Μάρβελ Ντακ!

Hrysaor

RetroWannaBe
Joined
20 Δεκ 2011
Μηνύματα
88
Αντιδράσεις
9
Προβολή συνημμένου 44259

Προβολή συνημμένου 44260

Προβολή συνημμένου 44261

Λοιπόν παιδιά, βλέπω δεν γνωρίζουμε ούτε λέμε και πολλά για τους σούπερ ήρωες στα Ντίσνεϋ κόμικς, αν και είναι σίγουρα οι πιο δημοφιλείς! Βρήκα κάποια στοιχεία στο inducks greece οπότε ας τα βάλω, αρχίζοντας από την Μάρβελ Ντακ, την Νταίζη δηλαδή όταν γίνεται σούπερ ήρωας! Απέρριψα τις πιο πολλές ιστορίες, αφού για μένα μόνο 3 είναι οι αυθεντικές:

α)Ο Μίτος της Αριάδνης , Μίκυ Μάους 852, 44 σελίδες, γράφτηκε 8-4-1973, Σενάριο Γκουΐντο Μαρτίνα, Σκίτσα Τζόρτζιο Καβατζάνο.

β) Μάρβελ Ντακ εναντίον Φάντομ Ντακ υπάρχει στο Σπέσιαλ Φάντομ Ντακ, 63 σελίδες, γράφτηκε 5-8-1973, Σενάριο Γκ. Μαρτίνα, Σκίτσα Καβατζάνο

γ) Πρόλογος γράφτηκε για την ως άνω ιστορία, δεν εκδόθηκε ποτέ στην Ελλάδα, 26 σελίδες, γράφτηκε 1-12-1977, σενάριο Νταλμάσο, σκίτσα Περέγκο.

δ) Ο Φαντομάς Με Το Ημίψηλο ,Αλμανάκο #177, 35 σελίδες, 8-3-1987, κείμενο-σκίτσα: Μάσσιμο Ντε Βίτα. Είναι η πρώτη (και μόνη που βρήκα ως τώρα) ιστορία με τον Σούπερ Θείο Σκρουτζ, ή Φαντομά Με Ημίψηλο!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mαρβελ Ντακ ,την εχω συνδυασει με τις καλυτερες ιστοριες του Φαντομ,θυμαμαι σαν χτες το κολιε της που οι σβολοι καναν σμπαμ και η πουδρα της που την φυσαγε και λιποθυμαγες!




37521130.png
73520488.png
 
Είναι ιδέα μου, ή κάποτε την είχα πετύχει και σαν Φαντόμα Ντακ; Μήπως στην αρχή την έλεγαν Φαντόμα, και το Μάρβελ ήρθε στην πορεία;
 
Stanfromgreece είπε:
Είναι ιδέα μου, ή κάποτε την είχα πετύχει και σαν Φαντόμα Ντακ; Μήπως στην αρχή την έλεγαν Φαντόμα, και το Μάρβελ ήρθε στην πορεία;
Τελικά... μόνο εγώ την θυμάμαι σαν... Φαντόμα και όχι σαν Μάρβελ; Λέτε να κάνω τόσο λάθος;;; Πως στο καλό μου έχει κολλήσει αυτό το όνομα;
 
Hrysaor είπε:
Προβολή συνημμένου 44259Προβολή συνημμένου 44260Προβολή συνημμένου 44261Λοιπόν παιδιά, βλέπω δεν γνωρίζουμε ούτε λέμε και πολλά για τους σούπερ ήρωες στα Ντίσνεϋ κόμικς, αν και είναι σίγουρα οι πιο δημοφιλείς! Βρήκα κάποια στοιχεία στο inducks greece οπότε ας τα βάλω, αρχίζοντας από την Μάρβελ Ντακ, την Νταίζη δηλαδή όταν γίνεται σούπερ ήρωας! Απέρριψα τις πιο πολλές ιστορίες, αφού για μένα μόνο 3 είναι οι αυθεντικές: α)Ο Μίτος της Αριάδνης , Μίκυ Μάους 852, 44 σελίδες, γράφτηκε 8-4-1973, Σενάριο Γκουΐντο Μαρτίνα, Σκίτσα Τζόρτζιο Καβατζάνο.

β) Μάρβελ Ντακ εναντίον Φάντομ Ντακ υπάρχει στο Σπέσιαλ Φάντομ Ντακ, 63 σελίδες, γράφτηκε 5-8-1973, Σενάριο Γκ. Μαρτίνα, Σκίτσα Καβατζάνο

γ) Πρόλογος γράφτηκε για την ως άνω ιστορία, δεν εκδόθηκε ποτέ στην Ελλάδα, 26 σελίδες, γράφτηκε 1-12-1977, σενάριο Νταλμάσο, σκίτσα Περέγκο.

δ) Ο Φαντομάς Με Το Ημίψηλο ,Αλμανάκο #177, 35 σελίδες, 8-3-1987, κείμενο-σκίτσα: Μάσσιμο Ντε Βίτα. Είναι η πρώτη (και μόνη που βρήκα ως τώρα) ιστορία με τον Σούπερ Θείο Σκρουτζ, ή Φαντομά Με Ημίψηλο!! :cool:
Χμμμ...αν θυμάμαι καλά, ο τίτλος του Ντόναλντ #18 είναι: Σούπερ Σκρούτζ! Το έχεις δεί αυτό; Επίσης γιατί δεν κάνεις και μια εγγραφή εδώ μιας και βλέπω ότι έχεις τρέλα με τα του Ντίσνεϋ; Η Μάρβελ Ντάκ πάντως μου αρέσει και εμένα, και την πρωτογνώρισα στο Σπέσιαλ Φάντομ Ντακ που εκδόθηκε αρχές του 90!!!
 
Πίσω
Μπλουζα