Μάνος Αρβανιτίδης

Καλώς μας ήρθες φίλε sag76! :)

Σχετικά με αυτό που ζητάς, να ξέρεις ότι στο Retromaniax απαγορεύεται η διακίνηση υλικού με πνευματικά δικαιώματα. Οπότε μόνο αν κοιτάξεις σε κάποιο παλαιοπωλείο ίσως βρεις τους δίσκους του!

Επιπλέον, σε παρακαλώ να μην γράφεις με greeklish, καθώς απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ! :)
 
Κι επειδή τα βίντεο που ανέβηκαν πιο πριν δεν υπάρχουν πια, ανεβάζω αυτό το λινκ από το youtube που τον δείχνει πως ήταν το 2000 (πριν από 14 χρόνια σχεδόν, αλλά τουλάχιστον δεν ήταν το μικρό παιδάκι).

". Σε τι να σταθώ; Στο "κι ύστερα σου λένε ότι τα κορίτσια θέλουνε να είναι με τ' αγόρια ίσα"; Στο υπέροχο παπιοσυνθεσάηζερ των 70's; Ένα τραγούδι, μια εποχή!
 
Δεν γνώριζα το αγοράκι αυτό, αλλά διάβασα το θέμα και άκουσα τα τραγούδια ''Η αδερφή μου η Ρεβέκκα'' και ''Ω μπαμπά, ω μαμά'' και μου άρεσαν...

Θα είχε επιτυχία τότε...
 
Ο πρώτος δίσκος που άκουσα στη ζωή μου (εκτός από τα παιδικά παραμυθάκια που κυκλοφορούσαν σε βινύλιο) ήταν το "Με λένε Μάνο". Για πολύ καιρό, η αφίσα του κοσμούσε την πόρτα του χωλ του σπιτιού μας. Ο δίσκος πρέπει να υπάρχει ακόμα ανάμεσα σε κάποια βινύλια που έχω φυλάξει αλλά όταν είχα επιχειρήσει να τον ακούσω ξανά πριν πολλά χρόνια, ήταν σε πολύ κακή κατάσταση. Οπότε τον φύλαξα σαν πολύτιμη παιδική ανάμνηση. Το παράξενο είναι (το έχω γράψει και σε κάποιο άλλο post) ότι θυμάμαι ΟΛΑ τα τραγούδια. Το αποδίδω στο ότι ακριβώς ήταν ο πρώτος δίσκος που άκουσα ποτέ. Ακόμα τα τραγουδάω και όταν το κάνω, νιώθω τρομερά όμορφα. Ειδικά το "Αχ φεγγαράκι" το λατρεύω. Δεν το βρίσκω στο Youtube για να σας το ανεβάσω. Και τώρα που γράφω, το σιγοτραγουδάω. Πολύ κρίμα που δε συνέχισε το παιδί αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα