Μαριμάρ

Bionic

RetroN00b
Joined
9 Ιουλ 2011
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
2
Η Μαριμάρ ήταν μεξικανική τηλεοπτική σειρά (τηλενουβέλλα) που προβλήθηκε πρώτη φορά το 1994. Είναι η δεύτερη και πιο πετυχημένη σειρά της περίφημης "Τριλογίας της Μαρίας", με πρωταγωνίστρια την Ταλία.

marimar01-r.jpg


[h=2]Υπόθεση[/h]H Marimar είναι ένα ατίθασο και φτωχό κορίτσι που μένει στην θάλασσα με τους παππούδες της. Μια μέρα γνωρίζει τον πλούσιο γαιοκτήμονα Sergio και τον ερωτεύεται. Ο Sergio παντρεύεται την Marimar για να ενοχλήσει τον πατέρα του, Renato, και την γυναίκα του, Angelica. Μετά ο Sergio φεύγει από το χωριό και παρατάει την Marimar ενώ είναι έγκυος. Τότε η Angelica κάνει την ζωή της Marimar κόλαση ώσπου αναγκάζεται να φύγει από το χωριό και πηγαίνει στο Μεξικό. Στο Μεξικό βρίσκει τον πατέρα της που είναι πολύ πλούσιος ενώ γεννάει και ένα κοριτσάκι. Μετά πεθαίνει ο πατέρας της και η Marimar αποφασίζει να πάρει εκδίκηση από τον Sergio και την Angelica.

[h=2]Διάφορες πληροφορίες[/h]Παραγωγή: Televisa, 1994

Σκηνοθεσία: Beatriz Sheridan, Carlos Guerra Villarreal

Σενάριο:Carlos Romero, Βασισμένο στην ιστορία της Inιs Rodena

Πρωταγωνιστούν:

  • Thalia (Marimar)
  • Eduardo Capetilo (Sergio)
  • Alfonso Iturralde (Renato)
  • Chantal Andere (Angelica)
  • Guillermo Garva Canti (Bernando Duarte)
  • Rene Munoz (Padre Porres)
  • Miguel Palmer (Gustavo Aldama)
  • Marcelo Buquet (Rodolfo San Genis)
  • Ricardo Blume (Fernando)
  • Julia Marichal (Corazon)
  • Amairani (Natalia)
  • Frances Ondiviela (Brenda)
  • Pituka de Foronda (Esperanza)
  • Luis Gatica (Chuy)
  • Kenia Gazoon (Antonieta)
  • Tito Guvzar (Papa Pancho)
  • Ada Carrasco (Mama Cruz)
  • Daniel Gauvry (Arturo)
  • Fernado Colunga (Andrian)
  • Rafael del Villar (Esteban)
  • Indra Zuno (Inocensia)
  • Martha Ofelia Galindo (Josefina)
  • Patricia Navidad (Isabel)

Μαριμάρ
Τηλενουβέλλα
71 επεισόδια x 45 λεπτά
Valeria Phillips

Inés Rodena
Televisa
Thalia

Eduardo Capetilo

Alfonso Iturralde

Chantal Andere

Guillermo Garva Canti
Μεξικό
ΣΚΑΪ TV, Alpha TV
1994 στο Μεξικό,1998,2000,2002 στην Ελλάδα –


Είδος

Διάρκεια

Δημιουργοί

Παραγωγή

Πρωταγωνιστές

Χώρα

Τηλεοπτικός Σταθμός

Προβολή

Αριθμος Επεισοδίων : 75

Πηγή : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%81
 
Bionic καλως ηρθες.

Να σε ενημερωσω οτι στο παρον φορουμ προτιμουμε οριτζιναλ ποστς και οχι αντιγραφες απο αλλου - τουλαχιστον οπου αυτο ειναι δυνατον.

Θα ηταν πολυ καλυτερο να διαβασουμε τις αποψεις σου και τις εμπειριες σου για την σειρα αυτη παρα ενα κειμενο που υπαρχει ηδη στην wikipedia.

Και παλι welcome!
 
Πολύ φτωχή παραγωγή, ξεχώρισε όμως χάρη στο προσωπικό υπέρλαμπρο αστέρι της Thalia. Και το σενάριο πάντως δεν ήταν κανένα συνηθισμένο μελό αλλά αρκετά δυσκολοχώνευτο και γι' αυτό φυσικά ενδιαφέρον.
 
αστρο που ειχε αυτη η κοπέλα..τελικά όλα της δόθηκαν!!! ομορφιά, τσακπινια, φωνή, τα πάντα, δεν είναι καθόλου τυχαιο που ειναι η πρώτη λατινα σταρ σε όλο τον κόσμο!!
 
H ''Μαριμάρ'' δεν μ'άρεσε τόσο, όσο άλλες σειρές που πρωταγωνιστούσε η Thalia.

Βασικά, στο συγκεκριμένο μου την έδινε και η Μαριμάρ που κάποια στιγμή εξελίχθηκε σε πολύ κακιά και στυγνή επιχειρηματία :p , ενώ δεν μου άρεσε και ο ηθοποιός που υποδυόταν το Sergio.

Με τον Colunga είχα έρωτα όταν ήμουν μικρή :p <3
 
Ουτε και μένα , ηταν από τις αγαπημενες μου της thalia η μαριμαρ , αλλα την εβλεπα με ευχαριστηση περισσότερο αγαπούσα την Μαρια της γειτονιάς και την Ροζαλίντα..μετα δεν άντεχα την προδοσια που της γίνεται στη συγκεκριμένη τηλενουβέλα..όσο για τον Colunga, δεν είσαι η μόνη-ας μπούμε στην σειρά!! Πως γίνεται να ζούμε σήμερα χωρις αυτες τις υπέροχες, κλαψιαρικες, μεξικάνικες τηλενουβελες, τα μεσημέρια είναι να απορεί κανεις, χωρις Παουλίνα, Μαριμαρ και Εσμεράλντα, που πάμε...που πάμε...ορφανεψαμε..μιλάμε για πνευματική φτωχεια ::) !

πάντως στην πρώτη συναντηση της με τον Σερτζιο, εκεινος την αποκαλεί ωραια, παρα τις λάσπες, τα βρωμικα ρούχα και τα αχτενιστά μαλλιά της..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα αλλαξω το ονομα μου, θα ειμαι η Μπελα απο δω και περα, ναι, Μπελα. Μου αρεσει! Εσενα Φλουοζο; :)

Η ωραιοτερη γυναικα σε αυτην τη σειρα ηταν η κακια ιδιοκτητρια του καζινο, ψηλη, μελαχρινη, με καταπρασινες ματαρες (και πολυ χαρηκα οταν την ειδα στα τελευταια επεισοδια της Μαριας της γειτονιας ως σκυλα γκομενα του γιατρου που σωζει την Ταλια). Αχ......Και φυσικα οι πινακες της Λιβινσκα στους τοιχους του καζινο!!!!Ακομη θυμαμαι τη σκηνη που καιγεται η κακια αντιπαλος της Μαριμαρ (ειδικα η μεταγλωττιση του βογγου και του πονου ολα τα λεφτα).
 
http://www.youtube.com/watch?v=tl5mfciNQRg

οι τίτλοι έναρξης της σειράς !!

Η Μαριμάρ θα καθιερώσει την Ταλία στο Μεξικό ως αδιαφιλονίκητη σούπερ-σταρ! Πριν είχε προηγηθεί η Μαρία Μερσεντες, με την οποία αρχισε να γινεται ευρεως γνωστή! Φυσικά η σειρά με την οποια θα την γνωρίσει το παγκόσμιο κοινό, είναι η Μαρία της γειτονιάς!

Η Μαριμαρ είχε πάρει το θεμα της από παλαιότερη επιτυχημένη σειρά την la venganza, το 1977 με την τοτε μεγάλη σταρ τηλενουβέλων την Helena Rojo.

Η Chantal Andere, ως κακια Αντζελικά θα περασει ως μια από τις πιο σατανικές γυναικες της μεξικανικής τηλεορασης με πολλές εμμονες! ειναι γνωστη και απο την σειρά la usurpandora ως Εστεφανια Μπρατσο, μια γυναικα με απιστο συζυγο και νευρα πολλά!

Και ο Φερναντο Κολουνγκα κρατά ρολο στο σηριαλ, οχι φυσικά τον κεντρικό!

Ποτε δεν κατάλαβα τον Σερτζιο, φευγει και αφηνει την Μαριμαρ στο στομα των λεοντων, αν και ξερει τι κλίμα επικρατει πίσω του!
 
Μάλλον φτωχή παραγωγή, η σειρά οφείλει την δημοφιλία της στο προσωπικό υπέρλαμπρο άστρο της Ταλία. Πάνω από ηθοποιός και τραγουδίστρια η Ταλία είναι αληθινή σταρ.
 
οταν ειχα δει πρωτη φορα αυτην την σκηνη με την καμμενη αντζελικα ειχα φρικαρει ασχημα θυμαμαι μπηκε η μανα μου και ειδε τι εβλεπα και εκλεισε την τηλεοραση κατευθειαν http://www.youtube.com/watch?v=fWnqMbFDqWI&feature=related
 
Δεν έχεις άδικο Θάνο,

Η Αντζελικα , έκαψε τους παππούδες της Μαριμαρ και πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα..γενικά στην μεξικανική τηλεοραση, ο κακός περνά καλά μεχρι που τα πληρωνει όλα μαζεμένα!

όσο για την κακια ιδιοκτητρια του καζίνο, δεν είχει καταπράσινα μάτια!

Ποτε δεν κατάλαβα πως η Μαριμαρ από μια αθωα χωριατοπούλα, μεσα σε λίγο καιρό μεταμορφώνεται σε μοιραια γυναίκα με επιχειρηματικό μυαλό, η πιο γρήγορη μεταμόρφωση στην ιστορία της τηλεόρασης και η Ταλια κανει πολύ καλά και την αθωα Μαριμαρ και την μαχητική, αφοβη Μπέλλα!

όσον αφορα την Ταλία, ναι είναι σταρ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τιτλοι αρχης της σειρας

 
Υπέροχη σειρά,την έβλεπα όταν ήμουν στο Δημοτικό (δεν την είδα στην πρώτη της προβολή) αλλά το καλοκαίρι του 1999 σε επανάληψη!Πάντως θεωρείται ρετρό αφού είναι του 1994 όπως και η Μαρία της γειτονιάς (1995).
 
Πίσω
Μπλουζα