Μαντώ Μαυρογένους (1983 ΕΡΤ1)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.298
Αντιδράσεις
49.149
Μαντώ Μαυρογένους - 1983 ΕΡΤ1


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8E_%CE%9C%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82_(1983)

Ιστορική σειρά 12 45λεπτων επεισοδίων σε σενάριο Γιώργου Ρούσσου και σκηνοθεσία Σταμάτη Χονδρογιάννη. Ξεκίνησε στις 8 Ιουνίου 1983 στην ΕΡΤ1. Μαντώ Μαυρογένους η Κάτια Δανδουλάκη. Μαζί της οι Σταύρος Ξενίδης , Αλίκη Καμινέλη , Χρήστος Πάρλας , Καίτη Λαμπροπούλου , Νίκος Γαλανός κ.α.

 


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ' αυτή τη σειρά έχω δει μερικά μόνο επεισόδια σε μία επανάληψή της, κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90΄.

Πολύ ατυχής επανάληψη. Πρωινές ώρες, διέκοπταν το επεισόδιο στη μέση για κάθε τι έκτακτο προέκυπτε (τι έτρεχε εκείνη την περίοδο δεν μπορώ να θυμηθώ :xm: , τίποτα πολιτικό; κανένας σεισμός; :xm: ) και μετά ξεχνάγανε να το ολοκληρώσουν και συνέχιζαν κανονικά την ροή του προγράμματος :( . Ως αποκορύφωμα, δεν προέβαλαν καν όλα τα επεισόδια :angry:

Απ' ό,τι είχα δει όμως μου είχε φανεί ιδιαίτερα προσεγμένη. Η Δανδουλάκη αρκετά πειστική αν και λίγο "κρύα" σε σχέση με την ερμηνεία της Καρέζη στην ομώνυμη ταινία. Το τραγούδι τίτλων πολύ ενδιαφέρον. Ήταν το επαναστατικό σουξέ :D "ακόμα τούτη η άνοιξη, ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να έρθει ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι" ...

Κι ο Χατζηκουτσέλης στον ρόλο του Καποδίστρια (λίγο αταίριαστη επιλογή ως φιζίκ) να υποδέχεται στο γραφείο του την Ρωξάνδρα Στούρτζα κι εγώ να σκέφτομαι πόσο "γάτα" ήταν ο σεναριογράφος για να ξέρει τα του ειδυλλίου χρόνια προτού η Κούκου βγάλει το βιβλίο για το ρομάντζο τους και τους "ξεφωνίσει":p
 
Λουκάνικα δεν έτρωγε η Μαντώ?
 
Χατζηκουτσέλης σαν Καποδίστριας ; :eek: Τουλάχιστον η Δανδουλάκη θα ήταν πιο πειστική από την Καρέζη, που ερμήνευσε την Μαυρογένους όπως την Λυσιστράτη...
 
Δεν έχω δει τη Δανδουλάκη ως Μαυρογένους. Η ερμηνεία της Καρέζη δε με ξετρέλανε μεν, αλλά δε με χάλασε κιόλας. Με χάλασε όμως πάρα, μα πάρα πολύ ο Φυσσούν ως Υψηλάντης. Τι ξενέρωμα ήταν αυτό μάι γκάντ; Δεν ταίριαζαν καθόλου σαν κινηματογραφικό ζευγάρι. Τι να του λιμπιστεί η γυναικάρα του λείψανου; Μόνο στην τελευταία σκηνή, που την παντρεύεται ετοιμοθάνατος, ήταν πειστικοί! :rofl:
 
H σειρά ξεκίνησε να προβάλεται σήμερα από την Νέριτ plus

Ορίστε και οι τίτλοι αρχής

 
Απο τις λίγες φορές που βλέπω τόσο υπέροχους τίτλους αρχής.. Σε ευχαριστούμε Άλκη για όλα αυτά που ανεβάζεις κάθε τόσο και μας δίνεις κουράγιο να συνεχίζουμε το ψάξιμο...
 
Επιτέλους... Η ΕΡΤ /ΔΤ / ΝΕΡΙΤ αποφάσισε να ανοίξει το (πολύπαθο) Αρχείο της και να προβάλει μια σειρά που έχει χρόοοοοονια παιχτεί (32 για την ακρίβεια). Γιατί τέτοια καθυστέρηση τόσων ετών; Από τη στιγμή που σειρές όπως ο "Συμβολαιογράφος", η "Λωξάντρα" και το "Μινόρε της αυγής" είναι στο τηλεοπτικό μενού του δημόσιου φορέα μας κάθε χρόνο;;; Ας είναι - και ας πούμε και μια καλή κουβέντα για μια φορά. Ας ελπίσουμε τώρα στην προβολή και άλλων παλαιών σειρών της ΕΡΤ που ενώ σώζονται στο Αρχείο, κοντεύει να τις φάει η μαρμάγκα...
 
tsalk είπε:
H σειρά ξεκίνησε να προβάλεται σήμερα από την Νέριτ plus
Ορίστε και οι τίτλοι αρχής


Καλησπέρα.. Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω την σειρά;; τα επεισόδια εννοώ για να τα δω;;
 
Αν δεν τα ανεβάσει η ΕΡΤ στο αρχείο της δε νομίζω να τα βρεις πουθενά αλλού.
 
Kambia είπε:
Αν δεν τα ανεβάσει η ΕΡΤ στο αρχείο της δε νομίζω να τα βρεις πουθενά αλλού.
Κατάλαβα... :) Ευχαριστώ... Εγώ που έψαξα βρήκα μόνο αποσπάσματα και κάποιες άλλες σειρές... μακάρι να βγει και αυτή και όλες οι άλλες σειρές που υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ... είναι κρίμα για όσους δεν την πρόλαβαν να μην μπορούν να τις δουν...
 
Ένα αφιέρωμα στη σειρά, από τη στήλη μου...http://www.musiccorner.gr/aspromavra-ki-egchroma-prodomenos-laos-manto-mavrogenous-128014/
 
Αυτην την στιγμη στους δεκτες μας
 
Η σειρά αναρτήθηκε ολόκληρη και σε εξαιρετική ποιότητα εικόνας και ήχου στο ErtFlix:
 
Εξαιρετική σειρά. Πολύ καλός ο Χατζηκουτσέλης σαν Καποδίστριας, αλλά και ο Βόγλης στο ρόλο του Κολοκοτρώνη.
προσυπογραφω,ειδικα ο χατζηκουτσελης σαν καποδιστριας
εχω δει τη σειρα σε καποια επαναληψη και οχι ολα τα επεισοδια αλλα εχω αποψη
σχετικα με τη μαντω μαυρογενους πιστευω οτι η κυρια δανδουλακη την εμφανισε πιο ευθραυστη και ευαισθητη απο οσο ηταν η ηρωιδα
η καρεζη που αναφερθηκε σε καποιο ποστ ,δεν ηταν και αυτη η ιδανικη αλλα ισως πιο κοντα.η καρεζη την εκανε πιο μπουμπουλινα ας πουμε
 
  • Like
Reactions: RIO
 
Πίσω
Μπλουζα