Μαίιρη Παναγιωταρά

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
608
αφορμη για αυτο το θεμα σταθηκε ενα καδρο που εχει η μητερα μου πολλα χρονια και τις το ειχε κανει δωρο ο θειος μου αυτο εχει μια γυναικα που σιδερωνει και λεει <<αμαν πια ανθρωπος ειμαι και εγω>> απο κατω γραφει συλλογος ξεπατωμενον γυναικων η δουλερα και εχει μια υπογραφη που λεει η προεδρος μαιρη παναγιωταρα το τραγουδι του κηλαιδονη το εχω ακουσει μου δημιουργηθηκε λοιπον η εξης απορια:αυτη η μαιρη παναγιωταρα ηταν υπαρκτο προσωπο??αυτος ο συλλογος υπηρξε πραγματικα??το λεω γιατι θυμηθηκα μια σκηνη στην ταινια ο τελευταιος αντρας με τον βουτσα που μπουκαρουν μεσα σε μια τετοια ομιλια που διοργανωνε ενας φεμινιστικος συλλογος υπηρχαν η υπαρχουν ακομα τετοιοι συλλογοι??
 
Η Μαίρη Παναγιωταρά δεν ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Το τραγούδι του Κηλαηδόνη - ο τίτλος του είναι "Μια μέρα μιας Μαίρης" - προερχόταν από νούμερο επιθεώρησης της Ελεύθερης Σκηνής (νομίζω "Της Ελλάδας το κάγκελο") στο οποίο το τραγουδούσε η Λόυσκα Αβαγιανού. Την είχα δει. Ο "σύλλογος" πρέπει να είναι κι αυτός της πλάκας.
 
Και το τραγούδι της Αφροδίτης Μάνου,πως προέκυψε?Έτσι έβαλαν ένα τυχαίο όνομα?
 
Το ίδιο τραγούδι είναι, απλώς στο δίσκο το ερμηνεύει η Μάνου. Το όνομα υποθέτω το διάλεξε γιατί είναι ένα κοινό, τυπικό όνομα, και το Παναγιωταρά κάνει και ρίμα με το "νοικοκυρά". Ίσως έχω όλο το νούμερο κάπου (όχι μόνο το τραγούδι), από ραδιοφωνική επιθεώρηση της Ελεύθερης Σκηνής
 
Η Λούσκα Αβαγιάνου έχει καμία σχέση με την ηθοποιό Γιάνκα Αβαγιάνου που πρωταγωνιστούσε στην διαφήμηση της Νέας Φιτιίνης ; Έλεγε "ακούω και ένα ευχαριστώ"

Η Γιάνκα Αβαγιάνου

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γιάνκα_Αβαγιανού
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ!Δεν ήξερα ότι είναι σε δίσκο του Κηλαηδόνη,και επίσης δεν ήξερα ότι λέγεται "Μια μέρα της Μαίρης"!
 
Mια μέρα μιας Μαίρης ( Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά )

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα