Μαίρη Πόππινς - Π.Λ Τραβερς [Εκδ. Άγκυρα]

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Εκτος απ τη γνωστη ταινια η Μαιρη Ποππινς κυκλοφορησε και σε βιβλιο και μαλιστα οχι ενα αλλά δυο.Εχω μονο το ενα,μου το αγορασαν οι γονεις μου απο ενα βιβλιοπωλειο - παιχνιδαδικο ( οχι αυτο )

Προβολή συνημμένου 129851Προβολή συνημμένου 129852Προβολή συνημμένου 129853Προβολή συνημμένου 129854Προβολή συνημμένου 129855Προβολή συνημμένου 129856Προβολή συνημμένου 129857

Προβολή συνημμένου 129858 εδω διαβαζουμε για το 2ο βιβλιο με τιτλο "η επιστροφη της Μαιρης Ποππινς"
 
Εκδόσεις Άγκυρα με παιδικά βιβλία σε διασκευή του Τσουκαλά. Φοβερές αναμνήσεις.
 
Τα συγκεκριμένα δεν τα΄χω διαβασει ποτε, κοιτα να δεις αν και υπάρχουν στην βιβλιοθηκη! μπραβο κατερινα που μας τα εντόπισες! το πρωτο είναι παραμυθάκι με εικονογράφιση όμως το δευτερο όπως το βλέπω είναι το βιβλιο, ποιας χρονολογίας Κατερίνα μου;
 
katerinak είπε:
Εκτος απ τη γνωστη ταινια η Μαιρη Ποππινς κυκλοφορησε και σε βιβλιο και μαλιστα οχι ενα αλλά δυο.
Τα βιβλία είναι πολύ προγενέστερα της ταινίας. Το πρώτο κυκλοφόρησε το 1934 ενώ η ταινία γυρίστηκε 30 χρόνια μετά, γιατή η P.L. Travers όλο έφερνε δυσκολίες και τρόμαξε να την καταφέρει ο Ντίσνεϋ να επιτρέψει την κινηματογραφική διασκευή. Το θέμα αυτό το πραγματεύεται η πρόσφατη (2013) ταινία "Saving Mr. Banks"

Τώρα που το σκέφτομαι θα ψάξω να τα βρω στα Αγγλικά. Τα έχω διαβάσει στις παιδικές εκδόσεις στα ελληνικά, αλλά άλλη χάρη θα έχει το πρωτότυπο
 
Thor είπε:
Εκδόσεις Άγκυρα με παιδικά βιβλία σε διασκευή του Τσουκαλά. Φοβερές αναμνήσεις.
Thor εχεις δικιο,οι εκδοσεις "Αγκυρα" "ξυπνουν" αναμνησεις

αριαδνη είπε:
Τα συγκεκριμένα δεν τα΄χω διαβασει ποτε, κοιτα να δεις αν και υπάρχουν στην βιβλιοθηκη! μπραβο κατερινα που μας τα εντόπισες! το πρωτο είναι παραμυθάκι με εικονογράφιση όμως το δευτερο όπως το βλέπω είναι το βιβλιο, ποιας χρονολογίας Κατερίνα μου;
αριαδνη μου ολες οι φωτογραφιες που προσθεσα ειναι απ το βιβλιο που εχω,ο τιτλος του ειναι "Μαιρη Ποππινς" και ειναι του 1989 (ετσι γραφει στη 2η φωτογραφια).Η εικονογραφηση ειναι αυτη που βλεπεις στις φωτο,δεν ειναι εγχρωμη.Οταν μου αγορασαν το βιβλιο νομιζα οτι θα ηταν εγχρωμη παρομοια μ αυτη του εξωφυλλου αλλα τελικα δεν ηταν.

Επισης φωτογραφισα την τελευταια σελιδα του και συγκεκριμενα το σημειο που αναφερει για την υπαρξη ενος 2ου βιβλιου με τιτλο "η επιστροφη της Μαιρης Ποππινς",αυτο το βιβλιο δεν το εχω.

elephadas είπε:
Τα βιβλία είναι πολύ προγενέστερα της ταινίας. Το πρώτο κυκλοφόρησε το 1934 ενώ η ταινία γυρίστηκε 30 χρόνια μετά, γιατή η P.L. Travers όλο έφερνε δυσκολίες και τρόμαξε να την καταφέρει ο Ντίσνεϋ να επιτρέψει την κινηματογραφική διασκευή. Το θέμα αυτό το πραγματεύεται η πρόσφατη (2013) ταινία "Saving Mr. Banks"
Τώρα που το σκέφτομαι θα ψάξω να τα βρω στα Αγγλικά. Τα έχω διαβάσει στις παιδικές εκδόσεις στα ελληνικά, αλλά άλλη χάρη θα έχει το πρωτότυπο
ευχαριστουμε elephada
 
Τωρα κατερινα με εβαλες να το δανειστω και γω από την βιβλιοθηκη ;)
 
δεν εχω διαβασει το βιβλίο, έχω όμως δει την ταινία που ειναι πολύ καλή!
 


Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο. Η επιστροφή της Μαίρη Πόππινς.



Και το οπισθόφυλλο. Υπάρχει και τρίτο βιβλίο. "Ο θαυμαστός κόσμος της Μαίρη Πόππινς". Θα το σκανάρω μαζί με σελίδες, κάποια μέρα.

MARY POPPINS.jpg

MARY POPPINS1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
IMG_20191202_223211.jpgτο βρήκα στην παιδική βιβλιοθήκη και το δανείστηκαν, μα κανένα παιδάκι δεν το θελε, μήνες παρατημενο είναι και το παλιό της Αγκυρας
 
Πολλοί λίγοι ξερουν πως πίσω από την Μαιρη Ποππινς κρύβεται μία όχι και τόσο ανθηρή παιδική ηλικία της ίδιας της Αυστραλιανής συγγραφέως. Ή παμελα τρειβερς έχασε τον πατέρα της στα 7 από τον χρόνιο αλκοολισμό του, δούλευε και αυτός στην τράπεζα, ή Μαιρη Ποππινς δεν ήρθε ποτέ για να σώσει τα παιδια αλλά τον ίδιο τον κύριο Μπανκς. Η παμελα ποτέ δεν συνηρθε από τον θάνατο του!Ή δε μητέρα στον κοσμο της με βαρεία κατάθλιψη και ενναλαγες στην διάθεση όπου τα παιδια τα άφηνε παραμελημένα. Έτσι ή Μαιρη Ποππινς ήταν το καταφύγιο της
 
Είχα τάξει κάποιες σελίδες από το εσωτερικό του δεύτερου βιβλίου (Εκδόσεις ΑΓΚΥΡΑ)... Κάλλιο αργά παρά ποτέ... :)
 

Συνημμένα

  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0001.jpg
    Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0001.jpg
    325,2 KB · Προβολές: 2
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0002.jpg
    Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0002.jpg
    330,5 KB · Προβολές: 2
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0003.jpg
    Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0003.jpg
    303 KB · Προβολές: 2
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0004.jpg
    Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0004.jpg
    287,2 KB · Προβολές: 2
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0005.jpg
    Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ0005.jpg
    374,3 KB · Προβολές: 2
Υπάρχει κι ένα τρίτο βιβλίο με τις περιπέτειες της υπέροχης νταντάς που το έχω από άλλες εκδόσεις (ΚΑΜΠΑΝΑ), με τελείως διαφορετική εικονογράφηση... Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι ιστορίες του τρίτου βιβλίου είναι οι ωραιότερες και οι πιο τρυφερές από όλες... :) Η Μαίρη Πόππινς έρχεται στο πρώτο βιβλίο με τον άνεμο και φεύγει με τον άνεμο... Στο δεύτερο βιβλίο, έρχεται με έναν χαρταετό και φεύγει με ένα λούνα-παρκ... Και στο τρίτο βιβλίο, έρχεται με ένα πύραυλο-πυροτέχνημα και φεύγει οριστικά όταν ανοίγει "Η άλλη πόρτα".
 

Συνημμένα

  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0001.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0001.jpg
    845,6 KB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0002.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0002.jpg
    987,9 KB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0003.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0003.jpg
    938,2 KB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0004.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0004.jpg
    933,6 KB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0005.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0005.jpg
    642 KB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0006.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0006.jpg
    1 MB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0007.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0007.jpg
    872,7 KB · Προβολές: 3
  • Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0008.jpg
    Η ΜΑΙΡΗ ΠΟΠΠΙΝΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ0008.jpg
    969 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα