Μέθοδοι εκμάθησης Γερμανικών

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
568
Είδα ότι δεν υπάρχει θέμα για τους γερμανομαθείς & είπα ν' ανοίξω ένα!...

Εμείς στο σχολείο, είχαμε τη χαρά της επιλογής... Στην ώριμη ηλικία της Γ' Δημοτικού, μπορούσαμε να επιλέξουμε αν θέλαμε να κάνουμε 2η ξένη γλώσσα (ήδη είχαμε ξεκινήσει αγγλικά από τα νήπια και στην 1η δημοτικού, ήταν μέσα στα κανονικά μαθήματα).

Τότε, είχα επιλέξει Γερμανικά και φυσικά συνεχίστηκαν και στο Γυμνάσιο - μέχρι και Β' Λυκείου! Στο Γυμνάσιο ήταν υποχρεωτική η 2η ξένη γλώσσα! Η μόνη επιλογή ήταν αν θα είναι γερμανικά ή αγγλικά! :)

Τα πρώτα μου βιβλία των γερμανικών, είναι η σειρά "Das Deutschmobil 1 & 2"!

Μετά, ακολούθησε η σειρά "Wer Wie Was 1, 2" κι έτσι έκλεισε ο κύκλος του δημοτικού!...

Στο Γυμνάσιο, έκανα τον 3ο τόμο στη σειρά και συνέχισα μέχρι και το λύκειο με τη σειρά "Themen 1 & 2".

Συμπληρωματικά, ακολουθούσαν βιβλία ασκήσεων και γραμματικής! (Ενημερώνω ότι αυτά είναι κάπου στο '96-'97 & '98 που είχα δώσει τις εξετάσεις για το Zertifikat)!

Υπάρχουν όλα τα βιβλία κρατημένα! Ξεκινάω με αυτές τις φωτός που ήταν οι "εύκολες"!

Εννοείται ότι συμπληρώνετε ό,τι έχετε ευχαρίστηση! :D

Προβολή συνημμένου 43681

Προβολή συνημμένου 43682

Προβολή συνημμένου 43679

Προβολή συνημμένου 43678

Προβολή συνημμένου 43680

Προβολή συνημμένου 43683

Προβολή συνημμένου 43684

Προβολή συνημμένου 43685

Προβολή συνημμένου 43686
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν όταν πήγαινα τετάρτη δημοτικού (δλδ '86) όταν πειραματικά μετά το πέρας του κανονικού ωραρίου γινόντουσαν μαθήματα Γερμανικών, μεταξύ άλλων, στο σχολείο μας. Αποφάσισα να τα παρακολουθήσω αλλά εκτός από το Wer Wie Was δε θυμάμαι τίποτα άλλο :p
 
Εγώ πέρα απο τα Themen Neu και στη συνέχεια, όταν αποφάσισα να τ συνεχίσω, τα Themen Aktuell, θυμάμαι ότι υπήρχαν και κάτι ωραίες εκπαιδευτικές σειρές της Deutshe Welle, για αρχάριους.

Ονομαζόταν, Deutsch, Warum Nicht? Με είχε βοηθήσει στα πρώτα βήματα.

http://www.dw-world.de/dw/0,,2548,00.html
 
Στο δημοτικό η σειρά μου δεν είχε δεύτερη ξένη γλώσσα (1996-2002), αλλά κατόπιν παροτρύνσεως των γονιών μου, μιας και στο γυμνάσιο η δεύτερη ξένη γλώσσα ήταν υποχρεωτική, έπρεπε να διαλέξω εαν ήθελα να ξεκινήσω στην έκτη δημοτικού γερμανικά ή γαλλικά. Διάλεξα γερμανικά βεβαίως βεβαίως και στο φροντιστήριο ξεκινήσαμε για τις 4 πρώτες τάξεις τη σειρά Ping Pong Neu 1 έως 3. Υπήρχε αντίστοιχη σειρά Ping Pong παλαιότερα, αλλά εμείς κάναμε την (τότε) "εξελιγμένη" βερσιόν.

3174041-L.jpg

Την ίδια σειρά, τουλάχιστον τους δύο πρώτους τόμους, την είχαμε και στο γυμνάσιο. Το πρώτο τεύχος το κάναμε πρώτη γυμνασίου και στη μισή δευτέρα, και το δεύτερο την υπόλοιπη δευτέρα γυμνασίου και στην τρίτη. Στο λύκειο η δεύτερη ξένη γλώσσα ήταν επιλογής, οπότε κανείς σχεδόν δεν τη διάλεγε.

Την ίδια περίοδο στο φροντιστήριο είχαμε ως βιβλίο γραμματικής τους δύο τόμους της σειράς Grammatikland.

42908.jpg

Τις σειρές "Wer, Wie, Was" και "Das Deutschmobil" τις είχα δει από ένα συμμαθητή μου στην έκτη δημοτικού που έκανε κι αυτός γερμανικά, αλλά σε άλλο φροντιστήριο. Στο Das Deutschmobil δεν είχε έναν βάτραχο;

Τη σειρά exakt που παρέθεσες Daredevil την έκανα όταν ήταν να δώσω Zertifikat! Exakt 1 έως 4 ακριβώς με το εξώφυλλο που παρέθεσες! Ψάχνοντας στο νετ είδα ότι έχουν αλλάξει. Σαν βιβλία τα έβρισκα αρκετά παλιά και μουντά. Ήταν μονόχρωμα και πυκνά. Αλλά τότε δεν ήξερα τα χειρότερα... Από τον ίδιο εκδοτικό είχα και μια γραμματική γραμμένη στα ελληνικά, είχε και το σηματάκι Deutsch durch die Lupe πάνω.

Πήρα τότε το Zertifikat, συνέχισα για το Mittelstufe, αλλά έκανα μόνο μια χρονιά προετοιμασία, λόγω του ότι θα είχα διάβασμα για πανελλήνιες στην τρίτη λυκείου, κι ετσι δε μπορούσα να δώσω. Τότε (2007) το Mittel ήταν B2-C1 μαζί, μετά το έσπασαν στα δύο.

Πέρσι τα ξαναξεκίνησα για να δώσω Mittel B2 και μας έπεσε στις αρχές η σειρά Das Mittelstufenbuch.

41NoyHQOjmL._SS500_.jpg

Είναι το πιο πυκνογραμμένο Kursbuch που έχω δει, ασπρόμαυρες εικόνες και με τους ίδιους ροζουλί τόνους του εξωφύλλου έτσι, για να σπάει! Το δε επίπεδο... μόνο με λεξικό έκανες δουλειά!

Τα βιβλία γραμματικής που παρέθεσες Daredevil τα θυμάμαι ότι τα είχαν οι καθηγήτριες που μας έκαναν μάθημα και μας έβγαζαν φωτοτυπίες μερικές ασκήσεις για εξάσκηση. Όσο για τη σειρά Themen Neu, τη δεύτερη χρονιά που πήγα γερμανικά μου είχαν δώσει λάθος χαρτί στο φροντιστήριο για τα βιβλία και πήρα το Themen Neu 2, αυτό το πορτοκαλοκίτρινο που έχεις παραθέσει, και το είχα ξεφυλλίσει. Το έβρισκα εξαιρετικό όσον αφορά τη δομή του και την αισθητική του και πολύ θα ήθελα να έχουμε κάνει αυτή τη σειρά αντί του Ping Pong. Γιατί τα Themen ήταν για έφηβους και ενήλικες, ενώ τα Ping Pong για παιδιά.

Σήμερα, μπορεί να είμαι κάτοχος Mittel B2, αλλά δε μπορώ να τη μιλήσω τη γλώσσα. Μπορώ να καταλάβω μια γενική ιδέα όταν διαβάσω κάτι, μπορώ να κατανοήσω σε γενικές γραμμές αν ακούσω κάποιον να μιλάει, αλλά και πάλι θέλει πολύ δουλειά ακόμα... Προχθές έβλεπα το Τρέξε Λόλα τρέξε και μετά βίας έπιανα τα λίγα βασικά. Πάντως θα θυμάμαι πάντα με νοσταλγία τα μαθήματα γερμανικών στο φροντιστήριο τις πρώτες 4 χρονιές, όχι τόσο για τη γλώσσα, όσο για το γεγονός ότι ήταν Σάββατο μεσημεράκι με συμμαθητές μια συμμαθήτριά μου από το δημοτικό που κάναμε στενή παρέα και τον μέχρι σήμερα κολλητό μου! Οπότε για μας δεν ήταν ένα βαρετό μάθημα, το βλέπαμε πιο πολύ σαν μάζωξη και στο διάλειμμα γινόταν ο χαμός!
 
Προς στιγμήν με ανησυχήσατε! Σκεφτόμουν: "τι στο καλό, η μόνη που έκανα γερμανικά ήμουν?!"

divined είπε:
Εγώ πέρα απο τα Themen Neu και στη συνέχεια, όταν αποφάσισα να τ συνεχίσω, τα Themen Aktuell, θυμάμαι ότι υπήρχαν και κάτι ωραίες εκπαιδευτικές σειρές της Deutshe Welle, για αρχάριους.
Ονομαζόταν, Deutsch, Warum Nicht? Με είχε βοηθήσει στα πρώτα βήματα.

http://www.dw-world.de/dw/0,,2548,00.html
Δεν ακολούθησα τη σειρά Aktuell! Δυστυχώς, μεσολάβησε το πτυχίο των αγγλικών και οι μετέπειτα σπουδές μου (εδώ & εξωτερικό!)... Το link που πόσταρες, φαίνεται πάρα πολύ ωραίο. Θα το ξεψαχνίσω! :D

nwntas είπε:
Στο δημοτικό η σειρά μου δεν είχε δεύτερη ξένη γλώσσα (1996-2002), αλλά κατόπιν παροτρύνσεως των γονιών μου, μιας και στο γυμνάσιο η δεύτερη ξένη γλώσσα ήταν υποχρεωτική, έπρεπε να διαλέξω εαν ήθελα να ξεκινήσω στην έκτη δημοτικού γερμανικά ή γαλλικά. Διάλεξα γερμανικά βεβαίως βεβαίως και στο φροντιστήριο ξεκινήσαμε για τις 4 πρώτες τάξεις τη σειρά Ping Pong Neu 1 έως 3. Υπήρχε αντίστοιχη σειρά Ping Pong παλαιότερα, αλλά εμείς κάναμε την (τότε) "εξελιγμένη" βερσιόν.Προβολή συνημμένου 43715

Την ίδια σειρά, τουλάχιστον τους δύο πρώτους τόμους, την είχαμε και στο γυμνάσιο. Το πρώτο τεύχος το κάναμε πρώτη γυμνασίου και στη μισή δευτέρα, και το δεύτερο την υπόλοιπη δευτέρα γυμνασίου και στην τρίτη. Στο λύκειο η δεύτερη ξένη γλώσσα ήταν επιλογής, οπότε κανείς σχεδόν δεν τη διάλεγε.

Την ίδια περίοδο στο φροντιστήριο είχαμε ως βιβλίο γραμματικής τους δύο τόμους της σειράς Grammatikland.

Προβολή συνημμένου 43716

Τις σειρές "Wer, Wie, Was" και "Das Deutschmobil" τις είχα δει από ένα συμμαθητή μου στην έκτη δημοτικού που έκανε κι αυτός γερμανικά, αλλά σε άλλο φροντιστήριο. Στο Das Deutschmobil δεν είχε έναν βάτραχο;

Τη σειρά exakt που παρέθεσες Daredevil την έκανα όταν ήταν να δώσω Zertifikat! Exakt 1 έως 4 ακριβώς με το εξώφυλλο που παρέθεσες! Ψάχνοντας στο νετ είδα ότι έχουν αλλάξει. Σαν βιβλία τα έβρισκα αρκετά παλιά και μουντά. Ήταν μονόχρωμα και πυκνά. Αλλά τότε δεν ήξερα τα χειρότερα... Από τον ίδιο εκδοτικό είχα και μια γραμματική γραμμένη στα ελληνικά, είχε και το σηματάκι Deutsch durch die Lupe πάνω.

Πήρα τότε το Zertifikat, συνέχισα για το Mittelstufe, αλλά έκανα μόνο μια χρονιά προετοιμασία, λόγω του ότι θα είχα διάβασμα για πανελλήνιες στην τρίτη λυκείου, κι ετσι δε μπορούσα να δώσω. Τότε (2007) το Mittel ήταν B2-C1 μαζί, μετά το έσπασαν στα δύο.

Πέρσι τα ξαναξεκίνησα για να δώσω Mittel B2 και μας έπεσε στις αρχές η σειρά Das Mittelstufenbuch.

Προβολή συνημμένου 43717

Είναι το πιο πυκνογραμμένο Kursbuch που έχω δει, ασπρόμαυρες εικόνες και με τους ίδιους ροζουλί τόνους του εξωφύλλου έτσι, για να σπάει! Το δε επίπεδο... μόνο με λεξικό έκανες δουλειά!

Τα βιβλία γραμματικής που παρέθεσες Daredevil τα θυμάμαι ότι τα είχαν οι καθηγήτριες που μας έκαναν μάθημα και μας έβγαζαν φωτοτυπίες μερικές ασκήσεις για εξάσκηση. Όσο για τη σειρά Themen Neu, τη δεύτερη χρονιά που πήγα γερμανικά μου είχαν δώσει λάθος χαρτί στο φροντιστήριο για τα βιβλία και πήρα το Themen Neu 2, αυτό το πορτοκαλοκίτρινο που έχεις παραθέσει, και το είχα ξεφυλλίσει. Το έβρισκα εξαιρετικό όσον αφορά τη δομή του και την αισθητική του και πολύ θα ήθελα να έχουμε κάνει αυτή τη σειρά αντί του Ping Pong. Γιατί τα Themen ήταν για έφηβους και ενήλικες, ενώ τα Ping Pong για παιδιά.

Σήμερα, μπορεί να είμαι κάτοχος Mittel B2, αλλά δε μπορώ να τη μιλήσω τη γλώσσα. Μπορώ να καταλάβω μια γενική ιδέα όταν διαβάσω κάτι, μπορώ να κατανοήσω σε γενικές γραμμές αν ακούσω κάποιον να μιλάει, αλλά και πάλι θέλει πολύ δουλειά ακόμα... Προχθές έβλεπα το Τρέξε Λόλα τρέξε και μετά βίας έπιανα τα λίγα βασικά. Πάντως θα θυμάμαι πάντα με νοσταλγία τα μαθήματα γερμανικών στο φροντιστήριο τις πρώτες 4 χρονιές, όχι τόσο για τη γλώσσα, όσο για το γεγονός ότι ήταν Σάββατο μεσημεράκι με συμμαθητές μια συμμαθήτριά μου από το δημοτικό που κάναμε στενή παρέα και τον μέχρι σήμερα κολλητό μου! Οπότε για μας δεν ήταν ένα βαρετό μάθημα, το βλέπαμε πιο πολύ σαν μάζωξη και στο διάλειμμα γινόταν ο χαμός!
Ωπ! Γερμανομαθής κι εσύ?! :)

Μου ξύπνησες πολλές αναμνήσεις. Το Ping Pong, το έκαναν οι συμμαθητές μου που ξεκινούσαν στο Γυμνάσιο γερμανικά. Είχα ρίξει μια ματιά, αλλά επειδή ήταν το Νο 1, που -όπως όλα τα βιβλία- ήταν πιο πολύ εισαγωγικό, δε μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Τα Wer Wie Was έχω την εντύπωση ότι ήταν εξίσου παιδικά - αλλά μακράν το καλύτερο βιβλίο για μένα, ήταν το "Das Deutschmobil"! Και θυμάσαι πολύ σωστά: ο σταρ του βιβλίου ήταν ένας βάτραχος, ο Willy Frosch (που τα είχε με την Milli Frosch! :) ). Μου είχε αρέσει τόσο πολύ αυτό το βιβλίο, που παρακάλεσα τη μαμά μου να μου αγοράσει και την κασέτα με τα τραγουδάκια που συνόδευε τη σειρά των βιβλίων!

Κι επειδή μερικά πράγματα δεν αλλάζουν, τη σειρά Exakt την έκανα για τον ίδιο ακριβώς λόγο! Για το Zertifikat! Με το που πέρασα, σχεδόν τα παράτησα... Ξανάπιασα τα γερμανικά στη δουλειά που είμαι τώρα, μιας και οι περισσότεροι συνεργάτες & εκπαιδευτές μας είναι Γερμανοί!

Όσο για το Themen, μου έβγαζε μια "ξένη" αίσθηση, που δε μπορώ να περιγράψω... Όσο αγάπησα το Das Deutschmobil & το Wer Wie Was, τόσο δε μπόρεσα να χωνέψω τα Themen... Κανένα από αυτά... Δεν ξέρω - μάλλον παιδοψυχολογικό!

Τα Γερμανικά σα γλώσσα, εξακολουθούν να μου αρέσουν & όποτε μπορώ, διαβάζω κάποιο γερμανικό βιβλίο (αγκαλιά με λεξικά, φυσικά!). Ενίοτε και συνήθως πριν από κάποιο ταξίδι για εκπαίδευση (που κρατάει από 2 εβδομάδες ως κι ένα μήνα), κάνω ένα φρεσκάρισμα με τα βιβλία που έχω, έτσι για να ξαναθυμάμαι μερικά πράγματα!

Για να κλείσω κι εγώ, ναι μεν μιλάω τα γερμανικά, αλλά τα μιλάω σαν άδικη κατάρα! Να κάνω βέβαια και μια παρένθεση και να πω ότι εμείς που διδασκόμαστε τα γερμανικά als Fremdsprache (ως ξένη γλώσσα), διδασκόμαστε τη λόγια "Hochdeutsch" γερμανική! Όταν πας όμως καμιά Βαυαρία, σιγά μην και βγάλεις συνεννόηση, ακόμα και το Grosses Sprachdiplom να έχεις... Το λεξιλόγιό μου είναι πολύ περιορισμένο & αναγκαστικά χρησιμοποιώ αρκετές αγγλικές λέξεις (πώς το λέτε εσείς στο Deutschland?! :p ), το συντακτικό μου είναι άθλιο & η γραμματική άστα να πάνε! Παρ' όλα αυτά, όλοι στη Γερμανία (επειδή πηγαίνω συχνά-πυκνά), κάθονται και με ακούνε με προσοχή, με διορθώνουν διακριτικά & ενθαρρύνουν την προσπάθειά μου! Μόνο μια φορά μου έτυχε να μην έχει κάποιος την υπομονή να με ακούσει & όπως αποδείχτηκε.... ήταν Έλληνας! Μου είπε ο άνθρωπος να τα πω στα Ελληνικά, μπας και συνεννοούμασταν μια ώρα αρχύτερα! :D

@Kambia: Part μου! Έκανες Γερμανικά, ωρέ?! :D Αυτό, τώρα με το λες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο φροντιστήριο Γερμανικών κάναμε τα Themen Neu 2 και θυμάμαι ότι ήταν ωραία βιβλία με πλούσιες εικόνες.
 
Με χιουμοριστική διάθεση... :D

 
Καλό!!! Πραγματικά ο τρόπος που προφέρονται είναι λίγο :rant:

Και δεν ξέρω και αν μπορεί κανείς να τα συνηθίσει... :p

Βάζω και το Teil Eins, που είναι εξίσου αστείο:

[video=youtube;-_xUIDRxdmc]

Νταξει, προφανώς και ο τυπάς τα προφέρει επίτηδες θυμωμένα, αλλά και νορμάλ να τα προέφερε, πάλι μια αγριάδα την έχουν...
 
Παντα τα θεωρουσα ακαταλαβιστικα...:what:...αλλα μ'αρεσε να τα ακουω.

Εχουν μια ιδιαιτερη και λιγο περιεργη προφορα,ειναι αυτο που λεω..."βαρια γλωσσα"!!! :D

Τελευταια λογο χομπι (βλ.playmobil... :D ) επειδη ειμαι σε δυο

φορουμ μελος -ενα διεθνη και ενα καθαρα γερμανοφωνο- κατι λεξεις

εχω τσιμπησει και τις "πιανω" με την μια. :cool:

Krankenhaus

Krankenwagen

Sammlung

Zubehor

Ritterburg

Ritter

Drachen

Bau

Wikinger

Schlosskuche

Wohnhaus

Kirche

Feuerwehrmann

Piraten

Kutsche

Sudstaatler

Nordstaatler

Indianer

Grobe

Soldaten

Bauernhof

Pferd

Eisenbahn

Οχι...για να μην λετε οτι τα Playmobil δεν επιμορφωνουν...:biglaugh::tongue:
 
Στο Goethe που πήγαινα στις αρχές της 10ετίας του 90 κάναμε τα Themen (τη δίτομη έκδοση) στο Grundstufe και το Wege (Lehrbuch & Arbeitsbuch) στις δύο τάξεις του Mittelstufe. Στα διπλώματα κάναμε παλιά θέματα εξετάσεων κ λογοτεχνικά βιβλία.
 
@stayros Μια χαρά σε βρίσκω! Σε πληροφορώ ότι κάπως έτσι μαθαίνεις καλύτερα τη γλώσσα, γιατί τη μαθαίνεις κάνοντας τη σύνδεση λέξης αντικειμένου απ ευθείας, μιας και θυμάσαι ποιο αντικείμενο ή playmobil ταιριάζει στη λέξη.

@LadyNaty Πώς ήταν τα γερμανικά στο Goethe;;; Επειδή γερμανικά έκανα σε φροντιστήριο, πάντα είχα απορία για τον τρόπο εκμάθησης γερμανικών στην επίσημη σχολή :p Το είχα σκεφτεί να κάνω γερμανικά εκεί, αλλά λίγο δύσκολο, και λόγω απόστασης και λόγω οικονομικών (νομίζω ότι είναι λίγο πιο ακριβά τα μαθήματα), αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα και αποτελεσματικότερα να τα μαθαίνεις εκεί.
 
Εδώ να κάνω και μια παρατήρηση όπου η καθηγήτριά μας, μας είπε ότι το Grundstuffe ήταν επίπεδο όπως το Lower στα αγγλικά και έτσι δε συνέχισα στο Mittelstuffe το οποίο έμαθα αργότερα ότι είναι πέρα για πέρα λάθος :rant:
 
@ nwntas: Καταρχήν σχεδόν όλα τα χρόνια (εκτός του Grundstufe, που είχαμε Ελληνογερμανίδες καθηγήτριες) είχαμε Γερμανίδες, οι οποίες μιλούσαν λίγα ελληνικά, οπότε προσπαθούσαμε να μιλάμε γερμανικά, ή, αν θέλαμε να ρωτήσουμε μια άγνωστη λέξη, αγγλικά. Αυτό βεβαίως μας βοήθησε πολύ. Κατά τα άλλα, εκτός των βιβλίων είχαμε πάρα πολύ έξτρα υλικό σε φωτοτυπίες και, σε όσες τάξεις ήταν ενδιάμεσες (δλδ. δεν προετοίμαζαν για κάποιο δίπλωμα) είχαμε τρία τριμηνιαία διαγωνίσματα, από τα οποία πιανόντουσαν τα δύο καλύτερα για να περάσουμε την τάξη. Γράφαμε πολλά diktat (βρήκα ένα σωρό, καθώς αρχειοθετούσα τις παλιές μου σημειώσεις, από τις οποίες δεν πέταξα ΤΙΠΟΤΕ) και πολλές ασκήσεις γραμματικής. Ναι, ήταν λίγο πιο τσιμπημένα στην τιμή, αλλά, αν τα έδινες ντούκου, πράγμα που έκανα τότε (γιατί είχα τη δυνατότητα), είχες μια κάποια έκπτωση. Είχαμε επίσης δωρεάν πρόσβαση στη βιβλιοθήκη κ έτσι δανειζόμασταν βιβλία, βιντεοκασέτες (τότε δεν είχαμε τα dvd) και cd. Ήταν αποτελεσματικότερα με μία έννοια, ότι δλδ. δεν κάναμε αυστηρά ό,τι ήταν για εξετάσεις, αλλά εμβαθύναμε στην κουλτούρα και τη νοοτροπία. Αυτά από μένα.
 
LadyNaty είπε:
@ nwntas: Καταρχήν σχεδόν όλα τα χρόνια (εκτός του Grundstufe, που είχαμε Ελληνογερμανίδες καθηγήτριες) είχαμε Γερμανίδες, οι οποίες μιλούσαν λίγα ελληνικά, οπότε προσπαθούσαμε να μιλάμε γερμανικά, ή, αν θέλαμε να ρωτήσουμε μια άγνωστη λέξη, αγγλικά. Αυτό βεβαίως μας βοήθησε πολύ. Κατά τα άλλα, εκτός των βιβλίων είχαμε πάρα πολύ έξτρα υλικό σε φωτοτυπίες και, σε όσες τάξεις ήταν ενδιάμεσες (δλδ. δεν προετοίμαζαν για κάποιο δίπλωμα) είχαμε τρία τριμηνιαία διαγωνίσματα, από τα οποία πιανόντουσαν τα δύο καλύτερα για να περάσουμε την τάξη. Γράφαμε πολλά diktat (βρήκα ένα σωρό, καθώς αρχειοθετούσα τις παλιές μου σημειώσεις, από τις οποίες δεν πέταξα ΤΙΠΟΤΕ) και πολλές ασκήσεις γραμματικής. Ναι, ήταν λίγο πιο τσιμπημένα στην τιμή, αλλά, αν τα έδινες ντούκου, πράγμα που έκανα τότε (γιατί είχα τη δυνατότητα), είχες μια κάποια έκπτωση. Είχαμε επίσης δωρεάν πρόσβαση στη βιβλιοθήκη κ έτσι δανειζόμασταν βιβλία, βιντεοκασέτες (τότε δεν είχαμε τα dvd) και cd. Ήταν αποτελεσματικότερα με μία έννοια, ότι δλδ. δεν κάναμε αυστηρά ό,τι ήταν για εξετάσεις, αλλά εμβαθύναμε στην κουλτούρα και τη νοοτροπία. Αυτά από μένα.
Πολύ καλό αυτό!

Γενικά είναι ένα θέμα τα γερμανικά. Στα φροντιστήρια, όπως είπες κι εσύ, στέκεσαι στα των εξετάσεων, οπότε μαθαίνεις περισσότερο "παπαγαλίζοντας" τη γλώσσα. Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός ότι είναι πιο ταχύρρυθμα τα μαθήματα, συγκριτικά με τα αγγλικά που κάνεις περισσότερα χρόνια, και κατά κάποιο τρόπο έχεις καλύτερη δυνατότητα, αν έχεις επαφή και με αγγλόφωνη μουσική/κινηματογράφο, να σου μείνουν καλύτερα.

Για μένα παίζει ρόλο το πώς θα μάθεις το λεξιλόγιο. Το να διαβάζεις απλά μια λίστα λέξεων δε νομίζω ότι βοηθά. Σε μένα, δηλαδή, δε βοήθησε σχεδόν καθόλου. Ενώ αν μαθαίνεις εμπειρικά, ειδικότερα οπτικά και κατά τη χρήση των λέξεων, σου μένουν και σου έρχονται πιο φυσικά στο μυαλό σου.

Πάντως, στο Ινστιτούτο Γκαίτε έχω πάει και εκτός εξετάσεων (γιατί στο Γκαίτε έδωσα και για τα δύο πτυχία). Μας είχαν πάει στην 3η γυμνασίου, στο πλαίσιο του μαθήματος Γερμανικών και είχαμε δει ένα αφιέρωμα σε γκράφιτι του Τείχους του Βερολίνου. Μας έδειξαν κι ένα ντοκυμαντέρ για το Τείχος και συγκλονίστηκα ολίγον τι με μια σκηνή όπου μια γυναίκα τρέχει και μπλέκεται στα συρματοπλέγματα, προκειμένου να περάσει στην άλλη πλευρά, όπου έμεναν οι συγγενείς της.

Είχαμε πάει και στη βιβλιοθήκη, την οποία και βρήκα εξαιρετικότατη! Μας έδειξαν πώς να αναζητάμε πληροφορίες και βιβλία (είχαν σύστημα εύρεσης βιβλίων μέσω υπολογιστή). Πολύ ωραίο περιβάλλον και φάνηκε ότι ήταν προσεγμένη δουλειά.

Εντύπωση μου είχε κάνει η καντίνα της σάλας, όπου εκτός από Haribo και Pretzel, συν το μαγειρευτό φαγητό, είχε γερμανικές εφημερίδες για να διαβάσεις, οι οποίες όμως ήταν "κολλημένες" πάνω σε ένα ξύλο. Παλιάς κοπής "αντικλεπτικό", αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση, καθώς το βρήκα και άβολο, αλλά και υπερβολικό.
 
Το Wer Wie Was 1, απίστευτα διασκεδαστικό και ζωντανό.

attachment.php


Το πιο αντιπαθητικό βιβλίο εκμάθησης γλώσσας που χρησιμοποίησα ποτέ

attachment.php


Και τα 3 Themen με τα βιβλία εργασίας τους (του πρώτου είναι από την δίτομη έκδοση)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα