Μαϊμούδες φλασάκια USB στο Ebay - FAKE USB FLASH

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Προσοχή σε όσους σκέφτονται να αγοράσουν (Κινέζικο) φλασάκι από το Ebay. Εγώ την πάτησα αγοράζοντας ένα 8 Gb με μόλις 7€. Ο υπολογιστής σας το αναγνωρίζει ως 8άρι αλλά η πραγματική του μνήμη είναι πολύ μικρότερη (1 ή 2 Gb). Έτσι μπορείτε να μεταφέρετε αρχεία μεγέθους π.χ. ως 2 GB αλλά από εκεί και πέρα τα αρχεία σας φαίνεται ότι έχουν μεταφερθεί, αλλά στην πραγματικότητα είναι άδεια/κατεστραμμένα. Τα συγκεκριμένα flash drives έχουν προγραμματιστεί ώστε να δείχνουν ότι έχουν μεγάλη χωρητικότητα. Δεν διορθώνονται με φορματ ούτε το Linux μπορεί να βοηθήσει. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να γίνει επιδιόρθωση με ένα πρόγραμμα που λέγεται AlCorTools. Αυτό βρίσκει την πραγματική χωρητικότητα και κάνει low level format ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ένα κανονικό flash drive μικρότερης όμως χωρητικότητας.

Fake usb flash on ebay

Where to download Alcor tools to fix fake USB flash drives

Directions:

Download & install

Alcor UFD Manufacture Programm (AU9386 V1.10)

To identify proper VID & PID (bottom left corner)

Download AlcorMP (080829) AU6981/AU6983/AU6986

OR

one of the other AlcorMP versions, according to your chipset

Install Proper VID & PID with LoadDriver.exe

Low Level Format with AlcorMP.exe

Try each AlcorMP version until one recognizes your drive

My Results

Chipset:

Alcor au6983hl

SPECTEK FBNL52AHGK3WG-AT

memory is identical to

MT29F16G08MAA

VID 058F

PID 9381

16GB faulty drive becomes 4GB good drive
 
Γιατι δεν του τραβάς ενα ωραιότατο report στο ebay οτι πουλάει "μαιμού" αντικείμενα ??
 
Γιατί προφανώς δεν είναι ένας, αλλά χιλιάδες (κινέζοι είναι αυτοί).

Πάντως είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο, να δείχνει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα από αυτή που έχει οποιοδήποτε δίσκος. Αρκεί να ξέρεις πως να πειράξεις το partition table. Το είχα ανακαλύψει κατά λάθος, όταν "παίζοντας" με το partition table του ipod μου (30GB) το είχα κάνει να δείχνει ότι είναι 120GB! Αν πήγαινα να γράψω πάνω από 30GB όμως, άρχιζαν τα όργανα... Είχα αναρωτηθεί τότε, πως και δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος αυτό και να τα πουλάει στο ebay; Δεν άργησε πάρα πολύ τελικά...
 
Δεν πρόλαβα, ήδη τον διέγραψαν!! Πάντως το διόρθωσα το φλασάκι και τώρα πια έχω ένα υγιές με 2GB... Θα ποστάρω λεπτομέρειες αργότερα

ΥΓ : S-strato εμείς έχουμε ξαναμιλήσει στο xariseto για τα βιβλία!

gapan είπε:
Γιατί προφανώς δεν είναι ένας, αλλά χιλιάδες (κινέζοι είναι αυτοί).
Πάντως είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο, να δείχνει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα από αυτή που έχει οποιοδήποτε δίσκος. Αρκεί να ξέρεις πως να πειράξεις το partition table. Το είχα ανακαλύψει κατά λάθος, όταν "παίζοντας" με το partition table του ipod μου (30GB) το είχα κάνει να δείχνει ότι είναι 120GB! Αν πήγαινα να γράψω πάνω από 30GB όμως, άρχιζαν τα όργανα... Είχα αναρωτηθεί τότε, πως και δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος αυτό και να τα πουλάει στο ebay; Δεν άργησε πάρα πολύ τελικά...
Αρκεί να γράψεις στο google fake usb flash και θα πάθεις πλάκα...

έχουν πουληθεί εκατομμύρια τέτοια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
32gbleather8x4.jpg


Χαχα, έχω ένα τέτοιο φλασακι με μαύρο δερματάκι που είναι , και καλά, 8gb.

Δεν έχω ελέγξει αν είναι fake, αλλά για μαϊμου το κόβω.

Η πλάκα είναι οτι δεν θυμάμαι πως βρέθηκε στα χέρια μου...
 
Πίσω
Μπλουζα