[ΜΒ] Crossword / Χρονόλεξο (1978)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
923
Άλλο ένα παιχνίδι με σχηματισμό λέξεων αλλά με κύβους, ήταν το Χρονόλεξο. Η ελκυστικότητά του ήταν στην κόκκινη ή μπλε κλεψύδρα που είχε για να μετράς το χρόνο μέχρι να σχηματίσεις τις λέξεις. Εδώ το κουτί του παιχνιδιού.



πηγη φωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kατι μου φερνει απο το παρελθον, σιγουρα δεν το ειχα εγω, μαλλον καποιος φιλος μου θα το ειχε..!!!!

Γραφει καθολου καμια ημερομηνια πανω στο κουτι??
 
Δεν μπορώ τώρα να το ελέγξω γιατί είμαι στο εξωτερικό. Είχε και ένα μαύρο κυπελλάκι όπου έριχνες τους κύβους-γράμματα και τα ανακάτευες και καλά. Χρονολογικά είναι σίγουρα λέιτ έιτις μέχρι και αρχές του 1990. Δηλαδή δεν το έχω παλιότερο από 1988 και νεότερο από 1990.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μοιάζει με scrable?
 
Το θυμαμαι στα μαγαζια αλλα δεν ειχε τυχει να το ειχα η' να το εχω παιξει σε καποιο γνωστο μου τοτε.
 
leykh είπε:
Όπως φαίνεται σε αυτήν την πρόσφατη φωτογραφία από δική μου παρτίδα :) , μοιάζει με το σκραμπλ. Στις οδηγίες γράφει

-Σκοπός του παιχνιδιού είναι να κάνετε σταυρόλεξα και να συγκεντρώσετε τη μεγαλύτερη βαθμολογία που μπορείτε, πριν τελειώσει ο χρόνος.

-ότι πρέπει να γυρίζει η κλεψύδρα δύο φορές για κάθε παίκτη, ενώ αν στο πρώτο γύρισμα ο παίκτης έχει ήδη σχηματίσει λέξεις σε σταυρόλεξο με όλα τα γράμματα των κύβων, κερδίζει επιπλέον 20 βαθμούς. Απαγορεύονται μισές λέξεις, αργκό, κύρια ονόματα και ξένες λέξεις, καθώς επίσης και συντομογραφίες. Το κυβάκι με το ρόμβο χρησιμοποιείται σαν μπαλαντέρ, που σημαίνει ό,τι γράμμα θες το κάνεις. Υπάρχουν δύο μπαλαντέρ.

Ημερομηνία δεν γράφει το κουτί, αλλά προσδιορίζεται στα 1988-90, Από την ΜΒ Games - Nilco.

Πάντως, νομίζω ότι τα πήγα καλά, αν και έγραψα και τη λέξη ΣΚΥΛΑ. :biglaugh:
 
ωραίο παιχνίδι, το ποτηράκι για το ανακάτεμα των κύβων γίνεται και κανονικό ποτηράκι για να πινεις νεράκι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα