Μάγια η Μέλισσα (The Adventures of Maya the Honeybee)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
Μάγια η Μέλισσα (The Adventures of Maya the Honeybee, 1975, Ιαπωνικής παραγωγής, ?? επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 19/8/1979



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μάγια_η_μέλισσα

Μαζί με την Χάιντι, οι δύο πιο δημοφιλείς παιδικές σειρές της ΕΡΤ, σε συνεργασία με την γερμανική τηλεόραση.

Στην Μάγια το τραγούδι των τίτλων ήταν στα ελληνικά ("ήτανε έξυπνη πολύ-πολύ η Μάγια" ή κάπως έτσι !! :D )

Η παρέα της Μάγια αποτελούνταν απο διάφορα άλλα... ζωύφια (μέλισσες και μη) όπως ο χοντρούλης Βίλλυ, η δασκάλα Κασσάνδρα, ο Κούρτ το σκαθάρι, και φυσικά ο Φλιπ, η ακρίδα (νομίζω την φωνή του Φλιπ την έκανε ο Γ. Γεωγλερής. θυμάστε ασφαλώς το χαρακτηριστικό "Χόπ-λα" που έλεγε κάθε φορά που χοροπήδαγε !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που θυμάμαι περισσότερο, ήταν το εξής :

Σε ένα επεισόδιο γινόταν πόλεμος μεταξύ μελισσών και σφιγγών.

Και οι σφίγγες ήταν τεράστιες.

Πολεμάγαν μεταξύ τους, φορώντας κράνη και καρτόντας ακόντια.

Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, ως πιτσιρικάς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγουδακι που θα πω...

μιλαει για μια μελισσα...

που το σκασ απ το σπιτι της...

για να γνωρισει τη χαρα!

Ηηηταανε εεξυπνη πολυ πολυ η μαγια...

καιαι καταφερε παρα πολλα-λα

Με το φλιπ το Βιλλυ στα λιβαδεια..

Μααγια...μααγια...

Αχ ρε Μπιλυ,Μπιλυ(συνονοματε του Μπιλυ της Μαγιας, ελπιζω να μην εχεις και το ιδιο μυαλο...πες "μια μελισσοπαροιμια" btw...)

Στην αρχη δεν υπηρχε τραγουδι τιτλων, μονο στο τελος μια επωδος..."μαααγια....μαααγια"

Μετα βαλανε αντρικη φωνη που ελεγε τους πιο πανω στιχους.Μετα βαλανε και γυναικεια μαζι!

Οπως τα λες ειναι με τη Μαγια και τη Χαιντι μεγαλωσαμε, 10χρονα αγορια και κοριτσια...

Ναι Εχετλεε, οι σφιγγες μεγαλοσωμες και πολυ τρομαχτικες!

Εμενα ομως με τρομαζε και μια αραχνη...Θεκλα νομιζω τη λεγανε? Στην αρχη εχθρικη με τη μαγια,ηθελε να τη φαει, μετα ομως φιλιωσανε!

Dominion, μαζευες κι απ τη μαγια "χαρτακια"? Ειχες κερδισει ποτε?

Περισσοτερο μου αρεσαν καποια χαρτακια με super ηρωες..χαμος γινοταν! Πιο σπανιο χαρτακι ο..Superman!(No 14 νομιζω..ή εκει κοντα) Το ανταλλασες με 150-200 αλλα χαρτακια. Τα κολλαγαμε στο αλμπουμ..και οι δασκαλοι λεγανε οτι δεν θα περναμε τα δωρα(μερικοι παντως τα ειχαν παρει,μπαλες κλπ). Ασε και την απαραιτητη φραγιδα!
 
Μάγια η Μέλισσα (Die Biene Maja/Maya the Bee)

...μέσα στη τρελή χαρά!

Και γιατί όχι αφού "κατάφερνε πάρα πολλά" ?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανατικός τηλεθεατής της Μάγιας και της παρέας της. Θυμάμαι πόσο φοβόμουν τους στρατιώτες τα μυρμήγκια. Και έχω ακόμα κάνα-δυο τεύχη του κόμιξ εκείνης της εποχής. Μιλάμε βέβαια για 1982-83.

Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η σειρά είναι γερμανικό, όπως μπορεί κανείς να καταλάβει από μερικά από τα ονόματα (Willy η σφήγκα, Flip η ακρίδα, Kurt το σκαθάρι, Puck η μύγα, κλπ). Αλλά η τηλεοπτική σειρά είναι, τι άλλο, ιαπωνική, του 1975. Ακόμα θυμάμαι ένα όνειρο που είχα με τη Μάγια και τον Φλιπ όταν ήμουν 6 ή 7 χρονών. Είμασταν στο αυτοκίνητό μας, ένα παλιό Honda, ο Φλιπ οδηγούσε, εγώ ήμουν συνοδηγός μπροστά και η Μάγια στο πίσω κάθισμα. Κάναμε πολύ καλή παρέα! Μέχρι που με ξύπνησαν. Και μετά δεν τους ξαναείδα ποτέ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρει κανεις που μπορούμε να βρούμε αυτά τα ελληνικά επεισόδια ρε παιδιά?

θα τα θελα για τι κόρη μου και έχω καλές αναμνήσεις από δαύτα..
 
Μπορει να υπαρχουν vhs πουθενα..

παντως την Μαγια την εκανε η Βασια Τριφυλλη!
 
Υπάρχουν όμως τα κόμιξ της ομώνυμης σειράς που κυκλοφόρησε στα ελληνικά εκείνη την εποχή. Έχω κάποια σκαναρισμένα εξώφυλα και θα τα βγάλω κάποια στιγμή σε ξεχωριστό thread στην κατάλληλη ενότητα του φόρουμ.
 
Εκπληκτική σειρά! Θυμάμαι το πολιτισμικό σοκ που έπαθα όταν συνηθισμένος από την μαυρόασπρη τηλεόραση που είχαμε στο σπίτι μας , είδα ένα επεισόδιο σε γειτονικό σπίτι που είχανε έγχρωμη tv! Τι χρώματα , τι ομορφιά!

Πολύ τρομακτική και ταυτόχρονα τραυματική εμπειρία η παγίδευση κάποιου εντόμου στον ιστό της αράχνης!!! Μόνο οι ακρίδες (Φλιπ!) και τα σκαθάρια μπορούσαν να τον διαρρήξουν!!

Πολύ τρομακτικές οι σφήγκες!!!!! Σε ένα επεισόδιο υπήρξε συνάντηση και με ένα μπάμπουρα !!!!! Φρίκη!!!

Μου έμειναν η πανέμορφη μουσική του , και το ευχάριστο βουητό των φτερών των εντόμων μέσα στο δάσος.

f_mayam_383423a.jpg
 
Νομίζω την έδειχνε το Σταρ για κάποιο διάστημα, δεν ξέρω αν συνεχίζει, ούτε ξέρω αν ήταν η πρωτότυπη μεταγλώτιση. Το μόνο που έχω απο την Μάγια την Μέλισσα είναι ο δίσκος της.:rolleyes:
 
Turrican είπε:
Πολύ τρομακτική και ταυτόχρονα τραυματική εμπειρία η παγίδευση κάποιου εντόμου στον ιστό της αράχνης!!! Μόνο οι ακρίδες (Φλιπ!) και τα σκαθάρια μπορούσαν να τον διαρρήξουν!!
Αμ δε λες το άλλο, εξίσου τρομακτικό; Σ' ένα επεισόδιο όταν ένα από τα μυρμήγκια (που φορούσαν πάντοτε στρατωτικά κράνη) είχε τραυματιστεί, και τα υπόλοιπα, αντί να το φροντίσουν, το άφησαν στον ήλιο επίτηδες για να ξεψυχήσει και να το φάνε. Η Μάγια προσπαθούσε να τους πείσει πως δεν είναι σωστό! Είχα σοκαριστεί με αυτά τα μιλιταριστικά μυρμήγκια.
 
Πώ! Πώ! Έχεις δίκιο! τα μυρμήγκια δεν καταλαβαίνανε τίποτα!

Για θυμήσου και ένα επεισόδιο με το γεωσκώληκα που τον τσίμπησε σφήγκα και με την βοήθεια μιας ψαλίδας χειρουργού το έκοψαν στη μέση για να σωθεί!!! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και από ότι είπε το σκουλήκι θα ξανά-φυτρώσει το κομμένο κομμάτι!!!

Ευτυχώς!!!! :nervous:

f_maya3m_8cd39c1.jpg
 
Έ δεν παίζεσαι ρε Turrican! Αμέσως θυμήθηκα τον γεωσκώληκα μόλις είδα τη φώτο. Πρέπει να μου είχε κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση. Εκπληκτικό! Πως το θυμάσαι ακόμα τόσο έντονα;;;
 
mastoras είπε:
Έ δεν παίζεσαι ρε Turrican! Αμέσως θυμήθηκα τον γεωσκώληκα μόλις είδα τη φώτο. Πρέπει να μου είχε κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση. Εκπληκτικό! Πως το θυμάσαι ακόμα τόσο έντονα;;;
Δεν μπορούσα φίλε αυτές τις σφήγκες!!!
 
Έχω εδώ και τα επεισόδια. Πολύ μυρμήγκι πέφτει!!!!!

Episodes

01. Maya and the Ants

02. Max the Earthworm

03. Maya and the Frog

04. The House Visit

05. Grimelda's Web

06. Something's Burning

07. Grandma Locust

08. Baby Cricket's First Symphony

09. An Ant for a Day

10. The Ant Hill

11. The Jumping Contest

12. Centipede

13. The Littliest Hero

14. A Plain Adventure

15. Uninvited Guest

16. Eggs, Eggs, Everywhere (A Problem With Eggs)

17. Maya and the Firefly

18. How Crickets Were Freed

19. The Invisible Insect

20. Alf the Elf

21. That's What Friends are For

22. Emmet Goes on a Diet

23. The Runaway Ant

24. Maya Comes Home

25. General Blusterby

26. On the Run

27. Flip N' Flap

28. Maya to the Rescue

29. Maya Survives Winter

30. Spring is Here

31. Maya and Kurt's Rescue

32. The Caterpiller Finds a Home

33. Jack the Moth

34. The Parasite Fly

35. The Show-Off Cockroach

36. Sailing the High Seas

37. Captured

38. The Reluctant Musician

39. The Beauty Contest

40. Flip's Greedy Relative

41. Maya the Giantess

42. Gus and Emma

43. The Weight Lifting Competition

44. The Mysterious Cheese Thief

45. Panic in the Meadow

46. The Baby Bird

47. Fleas in the Field

48. Mouse in the Bottle

49. City Slickers

50. Willi Stands Guard

51. Home Sweet Home

52. The Guest from Outerspace

53. The Marathon

54. The Army Ants are Coming

55. A Windy Adventure
 
μονο αυτα τα επς ηταν?:animeek: μικρο ανιμε και ομως θαυματουργο!!

Erinyes πιο βινυλιο εχεις?

εγω εχω αυτο¨

magia.jpg


Μια φιλη ειχε ενα αλλο,οπου χμμμ.. πως να το πω ευγενικα..πορδισε η ακριδα (νομιζω) και αρχισαν ολοι οι ηθοποιοι-ζωακια να ουρλιαζουν απο την μποχα (μαλλον την εφαγαν μετωπικη!) και εγινε πανικος!πολυ γελιο!!

ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΥΛΙΟ!!
 
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται πέτυχα σήμερα 07.30 το πρωί την Μάγια Μέλισσα στο Αlter. :) :) :)
 
Δεν είμαι σίγουρη πιο βινύλιο έχω, μέχρι τώρα νόμιζα οτι υπήρχε μόνο ένα..lol. Μόλις γυρίσω Ελλάδα θα το βγάλω φωτογραφία και θα το ποστάρω Death2Eliza. Πάντως τις προάλλες βρήκα κασέτα (ήχου, οχι βίντεο) της Μάγιας της Μέλισσας.
 
Βρε τις Erynies...

Tι κάνετε;

on topic: Τη θυμάμαι κι εγώ τη Μάγια τη Μέλισσα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα