Μεγάλες retroκούκλες

rapunjel

RetroNuts!
Joined
11 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.741
Αντιδράσεις
14
Υπήρχανε και άλλες κούκλες πέρα τη bibi-bo(κορυφή), την barbie, τη Sindy.

Ήταν εκείνες οι μεγάλες κούκλες με όνομα στο κουτί.Άλλες πέρνανε και δισκάκι στην πλάτη και μιλούσανε ή τραγουδούσανε!

Σας παρουσιάζω τη Ναταλί...το φορεματάκι είναι μεταγενέστερο...

fetch


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αδερφή μου έχει μία που τραγουδούσε το "Πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες"...αλλα φυσικά το δισκάκι χάλασε και η κούκλα είναι στο πατάρι!
 
Α, έχω κι εγώ μια τέτοια. Αγορασμένη από το Μινιόν το '89 τα Χριστούγεννα, είχε δισκάκι στην πλάτη, αλλά εξ αρχής ήταν ελαττωματική και πότε έπαιζε και πότε όχι το δισκάκι. Δεν τη γυρίσαμε πίσω ποτέ κι έγινε η αγαπημένη μου μεγάλη κούκλα, την οποία έσουρνα παντού μαζί μου. Στις κούνιες, στις βόλτες, παντού! Δε θυμάμαι τι έλεγε με τίποτα. Θα βάλω φωτογραφία να σας τη δείξω άμα γυρίσω σπίτι... :p
 
Τελειο thread!!! Μπραβο Rapunjel μου!!! :D :D:D

Αν και εχω αδυναμια στις fashion dolls που ειναι πιο ευκολες στην...μετακομιση, με πολυ ενδιαφερον παρακολουθω και τις πιο μεγαλες!!!

Πες μας κατι για την ιστορια αυτης της κουκλας!

1. Ηταν δικη σου ή την εσωσες απο παζαρακι;

2. Ειναι της Ελ Γκρεκο;

3. Ο δισκος που εμπαινε; Εχει κατι στην πλατη της;8)

ανακριση πρωτου βαθμου!!!! :p
 
Να 'μαι πάλι! Είπα να σας δείξω κι εγώ τη ρετρο-κούκλα μου. Είχα 3-4, αλλά μόνο αυτή σώθηκε. Το δισκάκι μπαίνει σε ειδική υποδοχή στην πλάτη της, μαζί με τη μπαταρία. Για να ακούγεται η φωνή έχει ένα ηχειάκι μπροστά. Τα ρούχα που φοράει είναι τα δικά της, αλλά λείπουν τα παπουτσάκια της, τα έχασα με τα χρόνια... :(

picture.php
 
Εγώ μπορώ προς το παρόν να σας δείξω το δισκάκι (το είχα φωτογραφία από παλιότερα) αλλά τις ρετροκούκλες μου που διασώζονται όλες, θα τις φωτογραφήσω όταν πάω στο πατρικό μου. Εχει να πέσει πολύ καρα-ρετρο-κούκλα 70'ς - 80'ς! :D

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A! Έτσι είναι και το δικό μου, μόνο που είναι διάφανο! :D
 
Μεγάλες retroκούκλες

Εγώ έχω χάσει το δισκάκι. Την Τάνια,έτσι τη λένε θα τη βγάλω φωτογραφία εν καιρώ. Σήμερα η πιο μεγάλη αγαπημένη μου κούκλα η Candy του 1988 από την Αμερική από την applause εταιρία φτιαγμένη. Σας τη δείχνω πριν την πλύνω γιατί φοβάμαι μη χαλάσει αλλά πρέπει να πλυθεί...

fetch


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια δική μου (ή μάλλον του σπιτιού) προϊστορική που δεν ξέρω πως και από που είχε βρεθεί, φορούσε πολύ βιντάζ φουστανάκια, είχε μεγάλα κοτσίδια και τραγουδούσε το "Πλάθω κουλουράκια, με τα δυό χεράκια..."

Πρέπει να την είχα εξσφενδονίσει από κανένα παράθυρο όταν ανακάλυψα πως η μάνα μου, μου είχε πετάξει διάφορα...

Τώρα βέβαια αισθάνομαι άσχημα που φέρθηκα έτσι στην κούκλα... αλλά έπρεπε με κάποιο τρόπο να πάρω το αίμα μου πίσω... :xm:
 
Μεγάλες retroκούκλες

Γλυκειά Juanita μην αισθάνεσαι άσχημα!Ήσουν παιδί και φαντάζομαι τι θα σου είχε πετάξει η μάνα σου για να πετάξεις και την κούκλα! Μήπως σου είχε πετάξει καμιά bibi-bo; :cry:
 
Αχ Juanita....αυτες οι μαναδες....ο νομος γιατι δεν προστατευει τα παιχνιδια μας;8)

Fraoulitsa η κουκλα σου και χωρις παπουτσακια ειναι γλυκητατη. Ειναι μια ξυπολυτη πριγκηπισσα οπως λεμε με την ΜytinyWorld!!! :)

ΜytinyWorld μου σε ευχαριστω που με αξιωσες και ειδα πως ειναι ενα τετοιο δισκακι!!! :D Οταν ημουν μικρη δεν ζηλεψα ποτε αυτες τις τεραστιες κουκλες που μιλαγανε, αλλα παντα ειχα αχτι να μαθω την τεχνολογια που κρυβοτανε πισω τους!!!! :D :D

Rapunjel μου, πως πλενεται μια τετοια κουκλα; Να ψαξω ιντερνετ να δω κανα κολπο; :) Eιναι πολυ χαριτωμενη!
 
Πολύ πρωτότυπη η κουκλίτσα σου ραπουνζέλ μου! Ειδες για να έχεις συγγενείς στην Αμερική, έχεις μοναδικές κούκλες τώρα!

Αναστασία μου, αυτές οι κούκλες που έπαιρναν δισκάκι στην πλάτη ή στην κοιλιά και ακόμα περισσότερο αυτές που περπατούσαν, ήταν πανάκριβες! Ποτέ δεν μου αγόρασαν οι γονείς μου τέτοιες φυσικά, αλλά υπήρχε μια οικογενειακή φίλη (σήμερα κοντεύει τα 90, να'ναι καλά! :flower: ) που δεν είχε παιδιά και ήταν και ευκατάστατη και όσες έχω μου τις είχε φέρει δώρο εκείνη. Οι άλλες που δεν μιλούσαν/περπατούσαν ήταν πιο εύκολο να στις αγοράσουν. Είναι όλες σε άριστη κατάσταση γιατί ποτέ δεν μου άρεσε να παίζω με κούκλες, μόνο με playmobil, να ντύνω την bibi-bo μου και να χορεύει η sindy μου τη λίμνη των κύκνων! :D

Τα δισκάκια που έχω εγώ είναι μαύρα, κόκκινα και διαφανή. Ελεγαν τραγούδια όπως "πλάθω κουλουράκια", "πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες", ένα με αγγλικούς στίχους που μέτραγε ινδιάνους (!) και από την άλλη μεριά (γιατί παίζανε και από τις δύο πλευρές) την αλφαβήτα στα αγγλικά και διάφορα άλλα που αν θυμηθώ θα σας τα πω. Δυστυχώς, κάποιες σήμερα δεν παίζουν, για τον κλασικό λόγο ότι έμειναν μέσα οι μπαταρίες και χάλασαν.. :cry:
 
mytinyworld είπε:
ένα με αγγλικούς στίχους που μέτραγε ινδιάνους (!) :cry:
Αυτη η κουκλιτσα Mytinyworld μου, μηπως ηταν της Αγκαθα Κριστι, που ειχε γραψει το βιβλιο "οι 10 Μικροι Ινδιανοι"? :D

mytinyworld είπε:
Δυστυχώς, κάποιες σήμερα δεν παίζουν, για τον κλασικό λόγο ότι έμειναν μέσα οι μπαταρίες και χάλασαν.. :cry:
Mηπως να προσπαθησεις να τις καθαρισεις με ξυδι? Καμια φορα αφαιρει εκεινο το στρωμα που δημιουργειται απο την μπαταρια. Φανταζομαι θα ειναι δυσκολη η κατασταση αλλα ποτε δεν ξερεις!!! :D Με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης δουλεψε εν μερει!
 
Μου είχε φέρει η μαμά μου απο την Ιταλια(άκου Αναστασία!!), μια κουκλα με δίσκο που έλεγε:bon jiorno mamina bella! :D την έχω στο πατρικό μου στο πατάρι αλλά πρέπει να κατέβω Αθήνα για να την φωτογραφίσω :cry: Κάνει παρέα με 2 κινεζούλες και κάτι άλλες κουρεμένες(γιατί ήθελα να γίνω και κομμώτρια :cool: ) ντρέπομαι που το λέω αλλά είχα bibi-bo με κούρεμα αλλά γκαρσόν... ;)
 
Leykh μου οταν ημουν εγω στην Ελλαδα απο την Ιταλια δεν μου φερνανε τιποτα!!! Οταν ηρθα στην Ιταλια τοτε η Ελλαδα μου τα εστειλε ολα μαζι!!!! :D :D:D

Η κουκλιτσα σου ελεγε buongiorno mammina bella!!! :D Οταν με το καλο πας στο πατρικο σου και ποσταρεις φωτο μπορει να βρουμε ποια ειναι! Μακαρι να την ξερω!!!

Τωρα για τις ΒΙΒΙΒΟ με κουρεμα αλα γκαρσον, μην στεναχωριεσαι, στο

Retromaniax > Forum > Η Ζωή στα 80's > Παιχνίδια > Για κορίτσια Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

 


και συγκεκριμενα στην σελιδα

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11454&page=2

θα ανακαλυψεις οτι μια κουρεμενη ΒΙΒΙΒΟ ειναι παντα μια ΒΙΒΙΒΟ!!! Θα της βαλεις μαλλια, αν εχεις βεβαια ορεξη γιατι ειναι λιγο μανουρα υποθεση, και θα γινει θεά!!! :D
 
Αναστασια είπε:
Leykh μου οταν ημουν εγω στην Ελλαδα απο την Ιταλια δεν μου φερνανε τιποτα!!! Οταν ηρθα στην Ιταλια τοτε η Ελλαδα μου τα εστειλε ολα μαζι!!!! :D :D:D
Η κουκλιτσα σου ελεγε buongiorno mammina bella!!! :D Οταν με το καλο πας στο πατρικο σου και ποσταρεις φωτο μπορει να βρουμε ποια ειναι! Μακαρι να την ξερω!!!

Τωρα για τις ΒΙΒΙΒΟ με κουρεμα αλα γκαρσον, μην στεναχωριεσαι, στο

Retromaniax > Forum > Η Ζωή στα 80's > Παιχνίδια > Για κορίτσια Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

 


και συγκεκριμενα στην σελιδα

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11454&page=2

θα ανακαλυψεις οτι μια κουρεμενη ΒΙΒΙΒΟ ειναι παντα μια ΒΙΒΙΒΟ!!! Θα της βαλεις μαλλια, αν εχεις βεβαια ορεξη γιατι ειναι λιγο μανουρα υποθεση, και θα γινει θεά!!! :D
το σκότωσα το buongiorno mammina bella :biglaugh:αλλά δεν ξέρω ιταλικά :D . Όσον αφορα την κουρεμένη κούκλα μου κάποια στιγμη θα κάνω την κίνηση αρκεί να έχει μεγαλώσει λίγο η μικρη μου, η οποία έχει πάρει το ταλέντο μου και κουρευει τις barbie της :D Οπότε θα τις βάλουμε όλες μαζί κάτω να τους κάνουμε εμφυτευση μαλλιών παρέα :cheers: :thanx2: :cheers:
 
Τωρα που το σκεφτομαι, εχουν αρχισει και μου πεφτουν κι εμενα τα μαλλια..!!!!

Λευκη , οταν κανεις την πρακτικη σου στην Ιταλιδα κουκλα σου, ετοιμασου να ολοκληρωσεις την εξασκηση σου στο κεφαλι μου..!! :D
 
Leykh μου τελεια!!! Θα μαζεψουμε τα μαλλια που χανει ο Μακισιμος μας και θα τα εμφυτευσουμε στις κουκλες!!! Θα γινει η πρωτη μελαχροινη ΒΙΒΙΒΟ με αληθινο φυσικο μαλλι!!!! :D

Θα εχει τρομερη συλλεκτικη αξια!!!!
 
ωραία..θα αρχίσουμε να μαζευουμε μαλλιά :D εγω έχω ξανθά, ο άντρας μου γκρίζα, η μικρη καστανόξανθα, ο Μακης μαυρα!Όλα τα μαλλιά καλοδεχούμενα ανεξαρτήτως χρώματος :wink:Για αποκατάσταση των Κότζακ κουκλων μας :gdance:
 
Μεγάλες retroκούκλες

Χαίρομαι λατρεμένη Αναστασία και πολυαγαπημένη mytinyworld που σας άρεσε η Candy! Θα την πλύνω μέσα σε μαξιλαροθήκη στο πλυντήριο στο πρόγραμμα για μάλλινα.Η αδερφή μου έχει νονά από την Αμερική κι έτσι εξηγείται η αμερικάνικη κουκλοβοήθεια!

Για σήμερα φωτογραφίες η κούκλα που έπαιρνε το δισκάκι η Τάνια. Φοράει το αυθεντικό της φορεματάκι...(στο μέγεθος της βέβαια είναι φορεματάρα!)

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα