Μαίρη Αλεξοπούλου - Οι Κούκλες

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.389
Αντιδράσεις
9.593
Μαιρη Αλεξοπουλου - Οι Κουκλες (1973)

Δεν μπορω να το βρω πουθενα και εχω σπασει το κεφαλι μου: Το εχει τραγουδησει κανεις αλλος εκτος απο την αρχικη εκτελεση;


Θα επερνα ορκο οτι το εχει τραγουδησει η Αρλετα, αλλα δεν βρισκω το παραμικρο! Μηπως με εχει βαρεσει η ζεστη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αρλέτα σίγουρα όχι. Δεν μοιάζει καθόλου στο στυλ των τραγουδιών που έλεγε την περίοδο εκείνη αλλά και για κάποια χρόνια ακόμη, και κατά πάσαν πιθανότητα έχω όλα τα δισκογραφημένα τραγούδια της. Το τραγούδι μου είναι αμυδρά γνωστό (χωρίς να θυμάμαι συντελεστές) αλλά το έχω μόνο με την Αλεξοπούλου. Από τις γνωστές τραγουδίστριες του καιρού εκείνου μόνο η Ζωίτσα Κουρούκλη έλεγε παρόμοια τραγούδια και θα μπορούσε να το είχε πει, αλλά παρόλο που έχω πολλά μ' αυτήν δεν το βρίσκω. Η Δενάρδου έλεγε πιο παλιομοδίτικα με λαρυγγισμούς και κορώνες (φεστιβαλικό στυλ :) ), οι Τάμμυ - Μαρίνα - Μίλλυ - Τζελσομίνα πιο "μοντέρνα". Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη πιθανή ερμηνεύτρια. Α, ναι, υπάρχει και η Νέλλη Μάνου αλλά την εποχή εκείνη δεν νομίζω να πολυήταν δραστήρια
 
Δεν ειμαι σιγουρος οτι μιλαμε για εκεινη την περιοδο. Μαλλον οχι.

Εμενα δεν μου ηταν γνωστο απο την Αλεξοπουλου (εξαλλου δεν ειμαι γνωστης της ελληνικης μουσικης, με αριστα το 10 ειμαι ενα μετριο 3 για μεχρι τα early 90ies και μετα παω σε ενα αδυναμο 1). Το βρηκα μετα απο πολλες προσπαθειες ψαχνωντας για οτι θυμομουν απο τους στιχους.

Οπως το θυμαμαι εγω δεν εχει καμια σχεση με την αρχικη ηχογραφηση και ηταν οπως αυτο το ησυχο jazzy στυλ που ειχε η Αρλετα στα 80ies κλπ.

Μηπως δεν εχει ηχογραφηθει αλλα το ειχα ακουσει στην τηλεοραση; Ενας θεος ξερει... :banghead: :bash: :acoustic:
 
το τραγούδι ηχογραφήθηκε το 1971 μόνο με την Μαίρη Αλεξοπούλου και είναι διασκευή του ιταλικού τραγουδιού " 71 " του Lorenzo Pilat

 
Πίσω
Μπλουζα