Μαθητικές καταλήψεις

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.476
Με το παρόν post δεν έχω καμία πρόθεση να προβαλω πολιτικές πεποιθήσεις. Θα ήθελα να μοιραστούμε εμπειρίες και αναμνησεις απο συμμετοχή σε σχολικες καταλήψεις (του 1998 ή αλλου ετους).

Οι μαθητικές καταλήψεις που ξεκίνησαν τον Νοέμβρη του 1998 και διήρκησαν μέχρι το Γενάρη του 1999 είχαν στο επίκεντρο την μεταρρύθμιση  του τοτε υπουργου Παιδειας Γερασιμου Αρσένη που μεταξύ άλλων επανάφερε τις πανελλαδικές εξετάσεις σε 14 μαθήματα στη Β και Γ Λυκείου, την κατάργηση των μετεξεταστέων μαθητων και άλλα...
Η πρωτόγνωρη μαζικότητα και η καθολική συμμετοχή των μαθητών στις κοινοποιήσεις  εκείνης της εποχής είχε ως αποτέλεσμα ενας τεραστιος αριθμος σχολειων (Γυμνασια και Λυκεια) να βρίσκονται υπό κατάληψη. Τα πυκνά συλλαλητήρια έδιναν τον παλμό (το συνθημα ''κάτσε καλά Γεράσιμε...!'' δονουσε τους δρομους) και τα μπλόκα των μαθητών στο δρόμο προκαλούσαν πανικό. Με σκηνές απείρου κάλλους σε δρόμους και σχολεία...την αστυνομια επι ποδός και πολύ υλικό για ρεπορταζ στα δελτια ειδησεων και σε ενημερωτικές εκπομπές στην τηλεόραση.

Ανήκω στη γενιά των μαθητών που γνώρισαν την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση την περίοδο εκεινη...Αυτο που θυμαμαι ήταν η μεγαλη αναταραχη που επικρατουσε στη μαθητιώσα νεολαία και τα σχολεια εκλειναν το ενα μετα το αλλο για να κανουν καταληψη. Φοιτησα σε ιδιωτικό σχολείο και δεν υπήρχε περιπτωση να γινει καταληψη για κανενα λόγο, θυμαμαι μονο οτι ειχαμε κανει αποχη καποιες ωρες απο τα μαθηματα. Στη μέση της χρονιας, είχαν ερθει απο υπο καταληψη σχολεια, μαθητες για να μη χασουν μαθηματα...(οταν ομαλοποιηθηκε η κατασταση οι μαθητες αποχωρησαν...). Στο φροντιστηριο ημουν το μοναδικο παιδι που πηγαινε στο σχολειο καθε μερα και δεν εχανε μαθηματα, σε αντιθεση με τους υπολοιπους συμμαθητες μου που πηγαιναν στο σχολειο της γειτονιας το οποιο ηταν υπο καταληψη (οι μαθητες αυτοι ηταν παντα ξεκουραστοι αφου το πρωι δεν ξυπνουσαν νωρις, ενω εγω ξυπνουσα νωρις για να παω στο σχολειο και να συνεχισω την ημερα μου στο φροντιστηριο και επειτα διαβασμα για την επομενη ημερα). Μετα ομως τα υπο καταληψη σχολεια αναγκαστηκαν να σταματησουν τις εκδρομες και να κανουν αναπληρωση μαθηματων και οι μαθητες ειχαν να βγαλουν πολλή υλη σε λιγες μερες.

Αν υπαρχει παρομοιο θεμα, παρακαλώ να διαγραφει ή να μεταφερθει το post αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

paidi_tou_80

RetroN00b
Αντιδράσεις
69
Έτσι είναι όπως τα περιγράφεις Betty. Κάτσε καλά Γερασιμε κι Άγιος ο Θεός. Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι ήταν μέχρι Φλεβάρη Μαρτη η φάση, όχι μέχρι το Γενάρη. Θυμάμαι δε χαρακτηριστικά μια συνέντευξη του Μάκη που έλεγε με το χαρακτηριστικό του ύφους όταν ξεκινήσαν οι καταλήψεις ότι δεν υπάρχει κύμα καταλήψεων και τελούσαν υπό κατάληψη 400 σχολεία πανελλαδικά. Σε μια βδομάδα ανέβηκαν οι διαθέσεις και του υπουργείο μιλούσε για 1500 σχολεία, αλλά ο Μάκης δεν έβλεπε το τσουνάμι που του έρχονταν. Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι μετά από 20ετια δοκιμών φτάσαμε σήμερα στο γνωστό σύστημα των δεσμών κάνοντας πειράματα σε νέους ανθρώπους σε μια ευαίσθητη ηλικία των 16 ετών. Οποίος βίωσε τη φάση ξέρει τι θα πει κάθε μέρα για 14 μέρες πανελλήνιες, εκτός 2 Κυριακών. Btw την πρώτη χρόνια εφαρμογής του νέου συστήματος υπήρξε αποτυχία άνω του 30% και πολλά παιδιά δεν θα κατάφερναν να ολοκληρώσουν το λύκειο καθώς δεν είχε θεσμοθετηθεί εξεταστική Σεπτεμβρίου. Πολύ βάρβαρο σύστημα και είχαμε απόλυτα δίκιο, όπως μας επιβεβαίωσε η πράξη 

Mercenary

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
31
Μετα ομως τα υπο καταληψη σχολεια αναγκαστηκαν να σταματησουν τις εκδρομες και να κανουν αναπληρωση μαθηματων και οι μαθητες ειχαν να βγαλουν πολλή υλη σε λιγες μερες.
Όντως, για κάποιο διάστημα μετά τις καταλήψεις κάναμε 8ωρα μερικές μέρες τις εβδομάδας και κάτι ψευτο-3ωρα και 4ωρα μερικά Σάββατα. Πριν τις διακοπές του Πάσχα κάναμε μάθημα μέχρι και μεγάλη Πέμπτη!  :supergrin:

Έτσι είναι όπως τα περιγράφεις Betty. Κάτσε καλά Γερασιμε κι Άγιος ο Θεός. Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι ήταν μέχρι Φλεβάρη Μαρτη η φάση, όχι μέχρι το Γενάρη.
Σωστός. Τα λίγα σχολεία που κράτησαν την κατάληψη μέχρι τέλους ξεκίνησαν μάθημα αρχές Φεβρουαρίου του '99.

Έχουν γραφτεί μέχρι και βιβλία για το θέμα:

rouvinetis_dimitris

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
6
Ο Luben Retrolearios έχει αναρτήσει μια διάρκειας 20' στο youtube 12 (Δεκέμβριος) /1994 η 1 (Ιανουάριος) /1995. Το ρεπορτάζ το είχε κάνει ο Σκάι για λογαριασμό κάποιας εκπομπής. Εσείς οι παλιοί μπορεί να θυμάστε και να συμμετείχατε και κάποιοι από σας σ' αυτές. Είχε από πολλά σχολεία της Αττικής.

Μπλουζα