Μας συγχωρείτε για την ΔΙΑΚΟΠΗ

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.863
Ποιος δεν θυμαται στις αρχες της δεκαετιας του 80 την χαρακτηριστικη οθονη που μας εκοβε πανω στο καλυτερο ειτε ηταν σειρα η ταινια και λεγαμε <<φτου να δουμε ποσο θα κρατησει>>. Λουφα και παραλλαγη καταστασεις τελειως απο την αλλη μας εδινε χρονο για να ικανοποιησουμε τις αναγκες μας ειτε τουαλετα ειτε να φαμε τιποτα. Και τι δεν θα εδινα για να την ξαναεβλεπα. :D
 
Απλοτητα χα χα!!

Ενα χαρτονι που το τραβουσε η καμερα να γραφει!

Μας συγχωρειτε για την διακοπη...Τεχνολογια!!!
 
Μια πολύ ωραία αναπαράσταση του σήματος της ΔΙΑΚΟΠΗΣ που βρήκα στο youtube:

[video=youtube;OZCpL9-4DW0]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, όντως η αναπαράσταση είναι πάρα πολύ καλή (η μουσική η κατάλληλη).

Άντε τώρα ποιό καλό παιδάκι θα μας βάλει και το πρωτότυπο.

Το έχει κανείς?

(υποψιάζομαι εγώ κάποιον)
 
bernard.c είπε:
Μια πολύ ωραία αναπαράσταση του σήματος της ΔΙΑΚΟΠΗΣ που βρήκα στο youtube:

Tsalk, και εγώ υποψιάζομαι τον ίδιο που υποψιάζεσαι...!!! Όπως λέει ο σοφός λαός μας, "ονόματα δε λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε"!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφη αναμνηση ,μπραβο για το βιντεακι.......... :thumbup:

Aν και μισητο σηματακι τοτε ,τωρα το νοσταλγουμε.
 
stam1370 είπε:
Ναι, συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή αναπαράσταση. Το θέμα είναι όμως αν έχει έστω και κάποια σχέση με την τότε πραγματικότητα... Δηλαδή: Η κάρτα που εμφανιζόταν ήταν έτσι; Η αγαπημένη μας μελωδία του Κατσαρού ("Τώρα θα μείνω" ή, όπως το έχουμε συνδέσει, "Να η ευκαιρία") όντως έπαιζε; Όντως έπαιζε σήμα σταθμού μετά;;;


Tsalk, και εγώ υποψιάζομαι τον ίδιο που υποψιάζεσαι...!!! Όπως λέει ο σοφός λαός μας, "ονόματα δε λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε"!!! :)

Το επιασα το υπονοουμενο.......

Σιγουρα καπου εχω ενα, αλλα απο ΕΡΤ οχι ΥΕΝΕΔ. Ομως δεν ειναι ιδαιτερα ευκολη η εντοπιση του καθως μιλαμε για λιγα δευτερολεπτα εικονας μεσα σε καποια ταινια.

Οσο για την μουσικη, δεν ηταν παντα η ιδια.
 
ChristosM είπε:
Το επιασα το υπονοουμενο.......
"Νάτος, έρχεται, ψεκάζει με fresh air". ChristosM, σε σένα στηρίζουμε τις (περισσότερες) ελπίδες μας.

ChristosM είπε:
Σιγουρα καπου εχω ενα, αλλα απο ΕΡΤ οχι ΥΕΝΕΔ. Ομως δεν ειναι ιδαιτερα ευκολη η εντοπιση του καθως μιλαμε για λιγα δευτερολεπτα εικονας μεσα σε καποια ταινια.
Έχεις δίκιο - το μόνο που ίσως βοηθήσει είναι ότι οι ΔΙΑΚΟΠΕΣ συνέβαιναν σχετικά συχνά, πολλές φορές μάλιστα πάνω από μία φορά σε μία ταινία/σειρά/εκπομπή. Περίεργο, διότι αν εξαιρέσουμε κάποιες "Διακοπούλες" εκπομπών, η ΕΡΤ ήταν ανάκαθεν άψογη σε όλους τους άλλους τομείς: προγραμματισμού και ροής προγράμματος, ποιότητας εικόνας και ήχου και το σημαντικότερο: προφύλαξης και διατήρησης αρχείου.
 
Το γνωστό σηματάκι της διακοπής (το αβατάρ μου πλέον) με μια μικρή τροποποίηση

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

αυτό είναι πολύ καλύτερο από (σχεδόν) το σύνολο των τηλεοπτικών εκπομπών σήμερα

Προσωπική μου άποψη αυτή φυσικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γειά σας παιδιά, πρίν μερικά χρόνια εφτιαξα ετσι για νοσταλγία περισσότερο το περιφημο σήμα "ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ για την ΔΙΑΚΟΠΗ" που πολλές φορές βλέπαμε, γιατί το AMPEX με την ανοικτή βιντεοταινία κάπου μπλόκαρε, η ταινία της μιας ιντσας κοβότανε.... και αρχιζαν τα μπινελίκια στους χειριστές να την πάνε γρήγορα μπροστά και ας χάσουμε και 2-3 λεπτά απο το έργο κλπ κλπ.

Οπως και να είχε οι διακοπές ήταν φανταστικές... τότε τις βρίζαμε τώρα τις νοσταλγούμε.

Θυμάστε και τα μουσικά διαλείματα που ήταν μπαλώματα επειδή τους είχε μείνει κενός χρόνος απο τον κακό προγραμματισμό ροής? Ρομαντικές εποχές.

Χαίρομαι που σας άρεσε η μικρή αναπαράσταση που δοκίμασα να φτιάξω με το vegas video της SONY, αν εχετε καμμιά άλλη ιδέα έστω με κάποια κάρτα στατική να της δώσουμε κίνηση εδώ είμαστε!

Γιάννης
 
bagassas είπε:
γειά σας παιδιά, πρίν μερικά χρόνια εφτιαξα ετσι για νοσταλγία περισσότερο το περιφημο σήμα "ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ για την ΔΙΑΚΟΠΗ" που πολλές φορές βλέπαμε, γιατί το AMPEX με την ανοικτή βιντεοταινία κάπου μπλόκαρε, η ταινία της μιας ιντσας κοβότανε.... και αρχιζαν τα μπινελίκια στους χειριστές να την πάνε γρήγορα μπροστά και ας χάσουμε και 2-3 λεπτά απο το έργο κλπ κλπ.
Οπως και να είχε οι διακοπές ήταν φανταστικές... τότε τις βρίζαμε τώρα τις νοσταλγούμε.

Θυμάστε και τα μουσικά διαλείματα που ήταν μπαλώματα επειδή τους είχε μείνει κενός χρόνος απο τον κακό προγραμματισμό ροής? Ρομαντικές εποχές.

Χαίρομαι που σας άρεσε η μικρή αναπαράσταση που δοκίμασα να φτιάξω με το vegas video της SONY, αν εχετε καμμιά άλλη ιδέα έστω με κάποια κάρτα στατική να της δώσουμε κίνηση εδώ είμαστε!

Γιάννης
Καλημέρα bagassas και Καλώς Ήρθες στο forum μας!

Ώστε εσύ είσαι που έχεις αναπαραστήσει το περίφημο σηματάκι της "ΔΙΑΚΟΠΗΣ"? Μπράβο, έχεις κάνει πολύ όμορφη δουλειά!

Την θυμάσαι την κάρτα να είναι έτσι όπως την έφτιαξες, ή ήταν "τυχαίος" ο σχεδιασμός της? Εγώ θυμάμαι δύο καρτέλες (πιθανώς μεταγενέστερες, από την έγχρωμη περίοδο της ΕΡΤ - στα μέσα με τέλη της δεκαετίας του '80):

1. ΕΡΤ - Το γνωστό σήμα της ΕΡΤ (ΕΤ1) με το γαλάζιο φόντο, με προσθήκη της λέξης "ΔΙΑΚΟΠΗ" (ή της φράσης "Μας συγχωρείτε Διακοπή" ή "Συγνώμη Διακοπή") κάπου πάνω στην καρέλα (αυτό το θυμάμαι στο "περίπου")

2. ΕΡΤ2 - Αυτό το θυμάμαι καλά. Μία καρτέλα όπου στο μέσον της έγραφε με κεφαλαία άσπρα γράμματα "ΔΙΑΚΟΠΗ" και το φόντο ήταν ριγέ, με λοξές ρίγες, οι οποίες ήταν σε διαφορετικές αποχρώσεις του κόκκινου.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως στο να τις θυμηθείς αυτές τις καρτέλες?
 
bagassas είπε:
γειά σας παιδιά, πρίν μερικά χρόνια εφτιαξα ετσι για νοσταλγία περισσότερο το περιφημο σήμα "ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ για την ΔΙΑΚΟΠΗ" που πολλές φορές βλέπαμε, γιατί το AMPEX με την ανοικτή βιντεοταινία κάπου μπλόκαρε, η ταινία της μιας ιντσας κοβότανε.... και αρχιζαν τα μπινελίκια στους χειριστές να την πάνε γρήγορα μπροστά και ας χάσουμε και 2-3 λεπτά απο το έργο κλπ κλπ.
Οπως και να είχε οι διακοπές ήταν φανταστικές... τότε τις βρίζαμε τώρα τις νοσταλγούμε.

Θυμάστε και τα μουσικά διαλείματα που ήταν μπαλώματα επειδή τους είχε μείνει κενός χρόνος απο τον κακό προγραμματισμό ροής? Ρομαντικές εποχές.

Χαίρομαι που σας άρεσε η μικρή αναπαράσταση που δοκίμασα να φτιάξω με το vegas video της SONY, αν εχετε καμμιά άλλη ιδέα έστω με κάποια κάρτα στατική να της δώσουμε κίνηση εδώ είμαστε!

Γιάννης
Καλώς ήρθες φίλε Γιάννη στην παρέα μας εδώ. κατ αρχήν ήθελα να σε ευχαριστήσω και προσωπικά για το σηματάκι της διακοπής που έφτιαξες το οποίο όπως πιθανόν θα πρόσεξες το τροποποίησα ελαφρώς γράφοντας το retromaniax και το έκανα και αβατάρ μου. Πολύ ωραία δουλειά έκανες, το χάρηκα ιδιαίτερα όταν το είχα δει.

Δεν θυμάμαι κάποια άλλη κάρτα-σήμα με την διακοπή εκτός από αυτή την διακοπή της ΕΡΤ-2 που ανέφερε ο bernard πιό πάνω.

Όσο για το σχόλιο σου περί ρομαντικών εποχών δεν μπορεί παρά αν συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Και πάλι καλώς μας ήρθες και ελπίζω να θυμηθούμε και άλλα πράγματα από εκείνη την φοβερή κατ εμέ (και όχι μόνο) εποχή.
 
ΥΕΝΕΔ - "Μας συγχωρείτε, διακοπή" !

[video=youtube;OZCpL9-4DW0]

!
Το σήμα της ΥΕΝΕΔ όταν σταματούσε το πρόγραμμα λόγω προβλήματος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, κάπου θα υπάρχει και το αυθεντικό, σε κανένα αρχείο της ΕΡΤ, πεταμένο ή σκονισμένο... Πάντως πιστεύω ότι οι αναπαραστάσεις όπως η παραπάνω βοηθούν.
 
stakovios είπε:
Ε, κάπου θα υπάρχει και το αυθεντικό, σε κανένα αρχείο της ΕΡΤ, πεταμένο ή σκονισμένο... Πάντως πιστεύω ότι οι αναπαραστάσεις όπως η παραπάνω βοηθούν.
Σιγουρα, απο την στιγμη μαλιστα που ειναι καλοφτιαγμενες.

Οταν θα εχω χρονο θα κοιταξω κατι κασσετες γιατι ειμαι σιγουρος πως εχω ενα-δυο "Μας συγχωρειτε..." απο την ΥΕΝΕΔ.
 
ChristosM είπε:
Σιγουρα, απο την στιγμη μαλιστα που ειναι καλοφτιαγμενες.Οταν θα εχω χρονο θα κοιταξω κατι κασσετες γιατι ειμαι σιγουρος πως εχω ενα-δυο "Μας συγχωρειτε..." απο την ΥΕΝΕΔ.
Αν δεν σου έλεγα ότι με χαροποιεί αυτή η παραπάνω σου δήλωση, θα ήμουν ψεύτης!
 
Οπως το ειχα υποσχεθει, ενα αυθεντικο "Μας συγχωρειτε..." απο την ΥΕΝΕΔ μεσα σε προβολη ελληνικης ταινιας.

[edit] το βιντεο έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Οπως το ειχα υποσχεθει, ενα αυθεντικο "Μας συγχωρειτε..." απο την ΥΕΝΕΔ μεσα σε προβολη ελληνικης ταινιας.
http://www.youtube.com/watch?v=6GcIIvabjKM
Μουσειακό, μπράβο. Ξέρεις χρονολογία από το βίντεο; Λογικά θα έπνεε τα λοίσθια η ΥΕΝΕΔ τότε. 1981 ή 1982?
 
stakovios είπε:
Μουσειακό, μπράβο. Ξέρεις χρονολογία από το βίντεο; Λογικά θα έπνεε τα λοίσθια η ΥΕΝΕΔ τότε. 1981 ή 1982?
Ειναι απο μεταδοση της ταινιας "Η Ψευτρα". Αν κοιταξουμε τα προγραμματα για το 1981 ή 1982 δε θα ειναι δυσκολο να την εντοπισουμε μια και η ΥΕΝΕΔ ειχε ελληνικη ταινια καθε Σαββατο βραδυ.
 
Πίσω
Μπλουζα