Μίκυ μυστήριο

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Ομολογουμένως μία από τις πιό επιτυχημένες σειρές του δημοφιλούς ποντικιού.

Ιανουάριος 1995 και το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μυστήριο είναι στα ράφια. Μια σειρά που άξιζε πραγματικά. Είχε βγει βέβαια και ένα άλλο τομάκι πιό πριν αλλά ήταν χωρίς νούμερο (οι συλλέκτες το ονομάζουν τεύχος μηδέν). Διαβαζόταν και από τις δυό μεριές μια και οι δυό ιστορίες του ήταν αντίστροφα τυπωμένες.

Η Α' σειρά (μικρό μέγεθος, έγχρωμο) ολοκληρώθηκε σε 26 τεύχη. Η Β' ήταν λιγο μεγαλύτερο μέγεθος αλλά καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης, ολοκληρώθηκε σε 13 τεύχη και η Γ' είχε μόνο 2 τεύχη (μία ιστορία σε 2 συνέχειες)



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το 80 μιλαμε ή για το 90??
 
οκ, αν νομίζετε ότι είναι εκτός εποχής, διαγράψτε το. Θεώρησα ότι 10 χρόνια πίσω είναι αρκετά παλιά....
 
Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα εκτός θέματος. Τώρα πια ότι γράφει επάνω του την τιμή σε δραχμές νομίζω, τείνει να είναι retro. Πόσο μάλλον όταν είναι του 95. (δέκα+ χρόνια πίσω).

Άλλωστε από ότι φαίνεται ξεκινάμε πολύ πριν το 80 πια (αφού πιάσαμε εκπομπές του 65), οπότε σε τέτοιου είδους θέματα φτάνουμε και μέχρι το σήμερα εάν χρειαστεί. Παράδειγμα (ας βγω και λίγο εκτός θέματος) οι επανεκδόσεις παλαιών σειρών όπως το Galactica (πολύ καλή) ή του Dr. Who. Μπορούμε πάντα να κάνουμε αναφορές και σε αυτά.

Ακόμα, αυτό που προσωπικά μου αρέσει σε κάποια forum είναι ότι υπάρχει η ανοχή να "μετακινηθούν" λίγο τα όρια ή ακόμα και να πέσουν. Από την άλλη, ουσιαστικά φιλαράκια είμαστε που κουβεντιάζουμε. Εάν δεν ξεφύγουμε λίγο από το θέμα θα είναι σαν να γράφουμε άρθρα σε εφημερίδες.

My opinion.
 
ambu_dare είπε:
Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα εκτός θέματος. Τώρα πια ότι γράφει επάνω του την τιμή σε δραχμές νομίζω, τείνει να είναι retro. Πόσο μάλλον όταν είναι του 95. (δέκα+ χρόνια πίσω).
Άλλωστε από ότι φαίνεται ξεκινάμε πολύ πριν το 80 πια (αφού πιάσαμε εκπομπές του 65), οπότε σε τέτοιου είδους θέματα φτάνουμε και μέχρι το σήμερα εάν χρειαστεί. Παράδειγμα (ας βγω και λίγο εκτός θέματος) οι επανεκδόσεις παλαιών σειρών όπως το Galactica (πολύ καλή) ή του Dr. Who. Μπορούμε πάντα να κάνουμε αναφορές και σε αυτά.

Ακόμα, αυτό που προσωπικά μου αρέσει σε κάποια forum είναι ότι υπάρχει η ανοχή να "μετακινηθούν" λίγο τα όρια ή ακόμα και να πέσουν. Από την άλλη, ουσιαστικά φιλαράκια είμαστε που κουβεντιάζουμε. Εάν δεν ξεφύγουμε λίγο από το θέμα θα είναι σαν να γράφουμε άρθρα σε εφημερίδες.

My opinion.
συμφωνώ και εγώ !
 
Ασφαλώς και είναι ρετρό..και μόνο στο όνομα του Μίκυ Μάους νομίζω!
 
Μάλλον το παρακαλώ θα βοηθούσε περισσότερο σε αυτή την περίπτωση... :p Αν προσέξεις την υπογραφή του telamonas.stokos θα καταλάβεις.Καλωσόρισες jhonpap! :)
 
Παιδιά, η τρίτη σελίδα δε φαίνεται καλά,

είναι μάλλον τσαλακωμένη !

Μπορείτε να το ξανασκανάρετε,

για να το κατεβάσω εκ νέου ;

efxaristo !
 
Και επιτέλους, θα ανεβάσετε κανα άλλο τεύχος;;

Αυτά τα πρώτα 2 έχω βαρεθεί να τα διαβάζω :help:
 
Προστέθηκαν 2 νέα τεύχη, σε πολύ καλή κατάσταση.

Πατήστε εδώ για δωρεάν κατέβασμα : [edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια αν τα εχετε τα θελω και εγω να τα διαβασω κλαψ.....
 
Παιδες τα link για να κατεβασω τα comics που βρισκονται?

Τσεκαρα ολο το 1ο post και το post του exetlaios και δε βρηκα το link.

Ειδικα στο post του exetlaios το "download" εικονιδιο δε νιωθει το ποντικι μου.

[edit] Greeklish τα οποια απαγορευονται απο τον κανονισμο! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Exetlaios εκανε χιουμορ αφου εχουμε μπουκτησει απο μελη που δεν διαβαζουν τους κανονες λειτουργιας οι οποιοι αναφερουν ρητα οτι εδω μεσα δεν υπαρχει τιποτα να κατεβασεις περα απο τα Pixel...
 
Ωπ, δεν είχα δει αυτό εδώ το αφιέρωμα και έβαλα την ανακοίνωση σε λάθος μέρος... οπότε την μεταφέρω αυτούσια και εδώ για όσους φανατικούς φίλους του Μίκυ Μυστήριο θέλουν να διαβάσουν ξανά τις περιπέτειες τους:

Για όσους λοιπόν, παραμένουν παιδιά και διαβάζουν τις περιπέτειες του Μίκυ Μάους (αυτόν αφορά το παρόν δημοσίευμα). Εάν κλαίτε με μαύρο δάκρυ επειδή η μητέρα σας, σας πέταξε τα Μίκυ Μυστήριο στα σκουπίδια, επειδή ο αδελφό σας σας τα έσκισε, ο φίλος σας τα δανείστηκε και δεν τα επέστρεψε ποτέ, πλημμύρισε το υπόγειο, έσπασε ο θερμοσίφωνας στο πατάρι, τα χαρίσατε όταν ήσασταν μικροί... και τώρα σας λείπουν. :cry:
ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ!!!

Η σειρά του ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ επανεκδίδεται από τις 29 του ΜΑΪΟΥ (για επαρχεία θα αργήσει κάνα μήνα - 3 Ιουλ.) και πλέον μπορείτε να ξαναζήσετε την αγωνία του να τρέχετε στο περίπτερο για την αγορά τους :cool:

ΤΙΙΙΙ;;; Ακόμα εδώ είστε; Εμπρός λοιπόν, τρέξτε να τα αγοράσετε, αλλά να μείνετε μακριά από το κέντρο της πρωτευούσης αλλιώς όποιον βρω μπροστά μου τον καθάρισα... θα τον στείλω να κάνει παρέα με τους υπόλοιπους από τις 12 αποικίες. :D
Η τιμή του ορίστηκε όπως φαίνεται και στην διαφήμιση στα 2 ευρώ, οπότε αναμένεται η κλασσική ποιότητα που είχαν και τα πρόσφατα αυτοτελή τομάκια που κυκλοφόρησαν όπως το πιο πρόσφατο: "Πυρ Παπί και Θάλασσα"

Η αρχική ανακοίνωση βρίσκεται ΕΔΩ
 
Το πρώτο τεύχος από την επανέκδοση της πρώτης σειράς του Μίκυ Μυστήριο κυκλοφορεί από σήμερα στα περίπτερα και θα μας κάνει συντροφιά στο τέλος κάθε μήνα. Ικανοποιητική ποιότητα, στα γνωστά πρότυπα και διαστάσεις, σε λογική τιμή (2€), με αρκετά όμορφες ιστοριούλες. Όποιοι κλαίγανε μέχρι σήμερα τα χαμένα, πεταμένα, δανεισμένα, πλυμένα, σκισμένα, καμμένα, κλπ τεύχη που είχαν, να μία καλή ευκαιρία για να πάρετε το αίμα σας πίσω.
 
ambu dare με πόρωσες!Με έβαλες να ψάξω στα κοιτάπια μου για να βρώ κάποια τεύχη πού θυμώμουν οτι είχα καταχονιάσει.Και ΝΑΙ, βρήκα και το πρώτο τεύχος! ΤΗΧ για την όθηση... :D
 
Πίσω
Μπλουζα