Μέθοδοι εκμάθησης αγγλικών

Αυτά τα βιβλία του Stavropoulou πετάχτηκαν πριν 8 μήνες κατά την διάρκεια της μετακόμισης μου.... και πολλά άλλα.....

Παραταύτα κράτησα 2-3 που αφορούν τα Αγγλικά.....

1978

attachment.php


1977

attachment.php


και ακόμα 2.... ένα λεξικό του stavropoulou Και ένα βιβλιαράκι της δεκαετίας του 80 με την ιστορία του Γκιούλιβερ.....χαχαχα και το αυτοκόλλητο του Ντασάεφ...

1977

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Προβολή συνημμένου 54722Προβολή συνημμένου 54723Προβολή συνημμένου 54724
(2)Δισκακια βινυλιου απο μεθοδο εκμαθησης αγγλικων ανευ διδασκαλου ,που ερχοταν με το δικο του

-φορητο (επαιζε μονο με μπαταριες),mini σε μεγεθος (πρασσινου χρωματος ) πικαπ

και ηταν σαν τα σημερινα slot load dvd (που "καταπινουν" το dvd ) .
pickup1.jpg

Btw τo φορητο πικαπ ηταν made in italy .

pickup3.jpg

pickup2.jpg
 
Για μαθητές Δημοτικού μια σειρά βιβλίων εκμάθησης Αγγλικών ήταν η σειρά New Generation, καθώς και Generation 2000. Kάθε σειρά περιλάμβανε κασέτες, το βιβλίο του μαθητή, workbook, και companion.

Άλλη σειρά βιβλίων για Αγγλικά είναι η σειρά Headway για διάφορα επίπεδα γνώσεων, με βιβλίο μαθητή και workbook.
 
zouzou είπε:
Να κι ένας μπλε Άρθουρ αλλά και μία γραμματική που είχαμε!Νόμιζα ότι τα είχα χάσει, αλλά τα ξαναβρήκα :D Πετάμε εμείς τίποτα...;;;

Προβολή συνημμένου 50718 Προβολή συνημμένου 50719
Είχα κάνει κι εγώ μάθημα σε μία τάξη με τον Άρθουρ! Ο δικός μου ήταν πράσινος και πρέπει να ήταν και ο τελευταίος γιατί παντρευόταν τη Mary στο τέλος νομίζω.
 
BETTY BOOP είπε:
Ήταν μια σειρά εκμάθησης αγγλικών για παιδιά Δημοτικού (συγγραφέας D.H.HOWE).Κάθε τάξη είχε το βιβλίο του μαθητή, το workbook και κασέτες.

Στο εξώφυλλο είχε παιδιά που κράταγαν τα γράμματα και σχημάτιζαν τον τίτλο του βιβλίου...Από τα πρώτα βιβλία για αγγλικά που είχα πάρει τέλη δεκαετίας 80...Για την εποχή τους ήταν καλά βιβλία...

Τα θυμάστε? Αν υπάρχει καμιά φωτογραφία, ευπρόσδεκτη!
βρήκα τις κασέτες, είχα τα τρία πρώτα βιβλία της σειράς στην Α, Β, Γ Τάξη

ENGLISH TODAY.jpg

BETTY BOOP είπε:
Για μαθητές Δημοτικού μια σειρά βιβλίων εκμάθησης Αγγλικών ήταν η σειρά New Generation, καθώς και Generation 2000. Kάθε σειρά περιλάμβανε κασέτες, το βιβλίο του μαθητή, workbook, και companion.
Άλλη σειρά βιβλίων για Αγγλικά είναι η σειρά Headway για διάφορα επίπεδα γνώσεων, με βιβλίο μαθητή και workbook.
New Generation 1 το είχα στην Δ' Τάξη


New Generation στην Ε' Ταξη


GENERATΙON 2000 στην ΣΤ' τάξη


 


και οι κασέτες

GENERATION 2000.jpg

NEW GENERATION.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το που είδα το εξώφυλλο του Generation 2000, θυμήθηκα ότι αυτή τη σειρά έκανε ο αδερφός μου στις Α, Β και Γ κανονική! Σε εκείνο το φροντιστήριο, για τις πρώτες προκαταρκτικές τάξεις χρησιμοποιούσαμε τη σειρά Bravo, με το Electrobox.

Όταν άλλαξα φροντιστήριο, για τις πρώτες 3 κανονικές τάξεις κάναμε τη σειρά Open Doors της Oxford, που ήταν αγαπημένη, ειδικά στο 3ο τεύχος. Στο τέλος κάθε κεφαλαίου είχε τεστ αξιολόγησης, και σε κάθε τεστ είχε ένα τραγούδι, με τους στίχους να λείπουν, και ακούγοντάς το έπρεπε να συμπληρώσεις τα κενά. Ενώ στα πρώτα δύο τεύχη τα τραγούδια ήταν custom made ή παραδοσιακά, στο τρίτο τεύχος τα κομμάτια ήταν κανονικά, και θυμάμαι ότι είχε, μεταξύ άλλων, το Rock around the clock, το Video Killed the Radio Star (προσωπικό αγαπημένο), το Walk the Dinosaur, το In the Year 2525, και άλλα.
 
Το Generation 2000 το έκανα κι εγώ, ωραίο βιβλίο με ενδιαφέρουσες ιστορίες. Πρέπει να τα έχω ακόμα κρατημένα κάπου το 1 και 2, πράσινο και ροζ αντίστοιχα, το μπλε που έδειξε η Betty στις κασέτες δεν το κάναμε. Θυμάμαι που είχε σε στυλ κόμικ την ιστορία του Elephant Man, της Calamity Jane, της Helen Keller κτλ. Βρήκα από το ίντερνετ τα εξώφυλλα:

gen_2000_sb_1.jpg

generation-2000-level-32530.jpg
 
αν θυμάμαι καλά, η ιστορία του Elephant Man και της Calamity Jane περιλαμβάνονταν στο βιβλίο New Generation 1 ή στο βιβλίο New Generation 2 που ανέφερα παραπάνω...αν γίνεται να καταχωρηθούν οι σελίδες...θα ήθελα πολύ να τις ξαναδιαβάσω...
 
nwntas είπε:
Με το που είδα το εξώφυλλο του Generation 2000, θυμήθηκα ότι αυτή τη σειρά έκανε ο αδερφός μου στις Α, Β και Γ κανονική! Σε εκείνο το φροντιστήριο, για τις πρώτες προκαταρκτικές τάξεις χρησιμοποιούσαμε τη σειρά Bravo, με το Electrobox.
Όταν άλλαξα φροντιστήριο, για τις πρώτες 3 κανονικές τάξεις κάναμε τη σειρά Open Doors της Oxford, που ήταν αγαπημένη, ειδικά στο 3ο τεύχος. Στο τέλος κάθε κεφαλαίου είχε τεστ αξιολόγησης, και σε κάθε τεστ είχε ένα τραγούδι, με τους στίχους να λείπουν, και ακούγοντάς το έπρεπε να συμπληρώσεις τα κενά. Ενώ στα πρώτα δύο τεύχη τα τραγούδια ήταν custom made ή παραδοσιακά, στο τρίτο τεύχος τα κομμάτια ήταν κανονικά, και θυμάμαι ότι είχε, μεταξύ άλλων, το Rock around the clock, το Video Killed the Radio Star (προσωπικό αγαπημένο), το Walk the Dinosaur, το In the Year 2525, και άλλα.
Το Electrobox ηταν βιβλιο αγγλικων;

το βιβλιο open doors ήταν αυτο





στην α' γυμνασιου ειχα τα παρακατω βιβλια αγγλικων στο σχολειο, εκτος από το βιβλιο taskway 1 του οεδβ

σειρα HEADWAY

PRE-INTERMEDIATE

βιβλιο μαθητη και βιβλιο ασκησεων



0842582.jpg

image_143461.jpg

image_143462.jpg

9780194356046-us-300.jpg

9780194356084.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Electrobox ήταν ένας ήρωας των βιβλίων Bravo, και ήταν ένα ρομποτάκι, βοηθός της ηρωίδας-δασκάλας.

Ναι, το εξώφυλλο του 1ου Open Doors ήταν αυτό.
 
βιβλια γραμματικης που ειχα στα αγγλικα στην Δ' Ε' και ΣΤ' Ταξη αντιστοιχα

functional grammar 1, 2 και 3



grammar 1.jpg

grammar 2.JPG

grammar 3.jpeg
 
σειρα αγγλικων english today!

ειχα τα τρια πρωτα τευχη της σειρας στην Α, Β' Γ' ταξη αντιστοιχα στο Δημοτικο

τα βιβλια με τα βιβλια ασκησεων englishtoday1.jpg

workbook1.jpg

englishtoday2.jpg

image_146517.jpg

etw3.jpg

απο το πρωτο τευχος pages1.jpg

μια ευχαριστη δραστηριοτητα pages.jpg

απο το δευτερο τευχος pages2.jpg

(ολες οι εικονες ειναι απο το Διαδικτυο)

τα βιβλια των Αγγλικων με τιτλο ENGLISH TODAY είχαν πολύχρωμες σελίδες και γυαλιστερό χαρτί (στα βιβλία του μαθητή) σε αντιθεση με τα βιβλία ασκήσεων / workbook που ειχαν ασπρόμαυρες σελίδες και απλό χαρτί, όχι γυαλιστερό. Υπήρχαν, στο βιβλίο ασκήσεων, δραστηριότητες χρωματισμού εικόνων (μου αρεσαν πολυ τετοιες δραστηριοτητες) και ετσι επαιρνε χρώμα το βιβλιο...μια δραστηριοτητα ήταν να χρωματισεις μια εικονα με χρωματα των οποιων τα ονοματα δινονταν στα αγγλικα...
englishtoday1.jpg

image_146517.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τί μου θυμίσατε ρε παίδες... Ο Άρθουρ ήταν μεγάλος έρωτας.

Θυμάται κανείς τις σειρές Billy, Chatterbox και Discoveries; (ας μην πω πως διάβαζα το τελευταίο, ήταν του αδερφού μου) Δεν μπορώ να θυμηθώ ούτε εκδόσεις ούτε συγγραφείς.

Ξεκίνησα με τον Billy πιτσιρικάς (έι-τζέι και μπι-τζέι λέγονταν οι τάξεις_τόσο ήξερα [edit] εκφρασεις [edit] ), συνέχισα με τον Άρθουρ και μετά δεν τα πολυθυμάμαι, ένα Think, ένα WOW! θυμάμαι κ κάτι άλλα μεγαλίστικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μαθητές Δημοτικού μια σειρά βιβλίων εκμάθησης Αγγλικών ήταν η σειρά New Generation, καθώς και Generation 2000. Kάθε σειρά περιλάμβανε κασέτες, το βιβλίο του μαθητή, workbook, και companion.

Άλλη σειρά βιβλίων για Αγγλικά είναι η σειρά Headway για διάφορα επίπεδα γνώσεων, με βιβλίο μαθητή και workbook.
New Generation 1
New Generation 2
Generation 2000 (3)
ειχα τα βιβλία αυτα στην Τεταρτη, Πεμπτη και Εκτη τάξη αντιστοιχα...

πηγή εικονων
www.metabook.gr
www.amazon.com
 

Συνημμένα

  • a2f59f3d-9c8e-4bfa-8c49-b6cc41d48e4f.jpg
    a2f59f3d-9c8e-4bfa-8c49-b6cc41d48e4f.jpg
    21,8 KB · Προβολές: 1
  • 81GfSFPYGnL.jpg
    81GfSFPYGnL.jpg
    338 KB · Προβολές: 1
  • 810eZZzkdlL.jpg
    810eZZzkdlL.jpg
    287,2 KB · Προβολές: 1
Μπα? Ωραίο θέμα. Εγώ είχα δύο "πρώτες επαφές" με Αγγλικά.

Κάπου πριν το 1965 (γιατί τότε μετακομίσαμε σε άλλη πόλη και ξέρω ότι ήδη το είχαμε) οι γονείς μου είχαν αγοράσει για την αδελφή μου μια μέθοδο Αγγλικής άνευ διδασκάλου που ήταν κάτι σαν το Λινγκουαφόν (δεν ξέρω αν αυτό υπήρχε τότε). Λεγόταν "Νέα Διεθνλης Μέθοδος Σπουδών" (δεν ξέρω αν είχε σχέση με έναν συνώνυμο εκδοτικό οίκο που βρήκα στο Google). Είχε μια σειρά από κείμενα και γραμματική κλπ και συνοδευόταν από αρκετούς δίσκους μικρού σχήματος αλλά σε 33 στροφές οπότε κρατούσαν παραπάνω. Στους δίσκους ένας Εγγλέζος (όχι Αμερικανός) διάβαζε τα κείμενα αργά και καθαρά για προφορά. Τα βιβλιαράκια είχαν τον Σαίξπηρ στο εξώφυλλο με διαφορετικό χρώματα για αρχάριους και προχωρημένους. Ττα κείμενα είχαν τριπλες σειρές, η πάνω Αγγλικά, η μεσαία με την προφορά στα Ελληνικά και η κάτω την Ελληνική μετάφραση. Και είχαν ένα χαρτονένιο παραλληλόγραμο μακρύ όσο το φάρδος της σελίδας με μια σχισμή έτσι ώστε να μπορείς να βλέπεις μια γραμμή και να κρύβει τις άλλες δύο. Στο τέλος κάθε βιβλιαρακίου είχε διαγώνισμα που τους το έστελνες και σε βαθμολογούσαν.

Αν και ήταν για την αδελφή μου την ξεκίνησα κι εγώ ανεπίσημα. Θυμάμαι ότι προσπαθούσαν να κάνουν τα κείμενα κάπως ενδιαφέροντα με ανέκδοτα και τέτοια και θυμάμαι ένα από αυτά που με κάνει και παγώνω ακόμη και τώρα. Στο σταθμό των τραίνων νας επιβάτης ρωτάει τον υπάλληλο πόση ώρα σταματάει το επόμενο τραίνο, κι ο υπάλληλος απαντάει "Φρομ του του του του του του" (From two to two to two two). Χα χα χα ξεκαρδιστικό.

Αργότερα πήραμε και Ιταλικά αλλά ελάχιστα θυμάμαι από αυτά. Κρίμα, γιατί μάθαινες αρκετά μ΄ αυτό τον τρόπο.

Αλλά μας έμεινε κέρδος το πικ απ που αγοράσαμε για το μάθημα, Telefunken με μια βελόνα μεγέθους σακοράφας (που δεν νομίζω να άλλαξε ποτέ) και με το καπάκι να γίνεται μεγάφωνο. Για πολλά χρόνια ήταν το μοναδικό πικ απ μέχρι που φοιτητής πια αγόρασα ένα αξιοπρεπές Dual συνεταιρικά με την αδερφή μου.

Στην τετάρτη Δημοτικού άρχισα κανονικά Αγγλικά στον "Όμηρο" (Τότε "Ελληνοαμερικανικό Επιμορφωτικό Ινστιτούτο"). Η δασκάλα μας (Ελληνίδα) ήταν καταπληκτικός τύπος, αλλά για κάποιο λόγο υπήρχε η τοπική παράδοση οι συμμαθητές να κοροϊδεύουν όποιο παιδάκι προσπαθούσε να μιλήσει με προφορά. Εγώ ήμουν ντροπαλός (μην κοιτάτε τώρα) οπότε συμμορφώθηκα με το επικρατούν κλίμα. Και λέω "τοπική παράδοση" γιατί τον επόμενο χρόνο ήρθε ένας καινούργιος μαθητής από μια πόλη 30 χμ μακρυά και αυτός διάβαζε με προφορά. Λάθος μεν, αλλά με προσπάθεια. Εμείς λέγαμε "Άι χαβ γιου χαβ χι χαζ", εκείνος προπαθουσε να πει το a ενδιάμεσο μεταξύ α και ε και το h να είναι λιγότερο τραχύ, κι αμέσως τον πήραν όλοι στο ψιλό "Χι χεζ". Σε λίγες μέρες το παιδάκι είχε χάσει την προφορά του και μιλούσε σαν εμάς. Χι χαζ. Μου έμεινε κουσούρι, διότι ό,τι μαθαίνεις εκείνα τα χρόνια δύσκολα το ξεμαθαίνεις, και ακόμη και τώρα η προφορά μου είναι πολύ πιο "ελληνική" απ' όσο θα έπρεπε μετά από τόσες δεκαετίες στις ΗΠΑ.
 
Τα έκανε αυτά τα βιβλιαράκια κάνα φροντιστήριο
35980383dc5e52d6caad15d3bb5a907407d9f370_xl.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα