Μαρίνα Αυγέρη

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.375
Αντιδράσεις
49.439
Μαρίνα Αυγέρη (1973 ΕΙΡΤ)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B1_%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AD%CF%81%CE%B7

Έψαξα αλλά δε βρήκα post για τη συγκεκριμένη σειρά , για να προσθέσω κάτι που βρήκα. Αν υπάρχει σβήστε το παρών και βάλτε το εκεί που πρέπει. :)

103.jpg


104.jpg


Προβολή συνημμένου 147229 Προβολή συνημμένου 147230
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ψιλοέβλεπα τη σειρά, αν και μεταδιδόταν πολύ αργά για μένα (ήμουν 6 ετών τότε). Ωραίο αντιστασιακό στόρι και καλό καστ, με επικεφαλής την υπέροχη Τζένη Καρέζη και τον Κώστα Καζάκο. Μου άρεσε πολύ και η πάντα φινετσάτη Χαριτίνη Καρόλου. Το σενάριο έγραφε η ίδια η Καρέζη, χρησιμοποιώντας το γοητευτικό ψευδώνυμο Παυλίνα Μπόταση.

Στο θέμα "Επίκαιρα 1973: ο Φρ. Γερμανός γράφει για Καρέζη, Μαυροπούλου, Βαλσάμη, Ρουσσέα κλπ", που είχα ξεκινήσει παλαιότερα, ο Γερμανός αναφέρεται στην παρουσία της Καρέζη σε αυτή τη σειρά.
 
[edit] Dead pathfinder images [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγα λόγια για την υπόθεση της σειράς:Πρόκειται για την ηρωική δράση στα χρόνια της Κατοχής της φοιτήτριας της ιατρικής Μαρίνας Αυγέρη. Μερικοί νέοι φοιτητές, με επικεφαλής την Μαρίνα Αυγέρη και τον αγαπημένο της Βασίλη,οργανώνονται σε μια αντιστασιακή ομάδα. Αρχίζουν την δράση τους φωτογραφίζοντας απόρρητα έγγραφα του Γερμανικού φρουραρχείου. Γρήγορα όμως διαπιστώνουν πως μεταξύ τους υπάρχει ένας προδότης.
 
Συγχαρητηρια που βγαλατε στην επιφανεια αυτη τη σειρα. Απο τις πολυ αγαπημενες σειρες μου των παιδικων χρονων μαζι με Αγνωστο πολεμο, Παραξενο ταξιδιωτη. Το καλοκαιρι του 73 στις διακοπες εβγαινα τα βραδια εξω για να βρω τηλεοραση να δω τη σειρα. Δυστυχως περα απο τους 2 βασικους πρωταγωνιστες και την περιοδο της κατοχης, δεν μου εμειναν άλλες αναμνησεις.
 
Σε ευχαριστούμε πολύ tony! Πολύ ενδιαφέρον υλικό για μια σειρά της αγαπητής Τζένης, που δεν έχει διασωθεί ούτε μία σκηνή.

Αναρωτιέμαι αν ήταν καλή ως παραγωγή...σίγουρα είχε κ καποια εξωτερικά γυρίσματα γιατι έχω δει μία φωτό. (Το γεγονός ότι η Καρέζη υποδύετο μία "νεαρά φοιτήτρια της Ιατρικής" , ούσα σαραντάρα,ας μην το σχολιάσω!)
 
Από το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά

attachment.php


ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ TV ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ!
 
Σε ευχαριστούμε πολύ, tonytony, για όλα αυτά τα όμορφα και ενδιαφέροντα αποκόμματα που μοιράζεσαι μαζί μας!! :)
 
Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον υλικό από μια ωραία σειρά με προσεγμένη αναπαράσταση της Κατοχής. Κρίμα που έχει χαθεί για πάντα ο μόχθος της Τζένης Καρέζη, του Κώστα Καζάκου και των υπόλοιπων συνεργατών τους. Ελλάς το μεγαλείον σου!
 
Μπορεί αυτό να προβληθεί οπουδήποτε;
 
532.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα αφιέρωμα στη σειρά, μέσα από τη στήλη μου...http://www.musiccorner.gr/aspromavra-ki-egchroma-marina-avgeri-134446/
 
Τασο εχεις ποτε σκεφτει να εκδοσεις εντυπως τα αφιερωματα που εχεις κανει? Πολλοι εδω μεσα (συμπεριλαμβανομενου και εμου) θα ηθελαν ενα τετοιο βιβλιο στη βιβλιοθηκη τους
 
Πίσω
Μπλουζα