Μαγαζιά με είδη δώρων Ρεζερβα

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.881
Αντιδράσεις
15.008
Τα θυμόμαστε αυτά τα μαγαζιά τέλη του 90' τα οποία είχαν ευχετήριες κάρτες, κούπες με ζώδια, μπρελόκ ξεχωριστα με ονόματα , αρκουδάκια με αγαπησιαρικα μηνύματα και αστείες ταμπέλες" μην εισερχεστε στο δωμάτιο" και άλλα τετοια ή δωράκια για την γιορτή της μητέρας.
Ήταν πόλος έλξης για μας τα παιδιά του λυκειου και των φροντιστηρίων, διναμε μέρος από το χαρτζιλίκι μας και περναγαμε την ώρα μας .
Ειδικά μέρες του Αγίου Βαλεντίνου γινοτανε ο κακός χαμός , όλοι από εκεί ψωνιζαν στα φλερτ τους. Δυστυχώς εμείς δεν έχουμε πλέον αν και βλέπω στην Πρωτεύουσα υπάρχουν ακόμα. Είχαν και τα διάσημα όσκαρ, τρέλα μποξερακια για γελιο και κάτι πετυχημένα μηνύματα για πλάκα, καρδουλες κτλ. Ντεκόρ είχανε και είδη για να σκαρωνεις πλάκες τα νοσταλγησα. Μου είχαν κάνει δώρα σε γιορτή, γενέθλια κτλ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210202_155126.png
    IMG_20210202_155126.png
    1,1 MB · Προβολές: 16
  • IMG_20210202_155058.png
    IMG_20210202_155058.png
    1,4 MB · Προβολές: 15
Αριάδνη, στην περιοχή μου υπάρχει ακόμα! Και είναι πάρα πολλά χρόνια!
Εμείς ένα είχαμε και πρώτα ήτανε σε άλλο σημείο, μετά μετακόμισε! Αλήθεια λες, πω πω τυχερουλα :award:
 
Θα πάω να το κοιτάξω τώρα γυρνώντας. Λες να έκλεισε και να μην το πήρα χαμπάρι? Είναι πολύ πολύ κοντά στο σπίτι μου. Στην γωνία του πατρικού μου. Θα σου πω αύριο.
 
Θα πάω να το κοιτάξω τώρα γυρνώντας. Λες να έκλεισε και να μην το πήρα χαμπάρι? Είναι πολύ πολύ κοντά στο σπίτι μου. Στην γωνία του πατρικού μου. Θα σου πω αύριο.
Οκ ναι ναι πες μας αν δεν σε βάζω σε κόπο τα είχα στην καρδιά μου. ;)
 
Ρεζέρβα ε... Πωπωω.. Μια ολόκληρη ιστορία είναι αυτά τα μαγαζιά για μένα!


rezerva.jpg


Όλα μου τα χρονια, απο το Γυμνάσιο μέχρι το Λύκειο από εκεί αγόραζα τα δώρα μου για τα κορίτσια που τα είχα.. "φτιάξει" :)

ααχ, τι μου θύμησες.. με γύρισες πολλα χρονια πίσω και θυμήθηκα πάλι τις παιδικές μου αγάπες.. :love::love::love:

Είχε πολύ πρωτότυπο πράγματα για την εποχή εκείνη.

Στο Πειραιά έχω δει ακόμα ένα μαγαζί ρεζέρβα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάποια περίοδο τα είχε ο πατέρας ενός φίλου μου. Ο κακός χαμός γινόταν. Ο ορισμός του μπιχλιμπιδιού! Είχα δει καποια στιγμή και "κλώνο" Red Zebra!
 
Είχε και χειροπέδες και ένταλμα σύλληψης, είχε και όρο αγάπης! Χα χα ωραίες εποχές ρε παιδιά, κράτησε κανείς τίποτα; Εμένα μου τα πέταξαν όλα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210202_161338.png
    IMG_20210202_161338.png
    1,3 MB · Προβολές: 6
Χάχα! Είχε πολλά τέτοια η Ρεζέρβα.

@αριαδνη άνοιξες παρα πολύ ωραίο θέμα.Congrats! :thumbup:
Χα χα εγώ είχα πολλά εντάλματα σύλληψης από την ρεζέρβα λόγω της αστραφτερή γοητείας μου , ταχυπαλμιες πολλές στο πέρασμα μου! :p
 
Κι όμως έχει κλείσει και στην περιοχή μου κάποια στιγμή μετά το 2014-15! Ρώτησα την αδελφή μου που μένει εκεί δίπλα. Τι κρίμα! Απλά, δεν μπορούσα να το καταλάβω γιατί μέχρι πρότινος δεν είχε νοικιαστεί το μαγαζί και ήταν απ' έξω το ντεκόρ της ΡΕΖΕΡΒΑΣ με τα ασπρόμαυρα τετράγωνα οπότε νόμιζα ότι είναι ακόμη ανοιχτό. Τώρα τελευταία νοικιάστηκε.
 
Tzelaso , όλα τα παλιά μας εγκαταλείπουν σιγά σιγά, μένουν οι αναμνήσεις όμως και ιδού κάποιες φιγούρες! Πίσω από τα κάγκελα αλλά τέτοια μηνύματα είχανε πολύ αστεία.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210203_113557.png
    IMG_20210203_113557.png
    572,3 KB · Προβολές: 9
Aυτο το κούκλα κι απο την ρεζέρβα θέλω δώρο ( την ευχή)και να γίνει και αλήθεια!:anim_roll:θα το βρω που θα μου παει :p
 

Συνημμένα

  • IMG_20210203_130919.png
    IMG_20210203_130919.png
    1,2 MB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία:
Τα καταστήματα ΡΕΖΕΡΒΑ ειχαν αποκτησει φανατικο κοινο τη δεκαετία του 90...
Το καταστημα αυτο ειναι συνδυασμενο με τα αξεχαστα σχολικα χρονια μου.
Πρωτότυπα δωρακια για καθε στιγμη!!!
 
Πωωωωω...αναμνήσεις!!

...οδός Αγάπης, οδός Φιλίας, οδός Καψούρας, οδός Γέλιου κ.α.
20210204_215918.jpg

images.jpeg.jpg

Αυτά τα θυμάστε; τρελή μόδα στα 90s
20210204_215931.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα