Μαριονέττες (1979 ΥΕΝΕΔ)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.947
Μαριονέττες


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CF%84%CF%84%CE%B5%CF%82

Στο παρακατω βιντεο που ανεβασε η κυρια Αγνη Χατζηκωτακη βλεπουμε ενα αποσπασμα - τραγουδι απο την παιδικη εκπομπη "Μαριονεττες" του Λακη Αποστολιδη

Αν κανεις θυμαται τιποτα απ αυτη την εκπομπη ας μας γραψει δυο λογια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θυμάμαι καθόλου την εκπομπή αυτή, υποθέτω θα είχε σχέση με τα ''κατσουλινάκια'' τις κουκλες-μαριονέτες του Λάκη Αποστολίδη...Υποθέτω θα είχε προβληθεί σε επανάληψη και στη δεκαετία του 80...
 
την εκπομπη δεν την θυμαμαι την παρουσιαστρια την αγνη την θυμαμαι στην βιντεοκασσετα του αποστολιδη η χιονατη και οι 7 νανοι οπου επαιζαν και τα κατσουλινακια και τον κλοουν τον θυμαμαι και σε μια αλλη βιντεοκασσετα του αποστολιδη που εχω και λεγεται το μαγικο δασος απο art video ειχαν κυκλοφορησει....
 
Εχω παρα πολλες αμφιβολιες σχετικα με τη χρονολογια του βιντεο.

Τα χρωματα, το ντυσιμο και η κομμωση της Αγνης, η ηλικια της και η ολη αισθητικη γενικα....ολα αυτα με παραπεμπουν σε δεκα χρονια αργοτερα τουλαχιστον. Για 1979 δε θα το ελεγα.

Επισης να ρωτησω: Υπηρχαν εγχρωμες τηλεοπτικες εκπομπες εκεινη τη χρονια και αν οντως υπηρχαν ποιες ηταν; Πολυ λίγες φανταζομαι.
 
θανος είπε:
την εκπομπη δεν την θυμαμαι την παρουσιαστρια την αγνη την θυμαμαι στην βιντεοκασσετα του αποστολιδη η χιονατη και οι 7 νανοι οπου επαιζαν και τα κατσουλινακια και τον κλοουν τον θυμαμαι και σε μια αλλη βιντεοκασσετα του αποστολιδη που εχω και λεγεται το μαγικο δασος απο art video ειχαν κυκλοφορησει....
δηλαδη Θανο ηταν παρουσιαστρια η Αγνη στη βιντεοκασσετα; οπως η Βασω Γουλιελμακη σε καποια επεισοδια της εκπομπης "καπου καπως καποτε";

bambinella 100 είπε:
Εχω παρα πολλες αμφιβολιες σχετικα με τη χρονολογια του βιντεο.Τα χρωματα, το ντυσιμο και η κομμωση της Αγνης, η ηλικια της και η ολη αισθητικη γενικα....ολα αυτα με παραπεμπουν σε δεκα χρονια αργοτερα τουλαχιστον. Για 1979 δε θα το ελεγα.

Επισης να ρωτησω: Υπηρχαν εγχρωμες τηλεοπτικες εκπομπες εκεινη τη χρονια και αν οντως υπηρχαν ποιες ηταν; Πολυ λίγες φανταζομαι.
ΒΒ δεν ξερω τι να σου πω,οταν τη ρωτησα εγραψε οτι αυτη ειναι η εκπομπη

οποιος μπορει-μεσω των τηλεοπτικων προγραμματων-ας το διασταυρωσει
 
katerinak είπε:
δηλαδη Θανο ηταν παρουσιαστρια η Αγνη στη βιντεοκασσετα; οπως η Βασω Γουλιελμακη σε καποια επεισοδια της εκπομπης "καπου καπως καποτε";
σε 2 βιντεοκασσετες που εχω (το μαγικο δασος και η μυλωνοπουλα και ο νανος) παρουσιαστρια ειναι η ολγα σπανου που παρουσιαζε και την κουκλαποθηκη την αγνη την θυμαμαι στην βιντεοκασσετα η χιονατη και οι 7 νανοι την εχει μαλιστα και σε φωτογραφια στο πισω μερος (την ειχα αλλα εχει χαλασει) ειναι παλιοτερη απο τι θυμαμαι απο τις αλλες 2 και δεν θυμαμαι ακριβως αν παρουσιαζε η αν τραγουδαγε μονο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ξεκινήσω σιγά - σιγά την περιγραφή μιας παιδικής σειράς που ομολογώ εγώ προσωπικά δεν είχα ακούσει ή δεν είχα δεί ποτέ.... και δεν ξέρω ακόμη αν κάποιος έτυχε να την βλέπει τότε - στον πρώτο χρόνο προβολής της. Βοηθός στο ξεκίνημα μου στάθηκε το πολύτιμο αρχείο του Κρητικού Ηθοποιού που δεν είναι πια ανάμεσα μας. Το όνομα αυτού Κωστής Φραγκιαδάκης (γεν. 1935 στην Σφάκα Σητείας) το πολύτιμο αρχείο του οποίου μου εμπιστεύθηκε πριν λίγες ημέρες η Πρόεδρος του θεάτρου Σητείας Ελευθερία Παναγιωτάκη, ύστερα από άδεια της συζύγου του Ηθοποιού Ρένας Φραγκιαδάκη. Ας παραθέσουμε όμως κάποιες πληροφορίες για την σειρά αυτή. Οι πληροφορίες απο τα σενάρια αναφέρουν οτι η σειρά άρχισε να μεταδίδεται απο την ΥΕΝΕΔ στις 25-12-1977. Το σενάριο ήταν του Κωστή Φραγκιαδάκη την σκηνοθεσία δεν γνωρίζω ακόμη με τις μέχρι τώρα πληροφορίες μου (που θα πάει θα το ξετρυπώσω....). Ανάμεσα σε άλλους ηθοποιούς παίρνουν μέρος οι Νίκος Βασταρδής, Άννα Ανδριανού, Γιώργος Αστερίου, Κωστής Φραγκιαδάκης (παππούς, Αριανός), Βάσω Δημητρίου, Νανά Νικολάου (Κοκώ, Σπίνος), Βασίλης Καίλας, Νανά Λάκκα, Αγγέλα Καζακίδου, Ζωζώ Ζάρπα, Αλέξης Μίγκας (Ντάνυ), Γ. Λώζος, Χριστίνα Δελβίνια, Πάνος Χατζηκουτσέλης, Άκις Αναγνώστου (Πεπίνο, Ρομπότ), Μπέσσυ Αργυράκη (προσκεκλημένη), Ελπίδα (τραγούδι), Τζοάννα (τραγούδι). Στην κιθάρα ο Γ. Αστερίου και στους στίχους η Βεατρίκη Κατμαδά.

Αυτά για την ώρα θα επανέλθω με νέες σημαντικές πληροφορίες......
 
Νικο σ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,θα περιμενουμε καποια στιγμη και νεες :)

το βιντεο που ανεβασε η κυρια Αγνη σιγουρα προερχεται απο αποσπασμα βιντεοκασσετας,στα στοιχεια που βρηκες δεν αναφερεται καθολου το ονομα της
 
ειμαι σιγουρος οτι ειναι απο καποια απο τις βιντεοκασσετες που ειχαν βγει απο art video πιθανων να ειναι και απο αυτη με την χιονατη και τους 7 νανους δεν θυμαμαι εχω να την δω χρονια και δυστυχως δεν την εχω στην κατοχη μου ποια καθως ειχε χαλασει και πεταχτηκε ο κωστας φραγκιαδακης παντως σιγουρα εγραφε τα σεναρια στις βιντεοκασσετες αυτες των εχει στους τιτλους αρχης σε οσες εχω και λεει διακευη παραμυθιων κωστας φραγκιαδακης παντως απο ερτ το συγκκεριμενο αποσπασμα δεν ειναι
 
Από το αρχείο του κ. Φραγκιαδάκη: Εξώφυλλο και λίγο απο το σενάριο του 1ου επεισοδίου:

IMG_20150220_0001.jpg

IMG_20150220_0001.jpg
 
Υπέροχο Νίκο! Χιλια μπραβο σου, με συγκίνησες.
 
Ας παραθέσουμε και κάποιες περιλήψεις για εμπλουτισμό του θέματος:

IMG_20150220_0003.jpg
 
πολυ ωραια,Νικο σ ευχαριστουμε και παλι :)

βρηκες και καμμια φωτογραφια απ τα σκηνικα;
 
αυτα ειναι φοβερες ανακαλυψεις μακαρι να βρεθει και τιποτα αλλο....
 
ευχαριστουμε Νικο,τωρα εχουμε και φωτογραφια με τις κουκλες :)

γνωριζουμε αν ειχαν συγκεκριμενο ονομα ή ηταν αναλογα με την ιστορια που παρουσιαζοταν καθε φορα στην εκπομπη;
 
katerinak είπε:
ευχαριστουμε Νικο,τωρα εχουμε και φωτογραφια με τις κουκλες :) γνωριζουμε αν ειχαν συγκεκριμενο ονομα ή ηταν αναλογα με την ιστορια που παρουσιαζοταν καθε φορα στην εκπομπη;
Αυτό θα το ξέρω την Κυριακή που θα μιλήσω με την Ηθοποιό Νανά Νικολάου.......
 
Ραδιοτηλεόραση (τεύχος 565):

IMG_20150422_0005.jpg
 
ευχαριστουμε Νικο!

καταφερες να μιλησεις και με την ηθοποιο Νανα Νικολαου;
 
katerinak είπε:
ευχαριστουμε Νικο!καταφερες να μιλησεις και με την ηθοποιο Νανα Νικολαου;
Κατάφερα να μιλήσω αλλά επειδή ήταν στις πρόβες για το έργο του Τομ Σόγιερ που ανεβάζει θα πρέπει να ξαναμιλήσουμε....
 
Πίσω
Μπλουζα