να το αγορασω.

αν το ειχε αγορασει καποιο μελος, ας μας πει τις εντυπώσεις του...

Κυκλοφορούσαν και ανταλλακτικα για τη μηχανη που κατασκευαζες τα λουλουδια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα