Μαυρογένης - ΛΑΚΥ

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Κυκλοφόρησε σε 5 τεύχη (από Αύγουστο 1989 έως Ιούλιο 1990) από την ARS LONGA/NEMO.

Περιγράφει τις περιπέτειες του -υποτιθέμενου- ΠΙΟ ΚΑΚΟΥ πειρατή όλων των εποχών και του νευρικού παπούλη του.

Τον είχαμε γνωρίσει παλιότερα σε κάποιες περιπέτειες στο ΛΑΚΥ & ΣΟΥΠΕΡ ΛΑΚΥ από τις εκδόσεις ΜΟΝΟΚΕΡΟΣ (μέσα του '70)

Εγχρωμο με καλό σχέδιο και αρκετό γέλιο.

Mavrogenis01.jpg
 
Ναι βρε Βαλτασαρ..σαν Λακυ το θυμαμαι, γυρω στο 1980...

Ηταν περιοδικο στο στυλ του Λουκυ Λουκ...45 δρχ. πανακριβο!!

Μου αρεσε πολυ...Ο Μαυρογενης και ο παπουλης του που τον ελεγε ...ΧΑΜΙΝΙ!!

Τι ωραια πραγματα που διαβαζαμε τοτε....

Που ειχαμε την τυχη να διαβαζουμε...ΟΣΟΙ ειχαμε την ικανοτητα να το κανουμε
 
Τον Γερο-Νικόλα και τον Σεβαστιανό τον θυμάσαι που του την σπάγανε συνέχεια ?

Mav.jpg
 
οχι...βλεπεις ημουν πολυ μικρος τοτε,πριν 25-30 χρονια. Και ειχα διαβασει λιγα τευχη. Οχι σαν το Λουκυ Λουκ που τα εχω διαβασει ΟΛΑ...
 
Μαυρογένης

Κακός, φριχτός, απαίσιος...

Ο "Μαυρογένης" του Μαρσέλ Ρεμάκλ (Marcel Remacle), που κυκλοφορούσε στα τέλη των '80 (μήπως και παλιότερα; δεν ξέρω), έχει μερικούς πολύ έξυπνους διαλόγους που τον φέρνουν κοντά στο στυλ του "Λούκυ Λουκ" και του "Αστερίξ". Το έχει διαβάσει κανείς; Εγώ είχα τρία τεύχη όλα κι όλα, αλλά ήταν απολαυστικά. :)
 
Πράγματι ωραίος ο Μαυρογένης.. Ένας πραγματικά συμπαθητικός κακός! Μην σου πω, αντιπαθής μου είναι εκείνος ο καλός ναυτικός, ο Νικόλας.. Βέβαια υπάρχει και χειρότερος κακός από τον Μαυρογένη, εκείνος με την γελοία στολή.. πώς τον λένε μωρέ..

Έχω τα δύο πρώτα τεύχη δεμένα σε τόμο. Όχι από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε.. Τα βρήκα σε σταντ του ΚΤΕΛ, αν θυμάμαι καλά, στην Αλεξανδρούπολη γύρω στο 2000. Από αυτά τα απροσδόκητα δώρα του Αγίου Ρετρονίου (μεγάλη η χάρη του, αγιασμένο τ' όνομά του..)

Κατά τα λεγόμενα,

"Θέλει να 'σαι πολύ λέρα για να κυβερνάς Γαλέρα!"

Δημήτρης :user:
 
βρήκα τους 2 πρώτους τόμους σε βιβλιοπωλείο στο κέντρο και τους τσίμπησα.

Ο παπούλης είναι όλα τα λεφτά.
 
2001909045282853173_fs.jpg
2001925870602943221_fs.jpg


Πειρατης δεν ηταν;
 
AARDVARK είπε:
2001909045282853173_fs.jpg
2001925870602943221_fs.jpg

Πειρατης δεν ηταν;
σωστός! ο Μαυρογένης είναι ο τύπος με την πράσινη την μπαντάνα, δίπλα του στέκει ο "παππούλης" που όλο του την έλεγε. Στο τεύχος αριστερά φαίνεται και ο κακός που έλεγα με την γελοία στολή. Αυτά που φαίνονται στην εικόνα σου είναι τα δύο πρώτα τα τεύχη που έχω κι εγώ.. Ήταν ένα πραγματικά καλό κόμιξ. Έχω περιέργεια, πόσα τεύχη να κυκλοφόρησαν τάχα στην Ελλάδα, και πόσα τεύχη σχεδίασε ο δημιουργός.
 
χμ.. κοίταξα λιγάκι. καθώς φαίνεται κυκλοφορούσε ένα περιοδικό "Spirou" κι εκεί εμφανιζόταν ο Μαυρογένης.. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά εδώ

επίσης βρήκα κι αυτόν τον κατάλογο.. Ξεκινά μάλλον με τον Νικόλα ως ήρωα και στο τέλος προστίθεται κι ο δικός μας, ο "Barbe-Noire":

Les Aventures du Vieux Nick

01 - Pavillons Noirs (1960)


02 - Le Vaisseau du Diable (1960)



03 - Les Mangeurs de Citron (1961)



04 - L'Île de la Main Ouverte (1962)



05 - Les Mutinés de la Sémillante (1962)



06 - Dans la Gueule du Dragon (1963)



07 - Aux mains des Akwabons (1964)



08 - Sa Majesté se rebiffe (1964)


Le Vieux Nick

10 - Le Trois-Mâts Fantôme (1967)

Le Vieux Nick et Barbe-Noire

11 - Les Boucaniers (1967)


12 - Barbe-Noire et les Indiens (1968)



13 - Les Mésaventures de Barbe-Noire (1969)



14 - Les Commandos du Roy (1969)



15 - Barbe-Noire Aubergiste (1971)



16 - La Prise de Canapêche (1972)



17 - Barbe-Noire Joue et Perd (1973)



18 - Le Feu de la Colère (1974)



19 - Sous la Griffe de Lucifer (1975)



20 - Les Nouvelles Mésaventures de Barbe-Noire (1976)



21 - La Princesse et le Pirate (1978)



22 - Sous les Voiles (1979)



23 - Barbe-Noire, Hercule et Cie (1981)



24 - Le Mal Étrange (1982)



25 - Barbe-Noire prend des Risques (1983)



26 - L'Île Rouge (1985)
 
Εύγε!

Μπράβο Starbuck, είχα βρει κι εγώ αυτή τη λίστα τίτλων στο Δίκτυο αλλά δεν προλάβαινα να την ποστάρω. Περίεργο το ότι οι πρώτες ιστορίες είχαν ως κεντρικό ήρωα τον γερο-Νικόλα (ο οποίος μου είναι κι εμένα αντιπαθής). Άραγε υπήρχε ο Μαυρογένης σ' εκείνες τις ιστορίες ή προστέθηκε αργότερα; Δεν μπορώ να φανταστώ "Μαυρογένη" χωρίς Μαυρογένη, ούτε τον Νικόλα να είναι πρωταγωνιστής στη θέση του πρωταγωνιστή! :nervous:

Μου φαίνεται πως πρέπει να παιχτεί παραγγελία από το για να συμπληρώσω τα κενά της ελληνικής έκδοσης, όπως κάνω και με τα άλμπουμ του Edika...
 
Sofologiotatos είπε:
Μπράβο Starbuck, είχα βρει κι εγώ αυτή τη λίστα τίτλων στο Δίκτυο αλλά δεν προλάβαινα να την ποστάρω. Περίεργο το ότι οι πρώτες ιστορίες είχαν ως κεντρικό ήρωα τον γερο-Νικόλα (ο οποίος μου είναι κι εμένα αντιπαθής). Άραγε υπήρχε ο Μαυρογένης σ' εκείνες τις ιστορίες ή προστέθηκε αργότερα; Δεν μπορώ να φανταστώ "Μαυρογένη" χωρίς Μαυρογένη, ούτε τον Νικόλα να είναι πρωταγωνιστής στη θέση του πρωταγωνιστή! :nervous:
Μου φαίνεται πως πρέπει να παιχτεί παραγγελία από το για να συμπληρώσω τα κενά της ελληνικής έκδοσης, όπως κάνω και με τα άλμπουμ του Edika...
οι κακοί γίνονται συχνά πιο συμπαθείς καθώς είναι άνθρωποι με πάθη και λάθη όπως κι εμείς..

Έψαξα στο amazon.com για Edika στα αγγλικά αλλά τον βρήκα μόνο στα γαλλικά. Τι να κάνω κι εγώ, ξεκίνησα να μαθαίνω γαλλικά (διαλέγω πάντα τον δύσκολο δρόμο)..

Πρέπει να είχα δει κάποια στιγμή έναν τόμο μεταφρασμένο στα ελληνικά. Να 'ναι καλά και το Βαβελ που μας τον σύστησε. Πραγματικό γέλιο ο τύπος..
 
Υπάρχουν τέσσερα άλμπουμ του Edika μεταφρασμένα στα Ελληνικά. Νομίζω όμως ότι ο κύριος αυτός αξίζει να έχει ένα δικό του θρέντι, το οποίο θα δημιουργήσω αμέσως τώρα!
 
Νάτος ο Λάκης! :D

picture.php


Αριθμός Τεύχους 8 - Ιανουάριος 1981 (Από τη συλλογή μου)
 
Το νο2 της σειράς, Σεπτέμβριος 1976

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσοι πάντως ενδιαφέρονται για τον Μαυρογένη θα τον βρουν σε δεμένο σε 2 τόμους , στο παζάρι βιβλίων που γίνεται στην Κλαυθμώνος κάθε χρόνο μετά τις γιορτές.


Πρόσφατα διάβασα τον πρώτο τόμο και λύθηκα στο γέλιο...
:rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα