[ΜΒ] Jenga

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Να και το θρυλικο Jenga της ΜΒ.Το θυμαται κανεις?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε ρε κατι μαχες στο jenga με την κοπελα που τα ειχα τοτε.Αυτη ειχε χοντρο κολημα και με ειχε βαλει και μενα στο τρυπακι.Μαρεσει παρα πολυ το jenga να φανταστεις το εχω κατεβασει και το παιζω στο iphone και ειναι παρα πολυ καλο.Δεν συγκρινεται φυσικα με το κανονικο εννοοιται αυτο αλλα καλο ειναι να περνας την ωρα σου :D
 
Εκπληκτικό παιχνίδι επιδεξιότητας! Έχω περάσει μέγαλο μέρος των εφηβικών μου χρόνων να παίζω Jenga στις καφετέριες με τους φίλους μου & με απίστευτα κωμικές ιστορίες! :)

Κυκλοφορεί ως και σήμερα!
 
Μιλαμε για πολυ επιδεξιοτητα!!!!! Πρεπει να κανεις χειρουργικες επεμβασεις για να βγαλεις τα τουβλακια :D . Εχω 2 εκδοσεις,το κανονικο και το Αληθεια η' Θαρρος.Για το κολλημα λεμε...http://www.games.gr/paixnidia/jenga
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα.Να και οι δικες μου εκδοσεις που εχω στο JENGA...TA JENGA MOY.jpg
 
υπαρχει και η διαφημιση στο youtube :

 
Ωραια η Κατερινα!!!!!! :)
 
stayros είπε:
Καλησπερα.Να και οι δικες μου εκδοσεις που εχω στο JENGA...Προβολή συνημμένου 42173
Αυτή την κανονική έκδοση του Jenga την είχαμε με τον αδερφό μου! Ίσως να το έχουμε ακόμα στο πατάρι, χωρίς το κουτί του βέβαια. Εθιστικό παιχνίδι επειδή είναι απλό. Θέλει λίγο σταθερό χέρι, αλλά και σταθερό χέρι να μην έχεις το διασκεδάζεις εξίσου!
 
Σωστος ο Νωντας!! Σταθερο χερι και φοβερη υπομονη μεχρι να βγαλεις το τουβλακι που "νομιζεις" πως δεν βγαινει και ειναι σφηνωμενο!!!
 
Έχω και εγώ την κλασσική έκδοση. Μετά από ένα διάστημα είχαμε γίνει τόσο καλοί αυτοί που παίζαμε που ο πύργος δεν έπεφτε μέχρι που δεν υπήρχε πια κάποιο κομμάτι να βγαίνει. Οπότε μετράγαμε τα κομμάτια και προσπαθούσαμε να βγάζουμε τα αυτά που θα οδηγήσουν τον άλλο στο "αδιέξοδο".
 
ωραιο θεμα ανοιξατε .....εχω μια εκδοση γιγας μια εκδοση extreme και αλλη μια που ο πυργος ειναι κυλινδρικος.
 
[ΜΒ - ElGreco] Jenga

attachment.php


Φαντάζομαι πως λίγο πολύ οι περισσότεροι από σας το έχουν παίζει. Ποιος δε θυμάται τη διαφήμιση "Jenga. Jenga. Jenga".

Παιχνίδι επιδεξιότητας, στρατηγικής, υπολογισμών μετατόπισης βάρους και υπομονής έκανε την εμφάνισή του στη δεκαετία του 80. Ένας ξύλινος πύργος αποτελούμενος από 54 ξύλινα τουβλάκια τα οποία σταδιακά αφαιρούνται απο την πρωταρχική τους θέση και τοποθετούνται στην κορυφή επεκτείνοντας το ύψος του πύργου χωρίς αυτός να πέσει.

To δικό μου Jenga μου το έκανε δώρο η αδερφή μου κάπου στα τέλη του 80 ή αρχές 90 (δε θυμάμαι ακριβώς) Τόσο καιρό έχω αυτό το παιχνίδι και το παίζω αλλά ποτέ δεν πρόσεξα το κουτί του. Μέχρι σήμερα που η κόρη μου αντί να πάει να το ανοίξει ορθόδοξα πήγε απλά και έσκισε το κουτί! Και ανακαλύπτω οτι υπάρχει το λογότυπο της El Greco :cool:

attachment.php


και μια ακόμη άθλια φωτό #)

attachment.php
 
σπουδαια ανακαλυψη εκανες Ναταλι χαρη στη μικρη σου :flower:

τη διαφημιση την εχουμε στη 2η λιστα κι απ οτι βλεπω γραφει στο τελος της και το λογοτυπο της ελ γκρεκο

attachment.php


το επιτραπεζιο που εχει ο Σταυρος ειναι διαφορετικο;δε βλεπω να αναφερει την ελ γκρεκο

1.JPG
 
Όχι απλά το θυμάμαι αλλά για ένα περίεργο λόγο ήμουν και πολύ καλός. Έβγαζα τουβλάκια από απίστευτες θέσεις και όλα κρεμόταν σε μια κλωστή μετά.
 
πολύ καλό παιχνίδι...εθιστικό όπως ειπώθηκε...χρειάζεται σταθερό χερι...και ψυχραιμία!
 
Πίσω
Μπλουζα