Μήπως έχετε δει την ταινία "τρικυμία μιας καρδιάς"?

andrianna

Retro Member
Joined
11 Mαϊ 2013
Μηνύματα
134
Αντιδράσεις
48
Υπάρχει στο γιου τιουμπ. πρώτη φορά την είδα τελείως τυχαία, και μου έκανε τεράστια εντύπωση! Πρωτότυπη, πολύ προχώ διάλογοι για τα δεδομένα της εποχής (1970). Δεν μου άρεσε το ότι οι σκηνές κόβονταν κάπως απότομα, και δεν έδεναν σε κάποια σημεία...

Την έχει δει κανείς άλλος να τη συζητήσουμε?
 
Tην ειδα πριν απο τρεις μηνες περιπου και νομιζω για πρωτη φορα στη ζωη μου. Οντως, παραξενη ταινια, ξεχωριστη. Οι ηθοποιοι οχι απο τα πρωτα ονοματα με μοναδικη εξαιρεση ισως το Χρηστο Παρλα. Η Βετα Προεδρου αγνωριστη χωρις τη φραντζα και το κοντο ξανθο μαλλι της. Αν δε διαβαζα το ονομα της στους τιτλους, δε θα καταλαβαινα πως ηταν αυτη.

Ωραια σκηνοθεσια, υπεροχα πλανα, θαυμασια και τα δυο τραγουδια που ακουγονται μεσα στην ταινια. Και ενω απο τον τιτλο θα περιμενε κανεις ενα κλασικο μελο του '60, τελικα προκειται για κατι αλλο πολυ διαφορετικο.
 
Τα ινστρουμενταλ του Πλεσσα ειναι εξαιρετικα. Προσπαθω να τα εντοπισω σε ποιοτητα της προκοπης
 
Όντως η μουσική είναι εξαιρετική!! και τα 2 τραγούδια υπέροχα, δεν τα είχα ξανακούσει. Έψαξα μήπως τα βρω σε άλλη εκτέλεση αλλά δυστυχώς τίποτα. 

Όπως τα λέτε, χωρίς τρανταχτά ονόματα οι ηθοποιοί αλλά ταιριαστοί στους ρόλους τους. Για το σεναριογράφο-σκηνοθέτη Φίλιππο Φυλαχτό γνωρίζετε κάτι?? αρχικά νόμισα ότι ήταν ψευδώνυμο αλλά τελικά από μια πρόχειρη έρευνα στο γκουγκλ δεν είναι. Οι διάλογοι είναι καλογραμμένοι, έξυπνοι, ίσως κυνικοί σε κάποια σημεία. Γέλασα στο σημείο που ο Πάρλας ρωτάει τη Λένα αν έχει διαβατήριο και αυτή απαντά όχι, χρωστάω στην εφορία ??

Επίσης, στο τέλος τι πιστεύετε ότι έγινε? διότι δεν αναφέρεται ξεκάθαρα...θέλω να πω, τελικά ο Πάρλας έμεινε με τη Λένα αφότου επέστρεψε από το ταξίδι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τον Φιλιππο Φυλακτο θα βρεις ολη τη δουλεια του εδω στη δικια μας RetroDB. Ηταν πολυγραφεστατος, αλλα οχι παντα ποιοτικος.

Ενα σημειο στο οποιο θελω να σταθω ειναι το κοινο επωνυμο αναμεσα στην πρωταγωνιστρια Λενα και στην ερμηνευτρια των τραγουδιων της ταινιας, Σουλα Κοψινη. Ισως να προκειται για αδελφες.

Οσον αφορα το τελος, μας το αφηνουν λιγο μετεωρο, αλλα νομιζω πως ο Παρλας υστερα απο τη συμπεριφορα της γυναικας του, δεν επεστρεψε κοντα της. Αλλωστε, δεν την αγαπουσε. Βεβαια, ουτε με τη Λενα τον βλεπουμε να καταληγει, αλλα το ρομαντικο τραγουδι του φιναλε και το γεγονος οτι η Λενα του κουναει το μαντηλι στο αεροδρομιο, μαλλον δειχνουν οτι ειναι αυτη που τελικα τον κερδιζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα σημειο στο οποιο θελω να σταθω ειναι το κοινο επωνυμο αναμεσα στην πρωταγωνιστρια Λενα και στην ερμηνευτρια των τραγουδιων της ταινιας, Σουλα Κοψινη. Ισως να προκειται για αδελφες.


Nαι το πρόσεξα κι εγώ. Την πρωταγωνίστρια τη λένε Λένα και στην πραγματική ζωή. Το περίεργο είναι ότι στους τίτλους είναι το πρώτο όνομα!!

Σχετικά με το τέλος, αυτό πιστεύω κι εγώ ή θα ήθελα να πιστεύω ότι έγινε. Γενικά αυτή η ταινία είναι περίεργη για τα ελληνικά δεδομένα του 1969 .
 
Nαι το πρόσεξα κι εγώ. Την πρωταγωνίστρια τη λένε Λένα και στην πραγματική ζωή. Το περίεργο είναι ότι στους τίτλους είναι το πρώτο όνομα!!
Και μαλιστα την αναφερουν πριν απο τον τιτλο! Μαλλον ηθελαν να την πλασαρουν για πρωταγωνιστρια. Μου θυμισε την ιταλικη ταινια Il sorpasso οπου η Catherine Spaak εμφανιζεται 5 - 6 λεπτα ολα κι ολα μεσα στην ταινια και παρ' ολα αυτα το ονομα της μπαινει στους τιτλους πριν απο το ονομα του Jean-Louis Trintignant που ειναι ο πρωταγωνιστης.
 
Και μαλιστα την αναφερουν πριν απο τον τιτλο! 
ναιιιιιιιιιιι....αυτό κι αν κάνει μπαμ..... οκ παίζει τη μοιραία γυναίκα-δόλωμα αλλά αυτός δεν αγαπούσε τη γυναίκα του έτσι κι αλλιώς, οπότε η έννοια της μοιραίας ξεφτίζει κάπως...
 
Το ενδιαφέρον για μένα είναι που είδα διάφορους χώρους από το Δημόκριτο όπως ήταν πριν περίπου 50 χρόνια. 
Έκανα ένα από τα μεταπτυχιακά μου εκεί πριν μερικά χρόνια.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ενδιαφέρον για μένα είναι που είδα διάφορους χώρους από το Δημόκριτο όπως ήταν πριν περίπου 50 χρόνια. 
Noμίζω αυτό είναι που κάνει την ταινία τόσο πρωτότυπη...ιστορίες με συνωμοσίες υπάρχουν πολλές, αλλά με ατομικούς επιστήμονες? στην Ελλάδα? δεν το περίμενα!!
 
Απο τους Times που κρατα στην αρχη του εργου στο αεροδρομιο η μια εκ των πρωταγωνιστριων, βγαινει συμπερασμα (αν το φυλλο ηταν επικαιρο) οτι τουλαχιστον εκεινα τα γυρισματα εγιναν Ιουλη 1968 (μιας και γραφουν οτι ο Couve ειναι πλεον Πρωθυπουργος στη Γαλλια + ιστοριες με πολιτικα δικαιωματα στην Αλαμπαμα)
 
Απο τους Times που κρατα στην αρχη του εργου στο αεροδρομιο η μια εκ των πρωταγωνιστριων, βγαινει συμπερασμα (αν το φυλλο ηταν επικαιρο) οτι τουλαχιστον εκεινα τα γυρισματα εγιναν Ιουλη 1968 (μιας και γραφουν οτι ο Couve ειναι πλεον Πρωθυπουργος στη Γαλλια + ιστοριες με πολιτικα δικαιωματα στην Αλαμπαμα)
Nαι όντως, το πρόσεξα!! άπαντες παρακολουθούν τον Πάρλα και τη γυναίκα του...
 
Άραγε η Λένα Κοψίνη τί να απέγινε??

δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες στο γκουγκλ....
 
Την ταινία δεν την έχω δει. Αυτό που ξέρω να προσθέσω στη συζήτηση για τον σκηνοθέτη ήταν πως από το 1960 ήταν παντρεμένος με την κουκλάρα την Πάρη Λεβέντη κι είχαν κ παιδιά ( Ένα ή δύο δε θυμάμαι).
Φυσικά η πληροφορία θα παραστεί σύντομα κ στη ρετρό db.
 
Τα ινστρουμενταλ του Πλεσσα ειναι εξαιρετικα. Προσπαθω να τα εντοπισω σε ποιοτητα της προκοπης

Η μουσική υπάρχει, εχει εκδοθει σε CD εδω και μερικα χρονια. Αποτελεί μερος του διπλου CD Μιμης Πλέσσας, Film Noir, Legend Recordings 2009. Βεβαια είναι δύσκολο να την ανακαλύψει κανεις γιατι στο CD ο τιτλος της ταινιας αναφερεται ως "Αντίο 11.43 ", αλλά πρόκειται για την ίδια ταινία. Να προσθεσω ότι στο CD δεν εχουν δυστυχως συμπεριλαβει τα δυο τραγουδια με τη Σουλα Κοψινη, αλλα μονο τα ορχηστρικά. Καταπληκτικη μουσική. Μπορει να την ακουσει κανεις και στο youtube.
R-9499235-1481641139-3258.jpeg.jpg
 
καλησπερα, αυτή η ταινία πρέπει να έχει βγει σε dvd. το έχει κανένας για ένα αντίγραφο;;;
 
Πίσω
Μπλουζα