Μέγεθος οπής για χειριστήριο και κουμπιά

Trellos11

RetroWannaBe
Joined
30 Απρ 2015
Μηνύματα
153
Αντιδράσεις
29
Καλησπέρα και απο μένα,νέος στο site και φιλοδοξώ να φτιάξω και εγώ τη δική οι καμπίνα.

έχω βρεί τα σχέδια απο έναν Δανό στο Ίντερνετ ,και σκέφτομαι να δουλέψω με αυτά ,φυσικά αν έχει κάποιος στο νου του κάτι καλύτερο θα χαρώ να με βοηθήσει .

Επίσις θα ήθελα να βάλω σε αυτή sanwa joystick και κουμπιά 30mm .

Μπορεί κάποιος να μου πεί τί μέγεθος οπή πρέπει να γίνει στο ξύλο και στο πλέξιγκλας ;

ευχαριστώ πάρα πολύ.
 
Αν δεν απαντησει καποιος αλλος, θα σου γραψω το βραδυ ακριβως σε χιλιοστα τη διαμετρο στο δικου μου controller.

Μιας ομως και το ξεκινας, γιατι δεν σκεφτεσαι τη λυση της λαμαρινας? Γλυτωνεις υψος και κερδιζεις αντοχη.
 
καλο μεσημερι σχετικα με το ερωτημα σου ,για τηντρυπα μοχλου και μπουτονς, παρε ενα μπουτον πηγαινε σε ενα σιδηροπολιο- εγραλεια ζητησε του ενα ποτηροτρυπανο πιστευω ειναι ο πιο απλος και σφαλης τροπος,παιρνεις το τρυπανι κανεις μια τρυπα για τον μοχλο καΙ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙς.
 
Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις,Wally έχεις δίκιο θα την κάνω μεταλλική,έχει και σχέδιο σε Autocad ο Δανός ,όμως έχω μπερδευτεί γι αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για Sanwa γιατί είναι 30mm .

Έψαξα και στο internet και δεν λέει κάπου,σκέφτομαι να φτιάξω πρώτα το σκελετό τις καμπίνας και μετά να πάρω buttons.
 
Για τα κουμπιά

arcade-pb-obsf30-data.jpg\

Για το joystick

arcade-jlftp-data.jpg
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ :) μόλις έχω τα πρώτα δεΐγματα δουλειάς θα ανεβάσω και φώτογραφίες.
 
Ωραία :) Θα περιμένουμε. Καλή επιτυχία στο project σου.
 
Επειδή ψάχνω αλλά δεν έχω βρεί καλύτερα σχέδια για καμπίνα απο του Δανού ,αν έχει κάποιος θα παρακαλούσα να μου στείλει ενα πμ ή να ποστάρει το λίνκ :)
 
Για δώσε κάνα link να δούμε τι καμπίνα έχει φτιάξει αυτός ο δανός.
 
Από όσο βλέπω έχει όλες τις διαστάσεις. Που έχεις πρόβλημα;

Tέτοια καμπίνα taito style φτιάχνει και ο φίλος vask.

Δες εδώ:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29963-Arcade-cabinet-%EA%E1%F4%E1%F3%EA%E5%F5%DE
 
Νομίζω οτι είναι κοντή και στενή,εκτός και αν κάνω λάθος
 
Δεν θυμάμαι να συνάντησα ποτέ taito καμπίνα. Αλλά και να είχα συναντήσει, τα μέτρα θα έπερνα; :D

Πάντως, ακόμη και αν την κατασκευάσεις στις διαστάσεις που σου αρέσουν και σε βολεύουν, δεν νομίζω να σου πει κανείς πως έκανες κάτι λάθος.

Δες εδώ μήπως σε βοηθήσουν τα μέτρα που έχουν πάρει κάποιοι.

DDcab.jpg


DDcab.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πολύ για τη φωτογραφία ,παρατηρώ πως η καμπίνα είναι περίπου 180cm ενώ ο Δανός έχει ύψος 157!!!

Γι αυτό ρωτάω μήπως έχει κανείς άλλα σχέδια για να μην κάνω λάθος στις αναλογίες.
 
Trellos11 είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ για τη φωτογραφία ,παρατηρώ πως η καμπίνα είναι περίπου 180cm ενώ ο Δανός έχει ύψος 157!!!Γι αυτό ρωτάω μήπως έχει κανείς άλλα σχέδια για να μην κάνω λάθος στις αναλογίες.
Τα σχέδια του Δανού γενικά είναι οκ. *** ΠΡΟΣΟΧΗ *** το autocad για το control panel έχει λάθος τοποθετημένα τα κάτω κάτω κουμπιά...

Πραγματικά είναι πολύ ωραίο το προφιλ που έχει φτιάξει, εμπνευσμένο από taito. Κάπως έτσι είναι η καμπίνα μου τώρα:

IMG_20150507_115644.jpg

* σύντομα θα κάνω update το ανάλογο thread.
 
Συμφωνώ ,είναι πολύ ωραίο σχέδιο αλλά έχει λάθη στις μετρήσεις ,δες το ύψος που το έχει στο 157!!!!!!!

τελικά και εγώ αυτό σχέδιο θα προχωρήσω,στο control panel εκτός απο τα 6 κουμπιά σε κάθε παίκτη ,πόσα ακόμη να βάλω πχ. Για pause κλπ ;
 
Βασικά αν θα βάλεις το mame, pause και escape (για να βγαίνεις από το παιχνίδι στο μενού) είναι αρκετά.
 
Καταρχήν η καμπίνα είναι πανέμορφη.

Αναφορικά με τα βοηθητικά κουμπιά όπως exit pause κτλ για να αποφασισεις το πλήθος τους θα πρέπει να έχει προ-αποφασίσει ποιο frontend θα χρησιμοποιείς προκειμένου να "κουμπώνουν" με τις λειτουργίες του.
 
Πίσω
Μπλουζα