Μάλλινο σετ κολάν-πουλοβεράκι

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.348
Αντιδράσεις
6.351
Θυμάστε μήπως τα μάλλινα κολάν που ήταν στη μόδα περίπου αρχές της δεκαετίας του 90? Το σετ αποτελούταν από πουλοβεράκι και κολάν. Ηταν πολύ ζεστά ρούχα, ιδανικά για το χειμώνα. Το κολάν επίσης μπορούσες να το συνδυάσεις με όποια άλλη μπλούζα ήθελες... Μόδα ήταν και πέρασε...
 
Ειδικά σήμερα, διαβάζοντας το post σου έβγαλα τη μπέπμελη!!!!
 
Εγω τα θυμαμαι κ πιο παλια.. μεσα '80 και μαλιστα θυμαμαι οτι επειδη τα κολαν ειχαν "ποδαρακι" κ μ ενοχλουσε συχνα το εκοβα..:)
 
Τα κολαν ηταν δυο ειδων : αυτα που ξερουμε ολοι, και καποια αλλα με λαστιχο απο κατω, και οχι και τοσο κολλητα. Ηταν σαν τεντωμενο παντελονι (προς τα κατω το τραβηγμα, και βοηθαγε το λαστιχο στην πατουσα για να τραβηχτει). Ειδικα για πιο γεματουλες κοπελιτσες ή.. για οσες ντρεποταν να διαγραφεται τοσο πολυ το σωμα τους.

Απο πανω συνδυαζοταν με πολυ χοντρα, μακρια και μονοκομματα πουλοβερ. Ουτε μεση να δειχνουν ουτε τιποτα. Ενας.. μπογος σχεδον (μονο οι πολυ αδυνατες σωζονταν καπως)

Τα τιμησα ομολογω. Μαλιστα εχω και καποιες φωτογραφιες μ' αυτα. :xm:

Αλλα δεν τις δειχνω :p
 
Θυμάμαι ένα σετάκι κολάν και πουλόβερ χρώματος οινοπνευματί που μου είχαν κάνει δώρο στο δημοτικό τέλη 80 αλλά είχε και μια μάλλινη οινοπνευματί μίνι φουστίτσα μαζί. Μία που το φόρεσα και μια που το έστειλα. Σαν μπουκάλι οινόπνευμα αισθανόμουν :(
 
Θυμαμαι οτι ηταν το 1987, οταν εκαναν την πρωτη τους εμφανιση στην ελληνικη αγορα.

Επειδη ημουν αδυνατουλα, τα φορουσα κι εγω. Τα συνδυαζα μαλιστα πολλες φορες, με μπαλαρινες γεματες ασημενια στρας που ηρθαν κι εκεινες στη μοδα ακριβως τοτε.
 
κυριες μου,this is uncle Don speaking..

Ο εν λογω εδυματολογικος συνδιασμος τυγχανει παλαιοτερος.

Εν ετει 1982 το πρωτοειδα απο τη "γαλλικου" και ειχα θετικες εντυπωσεις.

Στο καπακι ομως,το υιοθετησε και η πατσαβουρα της ταξης προκαλωντας τον γελωτα και την μηνιν ολων των αρσενικων!!

:D :D:D
 
χαχαχαχαχαχχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα με πεθανες ρε Ντον πρωινιατικα
 
και μια φωτογραφία μου με το εν λόγω σετ, είμαι στη Β' τάξη και απαγγέλλω ποίημα σε σχολική χριστουγεννιάτικη γιορτή, όπως δείχνει και το φόντο με καλλιτεχνική δημιουργία τάρανδους...επίσης τα κολάν αυτά μπορούσες να τα συνδυάσεις με καλό (βλ.φωτογραφία) ή αθλητικό παπούτσι...

φωτογραφία.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα