Μίνι πιανάκι (electron echo mini piano)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Ψαχνοντας στο γουγλη βρηκα κατι ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου :θυμαστε το μινι πιανακι που κυκλοφορησε τη δεκαετια του '80 σε διαφορα χρωματα;αν δεν κανω λαθος ηταν μεσα σε ενα ειδος θηκης, η φωτο τα λεει ολα :) 34192.jpg

το πιανακι αυτο ειχε νουμερα πανω απο καθε νοτα και ετσι με τις παρτιτουρες που περιλαμβανονταν στη θηκη 34193.jpg

ακομη κι ενας που δεν ειχε ιδεα απο μουσικη μπορουσε να παιξει τα συγκεκριμενα κομματια γιατι οι παρτιτουρες αυτες ακριβως κατω απ τις νοτες ειχαν και αριθμους οποτε αρκουσε πολυ απλα να δεις το νουμερο που αντιστοιχουσε σε καθε νοτα και να πιεσεις το αντιστοιχο νουμερο στο πιανακι για να ακουσεις τη μελωδια :)

συμφωνα με : http://commodore80.splinder.com/post/24665322/electron-echo-mini-piano οι διαστασεις του μινι πιανου ηταν 5 x 9,5 x 0,9 cm λεγοταν

" Electron Echo Mini Piano" (οπως αλλωστε φαινεται και απ τις φωτο) και ειχε μεγαλη επιτυχια κυριως λογω του οτι μπορουσε να παιξει ενας οποιοσδηποτε με το πιανακι χωρις να εχει τις καταλληλες γνωσεις.

φωτο με το πιανακι χωρις τη θηκη : 34195.jpg

Ειχα κι εγω και η αδερφη μου τετοιο πιανακι,αλλα το κακο ηταν οτι χαλουσε μετα απο καποια χρηση..

ΥΓ: οι φωτο ειναι απ το ιντερνετ οπως παντα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θύμισες τώρα!!!!

Μεγάλη έκπληξη το πιανάκι!!!!

Εγώ είχα μια διάφανη, οβάλ κασετίνα που είχε πάνω ένα πιανάκι ίδιας λογικής - με αριθμούς και παρτιτούρες!!!

Μεγάλη επιτυχία!!!

Θα συμφωνήσω μαζί σου για το κουσούρι του!!! Χάλαγε πολύ εύκολα! Στο δικό μου κάποια κουμπιά βυθίστηκαν από το πάτημα και κάποια άλλα ξεκόλλησαν - ήταν σα λαστιχένια!

Πάντως, όσο άντεξε το χάρηκα πολύ!!!

Ευχαριστούμε katerinak! :)
 
Aggalitsas είπε:
Τι μου θύμισες τώρα!!!!Μεγάλη έκπληξη το πιανάκι!!!!

Εγώ είχα μια διάφανη, οβάλ κασετίνα που είχε πάνω ένα πιανάκι ίδιας λογικής - με αριθμούς και παρτιτούρες!!!

Μεγάλη επιτυχία!!!

Θα συμφωνήσω μαζί σου για το κουσούρι του!!! Χάλαγε πολύ εύκολα! Στο δικό μου κάποια κουμπιά βυθίστηκαν από το πάτημα και κάποια άλλα ξεκόλλησαν - ήταν σα λαστιχένια!

Πάντως, όσο άντεξε το χάρηκα πολύ!!!

Ευχαριστούμε katerinak! :)
Aggalitsas χαιρομαι που σου "ξυπνησα" αναμνησεις :) Τωρα που το λες και στο δικο μου βυθιζονταν τα λαστιχενια κουμπια(τα υποτιθεμενα πληκτρα) και για να επανερθουν στην επιφανεια επρεπε να επεμβω ανοιγοντας το πιανακι..μετα ομως δε θυμαμαι αν εξακολουθουσε να λειτουργει..
 
Έτσι ακριβώς...λειτουργούσε και μετά τις επεμβάσεις και τα χειρουργεία! Κάποια στιγμή,όμως, άρχιζε να βγάζει παράφωνους ήχους-δεν ξέρω βέβαια αν έφταιγαν τα ταλαιπωρημένα πλήκτρα ή οι μπαταρίες του! :p

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που εξαφανίστηκε αυτή η κασετίνα-πιανάκι και ακόμη περισσότερος από τότε που αποκτήθηκε, αλλά έχω μείνει με την εντύπωση πως ήταν δώρο με κάποιο προϊόν που είχαμε αγοράσει από το σούπερ μάρκετ-ίσως με δημητριακά...:what:
 
Κυκλοφορούσε ακόμη και με ποδαράκια και ουρά και επίσης είχε και βιβλιαράκι με τραγουδάκια που μπορούσες να τα παίζεις αρκεί να πατούσες, τα πλήκτρα με τη σειρά των αριθμών που σου έδινε. Αν το είχα ξανά στα χέρια μου, θυμάμαι να παίξω το happy birthday. Ωραία ανάμνηση!!
 
Aggalitsas είπε:
Έτσι ακριβώς...λειτουργούσε και μετά τις επεμβάσεις και τα χειρουργεία! Κάποια στιγμή,όμως, άρχιζε να βγάζει παράφωνους ήχους-δεν ξέρω βέβαια αν έφταιγαν τα ταλαιπωρημένα πλήκτρα ή οι μπαταρίες του! :p Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που εξαφανίστηκε αυτή η κασετίνα-πιανάκι και ακόμη περισσότερος από τότε που αποκτήθηκε, αλλά έχω μείνει με την εντύπωση πως ήταν δώρο με κάποιο προϊόν που είχαμε αγοράσει από το σούπερ μάρκετ-ίσως με δημητριακά...:what:
Θυμαμαι που το πουλουσαν οπως ειναι με τη θηκη αλλα το εχω δει και μεσα σε μικρο παραμυθι (τσεπης) με χοντρο εξωφυλλο που ειχε ειδικη θεση-θηκη για το πιανακι.

Δε θυμαμαι ομως να το εκαναν δωρο με καποιο κουτι δημητριακων,αλλα για να το λες εσυ μπορει να ειναι κι ετσι :)
 
boomer είπε:
Κυκλοφορούσε ακόμη και με ποδαράκια και ουρά και επίσης είχε και βιβλιαράκι με τραγουδάκια που μπορούσες να τα παίζεις αρκεί να πατούσες, τα πλήκτρα με τη σειρά των αριθμών που σου έδινε. Αν το είχα ξανά στα χέρια μου, θυμάμαι να παίξω το happy birthday. Ωραία ανάμνηση!!
αυτο το πιανακι του θρεντ κυκλοφορουσε με ποδαρακια; δεν το εχω δει ποτε... κατι αλλα πιανακια με ουρα θυμαμαι 18-Key-Mini-Piano-Toy-T18TL-4-.jpg εμοιαζε καπως με αυτο εδω της φωτογραφιας που βρηκα,θυμαμαι οτι τα μαυρα πληκτρα με τις διεσεις και τις υφεσεις ηταν πολυχρωμα και το χρωμα απ το πιανακι ηταν προς το πρασινοθαλασσι ανοιχτο,αλλα μαλλον δεν αναφερεσαι σ αυτο,σωστα;
 
Οχι Κατερίνα. Ηταν σαν το mini piano της παραπάνω φώτο, με αριθμούς στην υποτιθέμενη οκτάβα, αλλά σε σχήμα κλασικού πιάνου με την ουρά του Εράρ. Απλά ήταν λίγο άβολο στη χρήση και η περισσότεροι (όπως κι εγώ) αγόραζαν το απλό. Δε θυμάμαι να κυκλοφόρησε σε συσκευασία με δημητριακά, αλλά ήταν ένα φτηνό σε κόστος παιχνιδάκι που το έβρισκες παντού. Σε περίπτερα, σε ψιλικατζίδικα, σε mini market κτλ.
 
boomer είπε:
Οχι Κατερίνα. Ηταν σαν το mini piano της παραπάνω φώτο, με αριθμούς στην υποτιθέμενη οκτάβα, αλλά σε σχήμα κλασικού πιάνου με την ουρά του Εράρ. Απλά ήταν λίγο άβολο στη χρήση και η περισσότεροι (όπως κι εγώ) αγόραζαν το απλό. Δε θυμάμαι να κυκλοφόρησε σε συσκευασία με δημητριακά, αλλά ήταν ένα φτηνό σε κόστος παιχνιδάκι που το έβρισκες παντού. Σε περίπτερα, σε ψιλικατζίδικα, σε mini market κτλ.
μαλλον ηταν πολυ αβολο γι αυτο ισως να ειναι και λιγοτερο γνωστο αυτο το ειδος,εκτος αυτου με λιγη πιεση στα λαστιχενια πληκτρα φανταζομαι πως θα κινδυνευαν να σπασουν τα ποδαρακια του μινι πιανου
 
ξερετε αν κυκλοφορουν τετοια πιανακια;απο τοτε δεν τα ξαναειδα..
 
Δεν θυμάμαι το εν λόγω πιανάκι. Πάντως στα μέσα της δεκαετίας του 90 είχε κυκλοφορήσει το παιδικό πιανάκι Flash Light Piano με φωτάκια που αναβόσβηναν και μουσική...Το θυμάται κανένας;
 
BETTY BOOP είπε:
Δεν θυμάμαι το εν λόγω πιανάκι. Πάντως στα μέσα της δεκαετίας του 90 είχε κυκλοφορήσει το παιδικό πιανάκι Flash Light Piano με φωτάκια που αναβόσβηναν και μουσική...Το θυμάται κανένας;
δυστυχως δε μου λεει τιποτα το ονομα,βρηκες καμμια φωτογραφια στο ιντερνετ για να δουμε το πιανακι;

μια μπλε καραμελα-πιανακι θυμαμαι που ειχε αγορασει η μαμα μου απ το ΜΙΝΙΟΝ(οταν ετυχε να κατεβει στην Αθηνα) αλλά δεν ξερω αν ειχε φωτακια που αναβοσβηναν οταν παιζαμε καποιο κομματι(πηγαινα στο ωδειο ενα φεγγαρι..)
 
Παραδόξως, όχι μόνο το θυμάμαι, αλλά είχα κιόλας! :)

Αν θυμάμαι καλά, λειτουργούσε με μια απλή μπαταρία ρολογιού και μπορούσες να το πάρεις μαζί σου παντού!....

Θυμάμαι ότι ήταν δύσκολο να χρησιμοποιήσω όλα τα δάχτυλα (όπως στο κανονικό πιάνο) και αναγκαστικά χρησιμοποιούσα μόνο το δείκτη από κάθε χέρι....

Ωραία ανάμνηση και -η αλήθεια είναι- ότι έκτοτε, εξαφανίστηκαν από προσώπου γης.... :(
 
Μαριανα χαιρομαι που το θυμασαι και που ειχες κι εσυ το πιανακι αυτο :)

Ηταν τοσο μικρο και αναγκαστικα χρησιμοποιουσαμε μονο το δεικτη για να παιξουμε τα κομματια που ειχε στο βιβλιαρακι ή για να αυτοσχεδιασουμε

Εχεις δικιο για τη μπαταρια: μολις σταματησε να λειτουργει ενα απ τα πιανακια,απο περιεργεια ανοιξα να δω και ανακαλυψα οτι η μπαταρια ειναι ιδια μ αυτη που εχουν τα ρολογια χεριου.Δε δοκιμασα ομως ποτε να βαλω καινουρια μπαταρια για να δω αν θα "ξαναζωντανεψει" το πιανακι.Λετε να ξαναλειτουργουσε;
 
Αν το έχεις ακόμα κρατημένο, αξίζει να το δοκιμάσεις! :)

Είμαι σίγουρη ότι -αν δεν έχει βγάλει υγρά η παλιά μπαταρία- βάζοντας μια καινούρια, θα το δεις να ξαναζωντανεύει! ;)
 
ευχαριστω πολυ Μαριανα για την πληροφορια!! το θεμα ειναι βεβαια οτι δεν ξερω αν υπαρχει ακομα καποιο πιανακι απ αυτα που ειχαμε..Το σιγουρο ειναι οτι εγω ΔΕΝ το πεταξα,μπορει να το "εξαφανισε" ο μπαμπας,η μαμα ή κανενας θειος..

μενουμε απο παντα μαζι με τους παππουδες οποτε γενικα μπαινοβγαιναν θειοι,ξαδερφια.. ολο και καποιος θα πετουσε ή θα επαιρνε απο κατι.. :cry:
 
η φωτογραφια με το μινι πιανακι που προσθεσε η QueenofHearts εδω ,ευχαριστουμε και παλι για τη φωτο!!!

micropiano_zpsba910bcc.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τίποτα! Δεν ήξερα πως είχαμε ειδικό thread αλλιώς θα την είχα βάλει μόνη μου. Όταν βρω και το άλλο πιανάκι (που ήταν σε μπλε χρώμα) θα το προσθέσω.
 
βρεθηκαν και φωτογραφιες με κασετινες που περιεχουν το μινι πιανακι

p1.jpg

p2.jpg

p3.jpg

p4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχει μια συμμαθήτριά μου αλλά δε θυμάμαι ξεκάθαρα αν ήταν ενσωματωμένο στην κασετίνα της ή όχι. Πάντως παίζαμε τα τρίγωνα κάλαντα σε αυτό :D
 
Πίσω
Μπλουζα