Μεγάλες retroκούκλες

Φίλη katerinak, σε ευχαριστώ και συμφωνώ μαζί σου ότι αυτό το καλούπι κούκλας είναι από τα πιο πολυχρησιμοποιημένα.

Σε αυτή τη φωτογραφία μία άλλη κούκλα από το ίδιο καλούπι.

attachment.php
 
πολυ ωραια και αυτη η κουκλα φιλε EL GRECO!!! ομορφο και ταιριαστο και το φορεμα της :)

εγραφε και το ονομα το κουτι της; αν δεν κανω λαθος καποιες μεγαλες ρετροκουκλες ειχαν και ονοματα
 
Φίλη katerinak, σχεδόν όλες τις βρήκα χωρίς κουτί. Το όνομα της κούκλας με το φόρεμα που σου αρέσει είναι Μαρίνα.

Η παρακάτω κούκλα είναι η Νάντια που έχει και μηχανισμό για δισκάκι αλλά δεν έχω το δισκάκι και νομίζω πως πια δε δουλέυει.

attachment.php
 
ευχαριστω πολυ φιλε EL GRECO!!! να τις χαιρεσαι ολες !!!!!!!!!!

πολυ ομορφη και η Ναντια με αυτο το γλυκο παιδικο προσωπακι της :)
 
Ωωωωω, τι ωραίες:dribble::dribble: H furga έφτιαχνε συχνά κούκλες εποχής. Οι άλλες ποιας εταιρείας είναι? Χωρίς κουτί πως τις ταυτοποιείς El greco?
 
Φίλες katerinak και spirtoulis σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Φίλη spirtoulis οι άλλες είναι ελληνικές κούκλες,εκτός από αυτή με το δισκάκι που δεν θυμάμαι την εταιρία της. Στις ελληνικές δε γράφει κάτι πάνω στο σώμα για να βρω ποιας εταιρίας είναι.

Τα ονόματα τους τα ξέρω γιατί όταν τις αγόραζα πριν από χρόνια είχαν ένα καρτελάκι πάνω τους με το όνομά τους και την τιμή τους.

Αυτή στην παρακάτω φωτογραφία δεν ξέρω πως τη λένε γιατί την είχα δει σε μία βιτρίνα και επειδή δεν μπορούσα να πάω ο ίδιος να την πάρω έστειλα ένα φίλο μου και μου την αγόρασε και έτσι δεν είδα το καρτελάκι με το όνομά της.

attachment.php
 
Πανέμορφη κούκλα φίλε ελ γκρέκο. Έχω κι εγώ μία μεγάλη κούκλα που έχει στην πλατη της δισκάκι και μιλάει αλλά δεν ξέρω πώς λέγεται, μου την είχαν φέρει από τη Γερμανία.
 
Φίλη Αμαλία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οι μεγάλες παλιές κούκλες είναι πανέμορφες και πολύ καλοφτιαγμένες.

Η παρακάτω κούκλα είναι ελληνικής κατασκευής της εποχής μου.Πολλές από αυτές βρισκόταν σε ζαχαροπλαστεία. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι τα ρούχα τους δεν είχαν κουμπάκι ή σκρατς αλλά τα έπιαναν πάνω στην κούκλα με καρφίτσες. Το πλαστικό της μοιάζει με του Τζον τζον στην ποιότητα. Ενώ ήταν πολύ φθηνότερες κούκλες από τη bibi-bo είναι ακόμη και σήμερα σχεδόν σε άριστη κατάσταση.

attachment.php
 
φιλε EL GRECO πολυ ωραια και γλυκια και αυτη η κουκλα!!!! το φορεμα της μου θυμιζει την αποκριατικη στολη της ξαδερφης μου τοτε που ειχε ντυθει "Καρμεν"
 
Δίκιο έχεις katerinak, μοιάζει με σύνολο Κάρμεν. πολύ γλυκιά κούκλα. Το πλαστικό της τελυταίας κούκλας μου θυμίζει κούκλες του λιακόπουλου που το πλαστικό με καιρό ξέβαφε κάπως.
 
Φίλες katerinak και spirtoulis σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Μπορεί να τη λέγανε Κάρμεν.Δεν ξέρω τη βρήκα σε παλαιοπωλείο. Είναι από τις ελάχιστες που δεν της έβαλα μακιγιάζ. Μόνο της έβαψα τα χείλη με ακρυλικό χρώμα. Οι περισσότερες έτσι έχουν γίνει από τα χρόνια. Αυτή την κούκλα την πήρα μαζί με αυτή της φωτογραφίας και την Κάντυ Κάντυ που σας έδειξα.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τελευταία ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες, μου φαίνεται γιατί ότι έχει πιο λεπτά άκρα.Είναι πιο λεπτοκαμωμένη. Από όλες αυτή μου αρέσει περισσότερο.
 
Φίλη spirtoulis η τελευταία είναι πράγματι πιο μικροκαμωμένη αφού είναι η μισή στο μέγεθος από την Κάρμεν και το 1/3 της Κάντυ Κάντυ.

Εγώ δεν ξεχωρίζω κάποια από αυτές μου αρέσουν όλες.

Μία παρόμοια είναι αυτη της φωτογραφίας. Είναι βαμμένη από την αρχή λόγω του ότι είχε ξεβαψει στο πρόσωπο από τη βιτρίνα που ήταν για χρόνια. Τα ρούχα της δεν είναι τα αυθεντικά.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μία μεγάλη ρετροκούκλα της μαμάς μου! Πρέπει να αγοράστηκε δεκαετία του 70!

Αγορασμένη στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να δω τη μάρκα.

Είναι αρκετά ψηλή και το κουτί της δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.

Δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερη φωτό γιατί είναι ψηλά και δύσκολο να κατέβει...

DSC07335.jpg
 
Στην αρχή της Σπύρου Μερκούρη στο Παγκράτι υπάρχει ακόμα το ρετρό ζαχαροπλαστείο "Διεθνές", όπου υπάρχουν ακόμα στα ράφια τέτοιες ρετρό κούκλες και άλλα παιχνίδια που είχαν τα ζαχαροπλαστεία πριν...40 χρόνια !
 
Δύο ακόμα μεγάλες ρετρο κούκλες της μαμάς μου!

Η μία βέβαια, η πρώτη, πρέπει να μπει στις αντίκες γιατί είναι αγορασμένη το 1958 στην Ελλάδα. Είναι γερμανική, γυρνάει τα μάτια της δεξιά και αριστερά. Φοράει και ένα πουκάμισο που εδώ λείπει.

Η δεύτερη, φερμένη από Ιταλία το 1971! Περπάταγε και τραγούδαγε το "Giro giro tondo"!

DSC07373.jpg

DSC07378.jpg

DSC07374.jpg
 
Είχα βάλει φωτογραφία της πρόσφατα αλλά μια που βγήκε από το κουτί της είπα να βάλω μία ακόμα!

Είναι της μαμάς μου και την είχε αγοράσει γύρω στο '70.

Το ωραίο όμως είναι ότι βρήκα και τη μάρκα της, είναι ελληνική και λέει:

μπέμπα

βιομηχανία παιδικών κουκλών

μεταμόρφωσις

(δυστυχώς δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερη φωτό)

DSC07448.jpg

DSC07452.jpg
 
Zouzou πολύ ωραίες οι κούκλες και ευχαριστούμε για την φωτογραφία από το κουτί. 'Εχουμε ξαναδεί κουκλα από τη συγκεκριμένη εταιρεία; Θυμάται κανείς;
 
Δεν γνωριζω αν εχει ξαναειπωθει κατι για την παρακατω κουκλα...
attachment.php


Ας μου συγχωρησουν την αγνοια μου τα κοριτσια του φορουμ. :flower:

Παπερινα απο την εταιρια LIACO. :)

attachment.php


attachment.php


οι φωτο ειναι απο το e-bay
 
Πίσω
Μπλουζα