Μαμά Χήνα - The Wacky World of Mother Goose (1967)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Αγαπητοί συνφορουμίτες, ζητάω τα φώτα σας για ένα παιδικό. :help:

Το ψάχνει απεγνωσμένα μια φίλη μου.

Δυστυχώς δεν το θυμάμαι, ίσως κάποιος όμως μπορεί να βοηθήσει.

Σας κάνω copy-paste ακριβώς όπως μου το έστειλαν στο e-mail :

ΉΤΑΝ ΈΝΑ ΠΑΙΔΙΚΌ ΣΤΟ JUNIORS TV που παιζόταν πριν η μετά τον rex συνήθως...ήταν μεγάλο σχετικά και αυτοτελές δη είχε συνέχειες κτλ...αλλα το παίζανε πολύ συχνά... ήταν λοιπόν μια μάγισσα k ένα παιδάκι.....που περνούσε από κόσμους διαφορους για να καταφέρει κάτι....περνούσε ιππότες κτλ πολεμούσε με έξυπνους τρόπους όχι με μαχαιρια κτλ...k στο τέλος τον βάζουν σε ένα κελί σα φυλακή..k σώζεται...ΤΟ θυμάμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΑΧΝΑ...σα flash αλλα ήταν απ τα πιο αγαπημένα μου όσες φορες το έβαζε "χαιρομουνα" έπαιζε σταθερά στο juniors k κυρίως απογευματάκι πριν η μετά τον rex

Σας λέει τίποτα ? :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαμά Χήνα

Ένα πολυαγαπημένο μου cartoon!!

Νομίζω ότι το έδειχνε το junior's tv συχνά πυκνά.

Η υπόθεση έχει ως εξής: Μια ωραία μέρα η μαμά Χήνα αποφασίζει να πάει μια επίσκεψη και εν τη απουσία της ο κακός της υπόθεσης, που το όνομα του δεν ξέχασα ποτέ, ο κόμης Στριμάδοβιτς βρίσκει ευκαιρία να πάρει την εξουσία και να θέσει σε εφαρμογή τα σατανικά του σχέδια :biglaugh:

51B0CMQV2RL._AA240_.jpg
 
<<Ελα και συ, παμε μαζι, σ’ αυτον τον κοσμο τον τρελο, μπορει και συ, να εισαι ο τυχερος.......>>

Απ’ τα αγαπημένα μου καρτούν ! Eιναι βασισμένο στα παραδοσιακά παιδικά Βρετανικά ποιηματάκια και για αυτό εμφανίζονται χαρακτήρες όπως η Μαίρη και το αρνί της, ο καλός βασιλιάς Cole, ο Humpty Dumpty, η κυρία με τα πολλά παιδιά που έμενε σε ένα τεράστιο παπούτσι, η Mother Hubbard με το σκυλί της (για λόγους πλοκής ήταν ο ίδιος χαρακτήρας με την κυρία στο παπoύτσι και άλλα).
 
Πως είχα την εντύπωση ότι είχαμε ανοίξει θέμα γι'αυτό το παιδικό παλιότερα;Το είχα δει σε βιντεοκασέτα τότε και θυμάμαι ότι ήταν αρκετά θλιβερή η ιστορία και οι χαρακτήρες του.Ειδικά αυτός ο κόμης Στριμάδοβιτς με τα στραβά πόδια ήταν πολύ τρομακτικός στην ελληνική απόδοση του παιδικού καθώς και οι κακοί ιππότες,τα κουτάλια και τα πιάτα που ήταν οι κατάσκοποι του.Δεν μπορώ να πω ότι αυτή η ταινία ήταν και τόσο κατάλληλη για παιδάκια.Περισσότερο σκοτεινή θα έλεγα για την εποχή του... :xm:

http://www.youtube.com/watch?v=0IMeuu8TUwU
 
Καλησπέρα,μηπως γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρώ αυτο το παιδικό μεταγλωτισμένο στα ελληνικά;
 
Dadare καλώς όρισες στην παρέα μας.

Η μόνη περίπτωση να το βρεις είναι σε κανένα βίντεο κλαμπ :)
 
το η μαμα χηνα το εχω και εχω προγραματισει αν το ανεβασω στο νετ αν το κανω θα στο πω
 
θανος ειναι το ονομα μου απλα εγινε ενα λαθος στιν εγγραφη συγνωμη καμπια ειμαι λιγο καιρο εδω και προσαρμοζομαι σιγα σιγα τωρα που ειπες καμπια αν ψαχνεις το καντυ ι καμπια το εχω

διαβασα τους κανονισμους και εμαθα τωρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θανοε είπε:
...τωρα που ειπες καμπια αν ψαχνεις το καντυ ι καμπια το εχω...
Οχι Θανο δεν ψάχνω την Καντυ.

θανοε είπε:
διαβασα τους κανονισμους και εμαθα τωρα
Ξανα διάβασε τους κανονισμούς γιατι απο το παραπάνω μάλλον σου διέφυγε κάτι :)
 
θανοε είπε:
θανος ειναι το ονομα μου απλα εγινε ενα λαθος στιν εγγραφη συγνωμη καμπια ειμαι λιγο καιρο εδω και προσαρμοζομαι σιγα σιγα τωρα που ειπες καμπια αν ψαχνεις το καντυ ι καμπια το εχω
διαβασα τους κανονισμους και εμαθα τωρα
Σε παρακαλώ ανέβασε την Μαμά Χήνα ... είναι το αγαπημένο μου παιδικό και το ψάχνω πολλά χρόνια !!!!!!
 
"Είναι ο κόμης Στριμάδοβιτς, που ζεί στο στιμένο πύργο και έχει μια στριμένη καρδιαααα"

χαχαχα

Καλώς σας βρήκα παιδιά!!!
 
"Αηδίες και σαχλαμάρες"

Καλώς ήρθες betadine. :D

Δεν το είχα δεί το thread.... :p
 
πριν απο καιρο ειχα υποσχεθει οτι θα δειτε την μαμα χηνα οριστε λοιπον

[edit]το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο πλέον λόγω παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είδα...πολύ καλό!!!!!!!
 
Πωπω παιδιά δεν ξέρετε πόσα χρόνια το ψάχνω! Αυτό το τραγουδάκι μου έχει μείνει αποτυπωμένο! Δεν υπάρχει πλέον στο youtube Θάνο! Υπάρχει περίπτωση να το ξαναανεβάσεις? pleeeease!!!!! :-D
 
Πίσω
Μπλουζα