Μαφάλντα

Tην απεχθανόμουνα,είναι από αυτές τις φάτσες που δε σου κάθονται από την πρώτη στιγμή.
 
Από τα πιο έξυπνα και πάντα επίκαιρα κόμιξ! Έχω όλα τα αλμπουμάκια στην πρώτη έκδοση κι εγώ. Θυμάμαι τα είχα πάρει μικρή και τα περισσότερα, αν όχι όλα, στην έκθεση βιβλίου όταν γινόταν παλιά στο Πεδίον του Άρεως. Ήταν "παράδοση" να παίρνω κάθε φορά ένα δυο αλμπουμάκια!
 
Ωραίος χαρακτήρας η Μαφάλντα! Με ωραίες ατάκες τα κόμικς!
 
Γειά σας,

ψάχνοντας στο πατάρι ανακάλυψα τον μικρό μου θησαυρό, ένα βιβλιαράκι Μαφάλντα!
 
υπηρχε σαν κομικς καποια στιγμη στον ελευθερο τυπο η κανω λαθος;
 
elsint17 είπε:
υπηρχε σαν κομικς καποια στιγμη στον ελευθερο τυπο η κανω λαθος;
Εμένα μου το είχαν αγοράσει από βιβλιοπωλείο αρχές δεκαετίας του 80!
 
Σίγουρα στον ελεύθερο τύπο της δεκαετίας του 1990 υπήρχε μια παρεμφερής σειρά με το όνομα Νάνσι. Όπου η ομώνυμη ηρωίδα μοιάζει αρκετά με την Μαφάλντα
 
H Nάνσυ φίλε Γιάννη σχεδιάζεται από τον Guy Gilchrist που είναι Αμερικάνος. Συνεχίζεται σήμερα κανονικά. http://www.gocomics.com/nancy#.U6MKrZR_v-U

είναι συνέχεια της κλασσικής Νάνσυ που ήταν '50ς από τον Ernie Bushmiller. http://www.gocomics.com/nancy-classics H Μαφάλντα απ όσο ξέρω είναι στα ισπανικά.
 
Με την ανάρτησή μου ήθελα να απαντήσω στον Elsint17 που ρωτούσε:

elsint17 είπε:
υπηρχε σαν κομικς καποια στιγμη στον ελευθερο τυπο η κανω λαθος;
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο Uskoke η Νάνσι είναι προγενέστερη από την Μαφάλντα και προέρχεται από διαφορετική χώρα/γλώσσα (ΗΠΑ/Αγγλικά κ Νάνσι, Αργεντινή/Ισπανικά η Μαφάλντα).

Όμως χωρίς να μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο και η Μαφάλντα να δημοσιευόταν στον ελεύθερο Τύπο κάποια στιγμή είμαι σίγουρος ότι εκδιδόταν η Νάνσι και υποθέτω ότι ενδέχεται λόγω του παρόμοιου στησίματος της σειράς (η Νάνσυ άλλωστε επηρέασε τον Κινό για την δημιουργία της Μαφάλντας η οποία όμως είναι πολύ πιο πολιτικοποιημένη από την Νάνσι) κάποιος να τις μπερδέψει, ειδικά αν έχουν περάσει δυο δεκαετίες.
 
Thor είπε:
Με την ανάρτησή μου ήθελα να απαντήσω στον Elsint17 που ρωτούσε:
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο Uskoke η Νάνσι είναι προγενέστερη από την Μαφάλντα και προέρχεται από διαφορετική χώρα/γλώσσα (ΗΠΑ/Αγγλικά κ Νάνσι, Αργεντινή/Ισπανικά η Μαφάλντα).

Όμως χωρίς να μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο και η Μαφάλντα να δημοσιευόταν στον ελεύθερο Τύπο κάποια στιγμή είμαι σίγουρος ότι εκδιδόταν η Νάνσι και υποθέτω ότι ενδέχεται λόγω του παρόμοιου στησίματος της σειράς (η Νάνσυ άλλωστε επηρέασε τον Κινό για την δημιουργία της Μαφάλντας η οποία όμως είναι πολύ πιο πολιτικοποιημένη από την Νάνσι) κάποιος να τις μπερδέψει, ειδικά αν έχουν περάσει δυο δεκαετίες.
ναι εχειςδικιο μαλλον την νανσυ πρεπει να ειχα δει κατα 80% αφηνω ομως και 20% να ηταν η μαφαλντα

σευχαριστω ετσι καιαλλιως
 
Η Μαφάλντα είναι δημιούργημα του Αργεντινού σκιτσογράφου Quino:

Ο Κίνο (Quino) είναι ένας Αργεντίνος σκιτσογράφος που είναι γνωστός για την δημιουργία της Μαφάλντα. Το πραγματικό του όνομα είναι Χοακίν Σαλβαδόρ Λαβάδο (Joaqun Salvador Lavado). Γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1932 στην πόλη Φουενγκιρόλα της Ισπανίας. Η οικογένειά του μετανάστευσε στην Αργεντινή μετά το ξέσπασμα του Ισπανικού Εμφυλίου. Σπούδασε στην Σχολή Καλών Τεχνών της Μεντόσα της Αργεντινής. Πρωτοσχεδίασε το κόμικ Μαφάλντα σε μία αργεντίνικη εφημερίδα το 1964 και αμέσως σημείωσε μεγάλη επιτυχία. Η έκδοση του κόμικ συνεχίστηκε μέχρι το 1973. Η Μαφάλντα είχε επιλεχθεί ως εκπρόσωπος για την Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού της UNICEF.

Aπό wikipedia: https://el.wikipedia.org/wiki/Κίνο_(Σκιτσογράφος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα