Μαιμού με πιατίνια !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Για κάποιο λόγο (τον οποίο ακόμα αδυνατώ να αντιληφθώ) το παιχνίδι "μαιμού με πιατίνια"

ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο τη δεκαετία του 80'.

Ένα ζώο που παίζει κάποιο μουσικό όργανο, υπό ορισμένες συνθήκες, προφανώς και είναι αστείο.

Όμως, ουδέποτε αντιλήφθηκα γιατί έπρεπαν πάντα να είναι μαιμού και να παίζει πιατίνια.

Στις μέρες μας, μου φαίνεται αδιανόητο να αγοράσει/ζητήσει παιδί κάτι τέτοιο, ως δώρο.

Συν τοις άλλους, μου φαινόταν ιδιαίτερα τρομακτικό !

Κάτι που επιβεβαιώθηκε και αργότερα, όταν είδα σε ένα βίντεοκλάμπ,

ένα θρίλλερ με εξώφυλο "μαιμού με πιατίνια" (δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος του έργου).

Εσείς τι άποψη έχετε για θέμα ;

Είχατε ποτέ ή ίδιοι, ή γνωρίζατε κάποιον που να έχει, τέτοιο παιχνίδι ;

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
....εγώ δεν είχα ....κι ευτυχώς ούτε κανένας γνωστός μου :sweat:......αναμφισβήτα είναι ολίγον εώς πολύ spooky ωσάν παίγνιο.....δεν είχα εστιάσει ποτέ σε αυτό...!!!....βρήκα αυτό το αρθράκι στο wikipedia....

http://en.wikipedia.org/wiki/Cymbal-banging_monkey_toy

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα αυτο exetlaie..

Μου ειχε ερθει απο το εξωτερικο, και μιλαμε για τον τρομο μεσα στο δωματιο μου. Οταν ηταν στο off, ηταν ολα μελι γαλα. Οταν επαιρνε εμπρος, αρχιζε να χτυπα τα πιατινια και να σκυβει σε καθε ανοιγμα των χεριων, και να ηταν μονο αυτο... αν το βαρουσες στο κεφαλι σταματουσε το χτυπημα, ανοιγε τα χειλια και εβλεπες τις δονταρες να ξεπροβαλουν ενω ακουγοταν ενας ηχος σαν να εσφαζες αγριογουρουνο με excalibur!! Ενα φρικιαστικο "Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιαααααααα..... " κατ εξακολουθηση που ξεκολουσε οταν του εδινες παλι καρπαζια στο κεφαλι (ειχε switch απο μεσα σε εγκοπη στο skull για τον σκοπο αυτο) και ξαναρχιζε το κτυπημα απο την αρχη..

Jolly Chimp


Το ιδιο πλασματακι εμφανιζεται και στην ταινια Close encounters of the third kind οταν αρχιζουν να λειτουργουν ολα τα παιχνιδια του μπομπιρα (που σημειωτεον ειχα και το μακροστενο αυτοκινητο-ραλλυ με τα κινουμενα rockers στο μερος της μηχανης και τα λαμπακια στον καθε κυλινδρο - σαν fakeout εφε απο φλογες).

Παιχνιδι να σου τυχει η μαιμου ε? Αναρωτιεμαι τι CE ελεγχους θα ηταν δυνατο να περασει αυτο το κατασκευασμα στις μερες μας. Ο σκελετος του ηταν σιδερενιος και εκτεθειμενος σε σημεια, τα χρωματα στα ματια με μπογια αμφιβολης προελευσεως, και το υφασμα-γουνα τρεχα γυρευε. Α, το κιτρινο γιλεκο του εβγαινε. Οι μπαταριες και ο διακοπτης λειτουργιας βρισκοντουσαν στον.. εχμ.. πισινο της μαιμους οταν την ξεβρακωνες με το ριγε κοκκινο-λευκο παντελονι και εμφανιζοταν το battery bay και ο on-off switch.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν να έχει πάρει crack είναι η μαιμού....LOL.
 
Καιρό τώρα εδώ έχω μια μαϊμού με πιατίνια σαν avatar

fetch


αλλα είναι πιο χαριτωμένη και είναι απόσπασμα από το βίντεο του Lil' Louis - French Kiss (1989).

Ίσως τα μέσα κατασκευής την εποχή εκείνη να ήταν περιορισμένα γι'αυτό και το αποτέλεσμα να ήταν τόσο τρομαχτικό. Πάντως ερωτηματικό παραμένει γιατί κατασκεύασαν έτσι ένα παιδικό παιχνίδι.

Εξίσου ενοχλητικό αλλά όχι τρομαχτικό ήταν ένα λαγουδάκι που χτυπούσε τύμπανο με μανία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως είναι αυτή η ταινία? Το εξώφυλο είναι δυστυχώς καινούργιο. Το παλιο στην ελληνικη βιντεοκασσετα ηταν αλλιως αλλα δεν το θυμαμαι καθολου. Απλα θυμαμαι τη μαιμου.

http://www.imdb.com/title/tt0091415/

fetch


Παντως για παιχνιδι ειναι scary. Βέβαια λιγότερο από μια μαριονέτα.

:) Είχε ο ξαδερφος μου ενα τετοιο. Το φοβόταν κιολας. δεν επαιξε ποτε μαζι του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Ενδιαφέρουσα ταινία φαίνεται αυτή!!

Αν και μου αρέσει πολύ ο Ρομέρο, αυτή την ταινία δεν την έχω δει ποτέ...
 
Είχα ένα μαϊμούδι που έπαιζε πιατίνια, ήταν σαν γκάτζετ τότε που ήμουν μικρή (δεκαετία του '70) γιατί δεν υπήρχαν πολλά παιχνίδια που κουνιόντουσαν όσα σήμερα. Ήταν κουρδιστό, κουρδίζαμε με ένα κλειδάκι που έβγαινε στην πλάτη τη μαϊμού και ξεκινούσε το γκλαν γκλαν. Ήταν ακριβώς σαν την εικόνα του μέλους Audiodee. Βασικά ήταν ότι έπρεπε για να σπας τα νεύρα του μπαμπά. Αυτό το τρομαχτικό μαϊμουδάκι που βλέπω είναι απαίσιο. Το άλλο ήταν σαν αγιοβασιλάκι.
 
Τα 'εβρισκα συμπαθητικά αυτά τα μαϊμουδάκια. Βέβαια ο θόρυβος που έκαναν ήταν εκνευριστικός. Υπήρχαν και κάτι άλλες μαϊμούδες που όταν τις κούρδιζες κάναν τούμπες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα θυμάμαι σε κάποια μηχανήματα για παιδιά, που είχαν τζάμι μπροστά και μέσα διάφορα ζώα-παιχνίδια σαν μια ορχήστρα. Ρίχναμε κέρμα, έπαιζε μουσική, και τα μηχανικά ζώα έκαναν κινήσεις και φαίνονταν σαν να παίζουν αυτά τη μουσική.
 
manos311 είπε:
Αυτά τα θυμάμαι σε κάποια μηχανήματα για παιδιά, που είχαν τζάμι μπροστά και μέσα διάφορα ζώα-παιχνίδια σαν μια ορχήστρα. Ρίχναμε κέρμα, έπαιζε μουσική, και τα μηχανικά ζώα έκαναν κινήσεις και φαίνονταν σαν να παίζουν αυτά τη μουσική.
manos311 μηπως εννοεις αυτο το μηχανημα που βλεπουμε στην ταινια "ποιος Θανασης" στην τελευταια φωτογραφια του ποστ ;
 
katerinak είπε:
manos311 μηπως εννοεις αυτο το μηχανημα που βλεπουμε στην ταινια "ποιος Θανασης" στην τελευταια φωτογραφια του ποστ ;
Ναι, τέτοιου τύπου μηχάνημα.
 
Δεν θυμιζει λιγο τη μαιμου (παιχνιδι) απο το φαντασμα της οπερας;
 
Πίσω
Μπλουζα