Μάγια η Μέλισσα (The Adventures of Maya the Honeybee)

"Μάγια η μέλισσα"

Αθωα μελισσουλα βολταρει ελευθερα και διχως εγνοιες σε αγρους,δαση και λιβαδια παρεα με τον καλο της φιλο "Μπιλλυ".

"Βζινγκ" απο εδω "Βζινγκ" απο εκει με διαλογους σε στυλ "προσεχε το κακο μυρμηγκι μπιλλυ" .

Μαγια και Μπιλλυ

2001196474046563574_fs.jpg


Δεν εχω και πολλα να πω για αυτην την σειρα μιας και δεν εχει και κανενα πολυπλοκο σεναριο.

Την αγαπησαμε και αυτην οπως και πολλες αλλες για αυτην ακριβως την ανεμελια της.

Aγαπημενος μου και αδυναμια ειχα στον "Μπιλλυ" ισως επειδη δεν μπορουσες να τον πεις και "τερας" εξυπναδας.

Συμπρωταγωνιστες ηταν ακριδες ,μυρμηγκια και κατσαριδες.

Προβληθηκε απο την κρατικη στα 80ς και τωρα μπορειτε να την πετυχετε πολυ πρωινες ωρες απο το "Αlter".

Ηταν βασισμενη πανω σε ενα παιδικο βιβλιο της "Waldemar Bonsels".

2001129270954812898_fs.jpg


2001122235351514725_fs.jpg


Ιntro

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JIRag7OLxpY]YouTube - Maya the Bee English Intro (from nickelodeon in 80s)
 
Aλλη μια ακρως πετυχημενη μεταγλωττιση της ΕΡΤ! Η φωνη της Βασιας Τριφυλλη σαν Μαγια εγραψε ιστορια. Μηπως θυμαται κανεις ποιος μιλουσε για τον Βιλλυ?
 
Δεν θυμαμαι και ηταν τοσο χαρακτηριστικη, αν μου ζητησεις να την μιμηθω μπορω να το κανω ,οπως και πολλοι αλλοι, τοσο "δυνατη" ηταν.
 
χαρακτηριστική ατάκα του ¨βίλλυ¨ (με το στόμα πνιγμένο

από το χασμουρητό...)

μα.. μάγια μου, η δεχπινιχ καχιάνδρα

μαχ έλεγε να μην απομακρυνθούμε από την κυπχέλη...

μάγιααα... μ' ακουχ;;;;; μάγια χιου μιλάω...

μα που πήγε αυτό το κορίτχι;;;;

περίμενέ με τουλάχιχτον...
 
χαχαχαχαχ τι μου θυμισες... να εισαι καλα κοπελια μου!!!
 
Τι ωραια που ηταν η Μαγια, αλλα στην αυθεντικη μεταγλωτιση....
 
Κλαψ..είχα και εγώ την κούκλα μάγια μέλισσά...Το θέμα είναι ...που είναι... :cry: ...πάντως αυτό που ζούπαγες το κεφάλι και επανερχόταν το έκανα,για χαλάρωσή... :xm: ...Λίγο τις κεραίες της είχα χαλάσει αλλά εντάξει...είχε σήμα... :D !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάγια Μέλισσα

Δεν ξέρω εάν έχουμε ξανασυζητήσει αυτό το θέμα, αλλά έχω μια απορία από την μία και από την άλλη η μνήμη μου εδώ με έχει προδώσει και δεν με βοηθά καθόλου...

Γνωστό τηλεοπτικό εβδομαδιαίο περιοδικό προσφέρει, σε μία από τις πολλές εκδόσεις του, ένα DVD της Μάγια της Μέλισσας και ένα ακόμα της Χάιντι. Η απορία μου είναι... Είναι τα ίδια που βλέπαμε εμείς σαν παιδιά στην κρατική τηλεόραση ή είναι μεταγλωτισμένα εκ νέου????
 
99% ειναι αλλη μεταγλωτιση οπως εγινε και με το αστεριξ που πουλαγανε περσι. Η ερτ δεν κυκλοφορησε ποτε τις μεταγλωτισεις της. Ακομα και σε βιντεοκασσετες της εποχης ηταν αλλες οι μεταγλωτισεις. Κριμα. Φαντασου τι θα γινοταν αν στο Prisma εβαζαν ολα τα παλια καρτουν!
 
Εγώ δεν το ήξερα ότι υπάρχουν αυτά τα περιοδικά και τώρα αρχίζω να τα μαζεύω. Συλλέγω κατά κάποιο τρόπο τις παιδικές μου αναμνήσεις. Μακάρι να μπορούσα να βρω και άλλες σειρές...
 
Βρισκεις;;;;;;;
 
Πολυ πιθανον να εχει αναφερθει εδω μεσα αλλα το τραγουδι των τιτλων το ελεγε ο Θεμης Ανδρεαδης.

andreadis_02.jpg
 
Την Μάγια την μέλισσα την παιζει ακόμα η Βελγική (Φλαμανδοφωνη) τηλεώραση.

Πόσο μ' αρεσει να την βλέπω ξανα.. κι' ας είναι στα Ολλανδικά...
 
μαγια η μελισσα πολυ ωραιο παιδικο

η μαγια ηταν γερμανικο κομικ γνωστο ως Die Biene Maja

το εγραψε o Waldemar Bonsels και εκδοθηκε το 1912

κλασικα αργοτερα το πηραν οι ιαπωνες και το εκαναν anime και προβληθηκε για πρωτη φορα το 1975

η σειρα αποτελειται απο 104 επεισοδια συνολικα

στην ελλαδα δεν θυμαμαι ποσα παιχθηκαν

η σειρα βεβαια υπαρχει αλλα στα γερμανικα

να και το φανταστικο τραγουδι στα γερμανικα της biene maja

[video=youtube;o-mCm7V7Jxo]

το τραγουδι το λεει ο Karel Gott

ο karel gott που λεει το τραγουδι δεν ειναι γερμανος αλλα τσεχος

τον ακουσαν οι γερμανοι στο αντιστοιχο anime και λατρεψαν την φωνη του

και τον παρεκαλεσαν να το πει και στην γερμανικη γλωσσα

και βγηκε ενα απιστευτα πανεμορφο τραγουδι!!
 
Μόλις είδα το βίντεο από τους γερμανικούς τίτλους της "Μάγιας της Μέλισσας"...πραγματικά συγκινήθηκα, το ρολόϊ του χρόνου γύρισε πολύ πίσω...Ήταν μια υπέροχη ψυχαγωγία για τις παιδικές ψυχές αλλά και με παιδαγωγικό χαρακτήρα, κάτι που λείπει τόσο πολύ σήμερα.
 
Aardvark είπε:
Πολυ πιθανον να εχει αναφερθει εδω μεσα αλλα το τραγουδι των τιτλων το ελεγε ο Θεμης Ανδρεαδης.
O Θεμης Ανδρεαδης το τραγουδουσε στους δισκους (LP) που κυκλοφορησαν αργοτερα, αλλα δε νομιζω οτι το ελεγε στη σειρα οπως πρωτοπαιχτηκε απο την ΕΡΤ.

Τωρα, οσον αφορα τους ηθοποιους που ακουστηκαν στη σειρα, αυτοι ειναι η Βασια Τριφυλλη, η Υβονη Μεταξακη, ο Γιωργος Γεωγλερης, η Δημητρα Δημητριαδου και η Ματινα Καρρα.
 
Πίσω
Μπλουζα