Μεγάλες κούκλες σαλονιού - κρεββατιού "Μαρκησία"

hannele

RetroMasteR
Joined
2 Νοέ 2013
Μηνύματα
2.642
Αντιδράσεις
4.837
141.jpg

Τις θυμάστε αυτές τις κούκλες;;;
Ήταν κούκλες φιγούρας στα σπίτια των 60s, 70s & 80s.
Ήταν κυρίως οι κούκλες "των ναυτικών", δηλαδή τις έφερναν οι ναυτικοί συγγενείς από τα ταξίδια τους στο εξωτερικό.
Ιταλικής κατασκευής οι περισσότερες, αλλά υπήρχαν κι Γερμανικής κι Αμερικάνικης προέλευσης. Όταν άρχισαν να γίνονται μόδα στα σπίτια των 60s, ξεκίνησε δειλά η κατασκευή τους κι στην Ελλάδα.

406.jpg

Το υλικό κατασκευής τους ήταν ως το πλείστον βακελίτης αλλά υπήρχαν κι οι λεγόμενες "κοκκάλινες".
Η μορφή τους, μαλλιά & φόρεμα, ήταν αποκλειστικά μορφή Μαρκησίας.
Το ύψος τους ξεκινούσε από 70-80cm κι μερικές έφταναν ακόμη κι το 1.30-1.40cm.
Μάλιστα αρκετές είχαν κι μηχανισμό στην κοιλιά (σαν κουτί με τρυπίτσες) κι όταν τις κουνούσες, έβγαζαν ένα ιδιόμορφο ήχο, σαν κλάμα μωρού.
Ήταν "απαγορευμένες" κούκλες για τα κορίτσια, καθώς οι μαμάδες τις προόριζαν αποκλειστικά για στόλισμα κι όχι για παιχνίδι, μη αφήνοντας τα κορίτσια ούτε καν να τις ακουμπήσουν! "Θα τη βλέπεις μόνο, δεν θα την ακουμπήσεις!".

103.jpg

Τις στόλιζαν πάντα καθισμένες με το φόρεμα απλωμένο, είτε στο σαλόνι (πάνω στον καναπέ ή στο μπαουλοντίβανο), είτε στο κρεββάτι (πάνω σε ωραίο κουβερτόριο).
Όσες μαμάδες γνώριζαν κι ραπτική, συνήθιζαν να τους ράβουν κι έξτρα φορέματα, για να έχουν κι άλλες "αλλαξιές".

421.jpg


Πηγη φωτογραφιών:
Eureka vintage collection,
Pinterest
FB Το παλιατζίδικο των αναμνήσεων
 
Βεβαίως και είχαμε χορεύτρια του ταγκό αλλά δεν ξέρω αν υπάγεται σε αυτήν την κατηγορία , ήταν κουκλα φιγούρας σσ τέτοιο μέγεθος, αχ γιατί να μην την κρατήσουμε. Α ήταν μαρκησία η μορφή όχι χορεύτρια
 
Βεβαίως και είχαμε χορεύτρια του ταγκό αλλά δεν ξέρω αν υπάγεται σε αυτήν την κατηγορία , ήταν κουκλα φιγούρας σσ τέτοιο μέγεθος, αχ γιατί να μην την κρατήσουμε. Α ήταν μαρκησία η μορφή όχι χορεύτρια
Ναι αυτές όλες είχαν μορφή "Μαρκησίας", δεν ξέρω γιατί, υποθέτω ίσως επειδή η αρχική χώρα προέλευσης τους ήταν η Ιταλία.
Βεβαια ήταν αρκετά εύθραυστες, απο βακελίτη μεν, αλλά "ψιλόφλουδες" (που έλεγε κι ο Ο.Μακρής σε μια ταινία). Ήταν μόδα στα σπίτια των 60s κι 70s.
 
Ναι αυτές όλες είχαν μορφή "Μαρκησίας", δεν ξέρω γιατί, υποθέτω ίσως επειδή η αρχική χώρα προέλευσης τους ήταν η Ιταλία.
Βεβαια ήταν αρκετά εύθραυστες, απο βακελίτη μεν, αλλά "ψιλόφλουδες" (που έλεγε κι ο Ο.Μακρής σε μια ταινία). Ήταν μόδα στα σπίτια των 60s κι 70s.
Δεν θυμάμαι την δικιά μας μπορεί να ήταν μαρκησία με φόρεμα χορεύτριας, την είχαμε στο σαλόνι
 
Ξεμαλλιασμένη Μαρκησία :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
Το φόρεμα προφανώς το έχει ράψει η ιδιοκτήτρια, φαίνεται ότι είναι καινούργιο σε αντίθεση με τα μαλλιά της που έχουν γίνει τζίβα. Απο μέσα διακρίνεται κι το παλιό φόρεμα της Μαρκησίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
1058.jpg

91041.jpg

90611.jpg


Πηγή φωτογραφιών: Μουσείο Παιδικών Αναμνήσεων Βαβατσης
 
Πίσω
Μπλουζα